زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

15 نشانه اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

15 نشانه اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

15 نشانه اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

امروزه آمار ابتلا به سرطان در جهان افزایش پیدا کرده است. برای شناسایی و تشخیص زوده هنگام سرطان، نیاز است نشانه های اولیه و ظاهری این بیماری را بشناسیم. در ادامه 15 نشانه ی حیرت انگیز از بیماری سرطان را بشناسید.

نشانه اولیه و ظاهری سرطان

برخی علائم مزمن که در زندگی روزانه ما اختلال ایجاد کرده اند ممکن است نشانه سرطان باشد و دانستن این نشانه های به ظاهر عادی می توانند در تشخیص به موقع سرطان بسیار موثر باشد.

مهم است که بدانید بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیست. دردهایی که مداوم هستند و به دلایل نامشخصی ایجاد می‌شوند حتما باید تحت بررسی قرار گیرند. در این شرایط پزشک سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی می‌کند و بر اساس آن اطلاعات تصمیم می گیرد که چه آزمایشاتی برای شما لازم است.

1. تورم گردن و صورت

تورم گردن و صورت

سرطان ریه می تواند باعث تورم در ناحیه صورت، گردن، بازوها و قسمت بالایی سینه شود و این زمانی است که یک تومور به رگی که از سر به قلب می رود فشار وارد می کند. این علائم مشخص نشانگان بزرگ سیاهرگ بالایی یا سَندرُم وَرید اَجوَف فوقانی (Superior Vena Cava Syndrome) نام دارد و معمولا به دلیل سرطان ایجاد می شود.

2. درد استخوان

درد استخوان

ناراحتی که گستره ی آن از احساس خستگی مفرط تا درد تیر کشنده است، شکایت معمول بیماران مبتلا به سرطان استخوان است. با رشد بیماری سرطان ناراحتی بیشتر می شود و اختلال حرکات عادی مانند راه رفتن یا برداشتن می شود.

3. بی حسی

بی حسی

شما حس مور مور شدن در زمانی که اصطلاحا پا خواب رفته را می شناسید؟ اگر این حس برای مدت بیشتری ادامه می یابد بهتر است با متخصص مشورت کنید. نبود حس در یک یا چند قسمت بدن می تواند نشانه وجود تومور در نزدیکی مغز، ستون فقرات یا کانال های عصبی باشد.

4. ضعف عضلات

ضعف عضلات

برخی مواقع در باشگاه به ما گفته می شود که بسیار ضعیف هستیم. با این حال اگر انجام  کار ها مانند بلند کردن یک کتاب بزرگ یا بیرون آمدن از تخت خوب به صورت روزانه برای شما سخت است، این علامت می تواند نشان ی بیماری سرطان باشد. مخصوصا زمانی که همراه با خستگی و تورم باشد. برای مثال بیماری سرطان ریه می تواند باعث اختلالات ماهیچه ای در اطراف ناحیه ی باسن شده و به دنبال آن مشکلات تعادل را داشته باشد.

5. کاهش وزن

کاهش وزن

نباید منظور ما را اشتباه متوجه شوید، ما طرفدار کاهش وزن سالم هستیم اما اگر متوجه کاهش سایز شلوار بدون تغییر در رژیم یا انجام تمرینات یا سبک زندگی شدید، احتمالا باید حدس های دیگری برای دلیل آن داشته باشید. سلول های سرطانی از مقدار زیادی از انرژی اصلی بدن برای تامین خود استفاده می کنند و حتی روش تولید انرژی و پروتئین در بدن را تغییر می دهند و باعث کاهش وزن با سرعت بالا می شوند.

6. خستگی

خستگی

آیا امروزه خستگی کمی دارید؟ با این وجود ضعف طولانی مدت و خستگی می تواند جدی تر از آنچه باشد که فکر می کنید. اگر همراه با درد، تهوع یا استفراغ باشد می تواند نشانه ی بیماری سرطان یا بیماری های دیگر باشد. مراقب الگو های انرژی بی نظم باشید.

7. سطح کلسیم بالا

سطح کلسیم بالا

هایپر کلسمی یا سطح بالای کلسیم در خون هم یک نشانه از ابتلا به سرطان است و هم از عواقب چند سرطان می باشد که از سرطان سینه تا سرطان ریه را در بر می گیرد. این نشانه می تواند از طریق آزمایش خون توسط پزشک تشخیص داده شود.

8. نفخ

نفخ

مطمئنا نفخ بعضی اوقات عادی است اما اگر همراه با سایر اثرات جانبی مانند درد شکمی، مشکلات در غذا خوردن یا خستگی مفرط باشد توصیه می شود که با پزشک مشورت کنید مخصوصا زمانی که این علائم پایدار هستند.

بسیاری از نشانه ها می توانند با علائم قاعدگی اشتباه گرفته شود با این حال سلامت بودن مهم تر از شرمساری است زیرا این علائم عادی می توانند علائم سرطان تخمدان باشند.

9. سرفه طولانی

سرفه طولانی

سرفه های طولانی می تواند خطر جدی برای سلامت شما باشد. اگر سرفه برای چندین ماه ادامه یابد، احتمالا به علت برونشیت، پنومونی یا قطره قطره بینی است، اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. زیرا سرفه های طولانی می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد.

10. درد معده

درد معده

باکتری ها تعدادی از مردم را به تومورهای کبدی مبتلا می کنند و گرفتگی معده یا مکرر ناراحتی های معده ممکن است نشان دهنده سرطان کولورکتال باشد. اکثر بیماران مبتلا به سرطان معده در اوایل ابتدایی علائم ندارند، بنابراین وقتی شما احساس می کنید چیزی غیر عادی دارید، به پزشک مراجعه کنید.

11. سوزش قلب

سوزش قلب

سوزش قلب مداوم یا درد مبهم و ماندگار در قفسه ی سینه بعد از غذا خوردن می تواند به معنی بیماری سرطان مری باشد بنابراین همیشه با پزشک خود در ارتباط باشید و موضوع را بررسی کنید.

12. خس خس کردن

خس خس کردن

یکی از اولین علائم سرطان ریه که بیماران به یاد می آورند ناتوانی در هوا گیری یا صدای سوت مانند در زمان تنفس است. سرطان تیروئید می تواند دلیل مشکلات تنفسی باشد که همراه با درد گلو است.

13. قائدگی دردناک

قائدگی دردناک

بسیاری از زنان که به صورت نامعمول قائدگی سنگین و دردناک یا خونریزی بین دو قائدگی (که به لکه بینی شناخته می شود) داشته اند بیماری سرطان آندومتر یا دهانه ی رحم داشته اند. دوره ی غیرعادی نشان دهنده ی بیرون رفتن از حالت عادی نیست اما کار عاقلانه این است که منتظر تشدید شدن علائم نباشیم مخصوصا اگر حس می کنید که سبک زندگی روزانه شما را دچار اختلال کرده اند.

14. درد سینه

درد سینه

علامت درد سینه را نباید با PMS (سندروم قائدگی) اشتباه گرفت. در زنان اگر سینه یک رنگ قرمز یا بنفش داشته باشند یا احساس گرمی داشته باشند یا متورم و حساس باشند می توانند به معنی سرطان سینه ی التهابی باشند. ماموگرام ها می توانند به تشخیص سرطان سینه کمک کنند اما توصیه می کنیم که مراقب تغییرات ظاهری مانند موارد بالا در بدن باشید.

15. مشکلات بلع

مشکلات بلع

دشواری در بلع یا غذا خوردن معمولا با سرطان مری یا گلو مرتبط هستند اما می توانند یکی از اولین علائم سرطان ریه باشند. صدای گرفته یا فشار زیاد در گلو می تواند اولین نشان دهنده ی بیماری سرطان تیروئید یا حنجره باشند.

روش های تشخیص زودهنگام سرطان

در مراحل اولیه ممکن است سرطان هیچ علامتی نداشته باشد، اما در نهایت تومور آنقد رشد کرده و بزرگ می شود که می توان آن را تشخیص داد. هنگامی که تومور شروع به رشد کردن و بزرگ شدن می کند، ممکن است بر روی اعصاب فشار وارد کرده و باعث شود که فرد احساس درد کند. همچنین ممکن است در رگهای خونی نفوذ کند و باعث ایجاد خونریزی شود و یا می تواند در عملکرد اعضا ی بدن اختلال ایجاد کند.

7 علامت هشدار دهنده سرطان

انجمن سرطان آمریکا این هفت نشانه را به عنوان هفت نشانه اولیه سرطان اعلام کرده است:

 • تغییر در عادت های مثانه و یا روده؛
 • زخمی که بهبود نمی یابد؛
 • خونریزی و یا ترشح بدون دلیل مشخص و غیر طبیعی؛
 • به وجود آمدن توده و یا بافت های سفت در پستان، بیضه ها و یا هر جای دیگر؛
 • سوء هاضمه و یا اشکال در بلع؛
 • تغییرات قابل توجه و واضح در اندازه، رنگ، شکل و یا ضخامت زگیل، خال، و یا زخم های دهان؛
 • سرفه های آزار دهنده و یا گرفتگی صدا.

در موارد زیر در مورد سرطان با پزشکتان مشورت کنید

اگر شما علائمی را مشاهده کردید که مشابه علائم سرطان بودند و به طور خاص نتوانستید دلیل بروز آن را به چیز دیگری جز سرطان ربط دهید و یا اینکه علائم برای مدت بیش از دو هفته باقی ماندند حتما به پزشک مراجعه کنید و در مورد علائمتان با پزشک مشورت کنید. اگر این علائم به خاطر سرطان به وجود آمده باشند، هر چقدر سریعتر تشخیص داده شده و برای درمان آن اقدام شود احتمال بیشتری برای درمان وجود خواهد داشت، به همین دلیل علائم گفته شده را به یاد داشته باشید و در صورت مشاهده سریعا برای تشخیص و درمان اقدام کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (42)
 1. حسام در 12 دی 1402
  سلام حدود یک ماهه احساس خستگی و سردرد تب به همراه تاری دید داشتم به پزشک مراجعه کردم و دوهفته دارو مصرف کردم تب قط شد و سردرد کمتر شد اما هنوز تاری دید دارم و گاهی سردرد ضعیف همراه با خستگی دارم ممکنه خطرناک باشه؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 دی 1402

   سلام، احتمالاً این مشکلات به‌مرور برطرف بشه اگر بعد از چند هفته همچنان چنین مشکلاتی داشتید، مجدد به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 2. ایدا در 19 خرداد 1402
  سلام وقت بخیر. من مدتی هست که یک لکه قهوه ای روی پوست بدنم به وجود اومده که هر دفعه بزرگتر شده و بعد از حمام تغییر رنگ میده و اینکه مدتیه یبوست و خونریزی هنگام مدفوع دارم. میخواستم بپرسم که ممکنه به سرطان مبتلا باشم؟ و چه ازمایشهایی برای تشخیص باید انجام بگیره؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 خرداد 1402

   سلام، این مسئله ابتدا باید بررسی شود. لطفاً جهت بررسی و تشخیص به متخصص پوست مراجعه کنید.

   پاسخ
 3. دهباشی زاده در 5 فروردین 1402
  سلام
  ۶ماه پیش با تنگی نفس وسرفه از خواب بیدار شدم و دهنم پاژ خون بود
  ولی ریه سالم بود از هایش هم خوب بود بعد ب علت مسدود شده اداره مراجعه کردم گفتن توده رحمی دارم ولی مشخص نیست چی هست
  پاسخ
 4. زیبا در 29 اسفند 1401
  آقای دکتر من خانومم و ریزش موه شدید دارم و بعضی وختا چشمم آلوده میشه اینی امکانش هست
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 6 فروردین 1402

   سلام، ما یک مجله اینترنتی هستیم و کلینیک پزشکی نیستیم! برای بررسی شرایط و اطمینان خاطر خودتان می‌توانید به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 5. زیبا در 24 اسفند 1401
  سلام مدتیه تو پاهام احساس ضعف، سرمای شدید و درد دارم ممکنه به سرطان مبتلا باشم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 اسفند 1401

   سلام، خیر! برای بررسی این مسئله به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 6. مهمان مصطفی در 20 اسفند 1401
  بیشتر نشانه های ذکر شده علائم دیابت هست نمی‌توان اعتماد کرد بهتره مشخصات بارز تر با اثبات آزمایشگاه درج شود
  پاسخ
 7. محمد در 18 اسفند 1401
  سلام خسته نباشید من ۳۲ سالمه و سرطان سارکوم استخوان داشتم یک سال شیمی درمانی کردم بعدش مجبور شدم پامو قط کنم الان بعضی وقتا دستو پام وقت استراحت درد میگیره خواستم بدونم ممکنه بیماریم برگشته باشه یا عوارض شیمی درمانی هست در ضمن هر سه ماه یک بار چکاب کامل انجام میدم ولی تو آزمایشاتی که انجام میدم چیزی از بیماری نشون نمیده
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 18 اسفند 1401

   سلام، امیدوارم مشکلی نداشته باشید و برای این مسئله باید به نتیجه آزمایش و نظر پزشک توجه کنید.

   پاسخ
 8. احمدرضا کرمی در 8 آبان 1401
  سلام و احترام مدت پنج سال پیش جراحی ریه کردم به علت پنوموتراکس خودبخودی بعد از اون زیر گردن و رو سینم لکه خونی ایجاد شد که با خارش پوستم پوسته پوسته میشه زیاد خارش نداره و بزرگتر نشده فقط موقع اظطراب یا عرق کردن زیاد خارش بیشتر میشه آیا ممکنه بیماری خطرناکی باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید از استرس دکتر هم نرفتم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 8 آبان 1401

   سلام، جناب کرمی راهی جز مراجعه به پزشک و بررسی دقیق این مسئله نیست. نگران نباشید و به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
  2. سدنا در 20 اسفند 1401
   بلع ممکنه بیماری های خطرناکی باشه
   پاسخ
 9. Mina در 18 بهمن 1400
  با سلام ،مادربزرگم ۸۲ سالش هست، پنج سال پیش به سرطان مثانه مبتلا شدو جراحی شد.عملش موفقیت امیز بود و مشکلی نداشت. الان در عرض یک ماه به شدت ناتوان شده و بیماری با سرگیجه و عدم تعادل شروع شد طی ام ار ای تشخیص آلزایمر داده شد و دارو های زیادی مصرف میکنه از جمله فشار خون و دیابت و داروهای اعصاب و الزایمر ... ولی به شدت بی اشتها شده و تمام بدنش درد میکنه و نمیتونه پاهاش رو حرکت بده و احساس درد زیاد گزگز داره،روز به روز ضعیف ترمیشه
  ایا احتمال داره سرطان در بدنش پخش شده باشه؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 بهمن 1400

   سلام، امیدوارم که حالشون بهتر بشه.

   برای پیگیری چنین مشکلی حتماً باید با پزشک معالج مشورت کنید.

   پاسخ
 10. شیدا در 18 دی 1400
  سلام عرض ادب
  بنده ی چند سالی هست که سر درد دارم زیاد بهشون اهمیت. نمیدادم تاامسال که انقدر شددید شد که کارم به بیمارستان کشید سر درد هام خیلی شدیدن خیلی شدید علائم هام هم سر درد دوبینی، تار بینی، لکنت زبون، اختلالات، نداشتن تعادل، تلوتلو خردن، مشگل در بلع غذا، فراموشی، فلج شدن نصفی از بدن، خستگی زیاد، حالت تهوع،سرگیجه،بعضی از شبها از شدت سر درد از خواب بیدار میشدن و نا صبح خوابم. نمیبرد از سر درد صبح ها از خواب پا میشم سردردام شروع میشه تا روزبعدش
  الان من بتید چیکار کنم دیگه تحمل سر درد رو ندارم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 18 دی 1400

   سلام، خیلی دوست داریم که به شما کمک کنیم اما باور بفرمایید در چنین شرایطی فقط پزشک معالج می‌تونه به شما راهکار ارائه بده.

   امیدوارم خیلی زود از شر این سردرد خلاص بشید.

   پاسخ
  2. ناجی در 16 اسفند 1401
   امیدوارم که تا الان به پزشک مراجعه کرده وسلامت باشید.. ولی علائمی که نوشتید امکان بالای وجود تومور مغزی رو نشون میده..موفق وتندرست باشید
   پاسخ
  3. آکو در 4 مرداد 1402
   به احتمال زیاد این علائم به دلیل استرس و اضطرابه.سردرد شما سردرد تنشی است
   پاسخ