زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چطور آبریزش بینی را قطع کنیم؟ تمام روش‌های درمان آبریزش بینی

چطور آبریزش بینی را قطع کنیم؟ تمام روش‌های درمان آبریزش بینی

چطور آبریزش بینی را قطع کنیم؟ تمام روش‌های درمان آبریزش بینی

چگونه آبریزش بینی را قطع کنیم؟ بهترین روش قطع آبریزش بینی، استفاده از روش‌های طبیعی و خانگی است. آبریزش بینی دلایل مختلفی دارد که مهم‌ترین دلایل آبریزش می‌بینی می‌تواند عفونت سینوسی، آبریزش سرماخوردگی، آبریزش آلرژی، غذاهای پرادویه و یا بر اثر گریه کردن باشد.

چرا دچار آبریزش بینی می‌شویم؟

آبریزش بینی را برای همه افراد اتفاق می‌افتد و برای قطع آبریزش بینی هم روش‌هایی وجود دارد که براحتی می‌توانید در خانه جلو آبریزش بینی را بگیرید. در ابتدا باید دلیل آبریزش بینی را بدانید، چند علت شایع برای شروع آبریزش بینی وجود دارد که به طور معمول سرماخوردگی شایع‌ترین علت آبریزش بینی است.

اما چطور می‌توانید آبریزش بینی را قطع کنید؟ در حالی که بسیاری جراحی را برای درمان آبریزش بینی مزمن (راینیتیس وازوموتور) توصیه می‌کنند، روش‌هایی نیز وجود دارد که می‌توانید برای کاهش آبریزش بینی در خانه انجام دهید. در ادامه 7 داروی خانگی برای قطع شدن آبریزش بینی را بخوانید.

آبریزش بینی

علائم آبریزش بینی چیست؟

علاوه بر احساس آبریزش از ناحیه عقب بینی و گلو، آبریزش بینی با علائم زیر همراه است:

 • درد در گوش؛
 • سرفه‌هایی که در شب و هنگام دراز کشیدن تشدید می‌شوند.
 • گلو درد؛
 • متورم شدن لوزه‌ها و دیگر بافت‌ها در گلو؛

روش های قطع آبریزش بینی

اگر شما به دنبال روشی هستید که بتوانید خیلی سریع آبریزش بینی را قطع کنید، باید بدانید درمان قطعی برای قطع آبریزش بینی وجود ندارد، بلکه شما می‌توانید با رعایت برخی نکات آبریزش بینی را کنترل کنید. به طور معمول، بهترین روش برای جلوگیری و یا بند آوردن آبریزش بینی عبارتند از:

 • استراحت تا حد امکان؛
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات به ویژه آب؛
 • شستشوی بینی با آب نمک؛
 • قرار گرفتن در محیط مرطوب؛

درمان آبریزش بینی ناشی از آلرژی

درمان آبریزش بینی ناشی از آلرژی

ما در این مطلب بیشتر درباره قطع آبریزش بینی سرماخوردگی توضیح خواهیم داد، اما برای آن‌دسته از کاربرانی که برای درمان آبریزش ناشی از آلرژی این مطلب را می‌خوانند در ابتدا چند نکته برای کنترل آبریزش آلرژی را بیان کرده‌ایم.

چه درمانی برای آبریزش بینی به دلیل آلرژی توصیه می‌شود؟ آبریزش بینی ناشی از آلرژی درمان خاصی ندارد، بلکه باید از عوامل آلرژی‌زا دوری کنید. 

 • اوایل صبح در خانه بمانید، زیرا میزان گرده در این زمان بیشتر است.
 • در طول فصل آلرژی، پنجره‌ها را ببینید و در خانه تهویه مناسب داشته باشید.
 • اگر بیرون می‌روید، از ماسک ضد گرد و غبار استفاده کنید.
 • اگر از بیرون می‌آیید حتماً دوش بگیرید.

علاوه بر روش‌ها و توصیه‌های بالا، دارویی‌هایی نیز برای کنترل علائم آلرژی وجود دارد، مانند اسپری‌های بینی ضد آلرژی و حساسیت و آنتی هیستامین طبیعی. اگر علائم آبریزش شدید هستند، حتماً به پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید.

قطع آبریزش بینی

11 روش خانگی قطع آبریزش بینی

اگر ترجیح می‌دهید از داروهای خانگی و طبیعی برای کاهش و قطع آبریزش بینی استفاده کنید، گزینه‌های زیادی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم.

1. نوشیدن مایعات زیاد

در صورت داشتن علائم آبریزش، گرفتگی و احتقان بینی، مایعات زیادی بنوشید تا آب بدن از دست رفته را جبران کنید. با نوشیدن مایعات مخاط موجود در سینوس‌های شما راحت‌تر خارج می‌شود.

2. مرطوب نگه داشتن

مرطوب نگه داشتن بینی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیشگیری از مسدود شدن مجاری بینی است. مرطوب نگه داشتن، همچنین، روشی عالی برای پیشگیری از عفونت سینوس و گوش است.  یکی از روش‌های عالی برای کنترل آبریزش بینی، مصرف مقدار کافی مایعات در طول روز است.

3. نوشیدن چای داغ

از سوی دیگر، نوشیدنی‌های داغ مانند چای گاهی اوقات ممکن است مفید‌تر از نوشیدنی‌های سرد باشد. به دلیل اینکه گرما و بخار چای می‌تواند به بازشدن و احتقان مجاری تنفسی کمک کند. بعضی از چای‌های گیاهی حاوی مواد ضداحتقان خفیف، ضدالتهابی و آنتی هیستامین مانند بابونه، زنجبیل، نعنا یا گزنه هستند.

یک فنجان چای گیاهی داغ (ترجیحا بدون کافئین) تهیه کنید و قبل از نوشیدن بخار را استنشاق کنید. معمولاً گلو درد اغلب با آبریزش بینی همراه است که نوشیدن چای گیاهی گرم می‌تواند به تسکین گلو درد نیز کمک کند.

4. غرغره کردن با محلول نمک

غرغره کردن با آب نمک یکی از بهترین داروهای خانگی برای کاهش آبریزش بینی است و به قطع شدن آن نیز کمک می‌کند. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و چند بار در روز با آن غرغره کنید.

5. شستشوی بینی با آب نمک

شستشو با آب نمک یکی از بهترین داروهای خانگی برای جلوگیری آبریزش بینی است. شستشو بینی با آب نمک کمک می‌کند مخاط‌های به وجود آمده از بین رفته و عمل تخلیه‌ی آن راحت‌تر انجام شود این کار حتی حفره‌های بینی را کاملا باز می‌کند و کمک می‌کند بهتر تنفس کنید.

برای شستشوی بینی حتما از آب استریل و مقطر به جای استفاده از آب شیر استفاده کنید. همچنین این روش برای کودکان توصیه نمی‌شود.

6. بخور آب گرم

بخور آب گرم (استنشاق بخار گرم) به درمان آبریزش بینی کمک می‌کند. یک مطالعه در سال 2015 در مورد مبتلایان به سرماخوردگی ثابت کرد که استفاده از استنشاق بخار کاملاً مؤثر است و مدت زمان بهبودی بیماری را حدود یک هفته در مقایسه با عدم استنشاق بخار کاهش می‌دهد.

 • یک ظرف آب را روی اجاق گاز بگذارید. آن را به اندازه کافی گرم کنید تا بخار ایجاد شود. اجازه ندهید که آب جوش بیاید.
 • صورت خود را چند دقیقه روی بخار قرار دهید و نفس‌های عمیقی از بینی خود بکشید (هر چند دقیقه یکبار اینکار را انجام دهید).
 • بینی خود را بعد از آن گرم نگه‌دارید تا از شر مخاط خلاص شوید.

در صورت تمایل، چند قطره از روغن‌های اکالیپتوس، نعناع، کاج، رزماری، مریم گلی، سرپیچ، درخت چای (melaleuca) و یا روغن آویشن به آب اضافه کنید. ترکیبات موجود در این گیاهان (مانند منتول و تیمول) نیز در بسیاری از ضد احتقان‌ها وجود دارد.

7. قطع آبریزش بینی با دوش داغ

برای کاهش و قطع آبریزش بینی، دوش گرم را امتحان کنید. درست مانند یک چای داغ یا بخار صورت، می‌تواند به بازشدن و احتقان مجاری تنفسی کمک کند. همچنین این کار می‌تواند به آرامش عضلات بدن‌تان نیز کمک کند.

8. خوردن غذاهای تند

مصرف غذاهای تند ممکن است آبریزش را تندتر کند اما اگر علائم احتقان بینی دارید، خوردن غذاهای تند می‌تواند در دراز مدت آبریزش بینی شما را قطع کند. اگر می‌توانید کمی فلفل تند را در غذای خود تحمل کنید، ابتدا کمی ادویه های تند را امتحان کنید تا ببینید که آیا این روش به شما کمک می‌کند یا خیر.

فلفل هندی (فلفل قرمز) مانند داروی ضدحساسیت عمل می‌کند. این ماده با خاصیت ضداحتقان خود در درمان آبریزش بینی مؤثر است. فلفل هندی به تخلیه‌ی ترشحات بینی‌ کمک می‌کند. به این ترتیب عواملی که باعث آبریزش بوده‌اند، از بینی‌ خارج شده و از انسداد بینی نیز جلوگیری می‌شود.

9. قطع آبریزش بینی با خوردن ریحان

بله تعجب نکنید! خوردن ریحان می‌تواند به قطع آبریزش بینی کمک کند. ریحان با داشتن خاصیت ضدمیکروبی، ضدقارچی، ضدویروسی و گرم کردن بدن‌تان، به کاهش آبریزش بینی کمک می‌کند. برای قطع آبریزش بینی با خوردن ریحان، فقط کافیست پیش از صبحانه و قبل از رفتن به رخت‌خواب، سه یا چهار برگ ریحان بجوید.

همچنین می‌توانید چند برگ ریحان و چند برگ میخک را همراه با یک فنجان آب، به مدت 10 دقیقه بجوشانید. مقداری شکر به آن اضافه کنید و صبر کنید تا خنک شود. سپس آن را بنوشید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

10. درمان آبریزش با زنجبیل

زنجبیل یک ضد احتقاق، ضد ویروس، ضد باکتری، ضد خلط طبیعی است که به کاهش تولید بیش از حد مخاط و استخراج آن کمک می‌کند. زنجبیل آبریزش را به مرور زمان درمان می‌کند و نباید انتظار داشته باشید با مصرف زنجبیل، آبریزش بینی شما فوراً قطع شود. برای استفاده از خواص زنجبیل و کمک به درمان آبریزش بینی، در طول روز سه بار چای زنجبیل به همراه عسل مصرف کنید.

12. درمان آبریزش بینی با مصرف لیمو

لیمو به دلیل دارا بودن مقدار فراوان ویتامین C، یکی دیگر از گزینه‌های طبیعی مؤثر برای درمان آبریزش بینی است. لیمو نه تنها مخاط بینی را رقیق می کند، بلکه مقاومت بدن در برابر عفونت را نیز بالا می‌برد. آب نصف لیمو را به مقداری آب اضافه کنید. برای بهتر کردن مزه آن، مقداری عسل نیز اضافه کنید و هر روز اول صبح، و چند بار در طول روز از آن میل نمایید.

آبریزش در دوران بارداری: برای درمان آبریزش بینی در دوران بارداری، می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید.

قطع آبریزش بینی با روش دارویی

قطع آبریزش بینی با روش دارویی

استفاده از نتی‌پات شاید عجیب به نظر بیاید و استفاده از آن کمی دشوار باشد؛ اما می‌تواند روشی مناسب برای بهبود آبریزش بینی باشد. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که شست‌وشوی بینی با حجم بالای آب و فشار کم (مانند استفاده از نتی‌پات) می‌تواند در بهبود علائم آبریزش بینی مؤثرتر باشد.

برخی داروها می‌توانند به کاهش علائم آبریزش کمک کنند. مصرف‌ روزانۀ اسپری‌های گلوکوکورتیکوئید و اسپری آنتی‌هیستامین می‌تواند برای مبتلایان به التهاب مخاط بینی مؤثر باشد. این درمان‌ها را می‌توان به‌تنهایی یا هم‌زمان استفاده کرد.

توجه: همانطور که برای درمان سرماخوردگی وجود ندارد، درمان قطعی برای آبریزش بینی ناشی از سرماخوردگی نیز وجود ندارد. بنابراین استراحت، هیدراتاسیون و داروهای ضدسرماخوردگی همراه داروهای آنتی هیستامین، داروهایی که برای متوقف کردن یک ماده شیمیایی به نام هیستامین که می‌تواند باعث آبریزش بینی شود، می‌توانند کمک‌کننده باشند.

آبریزش بینی کودکان

چگونه از آبریزش بینی کودکان جلوگیری کنیم؟

معمولا درمان‌های عادی‌ای که برای سرفه‌کردن و سرماخوردگی به کار می‌رود برای نوزادان توصیه نمی‌شود؛ زیرا این داروها به‌خوبی در آنها اثرگذار نیست و مقادیر بالاتر دارو می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی در کودکان بشود. در ادامه، با درمان‌های آبریزش بینی در کودکان بیشتر آشنا بشوید:

1. قطره سالین و بالب‌ساکشن

یکی از درمان‌هایی که ممکن است برای والدین آزاردهنده باشد، ساکشن است. بیشتر موارد آبریزش بینی در کودکان به‌خاطر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی یا سرماخوردگی است. به‌کمک بالب‌ساکشن یا ابزارهای مشابه می‌توان مخاط اضافی را از بینی نوزادان تمیز کرد. بهتر است از این روش پیش از غذاخوردن کودک‌تان استفاده کنید تا او راحت‌تر بتواند نفس بکشد و غذایش را بخورد. اگر برای استفاده از این ابزار مشکل دارید، از پزشک کودک‌تان راهنمایی بخواهید.

2. مصرف زیاد مایعات

معمولا آبریزش بینی در نوزادان به‌خاطر یک عفونت ویروسی یا واکنش آلرژیک بروز می‌کند. فارغ از علت بروز آبریزش بینی، مصرف مایعات اضافه می‌تواند احتمال گرفتگی بینی را کاهش دهد. بیشتر نوزادان، بیش از آبریزش، مشکل گرفتگی بینی دارند؛ بنابراین افزایش مصرف شیر مادر یا شیر خشک می‌تواند به جلوگیری از این حالت کمک کند. درمورد استفاده از آب برای نوزادتان، با پزشک او مشورت بکنید.

3. استفاده از بخار سرد برای رفع آبریزش بینی

از کودک خود بخواهید در فواصل منظم در بینی خود بدمد، تا از شر بسیاری مخاط‌های موجود در بینی و همچنین آبریزش بینی رهایی یابد. همیشه بینی کودک خود را با استفاده از یک بافت نرم برای جلوگیری از تحریک پوست، تمیز کنید. مقداری ژله یا روغن زیتون را زیر بینی نوزاد خود قراردهید تا از قرمزی پوست جلوگیری شود. کودک خود را در معرض محرک‌ها و آلرژی‌زاها قرار ندهید، مانند حشرات، حیوان خانگی، گرد و غبار، گازهای شیمیایی و سیگار. 

4. بالا نگهداشتن سر کودک

بالا بردن سر کودک هنگامی که کودک آبریزش بینی دارد به او کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشد. این کار نه تنها باعث کاهش ترشح خلط می‌شود بلکه از ورود خلط به گلو جلوگیری می‌کند و مانع از به سرفه افتادن کودک می‌شود. برای بالا نگهداشتن سر کودک می‌توانید از یک یا دو حوله استفاده کنید، اطمینان حال کنید که سر کودک را زیادی بالا نبرید و باعث ناراحتی او نشوید.

5.از ژله پترولیوم یا وازلین استفاده کنید

اگر قسمت زیر بینی نوزادتان تحریک می‌شود، مقدار بسیار کمی ژله پترولیوم یا وازلین بر روی آن بمالید تا از مرطوب‌بودن دائمی آن جلوگیری کنید. به این ترتیب، کودک‌تان احساس آرامش بیشتری خواهد داشت.

حرف پایانی

آبریزش بینی یک مشکل رایج و دامن‌گیر بسیاری از افراد در تمام سنین است و ترشح بیش از حد مخاط را همراه دارد. علائم این بیماری ممکن است ناراحت کننده باشند. خوشبختانه، تمام درمان خانگی آبریزش بینی که به آنها اشاره شد، می‌توانند علائم مرتبط با این بیماری را کاهش دهند. در صورتی که علائم بهبودی نیافت و یا بدتر شد، به پزشک مراجعه نمایید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (5)
 1. ابوالفضل کمالی در 2 آذر 1402
  من حساسیت دارم آبریزش بینی ولی خوب نمیشه چه کار کنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 3 آذر 1402

   می‌تونید روش‌های خانگی که برای درمان حساسیت فصلی منتشر کردیم رو بخونید:

   https://zoomlife.ir/health/682-home-remedies-allergies.html

   پاسخ
 2. حسین ارشد در 27 دی 1400
  ممنون بابت ارائه این مقاله، روش های نسبتن خوبی بود مخصوصن بخور، آب نمک و لیمو!
  پاسخ
 3. مهدی در 7 فروردین 1400
  والامن همرو امتحان کردم فایده نداره
  پاسخ
 4. مرضیه در 23 آذر 1399
  عالی است. ممنون بخاطر راه حل های معتبرتون
  پاسخ
 5. مهیا در 9 بهمن 1398
  بدرد نمی خورن
  پاسخ