زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

رژیم لاغری مؤثر در کوتاه‌مدت

رژیم لاغری مؤثر در کوتاه‌مدت

رژیم لاغری مؤثر در کوتاه‌مدت

لاغری با کمک یک رژیم لاغری مؤثر آرزوی بیشتر کسانی است که از چاقی بیش از اندازه رنج می‌برند. امروزه راهکارهای مختلفی برای لاغری پیشنهاد می‌شود امّا چیزی که به آن نمی‌نگرند، مؤثر بودن آن در کوتاه‌مدّت است. بنابراین خودِ مخاطب باید به این ویژه بپردازد و از درستی آن اطمینان حاصل کند، چراکه کاهش وزن در کوتاه‌مدّت به وسیلۀ یک رژیم لاغری نامناسب و غیر استاندارد، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد.

در این مقاله سعی کرده‌ایم همۀ جوانب مهم و ضروری یک رژیم لاغری مؤثر را در نظر بگیریم تا دیگر برای لاغر شدن، به دنبال پیشنهادهای مختلف نروید.

 • به همۀ دستورالعمل‌ها توجّه ویژه داشته باشید.
 • لاغری، حتّی در کوتاه‌مدّت، نیازمند زمان است، بنابراین صبور باشید.
 • هر رژیم لاغری در نهایت به خودِ فرد بستگی دارد، پس با تمام ارادۀ خود به این کار بپردازید.

دیابت، بیماری‌های تنفّسی، چربی خون و سکتۀ مغزی تنها برخی از عوارض چاقی‌اند، که برای همۀ ما غیر قابل تحمّل‌اند. پس همین حالا تصمیم خود را برای لاغر شدن قطعی کنید.

رژیم لاغری مؤثر

خوردن سبزیجات

سبزیجات غذایی است که غالباً در هر رژیم لاغری هست و مهم‌ترین دلیل آن هم پایین بودن کالری و زیاد بودن فیبر در آن است. از دیگر مزیّت‌های خوردن سبزیجات، کمک کردن به گوارش سریع‌تر مواد غذایی در معده و کاهش اضطراب است. شاید برای بسیاری از ما خوردن سبزیجات آن هم در بیشتر وعده‌های غذایی، کاری دشوار باشد ولی خوردن سبزیجات یکی از بهترین وعده‌ها برای یک رژیم لاغری مؤثر است. در خوردن سبزیجات زیاده‌روی نکنید. پیشنهاد می‌کنیم در دو وعدۀ غذایی، از سبزیجات استفاده کنید.

برای گرفتن یک رژیم لاغری دائمی، می‌بایست سبزیجات در هر وعدۀ غذایی شما وجود داشته باشد، بنابراین از همین حالا خود را به خوردن سبزیجات ترغیب کنید.

افزایش غلات وعده‌های غذایی

مصرف غلات در وعده‌های غذایی برای یک رژیم لاغری ضروری است. سعی کنید از همۀ انواع غلات استفاده کنید. غلات دارای فیبر و پروتئین هستند و از آنجا که وجود پروتئین سرعت گوارش غذا را کاهش می‌دهد، خوردن غلات باعث می‌شود مدّت زمان گرسنگی شما طول بکشد. در مصرف غلات سعی کنید بیشتر از نان سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای و ماکارونی استفاده کنید. همچنین از مصرف بیش از حدّ برنج سفید جلوگیری کنید.

غلات وعده‌های غذایی تقریباً کاملی هستند که دارای مقداری ویتامین‌اند. مصرف غلات چهارگانه باعث سیری سریع‌تر و عدم گرسنگی زودتر می‌شود.

فعالیت‌های غیر ورزشی

ورزش بخش مهمّی از یک رژیم لاغری را تشکیل می‌دهد. ورزش کردن برای بعضی از مردم کاری دشوار است امّا برای برخی بخشی از برنامۀ روزمرّه‌شان است. ما ورزش را در این برنامه به‌گونه‌ای معرفی کرده‌ایم که هر دو گروه بتوانند از آن بهره گیرند. فعالیت‌های غیر ورزشی به طور کلّی شامل پیاده‌روی و بالا و پایین رفتن از پلّه‌ها است. شما می‌توانید یکی یا هر دو این فعالیت‌ها را انجام دهید هرچند که در حالت عادی بالا و پایین رفتن از پلّه‌ها کالری بیشتری می‌سوزاند. فقط کافی است در خانه نمانید و روزانه چند ساعت این فعالیت‌ها را انجام دهید.

 • فعالیت‌های غیر ورزشی را بدون رفتن به باشگاه می‌توانید انجام دهید.
 • با انجام این ورزش‌ها تا 200 کالری در روز بسوزانید.
 • در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

خواب کافی

خواب کافی در یک رژیم لاغری بسیار مهم است. مقدار زمانی را که برای خوابیدن صرف می‌کنید جدّی بگیرید چراکه عامل قطعی در تنظیم وزن بدن انسان است. اگر شما در یک روز به اندازۀ کافی نخوابید، بدن‌تان تمایل شما را به استفاده از مواد شیرین افزایش می‌دهد (این رابطه به صورت عکس نیز عمل می‌کند.)

به طور کلّی، برای داشتن یک رژیم لاغری مؤثر، می‌بایست مقدار خواب‌تان را تنظیم کنید چراکه خوابیدن عامل تنظیم مقدار قند بدن است و قند بدن نیز تأثیر زیادی بر لاغری و چاقی بدن دارد.

پرهیز از مصرف برخی غذاها در رژیم لاغری

در مصرف هیچ‌یک از وعده‌هایی که برای لاغری استفاده می‌شوند، مانند شکلات تلخ، زیاده‌روی نکنید. رژیم لاغری اصولی دارد که باید به آن‌ها پایبند بود. به عنوان مثال، اگر روزانه شکلات تلخ استفاده می‌کنید، بهتر است مقدار مصرف آن را 30 گرم در نظر بگیرید چراکه بیشتر از این مقدار، فقط نتیجه‌ی معکوسی در رژیم لاغری‌تان به وجود می‌آورد.

از رستوران‌ها کمتر غذا بگیرید

دقّت کنید که مقدار کالری موجود در غذاهای بازاری بسیار بیشتر از غذاهایی است که در خانه‌ها آماده می‌شوند. رژیم لاغری خود را به خاطر این غذاها به خطر نیندازید. سعی کنید بیشتر در خانه غذا بپزید و بر روی مقدار مواد، چربی و ادویه‌ی آن کنترل داشته باشید.

توصیه می‌شود حتّی یک بار هم از غذاهای بیرونی میل نکنید.

مدیتیشن

مدیتیشن نوعی روش تمرکز است که بر ناخودآگاه شما تأثیر می‌گذارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مدیتیشن در یک رژیم لاغری این باور را در شما به وجود می‌آورد که شما «می‌توانید» لاغر شوید. هیچ رژیم لاغری در مدّت زمان کم کارساز نیست امّا با این روش، شما می‌توانید مدّت زمان آن را در ناخودآگاه خود کمتر کنید و به این باور برسید که می‌توانید لاغر شوید.

در مصرف بیش از اندازۀ میوه‌ها خودداری کنید

بسیاری از مردم که می‌خواهند یک رژیم لاغری را شروع کنند، دربارۀ میوه‌ها گمان نمی‌کنند که مصرف بیش از اندازۀ آن‌ها نتیجه‌ی عکس می‌دهد و می‌تواند کاملاً به رژیم آن‌ها آسیب بزند. میوه‌ها مانند بسیاری از مواد غذایی دیگر دارای قند، فیبر و ویتامین‌اند امّا مقدار چربی و سدیم آن‌ها به مراتب کمتر است. بدن انسان برای آزاد کردن انرژی ویتامین‌ها نیاز به زمان نسبتاً طولانی دارد و همین باعث گرسنگی در درازمدّت می‌شود. بنابراین در مصرف میوه‌ها زیاده‌روی نکنید و تنوع داشتن در مصرف نوع میوه را نیز لحاظ کنید.

مصرف میوه در یک رژیم لاغری

تا جایی که ممکن است سعی کنید همۀ موارد بالا را در رژیم لاغری خود انجام دهید، از ورزش‌های مفید گرفته تا پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی. توجّه داشته باشید که برای کم کردن وزن بدن خود باید صبور باشید و منتظر یک معجزه نباشید. همیشه کسانی موفّق می‌شوند، که ارادۀ خود را از دست نمی‌دهند.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود