زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

10 روش جلوگیری از حالت تهوع در ماشین

10 روش جلوگیری از حالت تهوع در ماشین

10 روش جلوگیری از حالت تهوع در ماشین

چرا در داخل ماشین، دچار حالت تهوع و سرگیجه می شویم؟ چگونه از بروز حالت تهوع در ماشین جلوگیری کنیم؟ اگر این مشکل که از آن به عنوان بیماری حرکت نیز یاد می شود، برایتان پیش آمده و دوست دارید در داخل ماشین کتابی مطالعه کنید؟ در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

چرا در داخل ماشین دچار حالت تهوع و سرگیجه می شویم؟

مشکل از آن جایی شروع می شود که چشم هایتان به مغز شما پیغام عدم تحرک را صادر می کند. این سیگنال ها با آن دسته از سیگنال ها که در گوش درونی شما، عضلات و مفصل ها که لرزش درون ماشین را احساس می کنند در تعارض قرار می گیرد.

این تعارض منجر حالت تهوع، سرگیجه، استفراغ، عرق کردن، نفس تنگی، سردرد و خواب آلودگی می شود.

چطور از حالت تهوع در ماشین جلوگیری کنیم؟

نکات و تکنیک هایی برای جلوگیری از بروز حالت تهوع، سرگیجه در ماشین وجود دارد. در ادامه 10 روش برای جلوگیری از بروز حالت تهوع هنگام در داخل ماشین را بیان کرده ایم.

هر چند ثانیه یکبار خواندن کتاب را متوقف کنید

1. هر چند ثانیه یکبار خواندن کتاب را متوقف کنید

هنگامی که شما  به دورترها نگاه کنید. تمرکز روی یک شی ساکن به هماهنگ کردن نشانه های بسری حرکت، به نشانه های فیزیکی مثل لرزش کمک می کند.
هنگام خواندن کتاب در ماشین به نکات زیر توجه کنید:

 • بر روی درختان و گیاهان تمرکز نکنید زیرا درختان و گیاهان به سرعت از جلو چشمانتان عبور میکنند در نتیجه احساس سرگیجه بیشتری به شما داده می شود.
 • گرفتن کتاب روبروی صورت بجای گذاشتن کتاب روی زانو، کمک میکند تا به صورت بین افق و کتاب نگاه خودتان را حرکت دهید.
 • اگر احساس حالت تهوع داشتید بهتر از به مدت چند دقیقه به بیرون نگاه کنید تا بتوانید به خواندن ادامه دهید.

در هنگام مطالعه فعالیت فیزیکی خود را به حداقل میزان ممکن کاهش دهید

2. در هنگام مطالعه فعالیت فیزیکی خود را به حداقل میزان ممکن کاهش دهید

این کار باعث میشود عدم تطابق بین بدن و آنچه چشم ها به مغز منتقل میکنند کاهش یابد. همچنین اقدامات زیر به این مورد کمک میکند.

 • تکیه دادن سر به یک بالش یا محل قرار گیری سر بر روی صندلی برای ثابت نگه داشتن سر
 • انتخاب نقاط ساکن تر اتومبیل برای نشستن. عموماً نشستن بر روی صندلی عقب تکان های بیشتری از صندلی جلو را در بر دارد. پس بهترین گزینه برای شما نشستن بر روی صندلی جلو است.
 • مطالعه نکردن در مسیرهای پرپیچ و خم(اغلب مسیرهای دو لاینه و روستایی دارای پیچ و خم های زیادی هستند)، زیرا بدن احساس تحرک بیشتری در حالت پیچیدن اتومبیل را تجربه میکند که باعث ایجاد حالت تهوع در شخص میگردد.

پنجره ها را باز کنید

3. پنجره ها را باز کنید

اگر احساس حالت تهوع داشتید کمی پنجره ها را بازکنید. در معرض هوای تازه قرار دادن صورت باعث کمک به کاهش حالت تهوع و جلوگیری از احساس گرما میشود.

جلوگیری از حالت تهوع در ماشین

4. عصبانی نشوید

اگر احساس نامطلوبی دارید، به خود فشار عصبی وارد نکنید زیرا عصبی شدن تهوع را تشدید میکند. بجای عصبی شدن سعی کنید اعصاب خود را کنترل کنید و میتوانید از تکنیک های زیر برای تمدد اعصاب استفاده نمایید.

تکنیک هایی برای تمدد اعصاب:

 • گوش دادن به موسیقی
 • شل کردن عضلات به صورت گام به گام
 • نفس عمیق
 • تمرکز
 • تصویر سازی از یک منظره آرام در ذهن
 • بستن چشم ها و یک خواب کوتاه

قبل از سفر و در هنگام سفر غذای سبک بخورید

5. قبل و در هنگام سفر غذای سبک بخورید

قبل از سفر و در هنگام سفر غذای سبک بهترین انتخاب است. هر چند خوردن تنقلات هنگام مطالعه لذت بخش است، خوردن زیاد از حد موجب تشدید حالت تهوع و استفراغ میشود. قبل و در هنگام سفر از خوردن غذاهای چرب و غذاهای تند اجنتاب کنید.

به معده خود آرامش بدهید

6. به معده خود آرامش بدهید

در طول سفر به معده خود با غذاهای مطلوب آرامش دهید. غذاهای زیر سبک بوده و به آسانی هضم می شوند. همچنین باعث کاهش حالت تهوع میشوند.

 • نان توست مقداری از اسید های معده شما را به خود جذب می کند
 • قرص های نعناع که مکیدنی هستند

سیگار نکشید

7. سیگار نکشید

سیگار نکشید و در ماشین هایی که بوی سیگار میدهند سوار نشوید. اگر حالت تهوع داشته باشید، به بوهای آزار دهنده ای مانند بوی سیگار حساس تر خواهید بود. در معرض بوی سیگار بودن امکان استفراغ را در بر دارد. همچنین بوگیر های تند نیز میتوانند این حالت را برای شما به وجود آورد.

زنجبیل را امتحان کنید

8. زنجبیل را امتحان کنید!

محققان بدرستی از اینکه چه چیزی در زنجیل باعث رفع حالت تهوع میشود، اطیمنان ندارند ! میتواند به علت وجود روغن ها و کربنیک اسید داخل زنجیبل باشد. زنجیبل در گذشته نیز برای تسکین دادن به درد شکم و غلبه بر حالت تهوع استفاده می شده است. هر چند اثر بخشی آن به صورت علمی در مورد برطرف کردن حالت تهوع به اثابت نرسیده است.

قبل از استفاده زنجبیل: قبل از استفاده زنجبیل با دکتر خود هماهنگ کنید که در صورت حاملگی، تحت درمان بودن یا استفاده از داروهای دیگری که ممکن است با زنجبیل در تداخل باشند، جلوگیری شود. در صورت تایید دکتر شما میتوانید از زنجیبل استفاده کنید.

راه هایی که میتوانید از زنجیبل استفاده کنید:

 • استفاده از نان یا شیرینی های هایی که در پخت آنها از زنجبیل استفاده شده باشد.
 • چای مخلوط با زنجبیل تازه عالی است.یک استکان چای همیشه مکمل خوبی در کنار خواندن یک کتاب خوب است. اما چای مخلوط با زنجبیل می تواند ترکیبی تند باشد بنابراین میتوانید با اضافه کردن مقداری عسل آنرا شیرین کنید.
 • مکمل های غذایی دارای زنجبیل

داروهای آنتی هیستامین را فراموش نکنید

9. آنتی هیستامین را فراموش نکنید

پیشنهاد میشود با مراقب و استفاده از تکنیک های بالا برای رفع حالت تهوع و سرگیجه استفاده کنید. میتوانید از داروهای آنتی هیستامین که یکی از رده‌های دارویی پرمصرف می باشد استفاده کنید ؛ دیمن هیدرینات (Dimenhydrinate ) در درمان سرگیجه، تهوع، بیماری مسافرت استفاده می شود.

نکاتی قبل از استفاده از داروی دیمن هیدرینات:

 • این داروها باعث خواب آلودگی میشود بنابراین برای بیدار ماندن و ادامه مطالعه دچار مشکل خواهید بود.
 • در صورت حامله بودن، تحت مراقبت بودن و یا استفاده از داروهای دیگر، حتماً قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود مشاوره کنید.
 • بعد از استفاده این دارو از رانندگی کردن پرهیز کنید!
 • 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از سوار شدن در ماشین این داروها را مصرف کنید.

قبل از سفر طولانی به دکتر خود مراجعه کنید

10. قبل از سفر طولانی به دکتر خود مراجعه کنید

اگر برنامه ریزی کرده اید که در طول یک سفر طولانی با ماشین، به مطالعه نیز بپردازید، قبل از شروع سفر به دکتر خود مراجعه کنید و از او بخواهید یک نسخه برای شما بنویسید. در هنگام مشورت با دکتر اگر حامله و یا تحت درمان هستید و یا اینکه مشکلاتی دیگری مثل آسم، نابینایی تدریجی، تجمع اوره، غش، مشکلات قلبی، کلیه و یا کبد دارید، می بایست با دکتر خود در میان بگذارید. چنانچه دکتر برای شما مناسب ببیند، چسب اسکوپولامین تجویز خواهد کرد.

نکاتی قبل از استفاده اسکوپولامین:

 • اسکوپولامین ممکن است باعث خواب آلودگی، تاری دید یا حتی سرگیجه شود. بنابراین اگر عوارض جانبی به شدید باشند توانایی شما برای مطالعه کردند دچار اختلال خواهد شد.
 • چسب اسکوپولامین را ساعتی قبل از نشستن در ماشین پشت گوش خود بچسبانید.
 • چسب اسکوپولامین از شما در مقابل حالت تهوع به مدت 3 روز محافظت می کند.
 • در بعضی از کشورها چسب اسکوپولامین بدون نسخه قابل دریافت است اما این دارو را برای کودکان و افراد مسن بدون تجویز دکتر استفاده نکنید.
کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود