زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

اگر میخواهید سمعکتان دیده نشود!

اگر میخواهید سمعکتان دیده نشود!

اگر میخواهید سمعکتان دیده نشود!

امروزه افراد بسیاری برای کم‌شنوایی و ناشنوایی خود از سمعک‌ها استفاده می‌کنند. اما سایز بزرگ سمعک ممکن است کمی اذیت کننده باشد و به فرد احساس ناخوشایندی دست دهد.

به همین دلیل تولید کنندگان سمعک برای پاسخ به نیازهای این گروه از افراد تلاش می‌کنند تا سمعک‌های کوچک‌تری بسازند. از این رو بهترین انتخاب برای این افراد استفاده از سمعک نامرئی است. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با کارکرد سمعک‌های نامرئی و انواع آن آشنا شوید.

انواع سمعک نامرئی

سمعک نامرئی کلینیک آلفا در دو نوع سمعک نامرئی سفارشی و سمعک نامرئی غیرسفارشی یا پیش ساخته وجود دارند، که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 • سمعک های نامرئی سفارشی

سمعک‌های نامرئی سفارشی بر اساس قالب گوش ساخته می‌شوند، بنابراین نیاز به قالب‌گیری دارند. سمعک‌های نامرئی سفارشی نیز به دو نوع کاملا داخل مجرا و نامرئی داخل مجرا تقسیم می‌شوند. به کوچکترین سمعک نامرئی سفارشی که کاملا در داخل مجرای گوش قرار می‌گیرد سمعک نامرئی یا invisible in canal که مخفف آن IIC است، می‌گویند. سمعک IIC در عمق مجرای گوش قرار گرفته و نمای بیرونی آن مشکی است.

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چرا قسمت بیرونی سمعک مشکی می‌باشد؟ زمانی که به مجرای گوش نگاه می‌کنید، تنها چیزی که می‌بینید سایه‌ای تیره است، به همین دلیل قسمت بیرونی سمعک نامرئی را مشکی می‌سازند تا سمعک بهتر در مجرای گوش پنهان شود.

خرید سمعک نامرئی

قالب گیری سمعک های نامرئی سفارشی

 قالب گیری اولیه برای سمعک‌های نامرئی سفارشی باید از عمق مجرای گوش انجام شود. اگر قالب گیری درست و از عمق مجرای گوش انجام نشود، سمعک هنگام غذا خوردن و صحبت کردن از گوش بیرون آمده و سوت می‌زند، همچنین صداهای گفتاری خوب تقویت نمی‌شوند و شما فقط صداهای محیطی را خواهید شنید.

باتری به کار رفته در سمعک‌ نامرئی سفارشی

 باتری سمعک نامرئی از نوع باتری یک بار مصرف و کوچک‌ترین سایز موجود در بازار یعنی سایز 10 است. به دلیل اینکه سمعک را تا حد امکان کوچک بسازند، از این نوع باتری‌ها استفاده می‌کنند. عمر باتری معمولا چهار تا شش روز است اما بستگی به این دارد که چند ساعت در روز از سمعک استفاده می‌کنید و  چه مقدار تقویت برای کم شنوایی نیاز دارید.

میزان نامرئی بودن سمعک های IIC

یکی از پرتکرارترین سوالات در خصوص این سمعک‌ها این است که آیا سمعک IIC صد در صد نامرئی بوده و به هیچ عنوان دیده نمی‌شوند؟ پاسخ این سوال به مواردی مانند اندازه و شکل مجرای گوش افراد بستگی دارد. اندازه و شکل مجرای گوش در افراد متفاوت است به همین دلیل میزان مخفی شدن و دیده نشدن سمعک نامرئی در افراد مختلف تا حدی با هم تفاوت دارد. اینکه سمعک شما کاملا مخفی باشد و دیده نشود بستگی به اندازه و شکل مجرای گوش‌تان دارد.

 • سمعک نامرئی پیش ساخته

سمعک‌های نامرئی پیش ساخته، به صورت آماده در بازار وجود داشته و نیازی به قالب گیری ندارند. این نوع سمعک برخلاف سمعک‌های سفارشی که در لابراتوار تولید می‌شوند، در شرکت‌های تولیدی ساخته شده و آماده تحویز پزشک هستند.

مزایای سمعک‌ های نامرئی

 • اندازه و طراحی کوچک و مناسب آن
 • راحتی
 • قدرت بالا
 • کیفیت صدای طبیعی
 • کاهش تداخل خارجی
 • استفاده راحت‌تر در مکالمات تلفنی

انواع برندهای سمعک نامرئی

امروزه برندهای مختلفی سمعک‌های نامرئی را روانه بازار می‌کنند. از مهم‌ترین برندهای معروف سمعک نامرئی می‌توان به سیگنیا، فوناک، استارکی و اتیکن اشاره کرد که در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها کدام می‌پردازیم.

سمعک فوناک

یکی از مدل‌های تولید شده سمعک‌ نامرئی از برند فوناک Phonak Virto B Titanium بوده که با استفاده از تیتانیوم مستحکم در 2 سطح تکنولوژی ساخته شده است. به دلیل استحکام بالا، وزن سبک و دوام تیتانیوم، اندازه این سمعک کوچک بوده و به صورت خودکار با تغییرات محیط سازگار می‌شود.

سمعک استارکی

یکی از کوچک‌ترین سمعک‌های دنیا متعلق به مدل Sound Lens از برند استارکی است. این مدل برای افرادی که کم‌ شنوایی ملایم تا شدید دارند مناسب بوده و دارای سیستم مدیریت و کنترل وزوز گوش نیز می‌باشد. تکنولوژی به کار رفته در این سمعک، باعث پذیرش سریع آن شده و تنظیمات مخصوصی را راه‌اندازی می‌کند.

سمعک سیگنیا

برند سیگنیا یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین تولید کننده سمعک‌های نامرئی است و به عنوان اولین تولید کننده سمعک فوری، بدون نیاز به قالب گیری نیز شناخته می‌شود. سمعک سیگنیا که به صورت نامرئی طراحی شده است، در مدل‌هایی مانند Insio Primax IIC، Insio Nx IIC و Insio Silk Nx توسط این برند تولید می‌شود. این مدل‌ها نیازهای متفاوتی از افراد را برآورده کرده و از ویژگی‌های متفاوتی نسبت به هم برخوردار هستند.

محدودیت های سمعک نامرئی

مهم‌ترین مزیت سمعک‌های نامرئی مخفی بودن آن‌ها است، اما این سمعک محدودیت‌هایی نیز به همراه دارد. بهتر است پیش از سفارش از این موارد اطلاع داشته باشید. امکان دارد شما دیده نشدن سمعک را ترجیح دهید، یا سمعکی بخرید که دیده شود اما این محدودیت‌ها را نداشته باشد.

 • میکروفون جهت دار

سمعک‌های نامرئی فقط یک میکروفون دارند و کاری که این میکروفون انجام می‌دهد این است که صداها را از همه جهت‌ها دریافت می‌کنند. استفاده از یک میکروفون باعث می‌شود که درک گفتار در موقعیت‌های پر سر و صدا مشکل‌تر شود. اما میکرفون‌های جهت‌دار که در سمعک‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شوند، تشخیص می‌دهند کدام صداهای از پشت سر و کدام صداها از جلو می‌آیند. این ویژگی باعث درک بهتر گفتار در موقعیت‌های پر سر و صدا خواهد شد.

 • ویژگی وایرلس

سمعک‎های نامرئی به دلیل اندازه و نداشتن فضای کافی برای تراشه بلوتوث، از ویژگی وایرلس برخوردار نیستند. سمعک‌های نامرئی به دستگاه‌های بلوتوث‌دار مانند تلفن، تلویزیون و کامپیوتر متصل نشده و سمعک گوش راست و چپ با هم ارتباط وایرلس ندارند. اما سمعک‌های بزرگ‌تر که ویژگی وایرلس دارند با هم کار می‌کنند و مکمل یکدیگر هستند. با ویژگی وایرلس، هنگام مکالمه تلفنی صدای فردی که با او صحبت می‌کنید، می‌تواند به صورت بی‌سیم در هر دو سمعک پخش شود و وقتی در موقعیت‌های شنیداری پر سر و صدا هستید، گفتار را بهتر درک می‌کنید.

 • اندازه و فضای مورد نیاز

برای اینکه تمام قطعات سمعک مانند میکروفون، تقویت کننده و بلندگو در مجرای گوش کنار هم قرار گیرند، نیاز به فضای مشخص و کافی است. اگر مجرای گوش از این فضای مشخص کوچک‌تر باشد، برای قرار گرفتن قطعات داخل پوسته سمعک، تنها راه این است که سمعک بزرگتر ساخته شود و کمی از مجرای گوش بیرون بزند و کمی قابل رویت باشد.

 • امکان خرابی بیشتر و دوام کمتر

سمعک‌های نامرئی نسبت به سمعک‌های پشت گوش بیشتر خراب می‌شوند و طول عمر کمتری دارند. 12 الی 14 ساعت قرار گرفتن در مجرای گوش برای قطعات الکترونیک زیاد بوده و جرم گوش و رطوبت، علت اصلی خرابی بیشتر و طول عمر کمتر سمعک‌های نامرئی است.

سمعک سیگنیا

خرید سمعک نامرئی از مرکز ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک آلفا

مرکز ارزیابی شنوایی آلفا یکی از بهترین مراکز ارزیابی شنوایی و ارائه دهنده سمعک‌های نامرئی از برندهای معروف مانند برند سیگنیا می‌باشد که با حداقل قیمت و بهترین کیفیت سمعک و خدمات مرتبط را در اختیار مراجعین قرار می‌دهد.

اگر قصد خرید سمعک‌ نامرئی سفارشی، پیش ساخته یا آماده را دارید، از ادیولوژیست خانم سارا باقری در کلینیک سمعک آلفا در مورد ویژگی های این نوع سمعک، سوال کرده و با اطلاعات کافی اقدام به خرید آن نمایید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود