زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت میشود؟

کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت میشود؟

کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت میشود؟

آیا می‌دانستید کمبود برخی ویتامین‌ها روی اعصاب افراد تاثیرگذار است؟ مشکلات روحی و روانی، مشکلاتی هستند که به دلایل متعددی پیش می‌آیند. تغذیه نامناسب یکی از دلایل مهم بروز مشکلات روحی و روانی است؛ بنابراین همه افراد باید به رژیم غذایی خود توجه کنند.

تحقیقات نشان داده است دریافت نکردن میزان کافی مواد مغذی و هم‌چنین کمبود ویتامین‌ها در رژیم غذایی عامل اصلی بدخلقی و عصبانیت است. اگر این سوال برایتان مطرح است که کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت میشود؟ مطالعه این متن برای‌ شما عزیزان مفید خواهد بود.

ویتامین D؛ یکی از انواع ویتامین‌های موردنیاز برای بهبود سلامت روانی

طبق تحقیقاتی که در سال 2015 روی کودکان و نوجوانان ایرانی انجام شد؛ نشان داد که بین کمبود ویتامین D و ناراحتی‌های روانپزشکی ارتباط مستقیمی وجود دارد. در واقع کمبود این ویتامین باعث عصبانیت، اضطراب، خواب نامناسب خواهد شد. هم‌چنین مطالعاتی که روی بزرگسالان صورت گرفت، نشان داد افرادی که سطح ویتامین D در بدن آن‌ها کافی است، عملکرد شناختی و سلامت روانی خوبی دارند.

نور خورشید، یک منبع غنی از ویتامین D است. پزشکان توصیه می‌کنند روزانه حداقل به مدت 20 دقیقه و یک بار در روز در معرض آفتاب قرار بگیرید؛ یا روزانه 2000 واحد مکمل ویتامین D مصرف کنید. علاوه‌بر این، مواد غذایی نظیر ماهی سالمون، میگو، زرده تخم مرغ و قارچ نیز منبع خوبی از ویتامین دی هستند. مولتی‌ویتامین‌های نیچرز پلنتی مکمل‌های خوبی برای دریافت مقدار کافی از ویتامین دی محسوب می‌شوند که توصیه می‌کنیم مطابق با دستور پزشک مصرف آن‌ها را آغاز کنید. با‌توجه‌به اینکه بسیاری از افراد در سنین بالای ۴۰ سال نیز با کمبود این ویتامین در بدن مواجه می‌شوند، به این دسته از افراد توصیه می‌شود در این سن از بهترین مکمل برای زنان بالای ۴۰ سال یا مولتی‌ویتامین‌های مخصوص آقایان بالای ۴۰ سال استفاده کنند.

کمبود کدام ویتامین باعث زود عصبانی شدن میشود؟ ویتامین B6

اگر سوال شما این است که «کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت میشود؟» باید گفت ویتامین B6 یکی از انواع ویتامین‌ها است که نقش مهمی در عملکردهای جسمی و روانی دارد. ویتامین B6 یا پیروکسیدین به بهبود برخی از اختلالات اعصاب و روان مانند افسردگی کمک می‌کند. این ویتامین در متابولیسم استروژن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند؛ بنابراین کمبود آن به شدت اختلالات سندروم پیش از قاعدگی و افسردگی می‌افزاید.

پزشکان توصیه می‌کنند که روزانه 25 میلی‌گرم از این ویتامین را مصرف کنیم. فلفل، اسفناج، نخود فرنگی، شلغم و سیب زمینی پخته منابع بسیار خوبی از ویتامین B6 هستند. در‌صورتی‌که امکان دریافت ویتامین پیروکسیدین از طریق رژیم غذایی سالم را ندارید، توصیه می‌شود تحت نظر پزشک از بهترین مولتی ویتامین برای مردان، زنان و کودکان که حاوی انواع ویتامین‌های گروه B هستند استفاده کنید.

کمبود ویتامین b6

ویتامین C؛ تاثیرگذارترین ویتامین در بهبود خلق‌وخو

ویتامین C در بهبود خلق‌وخوی شما بسیار موثر است. افرادی که کمبود ویتامین C دارند اغلب احساس خستگی یا افسردگی می‌کنند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که خلق‌وخوی افرادی با سطح ویتامین C پایین، پس از دریافت این ویتامین بهبود یافته است.

بروز عصبانیت در ما، اغلب ناشی از استرس بسیاری است که متحمل می‌شویم. ویتامین ث به بهبود استرس و اضطراب کمک می‌کند. در واقع خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین باعث می‌شود که سطح کورتیزول (هورمون استرس‌زا) در بدن کنترل شود. دریافت دوز روزانه ویتامین C از انواع قرص جوشان مولتی ویتامین یا قرص‌های حاوی ویتامین سی استرس را از شما دور خواهد کرد. این ویتامین را می‌توان از انواع مرکبات، توت فرنگی، کیوی، آویشن و جعفری نیز به مقدار کافی دریافت کرد.

کمبود ویتامین c

کدام ویتامین باعث آرامش اعصاب میشود؟ ویتامین B1 (تیامین)

ویتامین B1 یکی از انواع ویتامین‌ها است که کمبود آن در بدن باعث عصبانیت و بدخلقی می‌شود. این ویتامین نقش بسیار مهمی در تولید انرژی ناشی از مصرف غذاها در بدن دارد. هم‌چنین به سوخت‌وساز مواد مغذی نظیر پروتئین، چربی و به‌ویژه کربوهیدرات‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین نقش بسزایی در تامین انرژی خواهد داشت. از علائم کمبود ویتامین B1 در بدن می‌توان به بداخلاقی، کاهش تمرکز، افسردگی و عصبانیت زودهنگام اشاره کرد.

با مصرف انواع آجیل، جوانه گندم، تخمه آفتابگردان، نخود فرنگی، کنجد و سویا می‌توان سطح ویتامین B1 در بدن را افزایش داده و از کمبود آن جلوگیری کرد. هم‌چنین در‌صورتی‌که از کمبود این ویتامین رنج می‌برید با مصرف انواع مکمل تقویتی بدن، می‌توانید کمبود ویتامین تیامین در بدن را جبران کنید.

ویتامین B3 (نیاسین)؛ یکی از ویتامین‌های تاثیرگذار در خوش‌اخلاقی

اگر می‌پرسید که کمبود کدام ویتامین در بدن باعث عصبانیت میشود؟ یکی از پاسخ‌ها ویتامین B3 است. نیاسین یا ویتامین B3 در تولید سروتونین، نقش دارد. سروتونین یک انتقال‌دهنده عصبی است که سلول‌های مغز و سایر سلول‌های انتقال‌دهنده عصبی را قادر به برقراری ارتباط می‌کند. در نتیجه کمبود این ویتامین سطح سروتونین را مختل کرده و بر روحیه اثر منفی می‌گذارد.

مقدار مصرف استاندارد این ویتامین 20 میلی‌گرم توصیه شده است. نیاسین را می‌توان از انواع مکمل‌ها و مواد غذایی هم‌چون جگر، سینه مرغ، بادام زمینی، گوشت چرخ کرده و میوه آووکادو جذب کرد.

ویتامین B12؛ از انواع ویتامین‌های مفید برای تقویت روحیه

ویتامین B12 از انواع ویتامین‌های موردنیاز برای تقویت روحیه و کاهش علائم افسردگی و بداخلاقی است. این ویتامین با تولید انرژی در بدن، به حفظ روحیه عالی انسان کمک می‌کند. مصرف روزانه حدود 10 میلی‌گرم از این ویتامین باعث حفظ آرامش اعصاب و روان خواهد شد.

بسیاری از افراد مصرف روزانه شیر و لبنیات را در لیست مواد غذایی خود قرار می‌دهند چرا که این کار باعث تقویت سیستم اعصاب در آن‌ها و جلوگیری از پیری زودرس خواهد شد. از مواد غذایی دیگری که در لیست ویتامین B۱۲ قرار می‌گیرند و خواص تقویت اعصاب را نیز دارند، به جگر، قلوه، تخم مرغ، ماهی، گوشت قرمز و مرغ می‌توان اشاره کرد.

جذب انواع ویتامین‌های موثر بر خلق‌وخو از طریق مکمل‌های نیچرز پلنتی

در این محتوا به انواع ویتامین‌هایی که در بهبود خلق‌وخو و تقویت روحیه تاثیر دارند اشاره کردیم. اکنون پاسخ سوال «کمبود کدام ویتامین باعث عصبانیت میشود» را دریافت کرده و می‌توانید برای تقویت اعصاب و آرامش خود اقدامات لازم را انجام دهید.

چنانچه می‌خواهید انواع ویتامین‌ها را برای آرامش اعصاب و تقویت روحیه خود دریافت کنید، مکمل‌های نیچرز پلنتی را از داروخانه تهیه کرده و مطابق با دستور متخصص یا پزشک حاضر در داروخانه، از آن‌ها استفاده کنید. مولتی ویتامین‌ها و محصولات نیچرز پلنتی حاوی انواع ویتامین‌های گروه ب، ویتامین D و C هستند که در خوش‌اخلاقی تاثیر بسزایی دارند.

    کانال تلگرام زوم لایف

    شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود