زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

با فواید و خواص 17 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش دوم

با فواید و خواص 17 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش دوم

با فواید و خواص 17 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش دوم

در گذشته درمان های شیمیایی بسیار کم بود و بیشتر از روغن های گیاهی برای درمان بیماری ها و مشکلات استفاده می کردند. امروزه روغن گیاهی جایگاه خودش را بدست آورده. روغن گیاهی به دلیل فواید و خواص شگفت انگیزی که دارد مورد توجه گرفته است.

بیش از 90 روغن گیاهی وجود دارد که هر کدام فوایدی برای سلامت دارند. در ادامه لیستی از روغن های گیاهی که امروزه بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد یا روغن هایی که روی آنها تحقیقاتی انجام می دهند، بیان شده است.

تعداد زیاد روغن های گیاهی بسیار زیاد است به همین دلیل در سه مطلب جداگانه 52 روغن گیاهی را معرفی کرده ایم:

لیست 17 روغن گیاهی، برای مطالعه سریعتر بر روی آنها کلیک کنید.

 1. روغن زیره سبز
 2. روغن سرو
 3. روغن شوید
 4. روغن اکالیپتوس
 5. روغن رازیانه
 6. روغن کندر
 7. روغن گالبانوم
 8. روغن شمعدانی
 9. روغن زنجبیل
 10. روغن گریپ فروت
 11. روغن گل بی مرگ
 12. روغن زوفا
 13. روغن گل یاس
 14. روغن سرو کوهی
 15. روغن اسطوخودوس
 16. روغن لیمو
 17. روغن خردل

روغن گیاهی همیشه درمان کننده نیست! در بعضی مواقع می تواند بسیار مضر هم باشد. پیشنهاد می کنیم برای درمان و رفع مشکلات از قبل با پزشک مشورت کنید.

1. روغن زیره سبز

خواص روغن زیره سبز

روغن زیره سبز یک ضدباکتری، ضد نفخ، داروی گوارشی، دیورتیک، ضدعفونی کننده درعمل جراحی، ضد انقابض و تشنج، سم زدا، جریان خون را در ناحیه رحم و لگن تحریک می کند، محرک، داروی اعصاب و یک نیرو بخش طبیعی است.

خواص روغن زیره سبز برای سلامتی

روغن زیره سبز (Cumin) به عنوان ماده ای که باکتری ها را می کشد و مانع از رشد عفونت باکتری ها می شود، شناخته می شود. این روغن گیاهی گازهای اضافی را از روده خارج می کند، هضم را بهبود می بخشد، باعث افزایش ادرار می شود و از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند.

روغن زیره سبز همچنین تشنج را کاهش می دهد، سموم را از خون پاک می کند و چرخه ی قاعدگی را تنظیم می کند و برای زمان پاسخ دهی سیستم عصبی مناسب است.

2. روغن سرو

خواص روغن سرو

به عنوان داروی قابض، ضدعفونی کننده در عمل جراحی، ضد تشنج، دئودورانت، دیورتیک، هموستاتیک، داروی کبد، بند آورده ی خون، تولید کننده ی عرق، بالابرنده ی فشارخون، نیرو بخش تنفسی و آرام بخش است.

فواید روغن سرو برای سلامتی

روغن گیاهی سرو (Cypress)، لثه را تقویت می کند و عضلات را منقبض می کند، از خون در برابر عفونت محافظت می کند، تشنج را از بین می برد، بوی بد بدن را از بین می برد، ادرار را افزایش می دهد، باعث افزایش عرق می شود، سیستم تنفسی را تقویت می کند و التهاب را تسکین می دهد.

3. روغن شوید

خواص روغن شوید

روغن شوید معمولا به عنوان ضد تشنج، ضد نفخ، داروی گوارشی، ضدعفونی کننده، افزایش دهنده ی شیر مادر، آرام بخش، اشتها آور و تولید کننده ی عرق است.

فواید روغن شوید برای سلامتی

روغن شوید (Dill oil) اغلب برای کاهش تشنج، حذف گازهای اضافی معده، بهبود دهنده ی سلامتی گوارشی، مانعی در برابر رشد عفونت، افزایش ترشح شیر، تسکین دادن حساسیت شدید و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد، این روغن گیاهی همچنین برای معده نیز مفید است و تولید عرق را افزایش می دهد.

4. روغن اکالیپتوس

خواص روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس دارای برخی از ویژگی های مهم است که عبارتند از:ضد التهاب، ضد تشنج، ضد انعقاد، دئودورانت، ضدعفونی کننده، ضدباکتری و تحریک کننده است.

فواید روغن اکالیپتوس برای سلامتی

روغن اکالیپتوس (Eucalyptus oil) برای درمان مشکلات تنفسی، زخم، درد عضلانی، خستگی ذهنی، مراقبت از دندان، مراقبت از پوست، دیابت، تب، میکروب های روده بسیار مفید است.

5. روغن رازیانه

خواص روغن رازیانه

روغن رازیانه، ضدعفونی کننده، ضد تشنج، آپیریتف، ضد نفخ، سم زدا، دیورتیک، داروی قاعدگی، اخلاط آور، افزایش دهنده ی شیرمادر، ضدیبوست، محرک، اشتها آور، اسپلنیک، نیرو بخش و داروی ضد کرم است.

فواید روغن رازیانه برای سلامتی

روغن رازیانه (Fennel Essential Oil) برای محافظت از زخم در برابر آلودگی، مورد استفاده قرار می گیرد، تشنج را از بین می برد، اشتها را افزایش می دهد، گازهای اضافی را از بین می برد، خون را تصفیه می کند، ادرار را افزایش می دهد و چرخه ی قاعدگی را منظم می کند.

روغن رازیانه از سرفه و سرماخوردگی جلوگیری می کند، ترشح شیر را افزایش می دهد و روده ها پاک می کند و یبوست را از بین می برد، سیستم بدن را تحریک می کند و برای سلامتی روده و طحال مفید است.

6. روغن کندر

خواص روغن کندر

روغن کندر معمولا به عنوان ضدعفونی کننده، ضدعفونی کننده، داروی قابض، ضدنفخ، سیکاتریسنت، سیتوفیلکتیک، داروی گوارشی، دیورتیک، جریان خون را در ناحیه رحم و لگن تحریک می کند، اخلاط آور، آرام بخش، نیرو بخش، درمان بیماری های مربوط به رحم، التیام دهنده ی زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن کندر برای سلامتی

روغن کندر (Frankincense) از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند، با عفونت مبارزه می کند، باعث سفت شدن لثه ها، ماهیچه ها و رگ های خونی می شود، گازهای اضافی را از بین می برد، زخم ها را بهبود می دهد، سلول ها را سالم نگه می دارد و بازسازی آنها را افزایش می دهد.

این روغن همچنین، گوارش را بهبود می بخشد، باعث افزایش ادرار می شود، چرخه ی قاعدگی را منظم می کند، سرفه و سرماخوردگی را درمان می کند، اضطراب و التهاب را تسکین می دهد و سلامت رحم را تضمین می کند.

7. روغن گالبانوم

خواص روغن گالبانوم

روغن گالبانوم به عنوان ضد آرتروز، ضد روماتیسم، ضد تشنج، سیکاترینست، محرک گردش خون، ضد انعقاد، سم زدا، نرم کننده، داروی حشره کش، ضد انگل و التیام دهنده ی زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن گالبانوم برای سلامتی

روغن گیاه گالبانوم (Galbanum) بطور سنتی، راهی برای درمان روماتیسم و آرتروز شناخته می شود، تشنج را از بین می برد، زخم ها و لک ها را از بین می برد، باعث افزایش جریان خون و لنفاوی می شود، جمع شدگی خون را از بین می برد، تنفس را راحت تر می کند.

علاوه بر این، سموم را از بین می برد، سلامت پوست را بهبود می بخشد، حشرات را می کشد و آنها را دفع می کند، انگل ها را از بین می برد و باعث افزایش سرعت بهبود زخم می شود.

8. روغن شمعدانی

خواص روغن شمعدانی

روغن شمعدانی خاصیت های زیادی دارد که این خاصیت ها عبارتند از: داروی قابض، هموستاتیک، سیکاتریسنت، سیتوفیلکتیک، دیورتیک، دئودورانت، بند آورده ی خون، نیرو بخش، داروی ضدکرم، بهبود دهنده ی زخم.

فواید روغن شمعدانی برای سلامتی

روغن گیاه شمعدانی (Crane's-bill) باعث سفت شدن لثه ها، عضلات، جلوگیری از خونریزی و بهبود زخم ها، افزایش رشد سلول ها و افزایش ادرار، به کار گرفته می شود. روغن شمعدانی همچنین برای از بین بردن بوی بد بدن، سرحال کردن بدن، جلوگیری از انگل های روده و کرم ها، مورد استفاده قرار می گیرد.

9. روغن زنجبیل

خواص روغن زنجبیل

روغن زنجبیل می تواند به عنوان داروی مسکن، ضدعفونی کننده، ضدعفونی کننده، ضد تشنج و انقباض، ضدباکتری، ضدنفخ، سرفه، اخلاط آور، تب بر، ضد یبوست، دوای محمر، محرک، اشتها آور، عرق آور و نیرو بخش است.

فواید روغن زنجبیل برای سلامتی

روغن زنجبیل (Ginger) برای درمان درد، جلوگیری از استفراغ، محافظت از زخم ها در برابر آلودگی و آرام کردن تشنج مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از پزشکان از روغن زنجبیل برای جلوگیری از رشد باکتری ها، از بین بردن گازهای اضافی و بهبود عملکرد مغز و حافظه استفاده می کنند و همچنین به خارج کردن خلط و زکام از بدن کمک می کند.

در نهایت اینکه روغن زنجبیل، به عنوان ماده ای برای از کاهش تب، پاک کننده ی روده شناخته می شود، این روغن گیاهی به پوست رنگ می بخشد، سلامت معده را بهبود می بخشد، باعث افزایش عرق می شود و به خارج کردن سموم از بدن کمک می کند.

10. روغن گریپ فروت

خواص روغن گریپ فروت

روغن گریپ فروت دیورتیک، ضد عفونی کننده، محرک، ضد افسردگی، ضدعفونی کننده، آپیریتف، لنفاوی و انرژی بخش است.

فواید روغن گریپ فرون برای سلامتی

در قسمت های مختلف جهان، روغن گیاهی گریپ فروت (Grapefruit) به عنوان محرکی برای ادرار، مبارزه با عفونت، کاهش افسردگی و بهتر شدن حال روحی انسان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین روغن گریپ فروت از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند و باعث حذف بیشتر سموم از بدن می شود.

11. روغن گل بی مرگ

خواص روغن گل بی مرگ

این روغن گیاهی ضد انعقاد، ضد تشنج، ضد آلرژی، ضد میکروب، ضد هموماتیک،ضد افسردگی، داروی اعصاب،ضد التهاب، ضد درد،سیکاتریسنت، اخلاط آور، تب بر،ضد تشنج، پاکسازی صفرا،نرم کننده، موکولیتیک،ضد قارچ، داروی کبد،دیورتیک، اسپلنیک و سیتوفیلکتیک است.

فواید روغن گل بی مرگ برای سلامتی

دلیل اینکه بیماران، بطور منظم از روغن گل بی مرگ استفاده می کنند، این است که تشنج را کاهش می دهد، باعث سیالیت خون می شود، با حساسیت مبارزه می کند، عفونت های میکروبی را از بین می برد،لخته های خون را از بین می برد و خون را شفاف می کند، التهاب ناشی از تب را کاهش می دهد و برای سلامتی سیستم عصبی مفید است.

علاوه بر این، روغن گل بی مرگ (Helichrysum) انواع دیگر التهابات را کاهش می دهد، خلط خونی را از بین می برد و سرفه را کاهش می دهد، زخم ها را التیام می یخشد، از زخم ها دربرابر آلودگی محافظت می کند، ترشح صفرای مناسب در معده را تحریک می کند، پوست را نرم و جوان می کند، ماده ی مخاطی را از بین می برد و قارچ ها را می کشد.

این روغن گیاهی همچنین برای کبد و طحال نیز مفید است و باعث تحریک ادرار و بازسازی سلول های جدید می شود.

12. روغن زوفا

خواص روغن زوفا

روغن زوفا داروی قابض، محرک، ضد تشنج، ضد روماتیسم، ضدعفونی کننده، ضد نفخ، سیکاتریسنت، داروی گوارشی، دیورتیک، جریان خون را در ناحیه رحم و لگن تحریک می کند، اخلاط آور، داروی فشارخون بالا، داروی اعصاب، تولید کننده ی عرق، نیرو بخش، تب بر، داروی ضدکرم  وبهبود دهنده ی زخم است.

فواید روغن زوفا برای سلامتی

روغن زوفا (Hyssop) باعث سفت شدن لثه ها، عضلات، پوست و عروق خونی می شود، همچنین باعث کاهش تشنج می شود، گازهای اضافی معده رااز بین می برد و در بهبود زخم ها و علائم پس از آن تسریع می بخشد، هضم را بهبود می بخشد، ادرار را افزایش می دهد.

علاوه بر این، قاعدگی را تنظیم می کند، سرفه و خلط را کاهش می دهد، فشارخون را افزایش می دهد و باعث تولید عرق می شود. معمولا تصور می شود برای کاهش استرس در سیستم عصبی و کاهش تب مفید است.

13. روغن گل یاس

خواص روغن گل یاس

این روغن به عنوان داروی ضد افسردگی، ضدعفونی کننده، تقویت کننده غرایز جنسی، ضد انقباض و تشنج، سیکاتریسنت، اخلاط آور، افزایش دهنده ی شیر مادر، جریان خون را در ناحیه رحم و لگن تحریک می کند، ثمربخش (فرزند آوری)، آرام بخش و داروی رحم است.

فواید روغن گل یاس برای سلامتی

روغن گل یاس با افسردگی مبارزه می کند و باعث بهتر شدن حال روحی انسان می شود، از زخم ها محافظت می کند، اختلالات جنسی را درمان می کند و میل جنسی را افزایش می دهد. این روغن همچنین، تشنج را کاهش می دهد، زخم و علائم پس از آن را ترمیم می بخشد، سرفه و خلط را درمان می کند.

روغن گیاهی گل یاس (Jasmine) همچنین شیر مادر را افزایش می دهد و چرخه ی قاعدگی نامنظم را، منظم می کند. این روغن، زایمان را کم می کند، التهاب و اختلالات عصبی را تسکین می بخشد.

14. روغن سرو کوهی

خواص روغن سرو کوهی

برای مدت طولانی، روغن سرو کوهی به عنوان ضدعفونی کننده، تولید کننده ی عرق، ضد روماتیسم، سم زدا، ضد انقباض و تشنج، محرک،اشتها آور، داروی قابض،ضد نفخ، دیورتیک، التیام دهنده ی زخم و انرژی بخش شناخته شده است.

فواید روغن سرو کوهی برای سلامتی

این روغن گیاهی از زخم ها در براب آلودگی محافظت می کند، تولید عرق را افزایش می دهد، روماتیسم و آرتروز را درمان می کند، خون را تصفیه می کند، تشنج را از بین می برد،باعث برانگیختگی کارهایی می شود که در بدن انجام می شود، و برای معده نیز مفید است.

روغن سرو کوهی (Juniper Essential Oil) همچنین لثه ها را قوی تر می کند، خونریزی را متوقف می کند، گازهای اضافی را کاهش می دهد، باعث افزایش ادرار می شود، به پوست رنگ می بخشد، و باعث تسریع بهبود زخم ها می شود.

15. روغن اسطوخودوس

خواص روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس می تواند آرام بخش، القا کننده ی خواب، ضد درد، ضد عفونی کننده، ضد التهاب، ضد عفونی کننده و ضد قارچی باشد.

فواید روغن اسطوخودوس برای سلامتی

روغن گیاهی اسطوخودوس (Lavender) می تواند برای درمان مسائل مربوط به سیستم عصبی، بیخوابی، تسکین درد، اختلالات تنفسی، جریان ادرار، مراقبت از پوست، گردش خون، سوء هاضمه و سلامت سیستم ایمنی بدن مفید باشد.

16. روغن لیمو

خواص روغن لیمو

روغن لیمو ضدعفونی کننده، ضد ویروسی، داروی قابض، آپیریتف، ضد باکتری، ماده گندزدا، تب بر، هموستاتیک، مقوی و انرژی بخش است.

فواید روغن لیمو برای سلامتی

روغن گیاهی لیمو (Lemon essential oil) از زخم ها در برابر آلودگی ها محافظت می کند، مانع از رشد باکتری ها و ویروس ها می شود، لثه ها را تقویت می کند و ریزش مو را متوقف می کند. علاوه بر این، پوست را بهتر می کند و باعث استحکام عضلات می شود، خونریزی را متوقف می کند، با عفونت مبارزه می کند و تب را درمان می کند.

17. روغن خردل

خواص روغن خردل

روغن خردل به عنوان محرک، اشتها آور، ضد باکتری، ضد قارچ، از بین برنده ی حشرات، حفظ سلامت مو، نوشیدنی دارویی، تولید کننده ی عرق، ضد روماتیسم و انرژی بخش مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن خردل برای سلامتی

روغن خردل (Mustard oil) برای تحریک ترشح، افزایش اشتها، مهار رشد باکتری ها وقارچ ها، دور نگه داشتن حشرات و افزایش رشد مو، عالی است. این روغن گیاهی، بطور مکرر برای کاهش ریزش مو، افزایش تعریق، تحریک گردش خون، کمک به درمان روماتیسم و همچنین برای ارتقا عملکرد سلامت و سیستم ایمنی بدن، مورد استفاده قرار می گیرد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود