زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

برای لاغر شدن چه کار کنیم؟ بهترین روش‌های کاهش وزن در خانه

برای لاغر شدن چه کار کنیم؟ بهترین روش‌های کاهش وزن در خانه

برای لاغر شدن چه کار کنیم؟ بهترین روش‌های کاهش وزن در خانه

برای لاغر شدن روش‌های خانگی و حتی پزشکی زیادی وجود دارد اما کاهش وزن در خانه سالم‌ترین روش کاهش وزن است اما باید بدانید کاهش وزن در خانه نیاز به صبر، اراده، و قابلیت ارتجاع همراه با برنامه رژیم صحیح، ورزش، و اصلاح سبک زندگی دارد.

همانطور که گفتیم روش‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد اما همه‌ی آنها سالم نیستند و حتی رژیم‌های ناگهانی در حقیقت برای سلامت بلند و کوتاه مدت شما بسیار خطرناک هستند. اگر می‌خواهید در خانه وزن خود راکم کنید، در این مطلب نکاتی را توضیح دادیم که به شما کمک می‌کند. در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

کاهش وزن سریع

روش های کاهش وزن خانگی

همانطور که گفتیم برای کاهش وزن مهم‌ترین کاری که باید انجام بدهید اصلاح سبک زندگی است، اما چطور؟ در ادامه مهم‌ترین نکاتی که به کاهش وزن شما کمک می‌کند را بخوانید:

1. قبل از غذا سالاد بخورید

یک راه دیگر برای پر کردن شکم قبل از غذای اصلی، مصرف سالاد است. کاهو مقدار زیادی آب در خود دارد و حجم قابل توجهی از معده را اشغال می‌کند. خوردن سالاد قبل از غذا باعث می‌شود فضای کمتری برای غذاهای چربی که ممکن بود در ادامه وارد معده شوند باقی بماند. با افزودن میوه‌ها و سبزی‌ها و پنیر رنده شده، سالاد خود را خوش طعم کنید. البته مراقب تزیینات سالاد باشید، زیرا ممکن است کالری زیادی به آن اضافه کند.

2. همیشه بشقاب کوچک‌تری انتخاب کنید

وقتی برای خود در ظرفی بزرگ غذا می‌کشیم خیلی بیشتر از آنچه باید کالری دریافت می‌کنیم. دریک تحقیق که روی دو گروه از داوطلبان انجام شد، محققان متوجه شدند گروهی که بشقاب و لیوان‌های بزرگ در اختیار داشت مقدار بیشتری کالری از گروهی که بشقاب و لیوان معمولی در اختیار داشت مصرف کردند. شاید عجیب باشد اما بشقاب بزرگ می‌تواند روزانه 527 کالری به برنامه غذایی‌تان اضافه کند.

3. آهسته غذا بخورید

افرادی که آهسته غذا می‌خورند همواره کالری کمتری مصرف می‌کنند و اغلب از چاقی رنج نمی‌برند. سرعت غذا خوردن خود را کم کنید، به معده‌ی خود اجازه دهید تا هضم را انجام داده و در مدت وعده‌ی غذایی احساس سیری کند که به شما کمک می‌کند تا فقط به مقداری که بدن نیاز دارید مصرف کنید. یک تحقیق نشان می‌دهد که افزایش تعداد دفعات جویدن قبل از بلع مقدار غذای مصرفی را کاهش داده و به کنترل وزن کمک می‌کند.

کاهش وزن با میوه

4. میوه بخورید

میوه یک صبحانه لذیذ و یک میان وعده سبک است. متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند صبح‌ها و در میان وعده‌ها از میوه‌های تازه استفاده شود. میوه کم ضررترین خوردنی ممکن برای کاهش وزن و لاغری است و توسط متخصصین تغذیه همیشه توصیه شده است. برای لاغر شدن سعی کنید میوه‌های تازه و طبیعی بخورید زیرا میوه‌ها ویتامین‌های لازم بدن را تامین می‌کنند.

5. کالری کمتری دریافت کنید

رمز موفقیت در کاهش وزن، استفاده از رژیم‌های بسیار کم کالری یا کم کالری است. رژیم بسیار کم کالری (VLCD) درواقع یک برنامه‌ی کاهش وزن سریع است که درآن کالری‌های دریافتی به شدت محدود می‌شوند. کارشناسان تغذیه معتقدند که رژیم غذایی بسیار کم کالری برای افرادی که شاخص توده‌ی بدنی (BMI) بالایی دارند مناسب است و به دلیل اینکه باید روزانه 800 کالری و یا کمتر دریافت کنند، استفاده از این رژیم غذایی باید تحت نظر پزشک انجام شود.

توجه داشته باشید که استفاده از رژیم غذایی بسیار کم کالری باید تحت نظر پزشک انجام شود.

نوشیدن آب گرم

6. قبل از وعده غذایی آب گرم بنوشید

یک لیوان آب یخ شاید بتواند بهتر حالتان را جا بیاورد، اما اگر می‌خواهید وزن کم کنید، بهتر است آب گرم بنوشید. تحقیقات نشان داده نوشیدن یک لیوان آب گرم قبل از وعده غذایی می‌تواند باعث شود سریعتر احساس سیری کنید.

