زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

15 نشانه اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

15 نشانه اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

15 نشانه اولیه و هشدار دهنده انواع سرطان

امروزه آمار ابتلا به سرطان در جهان افزایش پیدا کرده است. برای شناسایی و تشخیص زوده هنگام سرطان، نیاز است نشانه های اولیه و ظاهری این بیماری را بشناسیم. در ادامه 15 نشانه ی حیرت انگیز از بیماری سرطان را بشناسید.

نشانه اولیه و ظاهری سرطان

برخی علائم مزمن که در زندگی روزانه ما اختلال ایجاد کرده اند ممکن است نشانه سرطان باشد و دانستن این نشانه های به ظاهر عادی می توانند در تشخیص به موقع سرطان بسیار موثر باشد.

مهم است که بدانید بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیست. دردهایی که مداوم هستند و به دلایل نامشخصی ایجاد می‌شوند حتما باید تحت بررسی قرار گیرند. در این شرایط پزشک سابقه خانوادگی شما را به دقت بررسی می‌کند و بر اساس آن اطلاعات تصمیم می گیرد که چه آزمایشاتی برای شما لازم است.

1. تورم گردن و صورت

تورم گردن و صورت

سرطان ریه می تواند باعث تورم در ناحیه صورت، گردن، بازوها و قسمت بالایی سینه شود و این زمانی است که یک تومور به رگی که از سر به قلب می رود فشار وارد می کند. این علائم مشخص نشانگان بزرگ سیاهرگ بالایی یا سَندرُم وَرید اَجوَف فوقانی (Superior Vena Cava Syndrome) نام دارد و معمولا به دلیل سرطان ایجاد می شود.

2. درد استخوان

درد استخوان

ناراحتی که گستره ی آن از احساس خستگی مفرط تا درد تیر کشنده است، شکایت معمول بیماران مبتلا به سرطان استخوان است. با رشد بیماری سرطان ناراحتی بیشتر می شود و اختلال حرکات عادی مانند راه رفتن یا برداشتن می شود.

3. بی حسی

بی حسی

شما حس مور مور شدن در زمانی که اصطلاحا پا خواب رفته را می شناسید؟ اگر این حس برای مدت بیشتری ادامه می یابد بهتر است با متخصص مشورت کنید. نبود حس در یک یا چند قسمت بدن می تواند نشانه وجود تومور در نزدیکی مغز، ستون فقرات یا کانال های عصبی باشد.

4. ضعف عضلات

ضعف عضلات

برخی مواقع در باشگاه به ما گفته می شود که بسیار ضعیف هستیم. با این حال اگر انجام  کار ها مانند بلند کردن یک کتاب بزرگ یا بیرون آمدن از تخت خوب به صورت روزانه برای شما سخت است، این علامت می تواند نشان ی بیماری سرطان باشد. مخصوصا زمانی که همراه با خستگی و تورم باشد. برای مثال بیماری سرطان ریه می تواند باعث اختلالات ماهیچه ای در اطراف ناحیه ی باسن شده و به دنبال آن مشکلات تعادل را داشته باشد.

5. کاهش وزن

کاهش وزن

نباید منظور ما را اشتباه متوجه شوید، ما طرفدار کاهش وزن سالم هستیم اما اگر متوجه کاهش سایز شلوار بدون تغییر در رژیم یا انجام تمرینات یا سبک زندگی شدید، احتمالا باید حدس های دیگری برای دلیل آن داشته باشید. سلول های سرطانی از مقدار زیادی از انرژی اصلی بدن برای تامین خود استفاده می کنند و حتی روش تولید انرژی و پروتئین در بدن را تغییر می دهند و باعث کاهش وزن با سرعت بالا می شوند.

6. خستگی

خستگی

آیا امروزه خستگی کمی دارید؟ با این وجود ضعف طولانی مدت و خستگی می تواند جدی تر از آنچه باشد که فکر می کنید. اگر همراه با درد، تهوع یا استفراغ باشد می تواند نشانه ی بیماری سرطان یا بیماری های دیگر باشد. مراقب الگو های انرژی بی نظم باشید.

7. سطح کلسیم بالا

سطح کلسیم بالا

هایپر کلسمی یا سطح بالای کلسیم در خون هم یک نشانه از ابتلا به سرطان است و هم از عواقب چند سرطان می باشد که از سرطان سینه تا سرطان ریه را در بر می گیرد. این نشانه می تواند از طریق آزمایش خون توسط پزشک تشخیص داده شود.

8. نفخ

نفخ

مطمئنا نفخ بعضی اوقات عادی است اما اگر همراه با سایر اثرات جانبی مانند درد شکمی، مشکلات در غذا خوردن یا خستگی مفرط باشد توصیه می شود که با پزشک مشورت کنید مخصوصا زمانی که این علائم پایدار هستند.

بسیاری از نشانه ها می توانند با علائم قاعدگی اشتباه گرفته شود با این حال سلامت بودن مهم تر از شرمساری است زیرا این علائم عادی می توانند علائم سرطان تخمدان باشند.

9. سرفه طولانی

سرفه طولانی

سرفه های طولانی می تواند خطر جدی برای سلامت شما باشد. اگر سرفه برای چندین ماه ادامه یابد، احتمالا به علت برونشیت، پنومونی یا قطره قطره بینی است، اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. زیرا سرفه های طولانی می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد.

10. درد معده

درد معده

باکتری ها تعدادی از مردم را به تومورهای کبدی مبتلا می کنند و گرفتگی معده یا مکرر ناراحتی های معده ممکن است نشان دهنده سرطان کولورکتال باشد. اکثر بیماران مبتلا به سرطان معده در اوایل ابتدایی علائم ندارند، بنابراین وقتی شما احساس می کنید چیزی غیر عادی دارید، به پزشک مراجعه کنید.

11. سوزش قلب

سوزش قلب

سوزش قلب مداوم یا درد مبهم و ماندگار در قفسه ی سینه بعد از غذا خوردن می تواند به معنی بیماری سرطان مری باشد بنابراین همیشه با پزشک خود در ارتباط باشید و موضوع را بررسی کنید.

12. خس خس کردن

خس خس کردن

یکی از اولین علائم سرطان ریه که بیماران به یاد می آورند ناتوانی در هوا گیری یا صدای سوت مانند در زمان تنفس است. سرطان تیروئید می تواند دلیل مشکلات تنفسی باشد که همراه با درد گلو است.

13. قائدگی دردناک

قائدگی دردناک

بسیاری از زنان که به صورت نامعمول قائدگی سنگین و دردناک یا خونریزی بین دو قائدگی (که به لکه بینی شناخته می شود) داشته اند بیماری سرطان آندومتر یا دهانه ی رحم داشته اند. دوره ی غیرعادی نشان دهنده ی بیرون رفتن از حالت عادی نیست اما کار عاقلانه این است که منتظر تشدید شدن علائم نباشیم مخصوصا اگر حس می کنید که سبک زندگی روزانه شما را دچار اختلال کرده اند.

14. درد سینه

درد سینه

علامت درد سینه را نباید با PMS (سندروم قائدگی) اشتباه گرفت. در زنان اگر سینه یک رنگ قرمز یا بنفش داشته باشند یا احساس گرمی داشته باشند یا متورم و حساس باشند می توانند به معنی سرطان سینه ی التهابی باشند. ماموگرام ها می توانند به تشخیص سرطان سینه کمک کنند اما توصیه می کنیم که مراقب تغییرات ظاهری مانند موارد بالا در بدن باشید.

15. مشکلات بلع

مشکلات بلع

دشواری در بلع یا غذا خوردن معمولا با سرطان مری یا گلو مرتبط هستند اما می توانند یکی از اولین علائم سرطان ریه باشند. صدای گرفته یا فشار زیاد در گلو می تواند اولین نشان دهنده ی بیماری سرطان تیروئید یا حنجره باشند.

روش های تشخیص زودهنگام سرطان

در مراحل اولیه ممکن است سرطان هیچ علامتی نداشته باشد، اما در نهایت تومور آنقد رشد کرده و بزرگ می شود که می توان آن را تشخیص داد. هنگامی که تومور شروع به رشد کردن و بزرگ شدن می کند، ممکن است بر روی اعصاب فشار وارد کرده و باعث شود که فرد احساس درد کند. همچنین ممکن است در رگهای خونی نفوذ کند و باعث ایجاد خونریزی شود و یا می تواند در عملکرد اعضا ی بدن اختلال ایجاد کند.

7 علامت هشدار دهنده سرطان

انجمن سرطان آمریکا این هفت نشانه را به عنوان هفت نشانه اولیه سرطان اعلام کرده است:

 • تغییر در عادت های مثانه و یا روده؛
 • زخمی که بهبود نمی یابد؛
 • خونریزی و یا ترشح بدون دلیل مشخص و غیر طبیعی؛
 • به وجود آمدن توده و یا بافت های سفت در پستان، بیضه ها و یا هر جای دیگر؛
 • سوء هاضمه و یا اشکال در بلع؛
 • تغییرات قابل توجه و واضح در اندازه، رنگ، شکل و یا ضخامت زگیل، خال، و یا زخم های دهان؛
 • سرفه های آزار دهنده و یا گرفتگی صدا.

در موارد زیر در مورد سرطان با پزشکتان مشورت کنید

اگر شما علائمی را مشاهده کردید که مشابه علائم سرطان بودند و به طور خاص نتوانستید دلیل بروز آن را به چیز دیگری جز سرطان ربط دهید و یا اینکه علائم برای مدت بیش از دو هفته باقی ماندند حتما به پزشک مراجعه کنید و در مورد علائمتان با پزشک مشورت کنید. اگر این علائم به خاطر سرطان به وجود آمده باشند، هر چقدر سریعتر تشخیص داده شده و برای درمان آن اقدام شود احتمال بیشتری برای درمان وجود خواهد داشت، به همین دلیل علائم گفته شده را به یاد داشته باشید و در صورت مشاهده سریعا برای تشخیص و درمان اقدام کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در سایت زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (28)
 1. محمد در 17 خرداد 1400
  من هم سوزش قلب و هم استخوان درد دارم
  پاسخ
 2. محبوبه در 23 اردیبهشت 1400
  سلام خسته نباشید
  پدرم من ۶۷سالشون ودچار سرطان روده بزرگ شدن وپارسال جراحی کردن وامشال شیمی درمانی کردن و۶تااز جلسه شیمی درمانی راانجام دادن ودکتربراشون سی تی اسکن نوشت وانجام دادیم ومتاسفانه توده که بودبزرگ ترشده ودرحال رشد ودکترشون گفتند باید جراحی کنه وبه جراحشون گفتم وگفتند نمیشه وکاری از دست من برنمیاد میخواستم ببینم نظرشماچی واگه عکس وجواب ازمایش هم خواستید براتون ارسال کنم .ممنونم.
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 23 اردیبهشت 1400

   سلام، زوم لایف فقط یک مجله اینترنتی است و برای پیگیری این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید.

   برای پدر شما آرزوی موفقیت داریم، انشالله سلامتی خودشان را به دست بیاورند.

   پاسخ
 3. محسن در 7 بهمن 1399
  سلام چند ماهی هست غدد لنفاوی صورت وگردنم باهرعفونتی بزرگ میشن وبعد دوهفته کوچیک میشن ولی کامل ازبین نمیرن دکترم رفتن میگن غددلنفاوین ویه حرفای تکراری
  پاسخ
 4. حمید در 4 بهمن 1399
  سلام بنده نزدیک به ۷سال پیش یه غده به اندازه یک سانت زیرجناغ سینم دراومده بود که بهش اهمیت ندادم الان بعد ۷سال رشد کرده وتکثیر شده به اطراف شکمم و زیر نافم,درد شکمم خیلی دارم جدیدا حالت تهوع هم بهم دست میده,سوزش معده دارم وشکمم زیاد سروصدا داره,نفخ هم دارم,بی اشتهاشدم و احساس ضعفم زیاد دارم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 4 بهمن 1399

   سلام، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