زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

بررسی اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان

بررسی اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان

بررسی اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان

آلمان یکی از کشورهای پیشرو در صنایع و علوم مختلف است که به دلیل وجود دانشگاه های بسیار معتبر، موقعیت‌های شغلی مناسب و درآمد بالا، بسیاری از فارغ‌التحصیلان ایرانی در رشته‌های مختلف ترجیح می‌دهند برای ادامه تحصیل، این کشور را انتخاب کنند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، قبل از هر کاری باید اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان را بررسی کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

در این مقاله قصد داریم نحوه انجام این کار برای دانشجویان جهاد دانشگاهی را بررسی کرده و راهنمایی برای معادل‌سازی در اختیارشان قرار دهیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

اعتبار مدرک تحصیلی ایران در آلمان

یکی از سوالاتی که امکان دارد برای بسیاری از متقاضیان ایجاد شود، در مورد میزان اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاه‌های مختلف ایرانی در آلمان است. با یک بررسی کلی می‌توان به این نتیجه رسید که تعداد مراکز مورد تایید بسیار زیاد هستند که می‌توان با مدارک دریافتی از آن‌ها مشغول به کار یا تحصیل در این کشور شد. در حالت کلی آن‌ها به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. دانشگاه دولتی به‌عنوان معتبرترین مدرک شناخته می‌شود.
 2. اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در آلمان، کمتر از دانشگاه دولتی است اما معمولا به طور کامل معادل سازی می شود.
 3. اکثر مدارک تحصیلی صادرشده از سوی دانشگاه پیام نور مورد تایید کشور آلمان هستند. کافیست تاییدیه لازم را از سایت آنابین دریافت کنید.
 4. مدرک دانشگاه علمی و کاربردی اعتبار کمتری نسبت به سایرین دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم پس از دریافت تاییدیه آنابین حتما مدارک خود را در زاب نیز بارگذاری کنید تا خیالتان راحت شود.
 5. نهادهای خصوصی مثل جهاد دانشگاهی

نحوه تعیین اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان

برای اینکه بتوانید مجوزهای لازم برای ادامه تحصیل یا ویزای کاری در آلمان را دریافت کنید، باید مدارک شما توسط سازمانی که مسئول ارزیابی در این کشور است، تایید شود. در غیر این صورت موفق به دریافت مجوزهای لازم نخواهید شد. در واقع وظیفه این نهاد، معادل‌‌سازی مدرک شما در آلمان است. توجه داشته باشید که موسسات گفته‌شده، سابقه تحصیلی شما در دوران مدرسه را بررسی نمی‌کنند. سایت‌هایی که معادل‌سازی مدرک را انجام می‌دهند، عبارت هستند از:

 • ZAB سایتی زیر نظر وزارت علوم کشور آلمان است که راحت‌تر می‌توان از آن تاییدیه‌های لازم را دریافت کرد.
 • Anabin مرجعی است که اطلاعات تمام دانشگاه‌های جهان را جمع‌آوری کرده و با وارد کردن نام محل تحصیل خود، می‌توانید معادل‌سازی را انجام دهید.

توجه داشته باشید که برای دریافت مجوز و مشخص کردن اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان، برای رشته‌هایی مثل پزشکی، روانپزشکی و پرستاری، تنها داشتن تاییدیه‌های فوق کافی نیست.

نحوه تعیین اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان

معرفی سازمان جهاد دانشگاهی

سازمانی فرهنگی پژوهشی که در حال حاضر به‌صورت غیرانتفاعی اداره می‌شود. این نهاد به دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1365 تاسیس شد و وظیفه اصلی آن، انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی است. در راستای مسئولیت محول شده به این سازمان، مدیران در سال 1372 اقدام به راه‌اندازی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک نهاد غیرانتفاعی کردند. از مهم‌ترین اهداف این مجموعه می‌توان به استعدادیابی در زمینه‌های مختلف و رسیدن به خودکفایی در بخش‌های کوناگون و مرتبط کردن مراکز علمی و تحقیقاتی با صنعت اشاره کرد.

این نهاد غیر انتفاعی از ارکان‌های مختلف تشکیل شده که در ادامه برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. عالی‌ترین مرجع در این سازمان، هیات امنا هستند که وظیفه قانون‌گذاری را نیز بر عهده دارند. یکی دیگر از ارکان این موسسه، شورای علمی است که بر فعالیت‌های انجام‌شده نظارت می‌کند. مسئولان به منظور اجرای دقیق امور و کارهای مشخص‌شده، رئیس جهاد دانشگاهی را نیز مشخص کرده‌اند که به‌عنوان بالاترین مسئول در این زمینه مشغول به فعالیت است.

اعتبار مدرک جهاد دانشگاهی در آلمان

بررسی اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دانشجویان است. همانطور که می‌دانید جهاد دانشگاهی یکی از مراکز معتبر و شناخته‌شده در سطح ایران به حساب می‌آید. اگر شما در دوره‌های برگزار شده توسط موسسات مورد تایید این نهاد شرکت کرده باشید و قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید، باید به سایت‌هایی که کار معادل‌سازی را در کشور مقصد انجام می‌دهند، مراجعه کنید.

برای بررسی اعتبار مدرک جهاد دانشگاهی در آلمان کافیست به سایت ZAB و Ananbin مراجعه کرده و با بارگذاری مستندات خود، تاییدیه‌های لازم را دریافت کنید. البته در نظر داشته باشید که امکان دارد در برخی از گرایش‌ها، مدارک شما مورد قبول هر دو موسسه گفته‌شده نباشد. کافیست معادل‌سازی توسط یکی از مجموعه‌های گفته‌شده انجام شود تا بتوانید اقدامات لازم برای ادامه تحصیل یا کار را انجام دهید.

ترجمه مدرک جهاد دانشگاهی

در این بخش از مقاله بررسی اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان، نوبت به این رسیده تا نحوه ترجمه مدارک صادرشده از سوی جهاد دانشگاهی را بررسی کنیم. قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام گواهینامه‌هایی که از سال 1399 به بعد صادر شده و دارای کیو آر کد باشند، قابلیت ترجمه دارند.

برای این کار ابتدا باید به پنل کاربری خود در سایت این موسسه مراجعه کرده و پرینت مدرک را دریافت کنید. گواهی که برای شما صادر می‌شود، باید شماره نامه قرمز رنگی در بالا داشته باشد و امضای معاون آمورزشی نیز در پایین آن درج شده باشد. تنها در این صورت می‌توان برای ترجمه اقدام کرد.

نحوه درخواست معادل‌سازی مدارک تحصیلی در آلمان

نحوه درخواست معادل‌سازی مدارک تحصیلی در آلمان

برای اینکه بتوانید تحصیلات خود را در کشور آلمان ادامه دهید، باید مدرکتان را معادل‌سازی کنید. در واقع این کار به منظور بررسی میزان مهارت و اعتبار گواهی صادر شده انجام می‌شود. در ادامه، مراحل انجام این کار را بررسی می‌کنیم:

 1. ابتدا باید تمام مدارک و مستندات مورد نیاز سایت‌های Anibin و ZAB را آماده کنید.
 2. سپس به یک مرکز دارالترجمه معتبر مراجعه کنید تا معادل آلمانی مدرک را در اختیار شما قرار دهند.
 3. در مرحله بعد باید به سفارت آلمان مراجعه کرده تا تایید نهایی را دریافت کنید.
 4. برای گرفتن مدرک معادل باید به دو سایت گفته شده مراجعه کرده و مستندات دریافت شده را در آن بارگذاری کنید که شامل مدرک شناسایی و تحصیلی است.
 5. در این مرحله باید منتظر تایید از سوی مراکز گفته‌شده باشید تا معادل گواهی برای شما صادر شود.

مدارک لازم برای ارائه درخواست معادل‌سازی مدرک تحصیلی در آلمان

زمانی که می‌خواهید برای معادل‌سازی مدرک خود و دریافت تاییدیه ترجمه به سفارت مراجعه کنید، باید مدارکی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم را همراه داشته باشید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود:

 • پاسپورت و مدارک شناسایی معتبر
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • در صورت وجود رزومه کاری و پژوهشی به شما توصیه می‌کنیم حتما آن را همراه خود داشته باشید.
 • ارائه تاییدیه‌های دریافت‌شده از مراکز آموزشی که در آن مشغول به تحصیل بوده‌اید.
 • گواهی پایان دوره مدرسه به همراه ریز نمرات

images_1704130710_6592f8961670a.jpg

جمع‌بندی

به‌طور‌کلی قبل از اینکه برای دریافت ویزای کاری و تحصیلی اقدام کنید، باید اعتبار انواع مدارک تحصیلی ایران در آلمان را بررسی کنید. در این مقاله، چگونگی انجام این کار را به شما آموزش دادیم و راهنمایی کامل در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید بدون هیچگونه مشکلی کارهای اداری را انجام دهید. اگر قصد دارید اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در آلمان یا اعتبار مدرک جهاد دانشگاهی در آلمان را بررسی کنید، به شما توصیه می‌کنیم مطالب گفته شده را چندین بار مطالعه کنید.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود