زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

17 خواص شگفت انگیز روغن گیاهی پونه کوهی (Oregano)

17 خواص شگفت انگیز روغن گیاهی پونه کوهی (Oregano)

17 خواص شگفت انگیز روغن گیاهی پونه کوهی (Oregano)

روغن پونه کوهی استفاده کردید؟ این روغن گیاهی خواص بسیار شگفت انگیزی دارد. به برخی از خواص روغن پونه کوهی می‌توان به درمان عارضه های تنفسی، ضد باکتری، ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضدالتهاب، موثر درگوارش، افزایش اسپرم و مواد ضد آلرژیک اشاره کرد. اگر می‌خواهید درباره خواص روغن گیاهی پونه کوهی بیشتر بدانید، در ادامه 17 خواص شگفت انگیز این روغن گیاهی را بخوانید.

آشنایی اولیه با گیاه پونه کوهی

گیاه پونه کوهی در ارتفاعات و کوها رشد می‌کند و به همین دلیل به این نوع پونه، "پونه کوهی" می‌گویند. این گیاه چند ساله، با نام علمی اوریگانوم ولگار (Origanum vulgare)، فواید بیشماری برای سلامتی دارد که اکثر آدم‌ها اطلاعی از آن ندارند. پونه کوهی که بومی جنوب غربی اوراسیا و منطقه‌ی مدیترانه است و به مدت هزاران سال بخشی از درمان از طریق طب جایگزین یا آشپزی بوده است.

پونه کوهی

پونه کوهی بسیار به نعناع نزدیک است، و در واقع به خانواده نعنائیان تعلق دارد. به همین دلیل، بسیاری از اجزای آلی این دو گیاه و بسیاری از خواص درمانی آن ها مشابه است. برگ پونه کوهی بیش از سایر قسمت‌های این گیاه مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما عجیب است که عطر و طعم آن پس از خشک شدن به مراتب بیشتر از زمانی است که برگ‌های آن تازه هستند. چنین چیزی برای گیاهان دارویی تا حدی غیرمعمول است.

خواص ضدعفونی کننده و ضد باکتری گیاه پونه کوهی در ابتدا در یونان باستان شناخته شده بود که اغلب برای درمان عفونت‌های باکتریایی روی پوست یا زخم و همچنین برای محافظت از غذا از باکتری استفاده می‌شد.

روغن پونه کوهی چیست؟

روغن پونه کوهی از طريق تقطیر بخار برگ تازه پونه کوهی خارج مي شود. اجزای اصلی آن عبارتند از کارواكرول، تیمول، كیمن، كاريوفيلن، پينن، بيسابولن، لينالول، بورنئول، گرانيل استات، لينال استات و ترپينن.

از این روغن گیاهی در روش‌های مختلفی مانند آروماتراپی استفاده می‌شود که برای دهه‌های گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. شما همچنین می‌توانید روغن پونه کوهی را به صورت موضعی بر روی پوست یا روغن حامل مانند روغن نارگیل برای حفظ سلامت پوست خود استفاده کنید.

در نهایت شما می‌توانید آن را در مقدار بسیار کم به عنوان یک مکمل غذایی که معمولا با عسل و یا سایر نوشیدنی‌های غیر لبنی رقیق شده است، مصرف کنید.

روغن پونه کوهی

خواص روغن پونه کوهی

علاوه بر داشتن خواص ضدمیکروبی، روغن پونه کوهی دارای بسیاری از خواص دارویی است. بیایید به آنها نگاهی بیندازیم.

1. درمان عارضه‌های تنفسی

پونه کوهی می‌تواند به عنوان یک خلط آور عمل کند که باعث کاهش یا از بین بردن ناراحتی مخاط و ریه در دستگاه‌های تنفسی و سینوس‌ها می‌شود. همچنین یک رطوبت‌دهنده برای ریه‌ها و گلوهای التهابی است که اغلب ممکن است باعث بروز سرفه شود.

بنابراین، اگر بدنبال روشی برای درمان عارضه‌های تنفسی هستید، از روغن پونه کوهی استفاده کنید. پونه کوهی از علائم بیماری تنفسی جلوگیری و آن را درمان می‌کند.

2. خواص ضد التهابی

این روغن گیاهی برای تسکین انواع مختلفی از التهاب، داخلی یا خارجی، که به دلایل مختلف ایجاد می‌شوند مفید است. هنگامی که روغن پونه کوهی به صورت موضعی اعمال شود، می‌تواند قرمزی و تحریک را در ناحیه استفاده شده کاهش دهد و همچنین درد ناشی از آرتروز یا آسیب را کاهش دهد.

3. جلوگیری از عفونت

روغن پونه کوهی شما را در مقابل عفونت‌های باکتریایی محافظت می‌کند. این روغن گیاهی به شما سطح بالایی از حفاظت در برابر بیماری‌های باکتری مانند عفونت‌های روده بزرگ و دستگاه ادراری، و همچنین تیفوئید، وبا، زخم‌ها، عفونت‌های پوستی و مسمومیت غذایی می‌دهد.

همچنین اثرات ضد باکتریایی پونه کوهی اثر مهمی بر روی سلامتی ندارد، بنابراین شما از اثرات نامطلوب بیماری رنج نمی‌برید.

4. خواص ضد قارچ

ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ ها و پروتوایز‌ها چهار عامل هستند که مسئول بیماری‌های مسری و عفونی هستند. از اینها، قارچ مسئول برخی از عواقب وحشتناک‌ترین و کشنده‌ترین بیماری‌های داخلی و خارجی است. آنها می‌توانند عفونت‌های زشت، دردناک و کشنده در گوش، بینی و گلو ایجاد کنند، که اگر زود درمان نشود، ممکن است به مغز برسد و کشنده شود.

بسیاری از عفونت‌های پوستی نیز توسط این قارچ‌ها ایجاد می‌شود. روغن پونه کوهی، اگر به طور منظم استفاده شود، از داخل یا خارج، می‌تواند به طور موثر از بدن در برابر بسیاری از این عفونت های قارچی محافظت کند.

5. جلوگیری از عفونت‌های ویروسی

روغن گیاهی پونه کوهی بدن را در برابر عفونت‌های ویروسی محافظت می‌کند. این به این معنی است که بدن ایمنی خود را در برابر سرما، اوریون، سرخک، صدف، و سایر مشکلات ناشی از ویروس تقویت می‌کند.

این تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند تا بدن در برابر عفونت‌های ویروسی مرگبار و حتی اختلالات خود ایمنی محافظت شود. روغن گیاهی پونه کوهی نیز تولید و عملکرد گلبول‌های سفید را که اصلی‌ترین خط دفاع بدن است، تحریک می‌کند.

6. به عنوان ضد عفونی کننده عمل می‌کند

بسیاری از انواع انگل‌ها مانند کرم گرد، کرم‌های روده، شپش، حشرات موجود در تخت، پشه‌ها و کک‌ها در داخل یا خارج بدن انسان زندگی می‌کنند. این انگل‌ها از بدن انسان به عنوان منبع غذا و به عنوان یک حامل یا حامل بیماری‌های مسری استفاده می‌کنند.

گیاه پونه کوهی، زمانی که مصرف می‌شود، می‌تواند کرم‌های روده را از بین ببرد. برای دور کردن شپش‌ها، حشرات تخت خواب، پشه‌ها، و کک می‌توانید پونه کوهی را در اتاق خواب قرار دهید.

7. از بروز سرطان جلوگیری می‌کند

این ویژگی به نظر یکی از ویژگی‌های برجسته روغن گیاهی پونه کوهی است زیرا شما را از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد (اکسیدان) به بدن محافظت می‌کند. این روغن در حالی که آسیب‌های وارد شده از قبل را التیام می‌بخشد، رادیکال‌های آزاد را نیز خنثی می‌کند.

این کار روند پیری را کاهش می‌دهد و در برابر برخی از سرطان‌ها، دژنراسیون ماکولا، انحطاط عضلات به علت پیری، چین و چروک، از دست دادن بینایی و شنوایی، اختلالات عصبی و بسیاری از بیماری‌های مرتبط با پیری زودرس و اثرات رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

به طور خاص، روغن گیاهی پونه کوهی حاوی فنول، یک نوع قدرتمند از آنتی‌اکسیدان است که رادیکال‌های آزاد را که باعث بیماری در بدن می‌شود را از بین می‌برد.

8. ضد آلرژی

این یکی دیگر از خواص آرام بخش و ضد التهاب روغن گیاهی پونه کوهی است. آلرژی واکنش بیش از حد بدن نسبت به محرک‌های خارجی است. روغن پونه کوهی، آرام‌بخش است و حساسیت بیش از حد را آرام می‌کند و برای تسکین علائم آلرژی شناخته شده است.

از طریق خاصیت ضد التهابی پونه کوهی، شدت آلرژی می‌تواند کاهش یابد، که برای واکنش‌های جدی مانند شوک‌های آنافیلاکتیک یا تورم در گلو ضروری است.

9. گوارش را بهبود می‌بخشد

پونه کوهی سرشار از فیبر است، بنابراین با وجود اندازه کوچکی که دارد، می‌تواند تاثیر زیادی روی دستگاه گوارش شما داشته باشد. فیبر عنصری اساسی برای یک سیستم گوارشی سالم است، چرا که می‌تواند مقدار مدفوع شما را افزایش دهد و حرکات لوله گوارش را تحریک کند.

گیاه پونه کوهی می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون‌های گوارشی هضم شود. همچنین هضم مواد مغذی و آنزیم‌هایی که در جذب مواد غذایی کمک می‌کنند را افزایش می‌دهد. این ماده می‌تواند سلامت شما را با به حداکثر رساندن جذب مواد مغذی که از غذا دریافت می‌کنید بهبود دهد!

10. بدن را سم زدایی می‌کند

مواد مغذی فراوانی که در پونه کوهی وجود دارد، از جمله میزان بالایی از منگنز، کلسیم، آهن، ویتامین K، فیبر و طیف گسترده‌‌ای از دیگر ترکیبات آلی، باعث می‌شود که این گیاه مفید گزینه‌ای ایده‌آل برای سم‌زدایی بدن باشد.

تحقیقات نشان داده است که پونه کوهی می‌تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کند و روند از بین بردن سموم را سرعت ببخشد.

11. به کنترل فشار خون کمک می‌کند

اگر فشار خون بالا دارید، پونه کوهی می‌تواند وظیفه کنترل فشار خون شما را بر عهده بگیرد. پونه کوهی می‌تواند به نحو بی‌نقصی با سایر خوراکی‌ها ترکیب شود افزودن آن به رژیم غذایی کار راحتی است. پونه کوهی با تمام اثرات منفی سدیمی که به بدنتان وارد می‌شود مبارزه خواهد کرد.

12. برای سلامت کبد خوب است

این کاملا درست است که مواد سمی بیش از حد در بدن میتواند برای سلامت کبد مضر باشد چون کبد مجبور خواهد شد برای از بین بردن آن مواد سمی به سختی کار کند.

با وجود این، فقط کافی است گیاه و یا روغن پونه کوهی را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. خواصی در پونه کوهی یافت می‌شود که در کمک به کبد برای از بین بردن مواد سمی موثر هستند در نتیجه بار اضافی از روی کبد برداشته خواهد شد.

13. گرفتگی‌های قاعدگی را تسکین می‌دهد

گاهی گرفتگی‌های قاعدگی می‌توانند بسیار دردناک باشند، به خصوص برای خانم‌هایی که سرشان شلوغ است و همزمان باید با مشکل گرفتگی نیز دست و پنجه نرم کنند. خب، حالا می‌توانند فقط با اضافه کردن گیاه و یا روغن پونه کوهی به رژیم‌غذایی‌شان با گرفتگی‌های قاعدگی خداحافظی کنند.

14. به درمان قاعدگی نامنظم کمک می‌کند

هرچند برای اثبات قطعی تر به مطالعات بیشتری نیاز است اما بسیاری از زنان از فایده‌های پونه‌ی کوهی در کمک به درمان پریودهای نامنظم خود بهره برده‌اند.

15. اثرات منفی یائسگی را کاهش می‌دهد

بعضی از اثرات منفی یائسگی چیزی نیست که آنها را بشود سرسری گرفت، مثلا سرطان سینه! چون پونه‌ کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است در مبارزه با سلول‌های سرطانی مفید است.

بعضی از مطالعات نشان داده اند که افزودن پونه‌ کوهی به رژیم غذایی روزانه می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی را کاهش دهد.

16. به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند

تیمول یکی از مواد شیمایی موجود در پونه کوهی است که مسئول رایحه‌ی خوب پونه است. در کمال تعجب، اگر مشکل بی‌خوابی دارید، افزودن پونه کوهی به وعده‌ی شام تان می‌تواند به شما برای درمان بی خوابی کمک کند.

17. درمان طبیعی سرماخوردگی

رایحه ی قوی و منحصر به فرد پونه کوهی به خاطر مواد شیمیایی خاص موجود در آن مانند تیمول، لیمونن، اوسیمن است. آن مواد شیمیایی همچنین در درمان سرماخوردگی ناشی از عفونت‌های ویروسی مفید و موثر هستند.

گیاه پونه کوهی

دیگر خواص روغن گیاهی پونه کوهی

اثرات روغن پونه کوهی بر بهبودی پسوریازیس، اگزما، آنفولانزا و سایر بیماری‌های عفونی نشان داده شده است. علاوه بر این، می‌توان از روغن پونه کوهی برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند E.coli، ژیاردیا و مسمومیت غذایی استفاده کرد.

این ماده احتقان را تسکین می‌دهد و مطالعات خاص نیز می‌گویند که روغن پونه کوهی یک مسکن قدرتمند است و عوارض جانبی ندارد.

چگونه روغن پونه کوهی بسازیم؟

شما می‌توانید این روغن را برای خودتان تهیه کنید اما این پروسه کمی طولانی است. ابتدا آب را در یک کاسه جوش داده و سپس برگ‌های پاره پاره شده و یک روغن حامل را در یک شیشه بگذارید. روغن‌های حامل شامل روغن زیتون، روغن هسته انگور یا روغن بادام می‌باشد.

هنگامی که شیشه را داخل آب گرم قرار می‌دهید، روغن درون شیشه به وجود می‌آید و روغن طبیعی را از برگ‌های پونه کوهی می‌گیرد. شیشه را به مدت 2 هفته در کنار پنجره آفتابی قرار دهید، آن را هر چند روز تکان دهید، سپس مخلوط حاصل را استفاده کنید.

روغن پونه کوهی برای چه مواردی مفید است؟

روغن پونه کوهی برای سلامت انسان بسیار مهم است و برای درمان عفونت‌های انگلی و قارچی در بسیاری از قسمت‌های بدن موثر است. این ماده همچنین یک تقویت کننده سیستم ایمنی همه جانبه است و می‌تواند در بهبود هضم با مصرف خوارکی کمک کند.

این روغن می‌‌تواند به تعادل هورمون‌ها و کاهش نشانه‌های قاعدگی، کمک به کاهش وزن و حتی کاهش شدت واکنش‌های آلرژیک کمک کند.

روغن گیاه پونه کوهی

چگونه این روغن را مصرف کنیم؟

شما می‌توانید روغن پونه کوهی را به صورت مکمل مصرف کنید، به این معنی که یک دوز 500 میلیگرم باشد، یا می‌توانید مقادیر کمی از روغن پونه کوهی را به غذا اضافه کنید.

آن را در قالب کپسول، قرص و مایع می‌بینید و می‌تواند به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد. می‌توانید آن را با نسبت 1 به 1 با روغن زیتون رقیق کنید.

روغن پونه کوهی بسیار قوی و متمرکز است و نباید در مقادیر زیادی مصرف شود.

چگونه از روغن پونه کوهی استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از روغن پونه کوهی به روش‌های مختلف استفاده کنید، از جمله موضعی برای تحریک پوست و بهبود زخم، استفاده در زیر زبان (انداخت قطره روغن زیر زبان)، اضافه کردن آن به غذاهای خاص و حتی مصرف آن در قرص یا کپسول.

همچنین می‌توانید روغن پونه کوهی را برای از بین بردن چین و چروک اطراف دهان و زیر چشم مورد استفاده قرار دهید.

مخلوط کردن روغن پونه کوهی با سایر روغن‌های گیاهی

روغن پونه کوهی می‌تواند به خوبی با روغن اسطوخودوس، روغن رزماری، روغن برگاموت، روغن گل کلم، روغن سیپرس، روغن چوب سدر، درخت چای و اکالیپتوس ترکیب شود. این ترکیب‌ها اغلب ساخته شده و به طور گسترده‌ای توسط درمانگرها و گیاه شناسان استفاده می‌شود.

احتیاط: روغن گیاهی پونه کوهی ممکن است باعث تحریک پوست و غشاهای مخاطی شود، اگر در غلظت یا دوز بالا باشد. زنان باردار باید از استفاده از آن اجتناب کنند و قبل از اضافه کردن آن به هر روش قابل توجهی در رژیم غذایی، با پزشک مشورت کنند.
به علت توانایی روغن پونه کوهی برای تحریک و تنظیم هورمون‌ها، مخصوصا هورمون‌هایی که قاعدگی را تحریک می‌کنند، به طور بالقوه می‌تواند منجر به سقط جنین شود. همچنین، مانند هر مکمل غذایی یا مکمل غذایی جدید، با پزشک خود در مورد آلرژی‌ها مشورت کنید.
افرادی که آلرژی به ریحان، اسطوخودوس، مرزنگوش، نعناع یا مریم گلی دارند، معمولا آلرژی به پونه کوهی و روغن گیاهی آن دارند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
 1. مهمان مهسا در 11 فروردین 1402
  سلام ببخشید سوالی داشتم
  آیا مصرف دم کرده ی پونه با قرص ضدبارداری مارولین تداخل داره؟ممکنه اثر مارولین را کم کنه
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 11 فروردین 1402

   سلام، تداخل قرص شیمیایی با گیاه‌دارویی به‌همین راحتی قابل تشخیص نیست! ممکنه شما مصرف کنید و تداخلی نداشته باشه اما برای شخص دیگری نتیجه متفاوت باشه!

   پاسخ
 2. عباس اسدی در 25 شهریور 1398
  ممنونم از مقاله مفیدی که درباره پونه کوهی منتشر کردید. مصرف روغن پونه کوهی مفیدتر است یا استفاده از گیاه پونه کوهی؟
  سپاس
  پاسخ
  1. در 25 شهریور 1398

   سلام جناب اسدی، نظر لطف شماست.

   روغن پونه کوهی هم از گیاه پونه کوهی تهیه می‌شود و فقط با توجه به نوع مصرف می‌توانید روغن یا گیاه را انتخاب کنید.

   پاسخ