7. صبحانه بخورید تا بیشتر وزن کم کنید

جا انداختن صبحانه به نظر راه مناسبی برای ذخیره کالری می‌آید، اما در واقع بدنتان از چربی‌هایش برای جبران استفاده نمی‌کند چون فکر می‌کند شما در شرایط قحطی قرار دارید. افرادی که مرتب صبحانه می‌خورند بیشتر وزن کم می‌کنند، پس مطمئن شوید که هر روز صبح صبحانه میل می‌کنید تا سوخت و ساز بدنتان فعال شود. اما برای صحانه سراغ هر چیزی هم نروید، سعی کنید وعده صبحانه حاوی فیبر و پروتئین باشد تا در طول روز انرژی پایدار داشته باشید.

8. غذاهای تهیه شده از دانه‌های سفید را حذف کنید

هر چیزی که از دانه‌های سفید ساخته شود باعث افزایش وزن شما خواهد شد زیرا بخش زیادی از آن از کربوهیدرات ساخته شده که سریعا هضم می‌شوند و قند بالایی دارند به علاوه احساس رضایت و سیری را در شما ایجاد نمی‌کنند. این کالری‌های پوچ مخالف چیزهایی هستند که باید مصرف کنید تا سریعا وزن خود را کاهش دهید.

آب زیادی بنوشید

9. آب زیاد بنوشید

ما همه تشنه می‌شویم اما نوشیدنی‌های ورزشی، آبمیوه‌های قندی یا الکل ما را به اندازه‌ی همین مقدار غذا سیر نمی‌کنند. این نوع از نوشیدنی‌ها را حذف کرده و آب را جایگزین کنید. آب هیچ کالری یا کربوهیدراتی ندارد. سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و ادرار را افزایش می‌دهد (که در واقع به شما کمک می‌کند وزن آبی بیشتر را کم کنید).

10. وعده‌های غذایی کوچک‌تر در فاصله‌های منظم

غذا خوردن در مقدارهای کم در فاصله‌های منظم می‌تواند ایده‌ی خوبی برای کاهش وزن طبیعی و سریع باشد. با خوردن مقادیر کوچکتر مقدار انرژی محدودتری را ذخیره می‌کنید که معادل مقداری است که بدن شما نیاز دارد. خوردن غذا در فنجان‌ها یا ظروف کوچک می‌تواند در خوردن غذای کمتر در هر وعده کمک کند. همچنین خوردن شام زودهنگام به لاغر شدن کمک می‌کند.

کاهش وزن با مصرف سبزیجات و کنترل کالری

11. مصرف سبزیجات را افزایش دهید

سبزیجات بر خلاف دانه‌های سفید از کربوهیدارت پیچیده تشکیل شده‌اند و به این معنی است که زمان بیشتری برای هضم می‌خواهند و احساس سیری و رضایت را برای مدت طولانی‌تری فراهم می‌کنند. یک تحقیق اخیرا بیان می‌کند که تیلاکوئید یافت شده در اسفناج می‌تواند از میل شدید و گرسنگی جلوگیری کند که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. به علاوه از آنجایی که سبزیجات از درصد بالایی آب تشکیل شده‌اند، باعث افزایش ادرار و خروج وزن آبی اضافی و در نهایت لاغر شدن می‌شوند.

12. فست فود را حذف کنید

اگر به کاهش وزن فکر می‌کنید، غذاهای فست فودی را حذف کنید! فست فود راه حل سریعی برای مواقعی است که عجله داریم اما در واقعیت آنها غذاهایی ناسالم برای بدن ما هستند که شامل مقدار زیادی سدیم، کربوهیدرات، و چربی می‌باشند. در برنامه غذایی خود از گزینه‌های سالم‌تری استفاده کنید. همچنین ما تمایل به سریع خوردن فست فودها داریم، زیرا طرز فکر ما اینگونه است که باید در بین کارها غذایی بخوریم که همین امر شانس پرخوری را افزایش می‌دهد.

کاهش وزن با ورزش

13. صبح‌ها ورزش کنید

ورزش هر زمانی که برایش وقت پیدا کنید خوب است، اما اگر می‌خواهید هنگام سوزاندن کالری تاثیر بیشتری را شاهد باشید، پس سعی کنید صبح‌ها ورزش کنید. تحقیقات نشان داده کسانی که صبح ورزش می‌کنند عملکرد بهتری نسبت به کسانی دارند که در دیگر ساعات روز ورزش می‌کنند.

14. تمرینات هوازی انجام دهید

فقط یک بار در روز ورزش نکنید؛ شما می‌خواهید متابولیسم خود را در طول کل بیداری خود در بالاترین میزان نگه دارید، بنابراین تمرینات خود را به دوره‌های کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب، بدن شما به طور مداوم به سوختن کالری ادامه می‌دهد و این کار برای مدت بیشتری طول می‌کشد.

15. قبل از تمرینات ورزشی قهوه بخورید

در حالی که برخی از مربیان ممکن است این را به عنوان بهترین گزینه توصیه نکنند، اما اگر شما در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، کافئین انرژی اضافی را به شما می‌دهد و باعث می‌شود که شما طولانی‌تر تمرین‌کنید و در هر تمرین مقدار کالری بیشتری بسوزانید.

16. ورزش‌هایی انجام دهید که سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند

با ورزش در بخش های مختلف بدن، سوخت و ساز بدن شما بهبود می‌یابد. به عنوان مثال: شنا، دراز و نشست، و لانژ را هر روز جایگزین هم کنید، به طوری که بدن شما احساس نمی‌کند که این یک روال معمول است. اگر شما از روال اجتناب کنید، احتمال کمتری وجود دارد که در برخی مناطق بدن چرب ذخیره شود. در عوض، سعی کنید یوگا را انجام دهید. این ورزش همچنین به کاهش وزن سریغ کمک می‌کند.

17. قارچ مصرف کنید

قارچ ها اغلب به عنوان جایگزین گوشت در نظر گرفته می‌شوند، زیرا آنها می‌توانند نقش مشابهی را در رژیم غذایی شما داشته باشند، اما جایگزین کم کالری و کم چربی هستند. مطالعات نشان داده است که افرادی که گوشت را با قارچ، حتی یک بار در هفته جایگزین می‌کنند، کاهش قابل توجه وزن را در مدت کوتاهی نشان می‌دهند.

18. قبل غذا ماست مصرف کنید

میکرو فلور روده سالم که در انواع سالم ماست گنجانده شده کمک می‌کند تا جذب مواد مغذی خود را بهینه کنید، میزان چربی مصرفی را کاهش دهید و هضم غذا را سریع‌تر کنید. همچنین مصرف ماست به شما کمک می‌کند تا بدون افزایش کالری مصرفی احساس سیری داشته باشید.

19. سرکه سیب برای کاهش وزن عالی است

تحقیقات نشان داده سرکه سیب با کاهش سرعت خالی شدن معده، از گرسنگی جلوگیری می‌کند. همچنین سرکه سیب شاخص قندخون غذاهایی که کربوهیدرات بالا دارند، را کاهش می‌دهد. این یعنی با کاهش سرعت آزاد شدن گلوکز در جریان خون برای مدت طولانی‌تری احساس سیری می‌کنید.

20. سبوس جو دوسر مصرف کنید

سبوس یکی از بزرگترین مواد غذایی حاوی فیبر است که نه تنها احساس سیری را ایجاد می‌کند، بلکه سرعت  سیستم گوارش شما را نیز افزایش می‌دهد و به طور موثر ضایعات را از بین می‌برد. بنابراین با این روش، وزن شما کاهش می‌یابد و از پر خوری غیر ضروری جلوگیری می‌کنید. سبوس همچنین چربی را جذب می‌کند، در نتیجه باعث کاهش کلسترول کلی و افزایش متابولیسم بدن می‌شود.

21. از غذاهای نمک‌دار اجتناب کنید

غذاهای پر سدیم ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که در زمان رژیم آرزوی آن را دارید. با این حال، نمک باعث می شود بدن شما آب را نگه دارد و فشار خون شما را افزایش می‌دهد، احساس خستگی می‌کنید و احتمالا بیشتری وجود دارد که روی صندلی بنشینید و میان وعده‌ی بیشتری بخورید.

غذاهای مغذی و کاهش وزن

22. غذاهای مغذی بخورید

افرادی که می‌خواهند در خانه وزن کم کنند، می‌توانند مواد غذایی با چگالی و انرژی کم، از جمله میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، دانه‌ها، لوبیا و گوشت بدون چربی را انتخاب کنند. گنجاندن مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند لیمو (انگور فرنگی هندی) نیز به کاهش وزن کمک می‌کنند. برای مقدارکافی پروتئین، سویا و جوانه‌ها می‌تواند در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند.

23. روغن زیتون مصرف کنید

بعضی از افراد هنگامی که می‌شنوند روغن زیتون می‌تواند به لاغر شدن کمک کند حرف شما را رد می‌کنند، اما انواع چربی موجود در روغن زیتون، به ویژه اسید اولئیک، سبب احساس سیری در بدن شما می‌شوند و باعث کاهش پرخوری می‌شود. علاوه بر این، چربی‌های امگا3 مفید در روغن زیتون به افزایش انرژی و از بین بردن کلسترول خطرناک کمک می‌کند که می‌تواند افزایش وزن را تشدید می‌کند.

24. شکر را با عسل جایگزین کنید

اضافه کردن قند به آب میوه، قهوه، چای مصرف کالری را افزایش می‌دهد. به جای شکر، بهتر است که عسل جایگزین شود. عسل حاوی فروکتوز و گلوکز تقریبا مساوی است و مقدار زیادی کالری به بدن اضافه نمی‌کند.

زودتر و بیشتر بخوابید

25. خواب کافی داشته باشید

بدن شما به مقدار مشخصی از خواب نیاز دارد و هنگامی که مقدار مطلوب را به دست نیاورد، سعی خواهد کرد که این کمبود را با چیزهای دیگر مانند اشتیاق به غذا راضی کند. علاوه بر این، احتمال دارد که در طول روز فعالیت داشته باشید، و به احتمال زیاد میل به ورزش خواهید داشت، و کمتر مستعد خوردن غذاهایی با قند بالا هستید که باعث فشار اضافی می‌شود.

26. عسل و لیمو بیشتر مصرف کنید

مصرف عسل با لیمو نیز برای کاهش وزن توصیه می شود. عسل با لیمو و آب گرم راه خوبی برای شروع روز است. عسل نقش مهمی در کاهش وزن و مداوای طبیعی دارد.

فواید چای سبز

27. چای سبز برای کاهش وزن

مصرف چای سبز یکی دیگر از روش‌های کاهش وزن در خانه است. چای سبز حاوی یک آنتی اکسیدان قوی به نام اپی گالوکتشین گالات (Epigallocatechin gallate) می باشد. این آنتی اکسیدان به دلیل اینکه باعث تحریک روند چربی سوزی در بدن می‌شود شناخته شده است و برای کاهش وزن توصیه می‌شود. خوردن یک یا دو فنجان چای سبز هر روز صبح باعث کاهش وزن اضافه وزن تا چند کیلو در طول یک هفته یا بیشتر می‌شود.

28. چای نعناع بنوشید

اگر همیشه بعد از شام به دنبال غذایی شیرین هستید، یک فنجان چای نعناع بنوشید تا کمکتان کند جلوی هوس غذایی خود را بگیرید. ثابت شده است که عطر قوی نعناع باعث جلوگیری از اشتها می‌شود. همچنین در تحقیقی که ناسا انجام داد مشخص شد کسانی که در طی یک موقعیت استرس زا نعناع بو می‌کنند اضطراب و خستگی شان تا 20 درصد و نا امیدی شان تا 25 درصد کاهش می‌یابد.

این خاصیت نعناع به کمک کاهش وزن نیز می‌آید، وقتی سطح هورمون کورتیزول بالا می‌رود استرس حاصل از آن باعث تاثیر منفی روی سوخت و ساز می‌شود. چای نعناع به شما کمک می‌کند با استرس مبارزه کنید و سطح این هورمون را پایین بیاورید.

29. مصرف کلم

کلم به عنوان یکی از سبزیجات کالری منفی محسوب می‌شود، زیرا اعتقاد بر این است که کالری بیشتری برای هضم غذا مصرف می‌کند. کلم می‌تواند به آب سبزیجات و سالاد ها اضافه شود تا کاهش وزن موثر را به دنبال داشته باشد.

30. قهوه سبز مصرف کنید

رایج شده است که هر چه بیشتر قهوه سبز بخورند، می‌توانند سریع تر لاغر شوند ولی این چنین نیست و مصرف بیش از سه بار در روز از ترکیبات حاوی قهوه سبز، تاثیر بیشتری روی لاغر شدن شما ندارد. تحقیقات نشان داده‌اند که کافئین موجود در قهوه سبز منجر به افزایش متابولیسم در حدود 3 الی 11 درصد شده که این فرآیند در کاهش وزن موثر می‌باشد. علاوه بر این کلروژنیک اسید موجود در قهوه سبز با تداخل در جذب کربوهیدرات‌ها (نشاسته و قند) منجر به کاهش مقدار جذب و کاهش سرعت جذب آنها و همچنین کاهش ترشح انسولین می‌شود و مقاومت به انسولین کاهش پیدا می‌کند.

بهترین زمان مصرف قهوه برای کاهش وزن، حدود پانزده دقیقه قبل از صبحانه و ناهار و شام است و باید دقت کنید که در مصرف قهوه سبز زیاده روی نکنید.

31. ترک سیگار را جدی بگیرید

اگر سیگاری هستید باید بدانید که سیگار کشیدن شما را از حس سلامتی و رفتن به باشگاه دور می‌کنند. باید تمرینات و دویدن را برای مدت طولانی‌‌تری انجام دهید، ترک سیگار باعث می‌شود تا از برداشتن قدم مثبت در جهت کاهش وزن اطمینان حاصل کنید.

کاهش وزن سریع در خانه

سایر نکات برای کاهش وزن در خانه

برای اینکه بتوانید کاهش وزن موفقی داشته باشید، به این نکات هم توجه کنید:

 • حتماً صبحانه بخورید.
 • وعده‌های غذایی را تقسیم کنید.
 • غذا را خوب بجوید.
 • قبل از ساعت 8 شام میل کنید.
 • مصرف برنج سفید را کاهش دهید.
 • از نوشیدن نوشابه های قندی بپرهیزید.
 • قبل از شروع به خوردن، باقی مانده غذا را کنار بگذارید.
 • در خانه غذا بخورید.
 • وقتی سیر هستید، از غذا خوردن دست بکشید.
 • وعده‌های بین 300 تا 400 کالری بخورید.
 • سالاد را پیش غذای خود کنید.
 • بین وعده‌ها کمی به خود استراحت دهید.
 • صبحانه را در نیم ساعت ابتدای بیدار شدنتان میل کنید.
 • غذاخوردن مقابل تلویزیون و یا گوش دادن به موسیقی ممنوع؛
 • در هر وعده سه قاشق کمتر بخورید.
 • در ساعات معین غذا بخورید.
 • در فاصله نهار و شام میان وعده بخورید.
 • سرعت غذاخوردنتان را کم کنید.
 • نشسته غذا بخورید.
 • با قاشق مرباخوری یا چنگال غذا بخورید!!
 • گوشی همراه را کنار بگذارید.

حرف پایانی

برای لاغر شدن در خانه روش‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آنها را در این مطلب معرفی کرده‌ایم. اگر تصمیم دارید در کوتاه‌ترین زمان کاهش وزن چشم‌گیری داشته باشید با رعایت این نکات به هدفتان خواهید رسید.

اگر می‌خواهید کاهش وزن سالمی داشته باشید، باید بدانید که لاغر شدن همت و برنامه ریزی صحیح می‌طلبد. نمی‌شود با خود بگویید تا آخر هفته ۱۰ کیلو کم می‌کنم و تمام؛ خیر! چنین چیزی ممکن نیست. برای اینکه بدانیم چگونه لاغر شویم لازم است به‌صورت علمی با این قضیه برخورد کنیم و گام‌های اصولی و هدفمند در بازه‌ی زمانی طولانی برداریم.

لطفاً اگر شرایط جسمانی خاصی دارید حتماً برای لاغر شدن، درباره برنامه کاهش وزن خود حتماً با متخصص تغذیه مشورت کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (72)
 1. احمدی در 19 شهریور 1402
  سلام وقتتون بخیر من 17 سالمه قد، 165 و وزنم 82 کیلو چجوری میتونم تا عید ب وزن ایده ال برسم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 شهریور 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 50.4 - 67.8 کیلوگرم است و در حال حاضر چاقی نوع اول (چاقی معمولی) دارید. برای رسیدن به محدوده وزن نرمال حدود 15 کیلوگرم اضافه وزن دارید.

   برای کاهش وزن زمان مناسبی دارید به‌شرطی که تصمیم بگیرید برای چند ماه نکاتی رو رعایت کنید که به کاهش وزن شما کمک می‌کنه. در کنار مواردی که در همین مقاله توضیح دادیم به نکات زیر هم توجه داشته باشید.

   روزانه حداقل 30 دقیقه پیاده‌روی داشته باشید، میزان کربوهیدرات رو به‌آرامی کم کنید مثلاً روزی 10 قاشق برنج، بین وعده‌های اصلی حتماً میان وعده مثل 1 خرما + گردو یا 1 میوه بخورید. قبل از 8 شب شام بخورید و قبل از وعده‌های اصلی 1 کاسه ماست + گردو بخورید، خوب بخوابید و نظم داشته باشید.

   پاسخ
 2. رونیکا فخوری در 18 شهریور 1402
  سلام من 10 سالمه هستم قدم 140 هست و وزنم 44 کیلو گرم هسن وزن ایده آل من باید چند کیلو باشه؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 شهریور 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 36.3 - 48.8 کیلوگرم است و وزن نرمالی دارید.

   پاسخ
 3. مهمان Ayda در 18 شهریور 1402
  سلام من آیداهستم قدم ۱۶۳ووزن ۴۵کیلوگرم چندکیلوکم کنم به نظرتون ۳۵کیلو خوبه؟من یکی از دوستام انقدرکثافته بهم گفت چاقالوبابابزرگمم می که باید بیشتر اضافه کنی چقدرخوبه؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 شهریور 1402

   سلام، براساس فرمول BMI محدوده وزن سالم برای قد شما: 49.2 - 66.2 کیلوگرم است و در حال حاضر برای رسیدن به محدوده وزن طبیعی حدود 5 کیلوگرم کمبود وزن دارید!

   با توجه به شرایطی که دارید، کاهش وزن توصیه نمی‌شود.

   پاسخ
 4. Melina k1 در 14 شهریور 1402
  ممنونم عالی خیلی خوب بود من 50 کیلو بودم الان شدم 20 کیلو
  پاسخ
 5. مهمان Melina در 13 شهریور 1402
  سلام من ۱۲ سالمه و قدم ۱۵۹ هست و وزنمم ۶۱ چقدر اضافه وزن دارم؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 17 شهریور 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 46.8 - 62.9 کیلوگرم است و در نزدیکی مرز اضافه وزن قرار دارید. توصیه می‌شود برای کاهش وزن 5 کیلوگرمی برنامه‌ریزی کنید.

   پاسخ
 6. علی سید عزیزی در 9 شهریور 1402
  سلام من 29سالمه و قدم 170 و وزنم 83کیلوگرم خیلی از وزنم خسته شدم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 17 شهریور 1402

   سلام، نکاتی که در همین مقاله توضیح دادیم کمک می‌کنه تا به‌مرور سبک زندگی رو اصلاح و کم کم وزن رو کاهش بدید.

   اگه تصمیم به کاهش وزن دارید و می‌تونید روی این تصمیم خودتون بمونید، پیشنهاد می‌کنیم با رژیم کتوژنیک آشنا بشید:

   https://zoomlife.ir/health/diet/234-start-ketogenic-diet.html

   پاسخ
 7. مهمان امیر در 27 مرداد 1402
  سلام من ۱۳ سالمه ،قدم ۱۶۴ هست ۷۱ هم وزنمه چقدر اضافه وزن دارم و چطور میتونید با شرایط سنی من برنامه غذایی بدید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 5 شهریور 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 49.8 - 67 کیلوگرم هستش و در حال حاضر حدود 4 کیلوگرم اضافه وزن دارید. اما برای رسیدن به وزن ایده‌آل باید بین 7 تا 10 کیلوگرم کم کنید.

   برای این میزان کاهش وزن می‌تونید به نکات گفته شده در همین مطلب توجه کنید. رعایت این نکات به‌مرور به کاهش وزن شما کمک می‌کنه.

   برای تهیه رژیم غذایی مناسب سن و شرایط جسمانی باید به متخصص تغذیه یا رژیم درمانگر مراجعه کنید.

   پاسخ
 8. اشوری در 25 مرداد 1402
  سلام من 26 ساله قدمم 168 169 اینا هست وزنم 98 هست میشه راهنمایم کنید چه جوری میشه لاغر شد اخه من اگه اعصابم خورد باشه یا ناراحت بشم غذا زیاد میخورم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 5 شهریور 1402

   سلام، شما چاقی نوع اول (چاقی معمولی) دارید و میزان اضافه وزن شما 27 کیلوگرم گرم است. برای لاغر شدن می‌توانید از نکاتی که در همین مطلب توضیح دادیم استفاده کنید. این میزان اضافه وزن برنامه چند ماهه است و نباید انتظار لاغری سریع داشته باشید.

   برای آرامش ذهنی خودتون کاری کنید یا از مشاور مشورت بگیرید چون به‌غیر از مسئله وزن، روی سایر اعضای بدن شما هم تاثیرات منفی می‌گذاره و بهتره کنترلش کنید.

   پاسخ
 9. مهمان نرگس در 21 مرداد 1402
  من 12 سالمه و قدم 1/65
  و وزنم 65 چقدر وزنم زیاده؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 24 مرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 50.4 - 67.8 کیلوگرم است و در نزدیکی اضافه وزن قرار دارید. پیشنهاد میشه بیشن 4 تا 7 کیلوگرم وزن کم کنید.

   پاسخ
 10. مهمان مریم در 20 مرداد 1402
  سلام...وقت بخیر...من 38 سالمه قد 163
  وزنم 67 بود ولی با رژیم به 59 رسیدم
  هنوز هم یه کم شکم دارم البته اطرافیانم میگند خودت خیلی حساسی....ولی اون رضایتی که باید داشته باشم ندارم....هفته ای سه روز هم ورزش هوازی و استقامتی میکنم....رژیمم هم کم کالری و مقوی هست و اصلا سمت فست فود و یا چیزای شیرین نمیرم....بیشتر ازین هم بخاطر یه کم شکم نمیشه لاغر کرد....لطفا راهنماییم کنید....
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 24 مرداد 1402

   سلام، تبریک می‌گم بابت این میزان کاهش وزنی که داشتید. می‌تونید همین مسیر رو ادامه بدید حدود 3 کیلوگرم دیگر کنید تا به 54 یا 55 برسید که وزن‌ ایده‌آلی برای شماست. برای لاغر شدن ناحیه شکم می‌تونید از ورزش‌هایی که روی این ناحیه تاثیر داره استفاده کنید.

   همچنین در لینک زیر نکاتی رو برای از بین بردن چربی شکم توضیح دادیم که ممکنه برای شما مفید باشه:

   https://zoomlife.ir/health/227-eliminating-fats-around-the-abdomen.html

   پاسخ
 11. در 8 مرداد 1402
  سلام ۱۵ سالمه قدم 168 وزنم 78 میدونم اضافه وزن دارم اما میشه بگید چقدر؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 16 مرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 52.2 - 70.3 کیلوگرم است و در حال حاضر برای رسیدن به محدود وزن طبیعی حدود 8 کیلوگرم اضافه وزن دارید. البته باید توجه داشته باشید که این 8 کیلوگرم فقط برای رسیدن به محدود وزن طبیعی و اضافه وزن است.

   این میزان اضافه وزن در طی چند سال ایجاد شده و نباید انتظار کاهش وزن سریع داشته باشید.

   توصیه میشه در یک برنامه منظم و چند ماه بتونید وزن خودتون رو کم کنید و به عدد اضافه وزن نگاه نکنید! تصمیم بگیرید که وزن کم کنید و در این مسیر جدی باشید.

    

    

   پاسخ
 12. مهمان لیلا در 3 مرداد 1402
  ببینید من الان ۵۴کیلومه قدم۱۵۷و ۱۱سالمه من چقد باید کم کنم؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 5 مرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 45.6 - 61.4 کیلوگرم است و در حال حاضر وزن مناسبی دارید. برای رسیدن به وزن ایده‌آل می‌تونید بین 3 تا 5 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.

   پاسخ
 13. Madarane در 2 مرداد 1402
  سلام من ۴۷ سالمه ۱۵۸ قدم هست و ۷۸ وزنم هست چقدر اضافه وزن دارم
  مدتی هست با برنامه کاهش وزن میخوام وزن کم کنم نمیدونم موفق میشم یا نه
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 5 مرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 46.2 - 62.2 کیلوگرم است و برای رسیدن به محدوده وزنی طبیعی حدود 16 کیلوگرم اضافه وزن دارید.

   برای کاهش وزن باید حوصله به‌خرج بدید و به آرامی جلو برید. به میزان اضافه وزن فکر نکنید، همینکه روزانه یک قدم به جلو بردارید، غذای مناسب و کافی بخورید، به مرور تحرک رو افزایش بدید حتی روزی 30 دقیقه پیاده‌روی، میتونه به شما کمک کنه. هر هفته فقط یکبار در صبح روی ترازو برید و عملکرد هفته قبل خودتون رو بررسی کنید.

   پیشنهاد می‌کنیم در لینک زیر با رژیم غذایی کتوژنیک آشنا بشید:

   https://zoomlife.ir/health/diet/234-ketogenic-diet.html

   پاسخ
 14. مهمان لیلا در 31 تیر 1402
  سلام من ۱۱سالمه قدم۱۵۷وزنمم ۵۴من چقد اضافه وزن دارم میشه بگید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 5 مرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 45.6 - 61.4 کیلوگرم است و در حال حاضر وزن مناسبی دارید.

   پاسخ
 15. . در 13 تیر 1402
  سلام ۱۴ سالمه قدم ۱۶۲ووزنم را با ورزش ها کم کردم شده ۵۶ می شه بگید چند کیلو باید کم کنم
  البته با کم کردن مقدار غذا و ورزش وزن کم کردم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 17 تیر 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما: 48.6 - 65.3 کیلوگرم است و در حال حاضر وزن ایده‌آلی دارید.

   پاسخ
 16. هانیه سادات عبدالهی در 9 تیر 1402
  سلام من20 سالمه و 69 کیلو هستم باید چکار کنم تا لاغر بشم مادرم همیشه منو سر وزنم دعوا میکنه دیگه واقعا خسته شدم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 12 تیر 1402

   سلام، برای اینکه وضعیت وزنی خودتون رو بررسی کنید، از طریق لینک زیر BMI خودتون رو محاسبه کنید

   https://zoomlife.ir/bmi-calculator.html

   برای لاغر شدن نکات زیادی وجود داره که بهترین روش‌ها رو توی همین مقاله توضیح دادیم.

   پاسخ
 17. Yona در 5 تیر 1402
  سلام من ۱۳ سالمه و ۶۰ کیلو هستم خواستم بپرسم چقدر اضافه وزن دارم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 6 تیر 1402

   سلام، برای محاسبه BMI از لینک زیر استفاده کنید:

   https://zoomlife.ir/bmi-calculator.html

    

   پاسخ
 18. نازی در 29 خرداد 1402
  سلام من می‌دونم اضافه وزن ندارم اما برای فاصله گرفتم از مرز اضافه وزن باید چیکار کنم چجوری لاغرشم کمکم کنید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 1 تیر 1402

   سلام، در همین مقاله بهترین روش‌ها برای کاهش وزن رو توضیح دادیم. اگر تصمیم به لاغر شدن دارید رعایت همین نکات و روش‌ها می‌تواند به مرور زمان باعث کم کردن وزن شما شود.

   پاسخ
 19. احمدی در 27 خرداد 1402
  سلام من 32ساله هستم.قدم163و وزنم73هستش میشه بگین چقدر اضافه وزن دارم وچطور میتونم وزن کم کنم.
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 6 تیر 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 49.2 - 66.2 کیلوگرم است و برای رسیدن به وزن نرمال حدود 10 کیلوگرم اضافه وزن دارید. برای لاغر شدن از روش‌هایی که توضیح دادیم استفاده کنید.

   پاسخ
 20. سلن در 25 خرداد 1402
  سلام من ۱۱سالمه و وزنم ۵۶قدم۱۵۵من چقدر اضافه وزن دارم لطفاً جواب بدین ممنون
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 44.4 - 59.8 کیلوگرم است و در حال حاضر اضافه وزن ندارید اما توصیه می‌شود برای فاصله گرفتن از مرز اضافه وزن، بین 3 تا 5 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.

   پاسخ
 21. الناا در 23 خرداد 1402
  سلام من ۱۱سالمه وزنم۵۹ قدم۱۵۴بنظرتون اضافه وزن دارم لطفاً جواب بدین
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 24 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 43.9 - 59.1 کیلوگرم است و در مرز اضافه وزن قرار دارید. توصیه می‌شود برای رسیدن به وزن ایده‌آل بین 5 تا 8 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.

   برای لاغر شدن عجله نکنید! با رعایت نکات گفته شده در همین مقاله می‌توانید به مرور وزن کم کنید.

   پاسخ
 22. ... در 21 خرداد 1402
  سلام من ۱۴ سالمه قدم ۱۶۰ و وزنم ۶۵ هستش. من چقدر اضافه وزن دارم؟چه رشته های ورزشی رو در باشگاه می‌تونم استفاده کنم برای کاهش وزن که هم سن‌و‌سالام باشن و سریع تاثیر بذاره؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 24 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 48 - 63 کیلوگرم است و در حال حاضر 2 کیلوگرم اضافه وزن دارید. البته توجه داشته باشید که برای رسیدن به وزن ایده‌آل باید بین 7 تا 10 کیلوگرم کم کنید.

   نکاتی که در این مقاله توضیح دادیم به شما کمک می‌کند تا به‌مرور کاهش وزن را تجربه کنید و رعایت همیشگی آن باعث می‌شود تا سبک زندگی مناسبی داشته باشید.

   برای ورزش کردن در همین مقاله توضیح دادیم، همچنین می‌تونید مقالات زیر رو بخونید. در این مقالات ورزش‌های مناسب برای چربی سوزی و کاهش وزن را معرفی کردیم:

   پاسخ
 23. شکیبا در 17 خرداد 1402
  سلام من ۳۲ ساله هستم و چیزی حدود ۳۰ کیلو اضافه وزن دارم. بدلیل شرایط جسمانی ورزشهای پرتحرک نمی تونم انجام بدم و بخاطر داشتن کودک چندماهه نمیتونم خیلی وعده های کم کالری مصرف کنم . پیشنهاد شما برای کاهش وزن چیه. هر برنامه رژیمی که می گیرم بعد از چند روز خسته میشم. یه راهکار اصولی میخوام ممنون
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 21 خرداد 1402

   سلام، باتوجه به شرایطی که دارید پیشنهاد میشه تا جایی که می‌تونید به نکات گفته شده در همین مقاله توجه داشته باشید تا اضافه وزن بیشتر نشه. بعد از گذشت چند ماه تا جایی که دیگه نگران بچه نباشید، پیشنهاد می‌کنیم رژیم کتوژنیک رو شروع کنید. در لینک زیر راهنمای این رژیم غذایی رو توضیح دادیم:

   https://zoomlife.ir/health/diet/234-ketogenic-diet.html

   پاسخ
 24. ROZHAN در 17 خرداد 1402
  سلام ترو خدا کمکم کنید من ۱۳ سالمه قدم ۱۶۴ هس وزنم ۷۰ چقدر اضافه دارم چگونه باید لاغر شم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 21 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 49.8 - 67 کیلوگرم هستش و در حال حاضر 3 کیلوگرم اضافه وزن دارید. البته برای رسیدن به وزن ایده‌آل بهتر است در محدوده 55 الی 60 کیلوگرم باشید.

   برای کاهش وزن به نکاتی که در همین مقاله توضیح دادیم توجه داشته باشید. رعایت دائمی این نکات و روش‌ها به شما کمک می‌کنه تا به مرور وزن کم کنید و همیشه وزن مناسبی داشته باشید.

   پاسخ
 25. اتنا در 14 خرداد 1402
  سلام من 14سالمه دخترم و قدم 169وزنم66
  چی کار کنم لاغر شم و وزد ایده الم چنده
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 21 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 52.8 - 71.1 کیلوگرم است و در حال حاضر وزن طبیعی دارید.

   برای کاهش وزن به نکات گفته شده در همین مقاله توجه داشته باشید.

   پاسخ
 26. شهراد در 12 خرداد 1402
  سلام من وزنم ۶۱ و قدم ۱۶۳ و سنم ۱۳ می باشد من چه مقدار اضافه وزن دارم و چه روشی برای کاهش وزنم مناسب می‌باشد
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 49.2 - 66.2 کیلوگرم هستش و در حال حاضر وزن طبیعی دارید. برای اینکه به وزن ایده‌آل برسید توصیه می‌کنیم حدود 3 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید. برای لاغر شدن سالم و اصولی می‌توانید از نکات گفته شده در همین مطلب استفاده کنید و به آرامی تغییرات مثبتی در سبک زندگی خودتون ایجاد کنید.

   پاسخ
 27. Helena در 11 خرداد 1402
  سلام من دخترم و ۱۲ ساله هستم و قدن ۱۵۸ و وزنم ۵۳ هست آیا وزنم مناسب سنم هست و اینکه چطور لاغر بشم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 46.2 - 62.2 کیلوگرم هستش و در حال حاضر وزن ایده‌آلی دارید.

   پاسخ
 28. مهمان hasti در 31 اردیبهشت 1402
  من ۱۲ سالمه دخترم قدم ۱۶۰ است وزنم ۵۷ است من چیکار کنم در طول ۱ ماه ۴۰ کیلو بشم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 1 خرداد 1402

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 47.4 - 63.7 کیلوگرم است و در حال حاضر وزن طبیعی دارید.

   این میزان کاهش وزن که توضیح دادید شدنی نیست و توصیه میشه برای رسیدن به وزن ایده‌آل با رعایت نکات گفته شده بین 4 تا 7 کیلوگرم وزن کم کنید.

   پاسخ
 29. مهمان Taha در 14 اردیبهشت 1402
  با سلام
  من ۱۴ سالمه قدم ۱۶۵ وزنم ۳۰ کیلو با چ روشی کاری کنم ک کمی وزنم رو افزایش دهم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 14 اردیبهشت 1402

   سلام، روش‌هایی که به افزایش وزن شما کمک می‌کنه رو در لینک زیر توضیح دادیم:

   https://zoomlife.ir/health/fitness/151-gain-weight-quickly.html

   داخل مقاله هم لینک‌های مفید دیگه‌ای هم وجود داره مثل ورزش‌های مناسب افزایش وزن، غذاهای چاق کننده و... که می‌تونید بخونید و استفاده کنید.

   پاسخ
 30. . در 11 اردیبهشت 1402
  سلام خسته نباشی ببخشید من ۱۴ سالمه و قدم ۱۷۶ و وزنم ۸۸ هست چقدر اضافه وزن دارم و حدودا در عرض چند وقت میتونم اضافه وزنم رو نابود کنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 اردیبهشت 1402

   سلام، براساس شاخص BMI محدوده وزن سالم برای قد شما 57.3 - 77.1 کیلوگرم است و در حال حاضر حدود 11 کیلوگرم اضافه وزن دارید. از نکات گفته شده می‌تونید برای کاهش وزن استفاده کنید و معمولاً این میزان کاهش وزن ممکن است بین 3 الی 6 ماه زمان نیاز داشته باشد. البته این میزان با توجه به شرایط جسمانی هر شخصی متفاوت است.

   پاسخ