زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

مدفوع سیاه نشانه چیست؟ چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

مدفوع سیاه نشانه چیست؟ چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

مدفوع سیاه نشانه چیست؟ چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

مدفوع سیاه نشانه چیست، سوالی که ممکن است برای هرکسی به وجود بیاید. می‌دانید که ما چرا دچار مدفوع سیاه می‌شویم؟ در این مقاله قصد داریم این موضوع را به‌طور کامل بررسی کنیم.

دلایل بروز این مشکل متعدد هستند و باید هرکدام از آن‌ها را به شکل جداگانه‌ای بررسی کرد. این عارضه سن و سال خاص و جنسیت هم نمی‌شناسد.

ممکن است برای نوزادان، مادران باردار، مردان، نوجوانان و همه افراد در تمامی سنین اتفاق بیفتد. این مشکل می‌تواند ساده یا پیچیده باشد. به همین دلیل شما باید نسبت به علائم حساس باشید و آن‌ها را پیگیری کنید. همراه ما بمانید.

چه چیزی باعث مدفوع سیاه‌رنگ خواهد شد؟

موارد زیادی هستند که جزء دلایل به وجود آمدن مدفوع سیاه می‌باشند. در ادامه این بخش آن‌ها را یک‌به‌یک بررسی می‌کنیم.

مصرف غذا‌های تیره رنگ

ممکن است گاهی سیاهی مدفوع شما دلیل ساده‌ای مثل رنگ غذایی که مصرف کرده‌اید داشته باشد. اگر علائم گوارشی دیگری نداشته باشید و رنگ مدفوع شما از قهوه‌ای به سیاه تغییر کند احتمالا به خاطر تغذیه دچار این مشکل شده‌اید. غذا‌هایی که می‌توانند مدفوع شما را سیاه کنند عبارت‌اند از:

 • کوکی‌های شکلاتی و تیره‌رنگ
 • شیرین‌بیان سیاه
 • بلوبری

استفاده از مکمل‌های آهن

معمولا افراد کم‌خون برای جبران این مورد از مکمل‌های آهن استفاده می‌کنند. فرد دچار کم‌خونی به فردی گفته می‌شود که میزان گلبول قرمز موجود در خون کمتر از حد معمول باشد. این عارضه معمولا سبب خستگی و ضعف می‌شود. برای درمان آن از مکمل آهن کمک گرفته خواهد شد و از طرفی این مکمل عوارض جانبی خاصی مثل:

 • مدفوع سیاه
 • یبوست
 • حالت تهوع

را به همراه خواهد داشت. اگر این دارو مورد استفاده شماست و عوارض جانبی را که گفته شد تجربه می‌‌کنید حتما با پزشک خود درباره این موضوع صحبت کنید.

بارداری

مدفوع سیاه در بارداری یکی از مشکلات رایج بانوان باردار است. این مشکل نیز به کمبود خون و آهن برمی‌گردد.

بسیاری فکر می‌کنند که سقط جنین تنها دلیل مدفوع سیاه در این دوران است درحالی که این‌طور نیست. برای حل این مشکل ممکن است پزشک معالج شما تغذیه مخصوصی را پیشنهاد کند یا بگوید که مکمل‌های خاصی را مصرف کنید.

وجود زخم در سیستم گوارشی

این زخم‌ها معمولا دردناک نیستند و به شکل یک پوشش باز بر روی دستگاه گوارشی ایجاد خواهند شد. از نشانه‌های این زخم‌ها باید به:

 • احساس بیماری درونی
 • سوءهاضمه
 • سوزش معده
 • سوزش سر دل

اشاره کرد. چنین زخم‌هایی معمولا زمانی منجر به مدفوع سیاه می‌شوند که پیشروی کنند و خون‌ریزی داشته باشند. مخلوط شدن خون با مایعات گوارشی سبب به وجود آمدن چنین مشکلی خواهد شد.

اگر مدفوع شما سیاه، چسبناک و قیری رنگ شده و علائم بالا را هم مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. درصورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری به‌دست بیاورید و بدانید که مدفوع سیاه نشانه چیست این مقاله را بخوانید.

مصرف دارو‌هایی که بیسموت دارند

پپتو بیسمول و دارو‌هایی از این دست که دارای بیسموت ساب سالیسیلات هستند ممکن است مدفوع را سیاه کند. لازم است بدانید که مصرف بیش از حد این دارو‌ها جز مدفوع، دندان‌‌ها و زبان را هم سیاه خواهد کرد.

خونریزی دستگاه گوارش فوقانی (GI)

تنها زخم نیست که موجب خونریزی در دستگاه گوارشی می‌شود. چندین و چند بیماری دیگر نیز وجود دارند که این مشکل را برای شما به وجود خواهند آورد.

سرطان مری، ازوفاژیت، سرطان معده، سندرم مالوری ویس و گاستریت از بیماری‌هایی هستند که در دستگاه گوارش خونریزی ایجاد می‌کنند. اگر در این نوع بیماری مدفوع سیاه شما بیش از چند روز ادامه پیدا کند باید برای درمان آن فورا به پزشک مراجعه کنید.

