زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

غذاهای مفید برای چربی سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن

غذاهای مفید برای چربی سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن

غذاهای مفید برای چربی سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن

چربی سوزی فوری و لاغرشدن به هیچ‌وجه راحت نیست. برای افزایش سرعت سوخت ساز بدن و چربی سوزی باید در کنار ورزش کردن، غذاهایی بخورید که سرعت چربی سوزی بدن افزایش پیدا کند. اما چه غذاهایی باید بخوریم تا باعث افزایش چربی سوزی بدن شود؟ ما در این مطلب از سایت زوم لایف غذاهایی که به چربی سوزی بدن کمک می‌کنند را معرفی کرده‌ایم.

افزایش سوخت و ساز بدن

ترموجنسیس (Thermogenesis)، فرآیند تولید گرما در بدن است و می‌تواند سوخت و سازتان را افزایش داده و باعث سوختن کالری بیشتر، و در نتیجه چربی سوزی بدن افزایش پیدا می‌کند. بهترین روش برای افزایش دمای داخلی بدن، ورزش کردن است، ولی با رژیم غذایی مناسب هم می‌توان این کار را انجام داد.

تمامی‌غذاها تأثیر گرمایی دارند، زیرا بدن از انرژی استفاده می‌کند و برای هضم غذا کالری می‌سوزاند. تقریباً 10 درصد کل کالری بدن برای هضم غذا استفاده می‌شود. بعضی مواد غذایی، مانند کرفس، کالری منفی دارند، زیرا میزان کالری مورد نیاز برای هضم آنها، از مقدار کالری موجود در آن بیشتر است.

سوخت و ساز بدن

ولی بعضی مواد قدم را از این نیز فراتر گذاشته و میزان سوخت و ساز را در حالت عادی افزایش داده و در نتیجه کالری بیشتری در حالت استراحت می‌سوزانید. این مواد شامل ادویه جات، پروتئین، روغن نارگیل و چای سبز است. گفته شده که این مواد سوخت و ساز بدن را 2 تا 5 درصد، معادل 40 تا 100 درصد کالری بیشتر در هر روز افزایش می‌دهد. حالا می‌توانید چند کیلو بیشتر کم کنید.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله (Food and Nutrition)، همه کالری ها به یک میزان سوخت و سازتان را افزایش نمی‌دهد. محققان دریافته اند که غذاهای آماده میزان انرژی تان را 50 درصد بعد از خوردن غذا کاهش می‌دهد. بدن، غذای آماده را سریع تر هضم می‌کند در نتیجه کالری کم تری می‌سوزاند.

غذاهای چربی سوز

همانطور که توضیح داده شد با رژیم غذایی مناسب می‌توان چربی سوزی بدن را افزایش داد. در ادامه با غذاهایی که به افزایش چربی سوزی بدن کمک می‌کنند آشنا شویم.

پروئتین برای افزایش چربی سوزی

1. پروتئین

پروتئین تأثیر گرمایی بیشتری نسبت به کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها دارد زیرا زمان بیشتری طول می‌کشد تا هضم شود. همچنین پروتئین باعث می‌شود که برای مدت بیشتری احساس سیری بکنید.

 فلفل قرمز برای افزایش چربی سوزی

3. مقداری گرما

ادویه جاتی مانند فلفل سیاه و قرمز برای افزایش سوخت و ساز بدن بسیار تأثیرگذار هستند. یک محقق آلمانی دریافته‌ است که پس از مصرف 10 گرم فلفل قرمز در هر وعده، دمای بدنتان بلافاصله افزایش پیدا می‌کند. ماده واکنش دهنده در فلفل قرمز کپسایسین (Capsaicin)، است که سوخت و ساز و چربی سوزی را به شدت افزایش داده، و ممکن است اشتهایتان را نیز کاهش دهد.

البته 10 گرم فلفل قرمز خیلی زیاد است! همچنین فلفل سیاه حاوی پیپرین (Piperine)، است، ترکیبی که سوخت و ساز را افزایش می‌دهد. همچنین میزان جذب مواد مفید برای بدن از طریق معده را نیز افزایش می‌دهد.

چای سبز برای افزایش چربی سوزی

3. چای سبز

کافئین و کاتچین موجود در چای سبز با یکدیگر ترکیب شده و باعث از بین رفتن سلول های چربی می‌شوند. همچنین محققان سوئدی دریافتند که گرمازایی در موش ها با مصرف ترکیبات چای سبز تا 70 درصد افزایش یافته است. برای بهره مندی از خاصیت چای سبز، توصیه می‌شود روزانه هر دو ساعت یکبار چای سبز بنوشید تا سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید.

روغن نارگیل برای افزایش چربی سوزی

4. چربی بخورید

اسید‌های چرب میان زنجیره ای موجود در روغن نارگیل سوخت و ساز را تحریک کرده و تا 5 درصد افزایش می‌دهد. اسید‌های چرب میان زنجیره ای نسب به زنجیره بلندها، که 98 درصد چربی حیوانات و گیاهان دانه‌ روغنی را تشکیل می‌دهند، راحت تر به انرژی تبدیل شده و کمتر به صورت سلول چربی در بدن رسوب می‌کنند.

روغن نارگیل کالری بسیار زیادی دارد، پس با دقت آن را مصرف کنید. پیشنهاد می‌شود روغن نارگیل را جایگزین روغن های روزمره تان کرده و غذاهایتان را سالم سرخ کنید، و یا از نارگیل به عنوان میان وعده استفاده کنید و از فواید آن بهره‌مند شوید.

سایر غذاهایی که به چربی سوزی کمک می‌کنند

محققان هچنین بر این باورند که غذاهایی دیگری مانند:

تأثیر گرمایی بر بدن دارند. البته هنوز تأثیر این مواد بر افزایش سوخت و ساز بدن اثبات نشده است. ولی پیشنهاد می‌شود این مواد را نیز به رژیم غذایی تان اضافه کنید زیرا فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارند.

مکمل های گرمازا

استفاده از مکمل های گرمازا

در بازار، مکمل های گرمازای زیادی وجود دارند، ولی تغییر در رژیم غذایی تان کار مفیدتر و سالم تری برای افزایش چربی سوزی بدن است. اگر به طور معمول ورزش کنید و فست فود را از رژیم غذایی تان حذف کنید، می‌توانید میزان سوخت و سازتان را افزایش دهید. اگر می‌خواهید وزنتان را کاهش دهید و تا به حال فعالیت بدنی نکرده‌اید، 10 دقیقه ورزش کردن همراه با رژیم غذایی مناسب می‌تواند سوخت و سازتان را بیشتر از مصرف تنها همین مواد افزایش دهد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود