زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای خرید تجهیزات آزمایشگاهی

راهنمای خرید تجهیزات آزمایشگاهی

راهنمای خرید تجهیزات آزمایشگاهی

در این مقاله سعی داریم یک خرید مطمئن در تجهیزات آزمایشگاهی را برای شما توصیف کنیم سپس به شما راهکار درست این انتخاب را ارائه می کنیم.

پارامترهای رضایتمندی مشتری در خرید تجهیزات آزمایشگاهی

پارامتر هایی که باعث رضایتمندی شما می شود، شامل: پارامتر های عملکری خود دستگاه، برخورد سازمان فروشنده با خریداران خود، گارانتی و قیمت دستگاه می باشد.

شرکت ها در تلاش هستند پارامتر اول که مختص عملکرد دستگاه می باشد را بهبود دهند و در زمینه قیمت به سختی با شرکت های همرده خود در رقابت اند اما به دلیل فشار بالای تقاضا و زمان بر بودن ساخت وسایل، بسیاری از شرکت ها  در زمینه برخورد با مشتریان و گارانتی عملکرد ضعیفی دارند چراکه حس می کنند فقط باید محصول ساخته شده را بفروشند.

این مسئله در کشور های بزرگ دنیا با پدید آمدن شرکت های بزرگ فروشنده که تنها روی مشتریان خود متمرکز هستند حل شده است به نحوی که شرکت های بزرگ فروشنده از ارتباط اولیه مشتری با آنها تا تحویل وسیله و گارانتی، مشتریان را همراهی می کنند.

آنها دیگر درگیر مسائل تولید و رقابت با شرکت ها نیستند. مزیت اصلی آنها این است که قدرت بالایی در مقابل شرکت ها برای پاسخ گویی به مشتری دارند. نمونه این اتفاق در ایران با فروشگاه های معتبر اینترنتی افتاده است که به شما امکان عودت کالا می دهند و در صورت شکسته بودن وسائل، آنها را پس می گیرند و به صورت آنی مبلغ شما را پس می دهند.

خرید تجهیزات آزمایشگاهی تولید داخل و خارج

برای خریدن تجهیزات آزمایشگاهی تولید داخل و خارج از کشور با چالش های فراوانی روبه رو هستیم، وجود واسط های فراوان میان تولید کنندگان اصلی و مصرف کنندگان نهایی منجر شده است تا تجهیزات با کیفیت و قیمت نامطلوب به مشتریان عرضه شود. مضاف بر این راهنمای مشخصی برای راه اندازی دستگاه ها و تجهیزات توسط فروشندگان ارائه نمی شود.

طبق تحقیقات فیلترهای هپا تولید داخل کشور جهت تصفیه هوای بیمارستان ها در میان دست به دست شدن دلالان از قیمت خام ۹۵۰ هزار تومان تا قیمت ۴ میلیون تومان می رسد. در حالیکه با وجود ویروس کرونا نیاز به فیلتر های هپا چندین برابر شده است و این واسطه گری آسیب شدیدی به صنعت و فعالان این حوزه وارد می کند.

فیلتر هپا

فیلتر هپا برای حذف ذرات تا ۰.۳ میکرون

از دیگر مشکلات این امر برای متخصصین این حوزه عدم راهنمایی استفاده از تجهیزات می باشد. برای مثال کارشناسان ما بررسی کرده اند که فیلتر های هپا بسیار آسیب پذیر می باشند و با برخورد دست و فشار سطحی روی آنها، ممکن است آسیب ببینند و اصطلاحا نشتی پارتیکل رخ دهد.

در صورتی که اگر امکان خرید مستقیم از تولید کنندگان فراهم باشد، آزمایشگاهیان با خیال راحت تجهیزات را خریداری می کنند و با علم به نحوه عملکرد آنها، می توانند بهترین عملکرد را دریافت کنند.

مشاوره خرید تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی

در کشور های دیگر نیز به واسطه گستردگی شرکت های تولید کننده در دنیا، برای حل چالش بررسی کردن و انتخاب تجهیزات، مجموعه هایی جهت مشاوره و راه اندازی آزمایشگاه شکل گرفته اند. این شرکت ها به شکل تخصصی تمام تجهیزات را می شناسند و برای مشتریان خود امکان مشاوره رایگان می دهند.

برای دستیابی و خرید دستگاه مناسب ابتدا باید خوب آن دستگاه را بشناسیم، شرکت های موفق در حوزه فروش، وسایل را به صورت کامل و بی نقص به شما معرفی می کنند. برای مثال یکی از دستگاه های مورد استفاده در آزمایشگاه انواع هود می باشد که یک شاخه از این خانواده بزرگ هود های لامینار می باشند. برای شناخت بیشتر هود لامینار به بررسی انواع کلاس های هود لامینار می پردازیم.

دسته بندی هود های لامینار

هود های لامینار

شمایی از هود های لامینار با سه کلاس ایمنی

هودهای لامینار براساس عملکرد به سه کلاس مختلف تقسیم می شوند که به توصیف هریک می پردازیم:

 • هود های کلاس یک (class I) که تنها برای محافظت از کاربر دستگاه و محیط اطراف به کار می رود اما از آلودگی نمونه مورد بررسی جلوگیری نمی کند. در این هود ها هوا توسط یک عدد فیلتر تهویه می شود.
 • هود های کلاس دو (class II) که علاوه بر محافظت از اپراتور دستگاه و محیط آزمایشگاه از آلودگی نمونه نیز جلوگیری می کند. این دسته از هود ها با گذراندن هوا از دو عدد فیلتر تهویه را انجام می دهند و به چهار زیرشاخه ی B1,A2,A1 و B2 تقسیم می شوند. تفاوت این زیر شاخه ها در حداقل میزان سرعت ورودی هوا (70 فوت در دقیقه برای زیر شاخه A1 و100 فوت در دقیقه برای سایرین) و سیستم خروجی اگزوز آنها است.

در زیرشاخه های A1 و A2 نیازی به داکت هواکش خارجی برای عبور جریان هوای خروجی وجود ندارد، اما در زیر شاخه های B1 و B2 برای خروج هوای تهویه شده به یک داکت هواکش خارج از هود نیاز خواهد بود.

 • هود های کلاس سه (class III) که به آنها Glove Box هم گفته می شود با سه فیلتر بالاترین درجه امنیت در کار را دارد.این دسته از هود ها یک محفظه کاملا ایزوله دارند و نمونه ها از طریق یک اتوکلاو دو در یا یک مخزن شیشه ای وارد این محفظه خواهند شد. همچنین از طریق دو دستکش که امکان کار زیر این هود را فراهم میکند از تماس نمونه ها با پوست جلوگیری می شود.

در آزمایشگاه های تشخیص طبی و تحقیقاتی بر اساس نوع آزمایش ها و نمونه ها ودرجه نیاز به محافظت یا Biosafety level می توان هود مناسب را انتخاب کرد. از جمله کاربردهای هود لامینار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای کشت نمونه های مشکوک به باکتری های معمولدر آزمایشگاه تشخیص طبی( هود های کلاس دو )
 • برای بررسی آئروسل ها مانند مایکوباکتریوم توبرکلوزیس و سایر نمونه ها با درجه نیاز به بایو سیفتی بالاتر  (هود های کلاس سه)
 • در صنعت ساخت بافت های هادی الکتریسیته
 • کشت سلول
 • کشت بافت گیاهی ( هود کلاس II : B2)
 • آماده سازی وسایل درمان وریدی
 • بازیابی داده های کامپیوتری
 • سایر مواردی که نیاز به Clean room نیاز دارند

سخن پایانی

این روزها با وجود نوسانات ارز، خرید تجهیزات آزمایشگاهی مشکلات خاص خود را پیدا کرده است. با این وجود از میان شرکت های تجهیز کننده وسایل آزمایشگاهی در ایران شرکت رویان ایران به صورت تخصصی شروع به ارائه و مقایسه تجهیزات آزمایشگاهی از تمامی شرکت های تولیدی با قیمتی کمتر از قیمت مصوب آنها نموده است.

منبع: http://royaniran.com

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (6)
  1. ahmadi در 27 آذر 1399
   تو مقاله سایت در باب فیلتر هپا نوشته بودن که متاسفانه ویروس کرونا از فیلتر عبور می کنه
   ولی شنیدم که لامپ یو وی باعت از بین رفتن ویروس میشه
   پاسخ
  2. صمیمی در 26 آذر 1399
   مقاله خیلی کاملی بود
   کلاس بندی هود لامینلار رو به خوبی توضیح داده.
   پاسخ
  3. مهدی هاشمی در 24 آذر 1399
   ما در آزمایشگاه مون یه هود لامینار کلاس دو داریم یکی دیگه هم می خواهیم اضافه کنیم
   و خیلی تنوع شرکت ها بالاست نمی دونیم باید از کجا خرید مطمئن انجام بدیم
   اگر میشه کسی از دوستان راهنمایی کنه
   پاسخ
  4. علی در 24 آذر 1399
   در مورد خرید تجهیزات من قبلاً تجربه داشتم امیدوارم یه روزی هم‌ تو ایران خرید تجهیزات بی دردسر باشه
   پاسخ
   1. احمد رضا اسکویی در 24 آذر 1399
    ما قبلا از یه پخش کننده ای می گرفتیم دستگاه
    کارشون خوبه
    من شمارشون رو می ذارم برای دوستان
    ۰۹۳۵۳۸۳۹۰۶۴
    پاسخ
    1. فاطمه در 9 دی 1399
     خیلی ممنون از معرفی شما
     خیلی به مجموعه ما کمک کردن
     پاسخ