زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

برای لاغر شدن چه کار کنیم؟ بهترین روش‌های کاهش وزن در خانه

برای لاغر شدن چه کار کنیم؟ بهترین روش‌های کاهش وزن در خانه

برای لاغر شدن چه کار کنیم؟ بهترین روش‌های کاهش وزن در خانه

برای لاغر شدن روش‌های خانگی و حتی پزشکی زیادی وجود دارد اما کاهش وزن در خانه سالم‌ترین روش کاهش وزن است اما باید بدانید کاهش وزن در خانه نیاز به صبر، اراده، و قابلیت ارتجاع همراه با برنامه رژیم صحیح، ورزش، و اصلاح سبک زندگی دارد.

همانطور که گفتیم روش‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد اما همه‌ی آنها سالم نیستند و حتی رژیم‌های ناگهانی در حقیقت برای سلامت بلند و کوتاه مدت شما بسیار خطرناک هستند. اگر می‌خواهید در خانه وزن خود راکم کنید، در این مطلب نکاتی را توضیح دادیم که به شما کمک می‌کند. در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

کاهش وزن سریع

روش های کاهش وزن خانگی

همانطور که گفتیم برای کاهش وزن مهم‌ترین کاری که باید انجام بدهید اصلاح سبک زندگی است، اما چطور؟ در ادامه مهم‌ترین نکاتی که به کاهش وزن شما کمک می‌کند را بخوانید:

1. قبل از غذا سالاد بخورید

یک راه دیگر برای پر کردن شکم قبل از غذای اصلی، مصرف سالاد است. کاهو مقدار زیادی آب در خود دارد و حجم قابل توجهی از معده را اشغال می‌کند. خوردن سالاد قبل از غذا باعث می‌شود فضای کمتری برای غذاهای چربی که ممکن بود در ادامه وارد معده شوند باقی بماند. با افزودن میوه‌ها و سبزی‌ها و پنیر رنده شده، سالاد خود را خوش طعم کنید. البته مراقب تزیینات سالاد باشید، زیرا ممکن است کالری زیادی به آن اضافه کند.

2. همیشه بشقاب کوچک‌تری انتخاب کنید

وقتی برای خود در ظرفی بزرگ غذا می‌کشیم خیلی بیشتر از آنچه باید کالری دریافت می‌کنیم. دریک تحقیق که روی دو گروه از داوطلبان انجام شد، محققان متوجه شدند گروهی که بشقاب و لیوان‌های بزرگ در اختیار داشت مقدار بیشتری کالری از گروهی که بشقاب و لیوان معمولی در اختیار داشت مصرف کردند. شاید عجیب باشد اما بشقاب بزرگ می‌تواند روزانه 527 کالری به برنامه غذایی‌تان اضافه کند.

3. آهسته غذا بخورید

افرادی که آهسته غذا می‌خورند همواره کالری کمتری مصرف می‌کنند و اغلب از چاقی رنج نمی‌برند. سرعت غذا خوردن خود را کم کنید، به معده‌ی خود اجازه دهید تا هضم را انجام داده و در مدت وعده‌ی غذایی احساس سیری کند که به شما کمک می‌کند تا فقط به مقداری که بدن نیاز دارید مصرف کنید. یک تحقیق نشان می‌دهد که افزایش تعداد دفعات جویدن قبل از بلع مقدار غذای مصرفی را کاهش داده و به کنترل وزن کمک می‌کند.

کاهش وزن با میوه

4. میوه بخورید

میوه یک صبحانه لذیذ و یک میان وعده سبک است. متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند صبح‌ها و در میان وعده‌ها از میوه‌های تازه استفاده شود. میوه کم ضررترین خوردنی ممکن برای کاهش وزن و لاغری است و توسط متخصصین تغذیه همیشه توصیه شده است. برای لاغر شدن سعی کنید میوه‌های تازه و طبیعی بخورید زیرا میوه‌ها ویتامین‌های لازم بدن را تامین می‌کنند.

5. کالری کمتری دریافت کنید

رمز موفقیت در کاهش وزن، استفاده از رژیم‌های بسیار کم کالری یا کم کالری است. رژیم بسیار کم کالری (VLCD) درواقع یک برنامه‌ی کاهش وزن سریع است که درآن کالری‌های دریافتی به شدت محدود می‌شوند. کارشناسان تغذیه معتقدند که رژیم غذایی بسیار کم کالری برای افرادی که شاخص توده‌ی بدنی (BMI) بالایی دارند مناسب است و به دلیل اینکه باید روزانه 800 کالری و یا کمتر دریافت کنند، استفاده از این رژیم غذایی باید تحت نظر پزشک انجام شود.

توجه داشته باشید که استفاده از رژیم غذایی بسیار کم کالری باید تحت نظر پزشک انجام شود.

نوشیدن آب گرم

6. قبل از وعده غذایی آب گرم بنوشید

یک لیوان آب یخ شاید بتواند بهتر حالتان را جا بیاورد، اما اگر می‌خواهید وزن کم کنید، بهتر است آب گرم بنوشید. تحقیقات نشان داده نوشیدن یک لیوان آب گرم قبل از وعده غذایی می‌تواند باعث شود سریعتر احساس سیری کنید.

7. صبحانه بخورید تا بیشتر وزن کم کنید

جا انداختن صبحانه به نظر راه مناسبی برای ذخیره کالری می‌آید، اما در واقع بدنتان از چربی‌هایش برای جبران استفاده نمی‌کند چون فکر می‌کند شما در شرایط قحطی قرار دارید. افرادی که مرتب صبحانه می‌خورند بیشتر وزن کم می‌کنند، پس مطمئن شوید که هر روز صبح صبحانه میل می‌کنید تا سوخت و ساز بدنتان فعال شود. اما برای صحانه سراغ هر چیزی هم نروید، سعی کنید وعده صبحانه حاوی فیبر و پروتئین باشد تا در طول روز انرژی پایدار داشته باشید.

8. غذاهای تهیه شده از دانه‌های سفید را حذف کنید

هر چیزی که از دانه‌های سفید ساخته شود باعث افزایش وزن شما خواهد شد زیرا بخش زیادی از آن از کربوهیدرات ساخته شده که سریعا هضم می‌شوند و قند بالایی دارند به علاوه احساس رضایت و سیری را در شما ایجاد نمی‌کنند. این کالری‌های پوچ مخالف چیزهایی هستند که باید مصرف کنید تا سریعا وزن خود را کاهش دهید.

آب زیادی بنوشید

9. آب زیاد بنوشید

ما همه تشنه می‌شویم اما نوشیدنی‌های ورزشی، آبمیوه‌های قندی یا الکل ما را به اندازه‌ی همین مقدار غذا سیر نمی‌کنند. این نوع از نوشیدنی‌ها را حذف کرده و آب را جایگزین کنید. آب هیچ کالری یا کربوهیدراتی ندارد. سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و ادرار را افزایش می‌دهد (که در واقع به شما کمک می‌کند وزن آبی بیشتر را کم کنید).

10. وعده‌های غذایی کوچک‌تر در فاصله‌های منظم

غذا خوردن در مقدارهای کم در فاصله‌های منظم می‌تواند ایده‌ی خوبی برای کاهش وزن طبیعی و سریع باشد. با خوردن مقادیر کوچکتر مقدار انرژی محدودتری را ذخیره می‌کنید که معادل مقداری است که بدن شما نیاز دارد. خوردن غذا در فنجان‌ها یا ظروف کوچک می‌تواند در خوردن غذای کمتر در هر وعده کمک کند. همچنین خوردن شام زودهنگام به لاغر شدن کمک می‌کند.

کاهش وزن با مصرف سبزیجات و کنترل کالری

11. مصرف سبزیجات را افزایش دهید

سبزیجات بر خلاف دانه‌های سفید از کربوهیدارت پیچیده تشکیل شده‌اند و به این معنی است که زمان بیشتری برای هضم می‌خواهند و احساس سیری و رضایت را برای مدت طولانی‌تری فراهم می‌کنند. یک تحقیق اخیرا بیان می‌کند که تیلاکوئید یافت شده در اسفناج می‌تواند از میل شدید و گرسنگی جلوگیری کند که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. به علاوه از آنجایی که سبزیجات از درصد بالایی آب تشکیل شده‌اند، باعث افزایش ادرار و خروج وزن آبی اضافی و در نهایت لاغر شدن می‌شوند.

12. فست فود را حذف کنید

اگر به کاهش وزن فکر می‌کنید، غذاهای فست فودی را حذف کنید! فست فود راه حل سریعی برای مواقعی است که عجله داریم اما در واقعیت آنها غذاهایی ناسالم برای بدن ما هستند که شامل مقدار زیادی سدیم، کربوهیدرات، و چربی می‌باشند. در برنامه غذایی خود از گزینه‌های سالم‌تری استفاده کنید. همچنین ما تمایل به سریع خوردن فست فودها داریم، زیرا طرز فکر ما اینگونه است که باید در بین کارها غذایی بخوریم که همین امر شانس پرخوری را افزایش می‌دهد.

کاهش وزن با ورزش

13. صبح‌ها ورزش کنید

ورزش هر زمانی که برایش وقت پیدا کنید خوب است، اما اگر می‌خواهید هنگام سوزاندن کالری تاثیر بیشتری را شاهد باشید، پس سعی کنید صبح‌ها ورزش کنید. تحقیقات نشان داده کسانی که صبح ورزش می‌کنند عملکرد بهتری نسبت به کسانی دارند که در دیگر ساعات روز ورزش می‌کنند.

14. تمرینات هوازی انجام دهید

فقط یک بار در روز ورزش نکنید؛ شما می‌خواهید متابولیسم خود را در طول کل بیداری خود در بالاترین میزان نگه دارید، بنابراین تمرینات خود را به دوره‌های کوچکتر تقسیم کنید. به این ترتیب، بدن شما به طور مداوم به سوختن کالری ادامه می‌دهد و این کار برای مدت بیشتری طول می‌کشد.

15. قبل از تمرینات ورزشی قهوه بخورید

در حالی که برخی از مربیان ممکن است این را به عنوان بهترین گزینه توصیه نکنند، اما اگر شما در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، کافئین انرژی اضافی را به شما می‌دهد و باعث می‌شود که شما طولانی‌تر تمرین‌کنید و در هر تمرین مقدار کالری بیشتری بسوزانید.

16. ورزش‌هایی انجام دهید که سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند

با ورزش در بخش های مختلف بدن، سوخت و ساز بدن شما بهبود می‌یابد. به عنوان مثال: شنا، دراز و نشست، و لانژ را هر روز جایگزین هم کنید، به طوری که بدن شما احساس نمی‌کند که این یک روال معمول است. اگر شما از روال اجتناب کنید، احتمال کمتری وجود دارد که در برخی مناطق بدن چرب ذخیره شود. در عوض، سعی کنید یوگا را انجام دهید. این ورزش همچنین به کاهش وزن سریغ کمک می‌کند.

17. قارچ مصرف کنید

قارچ ها اغلب به عنوان جایگزین گوشت در نظر گرفته می‌شوند، زیرا آنها می‌توانند نقش مشابهی را در رژیم غذایی شما داشته باشند، اما جایگزین کم کالری و کم چربی هستند. مطالعات نشان داده است که افرادی که گوشت را با قارچ، حتی یک بار در هفته جایگزین می‌کنند، کاهش قابل توجه وزن را در مدت کوتاهی نشان می‌دهند.

18. قبل غذا ماست مصرف کنید

میکرو فلور روده سالم که در انواع سالم ماست گنجانده شده کمک می‌کند تا جذب مواد مغذی خود را بهینه کنید، میزان چربی مصرفی را کاهش دهید و هضم غذا را سریع‌تر کنید. همچنین مصرف ماست به شما کمک می‌کند تا بدون افزایش کالری مصرفی احساس سیری داشته باشید.

19. سرکه سیب برای کاهش وزن عالی است

تحقیقات نشان داده سرکه سیب با کاهش سرعت خالی شدن معده، از گرسنگی جلوگیری می‌کند. همچنین سرکه سیب شاخص قندخون غذاهایی که کربوهیدرات بالا دارند، را کاهش می‌دهد. این یعنی با کاهش سرعت آزاد شدن گلوکز در جریان خون برای مدت طولانی‌تری احساس سیری می‌کنید.

20. سبوس جو دوسر مصرف کنید

سبوس یکی از بزرگترین مواد غذایی حاوی فیبر است که نه تنها احساس سیری را ایجاد می‌کند، بلکه سرعت  سیستم گوارش شما را نیز افزایش می‌دهد و به طور موثر ضایعات را از بین می‌برد. بنابراین با این روش، وزن شما کاهش می‌یابد و از پر خوری غیر ضروری جلوگیری می‌کنید. سبوس همچنین چربی را جذب می‌کند، در نتیجه باعث کاهش کلسترول کلی و افزایش متابولیسم بدن می‌شود.

21. از غذاهای نمک‌دار اجتناب کنید

غذاهای پر سدیم ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که در زمان رژیم آرزوی آن را دارید. با این حال، نمک باعث می شود بدن شما آب را نگه دارد و فشار خون شما را افزایش می‌دهد، احساس خستگی می‌کنید و احتمالا بیشتری وجود دارد که روی صندلی بنشینید و میان وعده‌ی بیشتری بخورید.

غذاهای مغذی و کاهش وزن

22. غذاهای مغذی بخورید

افرادی که می‌خواهند در خانه وزن کم کنند، می‌توانند مواد غذایی با چگالی و انرژی کم، از جمله میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، دانه‌ها، لوبیا و گوشت بدون چربی را انتخاب کنند. گنجاندن مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند لیمو (انگور فرنگی هندی) نیز به کاهش وزن کمک می‌کنند. برای مقدارکافی پروتئین، سویا و جوانه‌ها می‌تواند در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند.

23. روغن زیتون مصرف کنید

بعضی از افراد هنگامی که می‌شنوند روغن زیتون می‌تواند به لاغر شدن کمک کند حرف شما را رد می‌کنند، اما انواع چربی موجود در روغن زیتون، به ویژه اسید اولئیک، سبب احساس سیری در بدن شما می‌شوند و باعث کاهش پرخوری می‌شود. علاوه بر این، چربی‌های امگا3 مفید در روغن زیتون به افزایش انرژی و از بین بردن کلسترول خطرناک کمک می‌کند که می‌تواند افزایش وزن را تشدید می‌کند.

24. شکر را با عسل جایگزین کنید

اضافه کردن قند به آب میوه، قهوه، چای مصرف کالری را افزایش می‌دهد. به جای شکر، بهتر است که عسل جایگزین شود. عسل حاوی فروکتوز و گلوکز تقریبا مساوی است و مقدار زیادی کالری به بدن اضافه نمی‌کند.

زودتر و بیشتر بخوابید

25. خواب کافی داشته باشید

بدن شما به مقدار مشخصی از خواب نیاز دارد و هنگامی که مقدار مطلوب را به دست نیاورد، سعی خواهد کرد که این کمبود را با چیزهای دیگر مانند اشتیاق به غذا راضی کند. علاوه بر این، احتمال دارد که در طول روز فعالیت داشته باشید، و به احتمال زیاد میل به ورزش خواهید داشت، و کمتر مستعد خوردن غذاهایی با قند بالا هستید که باعث فشار اضافی می‌شود.

26. عسل و لیمو بیشتر مصرف کنید

مصرف عسل با لیمو نیز برای کاهش وزن توصیه می شود. عسل با لیمو و آب گرم راه خوبی برای شروع روز است. عسل نقش مهمی در کاهش وزن و مداوای طبیعی دارد.

فواید چای سبز

27. چای سبز برای کاهش وزن

مصرف چای سبز یکی دیگر از روش‌های کاهش وزن در خانه است. چای سبز حاوی یک آنتی اکسیدان قوی به نام اپی گالوکتشین گالات (Epigallocatechin gallate) می باشد. این آنتی اکسیدان به دلیل اینکه باعث تحریک روند چربی سوزی در بدن می‌شود شناخته شده است و برای کاهش وزن توصیه می‌شود. خوردن یک یا دو فنجان چای سبز هر روز صبح باعث کاهش وزن اضافه وزن تا چند کیلو در طول یک هفته یا بیشتر می‌شود.

28. چای نعناع بنوشید

اگر همیشه بعد از شام به دنبال غذایی شیرین هستید، یک فنجان چای نعناع بنوشید تا کمکتان کند جلوی هوس غذایی خود را بگیرید. ثابت شده است که عطر قوی نعناع باعث جلوگیری از اشتها می‌شود. همچنین در تحقیقی که ناسا انجام داد مشخص شد کسانی که در طی یک موقعیت استرس زا نعناع بو می‌کنند اضطراب و خستگی شان تا 20 درصد و نا امیدی شان تا 25 درصد کاهش می‌یابد.

این خاصیت نعناع به کمک کاهش وزن نیز می‌آید، وقتی سطح هورمون کورتیزول بالا می‌رود استرس حاصل از آن باعث تاثیر منفی روی سوخت و ساز می‌شود. چای نعناع به شما کمک می‌کند با استرس مبارزه کنید و سطح این هورمون را پایین بیاورید.

29. مصرف کلم

کلم به عنوان یکی از سبزیجات کالری منفی محسوب می‌شود، زیرا اعتقاد بر این است که کالری بیشتری برای هضم غذا مصرف می‌کند. کلم می‌تواند به آب سبزیجات و سالاد ها اضافه شود تا کاهش وزن موثر را به دنبال داشته باشد.

30. قهوه سبز مصرف کنید

رایج شده است که هر چه بیشتر قهوه سبز بخورند، می‌توانند سریع تر لاغر شوند ولی این چنین نیست و مصرف بیش از سه بار در روز از ترکیبات حاوی قهوه سبز، تاثیر بیشتری روی لاغر شدن شما ندارد. تحقیقات نشان داده‌اند که کافئین موجود در قهوه سبز منجر به افزایش متابولیسم در حدود 3 الی 11 درصد شده که این فرآیند در کاهش وزن موثر می‌باشد. علاوه بر این کلروژنیک اسید موجود در قهوه سبز با تداخل در جذب کربوهیدرات‌ها (نشاسته و قند) منجر به کاهش مقدار جذب و کاهش سرعت جذب آنها و همچنین کاهش ترشح انسولین می‌شود و مقاومت به انسولین کاهش پیدا می‌کند.

بهترین زمان مصرف قهوه برای کاهش وزن، حدود پانزده دقیقه قبل از صبحانه و ناهار و شام است و باید دقت کنید که در مصرف قهوه سبز زیاده روی نکنید.

31. ترک سیگار را جدی بگیرید

اگر سیگاری هستید باید بدانید که سیگار کشیدن شما را از حس سلامتی و رفتن به باشگاه دور می‌کنند. باید تمرینات و دویدن را برای مدت طولانی‌‌تری انجام دهید، ترک سیگار باعث می‌شود تا از برداشتن قدم مثبت در جهت کاهش وزن اطمینان حاصل کنید.

کاهش وزن سریع در خانه

سایر نکات برای کاهش وزن در خانه

برای اینکه بتوانید کاهش وزن موفقی داشته باشید، به این نکات هم توجه کنید:

 • حتماً صبحانه بخورید.
 • وعده‌های غذایی را تقسیم کنید.
 • غذا را خوب بجوید.
 • قبل از ساعت 8 شام میل کنید.
 • مصرف برنج سفید را کاهش دهید.
 • از نوشیدن نوشابه های قندی بپرهیزید.
 • قبل از شروع به خوردن، باقی مانده غذا را کنار بگذارید.
 • در خانه غذا بخورید.
 • وقتی سیر هستید، از غذا خوردن دست بکشید.
 • وعده‌های بین 300 تا 400 کالری بخورید.
 • سالاد را پیش غذای خود کنید.
 • بین وعده‌ها کمی به خود استراحت دهید.
 • صبحانه را در نیم ساعت ابتدای بیدار شدنتان میل کنید.
 • غذاخوردن مقابل تلویزیون و یا گوش دادن به موسیقی ممنوع؛
 • در هر وعده سه قاشق کمتر بخورید.
 • در ساعات معین غذا بخورید.
 • در فاصله نهار و شام میان وعده بخورید.
 • سرعت غذاخوردنتان را کم کنید.
 • نشسته غذا بخورید.
 • با قاشق مرباخوری یا چنگال غذا بخورید!!
 • گوشی همراه را کنار بگذارید.

حرف پایانی

برای لاغر شدن در خانه روش‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آنها را در این مطلب معرفی کرده‌ایم. اگر تصمیم دارید در کوتاه‌ترین زمان کاهش وزن چشم‌گیری داشته باشید با رعایت این نکات به هدفتان خواهید رسید.

اگر می‌خواهید کاهش وزن سالمی داشته باشید، باید بدانید که لاغر شدن همت و برنامه ریزی صحیح می‌طلبد. نمی‌شود با خود بگویید تا آخر هفته ۱۰ کیلو کم می‌کنم و تمام؛ خیر! چنین چیزی ممکن نیست. برای اینکه بدانیم چگونه لاغر شویم لازم است به‌صورت علمی با این قضیه برخورد کنیم و گام‌های اصولی و هدفمند در بازه‌ی زمانی طولانی برداریم.

لطفاً اگر شرایط جسمانی خاصی دارید حتماً برای لاغر شدن، درباره برنامه کاهش وزن خود حتماً با متخصص تغذیه مشورت کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (32)
 1. مهمان mojtaba در 28 دی 1401
  سلام استاد من بوکسرم چند وقته از ورزش دور بودم ولی الان دارم تخصصی کار میکنم ولی تا مسابقات ۱ ماه وقت دارم قدم ۱۸۵ وزنم ۹۳ باید حداقل ۱۰ کیلو کم کنم بنظرتون شدنیه ؟ اگه میشه راهنمایی کنید ممنونم .
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 28 دی 1401

   سلام، 10 کیلوگرم در یک ماه نیاز به فشار بسیار زیادی داره که ممکنه به سلامت شما آسیب جدی وارد کنه. پیشنهاد می‌کنم حتماً زیر نظر متخصص تغذیه باشید و برای کاهش وزن تلاش کنید.

   نکات خوبی در این مطلب توضیح داده شده که باید رعایت کنید اما در کنار اینها باید یک رژیم غذایی مناسب هم داشته باشید.

   پاسخ
 2. ساغر در 26 دی 1401
  سلام وقت بخیر من چهارده سال دارم وزنم ۴۸است باید چی کار کنم لاغر بشم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 28 دی 1401

   سلام، اول برای لاغر شدن تصمیم جدی بگیرید و در مرحله بعد نکاتی که در این مطلب گفته شده است را رعایت کنید. البته نیاز نیست تمام نکات رعایت شود، فقط رعایت چند نکته می‌تواند تاثیر حداقلی در لاغر شدن شما داشته باشد.

   پاسخ
 3. Dina در 25 دی 1401
  سلام من ۱۵ سالم هست قدم ۱۶۰ هست و وزنم ۴۸ کیلو ایا قد و وزن مناسبی دارم؟؟؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 دی 1401

   سلام، بله شرایط خوبی دارید اما توجه داشته باشید که در مرز بین کمبود وزن و وزن نرمال قرار دارید.

   پاسخ
 4. Me در 22 دی 1401
  سلام من 15سالمه قد190وزن86وزنم زیاده یا نه میشه بگید لطفا و چجوری میشه کاهش وزن داشته باشم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 دی 1401

   سلام، محدوده وزن سالم برای قد شما 66 الی 90 کیلوگرم هستش و در حال حاضر محدود وزنی شما طبیعی است. اگر دوست دارید وزن کمتری داشته باشید می‌تونید با رعایت برخی از این نکات به هدفتون برسید. فقط باید تصمیم بگیرید برای مدت کوتاهی مثل 2 الی 3 هفته به‌طور جدی نکات رو رعایت کنید.

   پاسخ
 5. mnsjbshbdbbxbsnbd8889 در 16 دی 1401
  سلام من 14سالم هست قدم159 وزنم65میخوام لاغر بشم ترو خدا کمکم کنید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 دی 1401

   سلام، نکات بسیار خوب و مهمی در همین مطلب توضیح داده شده که با رعایت برخی از آنها می‌توانید در یک ماه کاهش وزن مناسبی داشته باشید.

   پاسخ
 6. سید محمد در 16 دی 1401
  سلام و درود
  از نکات ارزنده شما بسیار سپاسگزارم.
  فقط اینکه این مطلب برای آقایان هم است و بهتره از عکس آقا هم استفاده بشه و اگر از خانم استفاده میشه پوشش مناسب تری داشته باشه.
  از توجه شما سپاسگزارم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 17 دی 1401

   سلام، در به‌روزرسانی بعدی حتماً از عکس آقا هم استفاده می‌کنیم.

   پاسخ
 7. .... در 13 دی 1401
  سلام من 151 قدم هست 11 سالمه و 38 وزنم هست وزن مناسبی دارم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 دی 1401

   سلام شما حدود 4 کیلوگرم کمبود وزن دارید.

   برای داشتن افزایش وزن سالم و موفق مطلب زیر رو بخونید:

   https://zoomlife.ir/health/fitness/334-how-gain-weight.html

   پاسخ
 8. yasaman در 12 دی 1401
  سلام ببخشید یه سوال داشتم من الان روز اول این رژیمم ولی خیلی سر گیجه گرفتم طبیعی هست؟ و سوال دیگه ای که داشتم اینه که واقعا این رژیم کم میکنه وزنو؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 12 دی 1401

   سلام، سرگیجه یکی از عوارض شایع رژیم کتوژنیک است و جای نگرانی نیست. اگر بعد از گذشت چند ساعت یا 1 روز این سرگیجه ادامه داشت توصیه میشه رژیم رو متوقف کنید.

   درباره تاثیر رژیم کتوژنیک در کاهش وزن قبلاً توضیح دادیم که می‌تونید در لینک زیر بخونید:

   https://zoomlife.ir/health/diet/233-ketogenic-diet-and-weight-loss.html

   پاسخ
 9. مهمان امیر در 11 دی 1401
  سلام من ۱۶ سالمه و قدم ۱۷۰ و وزنم ۸۴ کیلو هس چکار کنم که تا عید ۱۲ کیلو کم کنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 دی 1401

   سلام، این میزان کاهش وزن برای چنین مدت کوتاهی بسیار سخت هستش و ممکنه آسیب ببینید.

   پیشنهاد می‌‎کنیم از روش‌های گفته شده در همین مطلب استفاده کنید تا به مرور شاهد کاهش وزن خودتون باشید.

   پاسخ
 10. مهمان زهرا در 9 دی 1401
  سلام من 15سالمه و 60کیلو ام و جوری وزنم رو کم کنم نمیخام برم دکتر ی راه بگید ک رایگان باشه
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 15 دی 1401

   سلام، نکات رایگان بسیار زیادی در همین مطلب وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید وزن کم کنید.

   برای انجام اینکار پرداخت هزینه یا رایگان بودن تاثیری ندارد، مهم شما هستید که تصمیم بگیرید این کار را انجام دهید یا خیر!

    

   پاسخ
 11. مهمان یونس در 12 آذر 1401
  سلام من 13سالمه و وزن من 53هست چیکار کنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 17 آذر 1401

   سلام، برای اطلاع از وضعیت نسبی می‌تونید bmi خودتون رو براساس قد و وزن محاسبه کنید. محاسبه bmi

   نکاتی که در این مطلب توضیح دادیم جزء مهم‌ترین مسائلی است که باید برای لاغر شدن به آنها توجه کنید. در صورتی می‌توانید کاهش وزن موفقی داشته باشید که ابتدا تصمیم بگیرید و بعد جدی باشید.

   پاسخ
 12. مریل در 25 آبان 1401
  سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۷۵ وزنم ۷۳ کیلوگرم می‌خوام به ۶۵ کیلوگرم برسم میشه یه رژیم خوب بهم بگید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 29 آبان 1401

   سلام، درباره رژیم کتوژنیک بخونید:

   https://zoomlife.ir/health/diet/234-start-ketogenic-diet.html

   پاسخ
 13. اریا در 14 آبان 1401
  سلام من ۱۷۰ قدمه و ۱۶ سالمه ۷۰ کیلو هستم چطور لاغر شم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 16 آبان 1401

   سلام، محدوده وزنی سالم برای قد شما 53.5 تا 72 کیلوگرم هستش و در مرز بین وزن طبیعی و اضافه وزن قرار دارید.

   با رعایت نکاتی که در همین مقاله توضیح دادیم می‌تونید به کاهش وزن خودتون کمک کنید.

   پاسخ
 14. عبدالبصیر در 11 آبان 1401
  مرسی ازشما زوم لایف که این نکات را برای من یاآوری کردین
  پاسخ
 15. پرنیان در 12 مرداد 1401
  سلام من ۱۳ سالمه و قد من ۱۶۵ و وزنم ۶۵ کیلو هستش من میخوام تو یک ماه ۵ کیلوگرم وزن کم کنم لطفا منو راهنمایی کنید کار سالم و نا سالمش مهم نیست فقط میخوام لاغر شم ترو خدا منو بهم پیشنهاد بدید !!!!!!!!!
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 12 مرداد 1401

   سلام، از یک رژیم درمانگر یا مشاوره تغذیه کمک بگیرید.

   پاسخ
 16. PF در 10 مرداد 1401
  سلام من ۱۲ سالمه قد من ۱۶۵ و وزنم ۶۵ کیلو گرم هستش
  چطوره میتونم در ۴۰روز ۸ کیلو وزن کم کنم لطفا میشه راهنمایی کنید منو ؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 11 مرداد 1401

   سلام، با هیچ روش سالمی نمی‌تونید در این مدت 8 کیلوگرم وزن کم کنید!

   شما در سن حساسی هستید و این عجله برای کاهش وزن ممکن هست به شما آسیب بزنه.

   در همین مطلب نکات خیلی زیادی رو برای کم کردن وزن توضیح دادیم که با رعایت آنها می‌تونید بعد از 7 الی 10 شاهد کم شدن وزن خودتون باشید.

   پاسخ
 17. سما در 22 تیر 1401
  سلام من ۱۳سالمه و قدم۱۶۵هستش وزنم هم ۷۶ من چطوری میتونم در مدت زمان کم وزنم رو کم کنم
  پاسخ
 18. n-a در 30 خرداد 1401
  سلام . من 18 سالمه قدمم 167 . ماه پیش که رفتم دکتر وزنم 59 بود و گفتن که اضافه وزن داری و به من برنامه غذایی دادن و یکسری مواد غذایی رو کلا ممنوع کردن . اما دیروز که دوباره رفتم دکتر وزنم شده 72 در صورتی که من طبق اون برنامه غذا میخوردم .
  الان به نظر شما چیکار باید بکنم ؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 1 تیر 1401

   سلام، پیشنهاد اول پیگیری از طریق همون پزشک هستش چون باید علت این افزایش وزن تا حدودی مشخص بشه. یا برنامه مناسب شما نبود یا شما دقیق رعایت نکردید.

   در همین مطلب نکات زیادی رو توضیح دادیم که رعایت کردن خیلی از اونها به کاهش وزن شما کمک می‌کنه.

   پاسخ
 19. زاهدان در 23 اردیبهشت 1401
  سلام من ۱۸ سال سن دارم ۱۵۵ قد و ۷۴ کیلو وزن دارم بچه ام شیر میدم میخوام به وزن ۶۰ برسم چه راهکاری وجود داره که هم شیر کنم و لاغر شوم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 26 اردیبهشت 1401

   سلام، برای کنترل وزن در این شرایط حساس باید از متخصص تغذیه مشورت بگیرید.

   پاسخ
 20. امیرحسین در 17 بهمن 1400
  سلام من ۵۳ کیلو هستم من میخوام ۷ کیلو کم کنم چه غذا هایی یا نوشیدنی هایی به من پیشنهاد میکنید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 18 بهمن 1400

   سلام، برای آشنایی با غذاهای رژیمی و مناسب کاهش وزن، مطالب زیر رو بخونید:

   https://zoomlife.ir/health/fitness/277-dietary-foods-for-weight-loss.html

    

   https://zoomlife.ir/health/fitness/107-best-foods-for-healthy-weight-loss.html

   پاسخ
 21. ادیب در 13 بهمن 1400
  سلام من ادیب استم 18 کیلو اضافه وزن دارم رژیم غذای هم گرفته نمیتوانم برای من چی توصیه می کنید.
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 بهمن 1400

   سلام، توصیه زیاده اما اینکه برای شما مناسب باشه یا خیر رو نمیشه راحت بیان کرد.

   شما برای 18 کیلوگرم کاهش وزن باید یک برنامه چند ماهه داشته باشید، خواب مناسب، مصرف کربوهیدرات رو به مرور کمتر کنید اما حذف نکنید، حداقل روزی 30 دقیقه پیاده‌روی داشته باشید، لقمه‌های کوچکتر بخورید، بین وعده‌غذایی فقط یک خرما یا میوه بخورید. قبل از غذا حتماً یک کاسه ماست بخورید. پرخورشت غذا نخورید، حداکثر 10 قاشق برنج در روز مصرف کنید.

   پاسخ
 22. هستی در 12 بهمن 1400
  سلام من قدم 151هستش سنم 11ووزنم 65هست چطورس میتونم 59کیلو بشم بدون اینکه به قدم نباشع
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 14 بهمن 1400

   سلام، باتوجه به اینکه در سن رشد هستید، نباید از رژیم‌های لاغری موجود در اینترنت استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای از بین رفتن اضافه وزن حتماً از رژیم درمانگر کمک بگیرید.

   پاسخ
 23. ارمیتا کشاورز در 27 دی 1400
  سلام من زیر نظر دکتر هستم و تو سن رشد هستم دکتر گفت اضافه وزن دارم من قدم ۱۴۵ وزنم ۴۳ ایا میشه یویزی بگید که قشنگ منو لاغر کنه تا دوماه هم بیشتر فقط ندارم لاغر کنم من میخوام برم دکتر برلی همین میشه راهنمایی کنید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 27 دی 1400

   سلام، نظر دکتر شما از تمام مطالبی که در اینترنت می‌خونید مهم‌تر هستش. باتوجه به اینکه در سن رشد هستید پیشنهاد می‌کنم عجله نکنید و دنبال یک متخصص تغذیه یا رژیم درمانگر باشید. به دلیل سن پایینی که دارید توصیه می‌کنیم دنبال راهکارها و رژیم‌های موجود در اینترنت نباشید.

   پاسخ
 24. زیبا در 16 دی 1400
  من ۱۶ سالمه و وزنم ۷۵ کیلوعع و اضافه وزن حدود ۱۱ کیلو دارم
  هر رژیمی هم امتحان می کنم جواب نمی ده چیکار کنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 18 دی 1400

   سلام، پیشنهاد می‌کنم دلایل لاغر نشدن با رژیم غذایی را در لینک زیر بخوانید:

   https://zoomlife.ir/health/diet/789-reasons-your-diet-fails.html

   همچنین در لینک زیر 9 راهکار برای کاهش وزن دختران نوجوان را توضیح دادیم که ممکن است خواندن آنها به شما کمک کند:

   https://zoomlife.ir/health/fitness/290-best-ways-for-teenage-girls-to-lose-weight.html

   پاسخ
 25. مهمان زهرا در 8 مهر 1400
  سلام من دوازده و نیم ساله هستم الان قدم 158 و وزنم 46 هست میتونم به 40 برسم؟؟ البته رژیم طوری نباشه که رو قدم تاثیر بزاره چون الان در دوره ای هستم که حدود 15 سانت قدم میکشه باید خوب بخورم چون استخون ریزم زیاد وزنم به چشم نمیخوره میشه یه رژمی بید که رایگان باشه؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 9 مهر 1400

   سلام، با توجه به اینکه در سن رشد هستید به هیچ‌وجه از رژیم‌های موجود در اینترنت و رایگان استفاده نکنید. برای اطمینان خاطر از سالم بودن رژیم و جلوگیری از بروز عوارض، حتماً به متخصص تغذیه یا یک رژیم درمانگر مراجعه کنید.

   پاسخ
 26. عسل در 5 شهریور 1400
  سلام من ۱۴ سالمه و ۵۰ کیلو هستم آیا نیاز به رژیم دارم یا نه ؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 7 شهریور 1400

   سلام، برای سنجش تناسب اندام می‌تونید BMI خودتون رو محاسبه کنید. BMI شاخصی است که به شما می‌گوید برای این مقدار قد، چه وزنی استاندارد است.

   برای محاسبه آنلاین BMI اینجا کلیک کنید.

   پاسخ
 27. شیما از ارومیه در 4 اردیبهشت 1400
  با سلام و احترام
  ممنون از سایت خوبتون. روشهای ذکر شده در این مقاله ساده و در عین حال مهم هستن باعث شد انگیزه من برای لاغری بیشتر بشه و همچنین بتونم از فرصت تخفیفی که تو سایت ویرا برگ در مورد لاغری هست استفاده کنم تا شاید زودتر به نتیجه دلخواهم برسم. با سپاس فراوان.
  پاسخ
 28. Parkbyly در 3 مهر 1399
  سلام من ۱۴سالمه 32کیلو ام وزنم خوبه
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 4 مهر 1399

   سلام، در لینک زیر خودتون هم می‌تونید محاسبه کنید.

   https://zoomlife.ir/bmi-calculator.html

   پاسخ
  2. عسل در 5 شهریور 1400
   فکر کنم شما کمبود وزن هم داری عزیزم
   پاسخ
 29. hooshmandbms.ir در 19 مرداد 1399
  عالی بود.به سلامتی تون اهمیت بدید. وزن زیاد باعث میشه درد های عضلانی هم داشته باشید. یکم غذای سالم بخورید بخدا چیزی نمیشه
  پاسخ
 30. محمد در 27 خرداد 1399
  ممنون از اطلاعات مفیدی که قرار دادین.
  پاسخ