واریس مری

مری عضو لوله‌ای شکل از بدن ماست که وظیفه رساندن موادغذایی را به داخل معده دارد. زمانی که سیاه‌رگ‌های داخل مری متورم یا پاره شوند ما با مدفوع خونی یا سیاه‌رنگ روبرو خواهیم بود. معمولا این عارضه برای افرادی رخ می‌دهد که به بیماری‌های سخت و پیشرفته کبدی مبتلا هستند.

زردی، کاهش وزن بدون دلیل و سریع، گرفتگی در عضلات و ناراحتی معده از نشانه‌های عمده و واضح این بیماری است. اگر چنین چیزی را تجربه کردید و می‌دانید که بیماری کبدی دارید باید برای درمان فورا به ‌سراغ پزشک بروید.

مدفوع سیاه نوزاد

مدفوع سیاه در نوزادان نشانه خوبی نیست و به آن معناست که خون در معده آن‌ها هضم شده است. این مورد در بین نوزادان زیادی مشاهده شده؛ پس اگر چنین چیزی را در فرزند خود دید سریعا با پزشک کودکان تماس بگیرید.

ممکن است این عارضه به تغذیه کودک مربوط باشد اما پزشک باید شرایط را بررسی کند و مطمئن شود که مشکل از دستگاه گوارش فوقانی کودک نیست. معمولا در این مورد، مدفوع جز رنگ سیاه حالتی چسبناک هم به‌ خود خواهد گرفت.

علت ابتلا به مدفوع سیاه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر شرایط شما بحرانی نباشد، پزشک برای پاسخ به سوال مدفوع سیاه نشانه چیست ابتدا چندین سوال دیگر از شما خواهد پرسید. مواردی از قبیل سابقه پزشکی شما و مشاهدات بالینی پزشک از دسته اطلاعات مهم برای رسیدن به تشخیصی دقیق هستند.

آزمایش خون و مدفوع نیز برای فهمیدن علت این بیماری رایج است و ممکن است که از شما درخواست شود.

تصویربرداری از دستگاه گوارش یکی دیگر از راه‌های پزشک برای فهمیدن علت دفع سیاه شماست.

کولونوسکوپی معمولا راهی است که پزشکان برای تشخیص خود اتخاذ می‌کنند. در این روش لوله‌ای از مقعد وارد رکتوم خواهد شد و سپس از دستگاه گوارشی تصویر‌برداری خواهد کرد.

دفع سیاه چگونه درمان خواهد شد؟

با توجه به علت بیماری شما درمان هم متفاوت است. ممکن است شما به دلیل تغذیه نادرست برای مثال مصرف مقادیر بالایی از بلوبری و زغال‌اخته دچار چنین مشکلی شده باشید.

مسلم است که این علت با پرهیز و چند روز استراحت برطرف خواهد شد. این مورد درباره دارو‌های مصرفی شما نیز صدق می‌کند با این تفاوت که شما نمی‌توانید سرخود مصرف داروی خود را قطع کنید.

برای قطع مصرف حتما با پزشک معالج مشورت نمایید و سرخود اقدام به قطع هیچ دارویی نکنید. در صورتی که مشکل از دستگاه گوارش شما باشد چاره‌ای جز درمان آن نخواهید داشت.

علت مدفوع سیاه چیست

روش‌های درمانی معمول برای درمان خونریزی دستگاه گوارش چیست؟

 • مهارکننده‌های پمپ پروتونی (PPIs)، می‌توانند از اسید معده را کم کنند تا زخم‌ها برطرف شوند.
 • آنتاگونیست‌های گیرنده H2 ک در کاهش اسید معده بسیار موثر هستند.
 • آنتی‌اسیدهای بدون نسخه
 • کاهش استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)

روش‌هایی که گفته شد از مرسوم‌ترین راه‌های درمانی برای جلوگیری از خون‌ریزی و رفع مشکل دفع سیاه خواهند بود. مدفوع سیاه اگر به این دلیل باشد باید فورا مورد درمان قرار بگیرد. شرایط را اورژانسی بدانید.

در این مقاله به سوال مدفوع سیاه نشانه چیست پاسخ دادیم. مدفوع سیاه یکی از مشکلاتی است که دلایل بسیاری دارد. بخش اعظمی از دلایل آن به تغذیه ما مربوط می‌شود . با اصلاح تغذیه رفع خواهد شد. بخش دیگر مربوط به مشکلات خون و آهن است.

اشکال در چنین مواردی منجر به دفع سیاه خواهد شد. مادران باردار و نوزادان معمولا به چنین مشکلاتی مبتلا می‌شوند و دفع آن‌ها سیاه‌رنگ خواهد بود.

اصلی‌ترین مشکل ایجاد این بیماری خون‌ریزی دستگاه گوارشی است یا مشکلات پیچید‌ه‌ای مثل سرطان که به همین سیستم مربوط می‌شوند. در این شرایط باید فورا برای درمان بیماری به پزشک متخصص مراجعه کرد. ممنونیم که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود