زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

8 نکته برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان

8 نکته برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان

8 نکته برای کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان

بسیاری از مردم از وجود سرطانی با عنوان سرطان دهان هیچ گونه آگاهی‌ای ندارند. این سرطان، هشتمین سرطان شایع در مردان و پانزدهمین سرطان شایع در میان زنان است. بالا بودن شیوع آن در مردان، احتمالا به دلیل مصرف بیشتر سیگار در آنهاست. با رعایت 8 نکته می‌توانید خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش دهید، در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

سرطان‌های دهان 2 تا 4 درصد مجموع سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد که با وجود شیوع نسبتا کم آن به دلیل قابل پیشگیری بودن، حائز اهمیت است. معمولا با افزایش سن خطر ابتلا به این نوع سرطان بیشتر می شود.

کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان

همیشه پیشگیری، بهتر از درمان بوده است! برای جلوگیری از مبتلا شدن سرطان دهان نیز، رعایت چند نکته می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

1. میوه و سبزیجات، زیاد بخورید

کمبود مواد غذایی، منجر به تغییراتی در دهان شما می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان دهان را افزایش می‌دهد. ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه و سبزیجات، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند و از شما در مقابل بیماری های دهان محافظت می‌کند.

روزانه میوه و سبزیجات بخورید، اما اگر می‌خواهید به میزان زیادی میوه و سبزیجات بخورید، می‌توانید آنها را با هم مخلوط کنید.

2. نحوه طبخ غذاها را تغییر دهید

برای اینکه بدن شما بتواند ویتامین و آنتی‌اکسیدان بیشتری از میوه و سبزیجات، جذب کند، همه‌ی آنها را نپزید، زیرا از این طریق بهتر می‌توانید از سرطان، جلوگیری کنید. برای اینکه تاثیر کامل آنها را ببینید، آنها را خام بخورید.

همچنین روغن‌های پخت و پز، اگر روی حرارت زیاد قرار بگیرند، می‌توانند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهند. بنابراین، بجای سرخ کردن، غذاهای خود را بپزید، بجوشانید، کباب کنید و یا آب‌پز کنید.

3. از ضد آفتاب استفاده کنید

در اکثر مواقع، تابش مستقیم نور خورشید، نه تنها، احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد، بلکه احتمال ابتلا به سرطان دهان را نیز افزایش می‌دهد. اگر می‌توانید، در اواسط روز که تابش مستقیم نور خورشید، بسیار قوی است، مقابل نور خورشید قرار نگیرید.

در هنگام بیرون رفتن یک کلاه لبه‌دار با لبه‌ی پهن بگیرید که روی صورت شما، سایه بیندازد. اکثر اوقات از ضد آفتاب‌هایی با حداقل SPF 15 استفاده کنید.

4. مصرف الکل را کاهش دهید

نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی در طی سال، که باعث افزایش سوزش دهان شما می‌شود، می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان دهان را در شما افزایش دهد. اگر روزانه، 3 تا 4 مرتبه، نوشیدنی الکلی می‌نوشید، احتمال ابتلا به سرطان در شما، دو برابر می‌شود.

اگر هم نوشیدنی الکلی بنوشید و هم سیگار بکشید، احتمال ابتلا به سرطان، بسیار بالا خواهد بود.

5. مراجعه به دندانپزشک

دندانپزشک، فقط دندان‌های شما را برق نمی‌اندازد! دندانپزشکان، هر چیزی داخل دهان و زیر زبان را که می‌تواند منجر به سرطان شود را مورد بررسی قرار می‌دهند. آن‌ها، می‌توانند هر مشکلی را در ابتدا شناسایی کنند و سپس آن را براحتی درمان می‌کنند. حداقل یکبار در سال به دندانپزشک، مراجعه کنید.

6. ماهانه، به دهان خود رسیدگی کنید

بین زمان‌های مراجعه به دندانپزشک، به شما بستگی دارد که مراقب همه چیز باشید. ماهی یک‌بار، جلوی آینه بایستید و دهان خود را باز کنید و بدنبال زخم‌ها سفید یا زخم‌های قرمز غیرمعمول باشید که می‌توانند در طی 3 هفته یا بیشتر در دهان شما رشد کنند.

سقف و کف دهان، لثه‌ها، زبان و داخل گونه و لب‌های خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر چیزی پیدا کردید که به آن مطمئن نیستید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

7. سیگار را ترک کنید

این بهترین چیزی است که می‌توانید نه تنها برای دهان، بلکه برای سلامت بدن خود انجام دهید. هر چه بیشتر و بیشتر، سیگار، سیگار برگ و پیپ بکشید، خطر ابتلا به سرطان نیز در شما افزایش خواهد یافت. اگر مدت طولانی است که سیگار می‌کشید، ترک آن همین الان هم می‌تواند به شما کمک کند.

اگر سرطان دارید، ترک سیگار، کار درمان شما را راحت‌تر خواهد کرد و زودتر بهبود پیدا خواهید کرد و اگر دوباره سیگار نکشید، احتمال برگشت دوباره‌ی سرطان، بسیار کم است.

8. از دودهای مستعمل، دوری کنید

درست مانند سرطان ریه، حتی اگر قلیان نمی‌کشید، باید از دود تنباکو دوری کنید. هنگامی که وقت خود را با چنین افرادی می‌گذارنید، احتمال ابتلا به سرطان دهان نیز در شما، افزایش می‌یابد. اگر اطراف شما، چنین افرادی وجود دارد، خطر ابتلا به سرطان، در شما افزایش خواهد یافت. استنشاق دود مستعمل برای شما بسیار پرخطر است.

آیا دندان مصنوعی، نیز مشکل دارد؟

گروهی از افراد فکر می‌کنند دندان مصنوعی یا دندان‌های تیز یا کج مناسب نیستند و می‌توانند دهان شما را بسوزانند و احتمال ابتلا به سرطان دهان را در شما افزایش دهند. اما هیچ دلیل واضحی برای این گفته وجود ندارد.

افرادی که دندان مصنوعی دارند در معرض خطر بیشتری نیستند!

پس بهتر است که مطمئن شوید که دندان‌های مصنوعی شما، مناسب است و بدانید که هرکاری که روی دندان‌های شما انجام می‌شود، دهان شما را به خطر نمی‌ندازد.

آیا مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، می‌تواند کمک کننده باشد؟

حداقل دوبار در روز، مسواک بزنید و حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید، زیرا اینکار برای سلامتی دهان شما بسیار مفید است.

آیا استفاده از دهانشویه الکل‌دار، مشکلی دارد؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از دهان شویه که دارای الکل بیشتری است، احتمال ابتلا به سرطان دهان را افزایش می‌دهد. اما اطمینان از اینکه، افرادی که سیگار می‌کشند یا الکل می‌نوشند، تمایل بیشتری به استفاده از دهانشویه دارند، دشوار است.

پیشنهاد می‌شود از دهانشویه بدون الکل استفاده کنید.

انجمن دندانپزشکی آمریکا می‌گوید که دهانشویه به افراد بالای 6 سال، می‌تواند کمک کند. چون دهانشویه، می‌تواند به جایی از دهان نفوذ کند که مسواک نمی‌تواند.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود