زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

رژیم تثبیت وزن چیست؟

رژیم تثبیت وزن چیست؟

رژیم تثبیت وزن چیست؟

رسیدن به وزن ایده ال و تناسب اندام زحمت و اراده زیادی می خواهد، ولی انجام شدنی است.مهمترین نکته در رژیم های غذایی زمانی شروع می شود که شما به تناسب اندم رسیده اید. شاید همه شما این تجربه را داشته باشید که با کلی زحمت به وزن ایده آل می رسید ولی باز پس از مدتی دوباره چاق می شوید. تثبیت وزن مقوله بسیار مهمی در تناسب اندام و رژیم های لاغری محسوب می شود پس با ما همراه باشید.

عادت های غذایی که در ما شکل گرفته در یک شب و یک ماه شکل نگرفته است ما سالیان متمادی این گونه زندگی کرده ایم. یکی از اشتباهات در دوران رژیم های غذایی این است که ما سعی می کنیم بدن را از محدوده راحت و امن خارج کرده و محدویت های بسیاری برای رسیدن به تناسب اندام برای بدن ایجاد کنیم بایدبه این موضوع توجه داشته باشید اگر  عادت های اشتباه غذایی ما  تصحیح نشود بعد از پایان رژیم تمایل به تکرار این عادت ها درایم و چه بسا بیشتر از قبل.

اگررژیم های غذایی غیر اصولی یا بسیار سخت گیرانه داشته باشید، احتمال بازگشت وزن‌تان بیشتر خواهد بود. یک رژیم غذایی مناسب، در مدت زمان کافی سعی می‌کند آرام آرام وزن شما را متعادل کند؛ نه به سرعت و با سخت گیری بسیار! در حقیقت تغییرات متابولیکی بدن باید به صورت معتدل و تطبیق پذیر صورت گیرد تا به بدن فشار وارد نشده و تناسب اندام اصولی حاصل گردد.

چرا تثبیت وزن سخت است؟

در حقیقت شما باید با رفتارهای ناخودآگاه بدن خود برای بازگشت به وزن پیشین مقابله کنید و این کار بسیار سخت را هر روز و هر لحظه انجام دهید. بدن و هورمون‌های آن شما را به سمت خوردن غذاها و شکستن رژیم‌تان هدایت خواهد کرد اما اگر اراده و برنامه ریزی مناسبی داشته باشیدبا رژیم تثبیت وزن به هدف خود خواهید رسید.

چرا باید رژیم تثبیت وزن بگیریم؟

مهمترین پاسخ، هدف شماست. اگر برای رسیدن به تناسب اندام و رهایی از مشکلات چاقی یا لاغری مفرط تلاش می‌کنید، حتماً رژیم تثبیت وزن مناسبی نیاز خواهید داشت. در حقیقت تلاش شما برای رسیدن به تناسب اندام، بدون داشتن یک رژیم تثبیت وزن برنامه ریزی شده و مناسب، پوچ خواهد بود. داشتن این رژیم به شما کمک می‌کند تا وزن خود را پس از متعادل سازی، ثابت نگه دارید و با نیازهای بدن برای بازگشت به وزن پیشین مقابله کنید

 

رژیم‌های تثبیت وزن از نظر استراتژی و کارکرد به صدها نوع مختلف تقسیم بندی می‌شوند.اگر بخواهیم انواع رژیم تثبیت وزن را به کلی‌ترین شکل ممکن تقسیم بندی کنیم، به این دو مورد خواهیم رسید:

  • تثبیت وزن بعد از چاقی
  • تثبیت وزن بعد از لاغری

تثبیت وزن بعد از چاقی

افرادی که به دنبال رژیم چاقی یا افزایش وزن هستند، مشخصاً بسیار لاغر بوده و به دنبال تناسب اندام همیشگی و ثابت خواهند بود. افرادی که با استفاده از رژیم افزایش وزن به چاقی و تناسب اندام مطلوب خود می‌رسند، باید یک رژیم را برای تثبیت وزن خود برنامه ریزی کنند. این رژیم به آنها کمک می‌کند تا پس از چاق شدن، به یک باره لاغر نشوند و وزن فعلی خود را حفظ کنند.

تثبیت وزن بعد از لاغری

یکی از شایع‌ترین مشکلات افرادی که با موفقیت رژیم لاغری گرفته و به هدف خود می‌رسند، ثابت نگه داشتن وزن خودشان است. بدنشان آنها را به شدت برای خوردن مواد غذایی و چاق شدن دوباره تحریک می‌کند و احتمال اینکه دوباره به همان عادات بد غذایی دچار شوند را افزایش می‌دهد. در این شرایط است که تاثیر رژیم تثبیت وزن بعد از لاغری خودش را نشان می‌دهد.

تثبیت وزن یک رژیم یا فرمول مشخص ندارد اما دارای نکاتی مهم است که رعایت کردن آنها باعث ثابت ماندن وزن شما خواهد شد.

 بهترین راهکار برای تثبیت وزن، شیوه‌ای است که شما را در مسیر درست تغذیه‌ای  قرار می‌دهد. باید توجه کنید که ترفندهای ذکر شده در اینجا، به هیچ عنوان نباید افراطی رعایت شوند و باید آرام آرام و با برنامه انجام گیرند.

رژیم تثبیت وزن - راسپینا کلاب

7 راهکار برای تثبیت وزن:

1.کنترل مداوم وزن

یکی از مهمترین کارهایی که برای تثبیت وزن باید انجام دهید، کنترل متداول وزن است؛ این کاری است که بیش از ۷۵ درصد افرادی که به تثبیت وزن رسیده‌اند، حداقل هفته‌ای دو بار انجام می‌دهند. وزن کردن روزانه خود تاثیر روانی بدی روی فرد می‌گذارد؛ به طوری که تمرکز وی را بر هم زده و نوعی نا امیدی ناشی از عدم تغییر در طول روز را به وی القا می‌کند. بنابراین حداکثر دو بار در هفته خودتان را .وزن کنید و عدد بدست آمده را یادداشت نمائید

2.تبدیل رژیم تثبیت وزن به سبک زندگی

دیدگاه ما در رعایت و انجام این رژیم بسیار مهم است. اگر ما آن را به عنوان یک عامل بازدارنده بشناسیم، رعایت کردن رژیم بسیار سخت خواهد شد؛ بنابراین بهتر است با تغییر دیدگاه، تثبیت وزن را به عنوان یک سبک زندگی بپذیریم. از طرف دیگر، زمانی که تغییرات را به عنوان یک سبک زندگی بپذیرید، کنار آمدن با آنها در طولانی مدت برای بدن ساده‌تر خواهد شد

3.اصلاح عادت‌های خواب

زندگی کنونی برای بسیاری از ما عادت‌های خواب نادرستی ایجاد کرده است که باعث چاقی یا لاغری می‌شود. در حقیقت بد خوابیدن هم بر روی افزایش وزن و هم روی کاهش وزن تاثیر می‌گذارد. افرادی که تناسب اندام دارند، عادات خواب خود را اصلاح کرده و یک خواب با کیفیت را تجربه می‌کنند.

 متابولیسم بدن در خواب با زمانی که بیدار هستید متفاوت بوده و همین موضوع تاثیر آنرا در تثبیت وزن به شدت افزایش داده است. یک فرد بزرگ‌سال در حالت عادی و کلی به ۷-۸ ساعت خواب با کیفیت، سر موقع و مناسب شبانه نیاز دارد. این نیازی است که برای تناسب اندام احساس می‌شود.

4.برنامه ورزشی مناسب

بسیاری از افراد تصور دارند که ورزش کردن فقط برای کاهش وزن مناسب است اما باید به برنامه و نوع ورزش نیز توجه داشت. به طور کلی ورزش باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شوند، برای کاهش وزن و تثبیت وزن پس از لاغری کاربرد دارند؛ بهتر است همزمان با رعایت توصیه های دکتر تغذیه، از مشاوره یک مربی ورزشی نیز  استفاده کنید و از او در مورد برنامه ورزشی خود مشاوره و برنامه ورزشی بگیرید. و اگر ساده ترین راهکار را  خدمت شما معرفی کنیم  داشتن برنامه روزانه پیاده روی است و کمک بزرگی به  تثبیت وزن مناسب شما خواهد کرد.

5. تغذیه مناسب

رژیم غذایی برای کم کردن یا بالا بردن وزن بسیار مهم است اما مهمتر آنکه باید این رژیم را حفظ کنیم تا به تثبیت وزن برسیم. رژیم غذایی دائماً باید بروزرسانی شده و المان‌های موجود در آن با توجه به شرایط فعلی شما چیده شود؛ البته این موضوع منافاتی با پرهیزهای تغذیه‌ای و تلاش شما برای تثبیت وزن ندارد. حقیقت ماجرا این است که حفظ یک رژیم غذایی مناسب، شما را از قرارگرفتن مجدد در مسیر انجام عادت‌های مخرب پیشین نجات می‌دهد.

6.مدیریت و نه حذف وعده‌های غذایی

این یک عمل نادرست در افرادی است که پس از کاهش وزن، تجربه بازگشت به وزن پیشین را دارند. آنها به سرعت وعده‌های غذایی اصلی خود را حذف کرده و بدن‌شان را تحت فشار قرار می‌دهند. حذف وعده‌های غذایی اصلاً مورد قبول یک رژیم تثبیت وزن نیست و باعث می‌شود تا بدن شما دچار اختلالات و کمبودهای جدی و سریع شود. به جای حذف کردن وعده‌های غذایی، رژیم خود را مدیریت کنید و از مصرف غذاهایی که باعث افزایش وزن یا بازگشت به وزن پیشین می‌شود، اجتناب کنید. صبحانه در رژیم غذایی بسیار مهم است؛ سعی کنید یک صبحانه سالم و سرشار از فیبر داشته باشید.

7.کنار گذاشتن عادت‌های مخرب

عادت‌های مخرب تنها در زمینه تغذیه و رژیم غذایی نیستند. برخی از افراد در سبک زندگی خود عادت‌های بدی دارند که باعث از بین رفتن ثبات وزنی در آنها می‌شود؛ برای مثال سوء مصرف الکل. کنار گذاشتن این عادت‌ها حین رعایت رژیم غذایی برای کاهش یا افزایش وزن ممکن است کمی سخت به نظر برسد اما احتمال اینکه عادت‌های مخرب بر روی شما فشار آورده و شما را ترغیب به ادامه دادن روند پیشین کنند، زیاد خواهد بود. برای کنار گذاشتن اینگونه عادت‌ها برنامه ریزی کنید و به طور آرام و هوشمند آنها را کنار بگذارید.

در پایان داشتن هدف مشخص با یرنامه ریزی درست هر کار سختی را قابل انجام می کند.

راسپینا کلاب مرکز تخصصی رژیم های غذایی و ورزشی

ما در راسپینا کلاب با جمع آوری بهترین متخصصان تغذیه ، مربیان ورزشی و کمک گرفتن از اساتید روانشانسی مجموعه ای فراهم کرده ایم که پاسخگوی تمام نیاز های شما در طول مسیر برای رسیدن به هدف که همان تناسب اندام هست خواهند بود.

شاید شما برای کاهش وزن و یا افزایش وزن و یا حتی به صورت حرفه ای ورزشی می کنید و دوست دارید از تجربه متخصصین تغذیه و یا مربیان حرفه ای ورزشی استفاده کنید. دسترسی به تک تک این عزیزان متخصص برای خیلی از شما ها که در سراسر ایران عزیز زندگی می کنید گاها سخت و دشوار، بسیار پرهزینه خواهد بود.ما در راسپینا کلاب شرایطی را فراهم کرده ایم که شما به راحتی بتوانید به صورت آنلاین زیر نظر متخصصین تغذیه و مربیان حرفه ای ورزشی فعالیت کنید.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود