زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

با فواید و خواص 18 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش اول

با فواید و خواص 18 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش اول

با فواید و خواص 18 روغن گیاهی آشنا شوید، بخش اول

امروزه به دلیل خواص درمانی بسیار قابل قبول روغن های گیاهی، استفاده از  آنها به شدت افزایش یافته است. بیش از 90 روغن گیاهی وجود دارد که هر کدام فوایدی برای سلامت دارند. در اولین سری به معرفی فواید  18 روغن گیاهی پرداخته‌ایم، در ادامه با ما همراه باشید.

روغن های گیاهی بدلیل فواید فراوانی که برای سلامتی دارند، بطور چشم گیری توسط جامعه ی علمی برای درمان بیماری هایی مانند سرطان، ایدز، آسم، برونشیت، سکته ی مغزی و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

تعداد روغن های گیاهی بسیار زیاد است به همین دلیل در سه مطلب روغن های گیاهی را معرفی کرده ایم:

در ادامه لیستی از روغن های گیاهی که امروزه بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد به همراه معرفی فواید و خواص روغن گیاهی بیان شده است.

در بخش اول 18 روغن گیاهی معرفی شده است که به ترتیب:

 1. روغن رازیانه
 2. روغن ریحان
 3. روغن ترنج
 4. روغن توس
 5. روغن بادام تلخ
 6. روغن فلفل سیاه
 7. روغن بولدا
 8. روغن آگتوسما
 9. روغن سوسن اصغر
 10. روغن بابونه
 11. روغن کافور
 12. روغن زیره سیاه
 13. روغن دانه ی هویج
 14. روغن چوب سدر
 15. روغن دارچین
 16. روغن مریم گلی
 17. روغن گل میخک
 18. روغن گشنیز

بسیاری از این روغن های گیاهی، بصورت طبیعی قوی هستند و اگر به روش مناسب و مقدار کافی مورد استفاده قرار نگیرند، ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. بنابراین، هر کدام از این روغن ها فواید فردی متغییری دارند، بنابراین قبل از اینکه این روغن ها را مورد استفاده قرار دهید با یک متخصص گیاه شناسی مشورت کنید.

1. روغن رازیانه (بادیان)

خواص روغن رازیانه

از روغن رازیانه (Fennel) به عنوان ضد صرع، ضد هیستریک، ضد روماتیسم، ضدعفونی کننده، ضد انقباض و تشنج، داروی مسهل، داروی ضد نفخ، ضد انعقاد، داروی گوارشی، خلت آور، داروی حشره کش، آرام بخش، محرک و داروی ضدکرم مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن رازیانه برای سلامتی

معمولا روغن رازیانه برای درمان روماتیسم، آرتروز، محافظت در برابر سپتیک، آرام کننده ی تشنج، رفع یبوست، دفع گازها، گرم کردن بدن، اخلاط واضح، سهولت در تنفس مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، برخی از پزشکان روغن رازیانه را برای تسهیل هضم، خلط آور، زکام، از بین بردن و دفع حشرات، کرم ها و آبله ها مورد استفاده قرار می دهند و همچنین این روغن گیاهی را برای درمان بیماری های عصبی مورد استفاده قرار می دهند.

2. روغن ریحان

خواص روغن گیاهی ریحان

روغن ریحان (Basil)، یک داروی ضد نفخ، ضد تشنج، داروی مسکن، ضد باکتری و چشمی است.

فواید روغن ریحان برای سلامتی

روغن ریحان برای مدت طولانی برای مراقبت از پوست، سوءهاضمه، مشکلات تنفسی، عفونت ها، اختلالات مربوط به استرس، مسائل مربوط به جریان خون، درد و استفراغ مورد استفاده قرار گرفته است.

3. روغن ترنج

خواص روغن ترنج

روغن ترنج (Bergamot orange) به عنوان یک دئودورانت، بهبود کننده ی زخم، داروی ضدکرم، آنتی بیوتیک، ضدعفونی کننده، ضدانقباض و تشنج، آرام بخش، داروی مسکن، ضد افسردگی، گندزدای، تب بر، سیکاتریسنت و به عنوان یک ماده ی گوارشی طبیعی شناخته می شود.

فواید روغن ترنج برای سلامتی

روغن ترنج، بوی بد بدن را از بین می برد، تشنج را کاهش می دهد، درد را از بین می برد، خلق و خوی را بهبود می بخشد و با افسردگی مبارزه می کند، بریدگی ها و زخم ها را بهبود می بخشد و باعث می شود که هضم غذا راحت تر باشد.

4. روغن توس

خواص روغن توس

روغن توس (Birch) یک انرژی بخش، ضدعفونی کننده، محرک و ضد افسردگی، ضد درد، سم زدا، ضد روماتیسم و ضد آرتروز است. علاوه بر این، روغن توس یک نوع دیورتیک، ضدعفونی کننده، منقبض کننده، تب بر، میکروب کش، حشره کش و یک خلط آور است.

فواید روغن توس برای سلامتی

روغن توس، با افسردگی مبارزه می کند، درد را کاهش می دهد، دفع ادرار را بهبود می بخشد، از زخم ها در برابر آلودگی محافظت می کند، تب را کاهش می دهد، میکروب ها را می کشد و خون را پاک می سازد.

5. روغن بادام تلخ

خواص روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ (Bitter Almond) بصورت سنتی به عنوان یک داروی ضد کرم، تب بر، باکتری کش، میکروب کش، از بین برنده ی قارچ، آرام بخش، داروی بیهوشی، مسهل، دیورتیک، ضد مستی، ضد انقباض و تشنج و به عنوان درمانی برای آب گریزی استفاده می شود.

فواید روغن بادام تلخ برای سلامتی

استفاده از روغن بادام تلخ، بطور گسترده در حال تغییر است و استفاده از آن شامل کشتن کرم ها، کاهش تب، از بین بردن باکتری، میکروب و قارچ، آرام بخش و کاهش التهاب می باشد. همچنین این روغن گیاهی می تواند باعث بی حسی شود و به عنوان عامل بیهوشی و بی حسی عمل می کند.

روغن بادام، یک ضد یبوست است که ادرار را افزایش می دهد و کمک می کند که آب اضافی، سموم، نمک و چربی بدن از بین برود، با اثرات مستی مبارزه می کند، تشنج را درمان می کند و به درمان آب گریزی که همان ترس از آب است، کمک می کند.

6. روغن فلفل سیاه

خواص روغن فلفل سیاه

روغن فلفل سیاه (Black pepper) به عنوان یک داروی گوارشی، عرق آور، داروی ضد نفخ، مسهل، ضدانقباض و تشنج، ضد روماتیسم، ضد ورم مفصل، ضدباکتری و آنتی اکسیدان شناخته می شود.

فواید روغن فلفل سیاه برای سلامتی

این روغن گیاهی به عضم،افزایش عرق بدن و حذف سموم از بدن کمک می کند. همچنین کمک می کند تا گازها از روده خارج شوند و به آنها اجازه نمی دهد که به عنوان مسهل کار کنند، تشنج را درمان می کند و به درمان آرتروز و روماتیسم با حذف اسید اوریک و سایر سموم از بدن، کمک می کند.

روغن فلفل سیاه مانع از رشد باکتری ها می شود و با پیری زودرس مبارزه می کند، و رادیکال های آزاد را خنثی می کند.

7. روغن بولدا

خواص روغن بولدا

روغن بولدا (Boldo) به عنوان ضدالتهاب، ضد روماتیسم، ضدعفونی کننده، پاکسازی صفرا، داروی گوارشی، دیورتیک، داروی کبد، حشره کش، مسکن، محرک و داروی ضدکرم، مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن بولدا برای سلامتی

روغن بولدا برای کبد بسیار خوب است

این روغن گیاهی به عنوان درمان التهاب، درمان کننده ی روماتیسم و آرتروز، محافظت کننده ی در برابر آلودگی، بهبود دهنده ی ترشح صفرا، تسهیل کننده ی هضم، افزایش دهنده ی ادرار و دفع سموم از بدن، شناخته می شود. همچنین از این روغن گیاهی برای دفع حشرات استفاده می کنند.

8. روغن آگتوسما

خواص روغن آگتوسما

روغن آگتوسما (Agathosma betulina) به عنوان ضدعفونی کننده، ضد روماتیسم، ضد ورم مفاصل، داروی ضد نفخ، دیورتیک، داروی گوارشی، داروی حشره کش و انرژی بخش، مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید روغن آگتوسما برای سلامتی

این روغن گیاهی در برابر آلودگی محافظت می کند، روماتیسم و درد مفاصل را درمان می کند، دفع ادرار را افزایش می دهد، سموم بدن را از بین می برد و به ساختمان عضلانی بدن کمک می کند و همچنین حشرات را از بین می برد و دفع می کند.

9. روغن سوسن اصغر

خواص روغن گیاهی سوسن اصغر

روغن سوسن اصغر یا کالاموس (Calamus) معمولا به عنوان ضد روماتیسم، ضد تشنج، ضد سرفه، محرک گردش خون، تقویت کننده ی حافظه، اعصاب، محرک و به عنوان یک آرامش بخش شناخته می شود.

فواید روغن سوسن اصغر برای سلامتی

روغن سوسن اصغر، روماتیسم و آرتروز را درمان می کند، تشنج را آرام می کند و رشد میکروب ها را مهار می کند و همچنین برای مغز و حافظه نیز مفید است. علاوه براین، باعث افزایش گردش خون و لنفاوی می شود، اختلالات عصبی را درمان می کند و انسان را وادار به خواب می کند.

10. روغن بابونه

خواص روغن گیاهی بابونه

روغن بابونه (Chamomile)، بطور سنتی تقریبا برای هر چیزی که شما می توانید تصور کنید، مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله استفاده های این روغن گیاهی می توان به ضدعفونی کننده، ضد تشنج، آنتی بیوتیک، داروی ضدافسردگی، ضد نوروگرافی، ضد افسردگی، داروی ضد نفخ، پاکسازی صفرا، سیکاتریسنت، جریان خون را در ناحیه رحم و لگن تحریک می کند، داروی مسکن، تب بر، داروی کبد، آرام بخش، داروی اعاب، گوارشی، انرژی بخش، ضدباکتری، عرق آور،اشتهاآور، ضد التهاب، ضدعفونت، داروی ضدکرم، بهبود دهنده ی زخم، اشاره کرد.

فواید روغن بابونه برای سلامتی

روغن بابونه، به عنوان راهی برای درمان تشنج شناخته شده است، از زخم ها در برابر میکروب و عفونت محافظت می کند، مانع از رشد عفونت می شود، با افسردگی مبارزه می کند و حال انسان را بهبود می بخشد، درد نورالژی را با کاهش ورم در عروق بهبود می بخشد و التهاب ناشی از تب را تسکین می دهد

همچنین روغن بابونه گازها را از بین می برد و به تخلیه ی صفرا کمک می کند و باعث کاهش چشمگیر زخم ها می شود و باعث عادت ماهانه(در خانم ها) میشود و آن را منظم می کند، درد را درمان می کند، تب را کاهش می دهد و برای کبد نیز مفید است.

علاوه بر این، روغن بابونه، التهاب و واکنش های بیش از حد را تسکین می دهد، سلامتی سیستم عصبی را بهبود می بخشد، به هضم کمک می کند، تشنج را کاهش می دهد، باکتری های را می کشد، عرق را افزایش می دهد و با عفونت مبارزه می کند. روغن بابونه یکی از محبوب ترین و مفیدترین روغن های گیاهی است!

11. روغن کافور

خواص روغن کافور

روغن کافور (Camphor) یک محرک، ضد تشنج، ضدعفونی کننده، خاصیت ضد انگلی، ضدانعقاد، داروی بیهوشی، آرام بخش، تسکین دهنده ی اعصاب، ضد نورالژی، ضد التهاب، ماده ی گندزدا و حشره کش است.

فواید روغن کافور برای سلامتی

روغن کافور، تشنج را درمان می کند، از زخم ها در برابر عفونت محافظت می کند، اخلاط را از بین می برد، و به عنوان یک بی حس کننده ی موضعی عمل می کند، اختلالات عصبی را تسکین می دهد.

همچنین روغن کافور درد نورالژی را درمان می کند، التهاب را تسکین می دهد، با عفونت مبارزه می کند و حشرات و پشه ها را از بین می برد.

12. روغن زیره سیاه

خواص روغن زیره سیاه

روغن زیره سیاه (Caraway) افزایش دهنده ی شیرمادر، ضد هیستامین، ضدعفونی کننده، ضد تشنج، داروی ضد نفخ، داروی گوارشی، اشتها آور، ماده ی گندزدا، دیورتیک، جریان خون را در ناحیه رحم و لگن تحریک می کند، اخلاط آور، آپیریتف، داروی قابض، داروی حشره کش، محرک، نیرو بخش و داروی ضدکرم است.

فواید روغن زیره سیاهبرای سلامتی

این روغن گیاهی به عنوان افزایش دهنده ی شیر زنان باردار شناخته شده است. روغن زیره هیستامین را برای مبارزه با سرفه محدود می کند، از زخم در برابر ایجاد چرک محافظت می کند، و برای قلب بسیار مفید است.

علاوه بر این، روغن زیره سیاه تشنج و گرفتگی عضلات را درمان می کند، گازهای اضافی را برطرف می کند و گوارش را بهبود می بخشد و باعث سلامتی معده می شود. این روغن گیاهی با عفونت مبارزه می کند، ادرار را افزایش می دهد و به دفع سموم از بدن کمک می کند.

در نهایت، روغن زیره سیاه چرخه ی قاعدگی را منظم می کند، سرفه را درمان می کند، اشتها را افزایش می دهد، عضلات و لثه را سفت می کند، حشرات را می کشد، ترشحات را تحریک می کند، به طور کلی سلامت کل بدن را افزایش می دهد.

13. روغن دانه ی هویج

خواص روغن دانه ی هویج

روغن دانه ی هویج (Carrot Seeds) یک ضدعفونی کننده، ماده ی گندزدا، سم زدا، آنتی اکسیدان، داروی ضد نفخ، پاک کننده، دیورتیک، سکته ی مغزی، محرک، سیتوفیلکتیک و انرژی بخش است.

خواص روغن هویج برای سلامتی

روغن هویج از زخم ها در برابر چرک محافظت می کند، با عفونت مبارزه می کند، سموم را از بدن خارج می کند، رادیکال های آزاد را خنثی می کند و اثرات اکسیداسیون را برعکس می کند.

علاوه بر این، گازهای اضافی را از بین می برد و اجازه نمی دهد که آنها در بدن ایجاد شوند، خون را با حذف سموم پاک می کند، ادرار را افزایش میدهد، باعث شروع قاعدگی می شود و دوره های قاعدگی را منظم می کند، ترشحات را تحریک می کند و باعث ترویج بازسازی سلول های جدید می شود.

14. روغن چوب سدر

خواص روغن چوب سدر

روغن چوب سدر (Cedar oil)، یک ضد سبوره ای، ضد عفونی کننده، ضد  انقباض و تشنج، نیروبخش، داروی قابض، دیورتیک، تحریک کننده ی خون در ناحیه ی لگن و رحم، اخلاط آور، حشره کش، آرام بخش، و ماده ی نابودکننده ی قارچ است.

خواص روغن چوب سدر برای سلامتی

روغن چوب سدر به درمان سبوره کمک می کند ، زخم ها را التیام می بخشد، با تشنج مبارزه می کند، و باعث انقباض لثه ها، ماهیچه ها، بافت ها، پوست و رگ های خونی میشود و باعث افزایش ادرار می شود، و از این طریق باعث می شود که سموم، آب، چربی  و نمک از بدن خارج شوند.

این روغن گیاهی، همچنین چرخه ی قاعدگی را تنظیم می کند، سرفه و سرماخوردگی را درمان می کند، التهابات و اختلالات عصبی را درمان می کند، و مانع رشد قارچ ها و عفونت ها می شود.

15. روغن دارچین

خواص روغن دارچین

روغن دارچین (Cinnamon) یک ضد باکتری، ضد قارچ، ضد میکروب، داروی قابض، ضد انعقاد، محرک، خنک کننده و ضد نفخ طبیعی است.

فواید روغن دارچین برای سلامتی

اغلب از روغن دارچین به عنوان یک ماده ی مغذی برای مغز، و همچنین برای درمان مشکلات پوستی، عفونت های پوستی، آلودگی خون، مسائل مربوط به گردش خون، عفونت ها، بهبود زخم، تسکین درد، کنترل زایمان، مشکلات قاعدگی، شیر دادن مادر به کودک، اختلالات قلبی، بیماری دیابت، سرطان روده ی بزرگ، سوء هاضمه و برای تسکین تنفس های دشوار، مورد استفاده قرار می گیرد.

16. روغن مریم گلی

خواص روغن گیاهی مریم گلی

این روغن گیاهی به عنوان داروی ضد افسردگی، ضدانعقاد، ضدعفونی کننده، تقویت غرایز جنسی، داروی قابض، ضدباکتری، ضدنفخ، دئودورانت، داروی گوارشی، جریان خون را در ناحیه رحم و لگن تحریک می کند، ایجاد سرخوشی، هیپوفیز، اعصاب، آرام بخش، اشتها آور و داروی رحم به کار گرفته می شود.

فواید روغن مریم گلی برای سلامتی

روغن مریم گلی ( Salvia officinalis) با افسردگی مبازره می کند و حال روحی را بهتر می کند، تشنج را با آرام کردن اختلالات عصبی متوقف می کند، تشنج را آرام می کند، از زخم ها در برابر چرک و آلودگی محافظت می کند، اختلالات جنسی را کاهش می دهد و باعث تحریک جنسی می شود، باعث انقباض می شود، باکتری ها را می کشد و مانع از رشد آنها می شود.

همچنین این روغن گیاهی گازهای اضافی را دفع می کند، بوی بد بدن را از بین می برد، گوارش را بهبود می بخشد، عوارض قاعدگی را از بین می برد، فشار خون را پایین می آورد و سلامت سیستم عصبی را بهبود می بخشد.

درنهایت، این روغن گیاهی احساسات عجیب غریب و اضطراب را آرام می سازد، برای حفظ سلامت معده بسیار مفید است و خطراتی که برای رحم بوجود می آید را برطرف می کند.

17. روغن گل میخک

خواص روغن گیاهی گل میخک

این روغن گیاهی یک ضدباکتری، ضدقارچ، ضدعفونی کننده، ضد ویروسی، تقویت کننده ی غرایز جنسی و محرک طبیعی است.

فواید روغن گل میخک برای سلامتی

روغن گل میخک (Clove)، طی مدت طولانی برای درمان های مرتبط با دندان، مانند دندان درد و کرم خوردگی دندان، مورد استفاده قرار می گرفت.

این روغن همچنین برای درمان عفونت، موارد پوستی، استرس، سردرد، مشکلات تنفسی، گوش درد، تهوع، سوء هاضمه، مسائل مربوط به گردش خون، تصفیه ی خون، دیابت، ضعف سیستم ایمنی بدن، وبا، انزال زودرس و بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

18. روغن گشنیز

خواص روغن گیاهی گشنیز

برای چند قرن، روغن گشنیز (Coriander) به عنوان داروی مسکن، تقویت کننده ی غرایز جنسی، ضد تشنج، ضد نفخ،سم زدا، دئودورانت، داروی گوارشی، ضد قارچ، لیپولیتیک، تحریک کننده و اشتها آور است.

فواید روغن گشنیز برای سلامتی

روغن گشنیز برای کاهش درد، افزایش غرایز جنسی، کاهش تشنج، از بین بردن گازهای اضافی از روده، تصفیه ی خون، کاهش بوی بد بدن، بهبود گوارش، مانع از رشد باکتری ها و عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، چربی را از طریق هیدرولیز کاهش می دهد و برای سلامتی و معده نیز مفید است.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (1)
 1. نرگس نعمت الهی در 25 مرداد 1399
  روغن یا کرم کافور نیاز دارم( البته غیر خوراکی) جهت اسیب عصب دست وبازو
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 مرداد 1399

   سلام، برای تهیه باید به فروشگاه‌های آنلاین روغن‌های گیاهی یا عطاری‌ها مراجعه کنید.

   پاسخ