زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آیا از سلامت نوشابه انرژی زا اطمینان دارید؟

آیا از سلامت نوشابه انرژی زا اطمینان دارید؟

آیا از سلامت نوشابه انرژی زا اطمینان دارید؟

نوشابه انرژی زا مصرف می کنید؟
یا نوشابه انرژی زا خطرناک است یا خیر؟
فشار خون افراد می گذارند به طور کلی با سایر نوشیدنی های کافئین دار متفاوت است. نوشیدنی های انرژی زا معروف به داشتن مقدار زیادی کافئین هستند. اما مقدار کافئین موجود در نوشیدنی های انرژی زا بیشتر از نوشابه و حتی بیشتر از قهوه است.

نوشابه های انرژی زا

نوشابه های انرژی زا نوشیدنی هایی حاوی مواد گوناگونی مانند کربوهیدراتها (قندها)، ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد محرکی مانند کافئین، تورین (یک اسید آمینه، پیش ساز پروتئین) و گلوکورونولاکتون (یک ماده طبیعی که در بدن از تجزیه قند ساده گلوکز ایجاد می‌شود) هستند. معمولاً مصرف‌کننده پس از مصرف اینگونه نوشابه‌ها انرژی زیادی می گیرند. یک قوطی نوشابه انرژیی زا معمولاً 80 میلی گرم کافئین دارد که این برای مصرف‌کنندگان عادی بشدت خطرناک و مضر است. خطر سکته قلبی دارد. این نوشیدنی ها به منظور افزایش سطح انرژی مصرف‌کننده تهیه می‌گردند.

آیا نوشابه انرژی زا خطرناک است ؟

تحقیقی که در انجمن سلامت آمریکا بر روی سلامت نوشابه های انرژی زا انجام شده است را مشاهده می کنید. در این بررسی، محققین 18 زن و مرد را به گروه های 2 نفره تقسیم کردند، به نصف آنها 32 انس معادل 320 میلی گرم نوشیدی انرژی زا که در آن 320 میلی گرم کافئین وجود دارد داده شد و البته در داخل آنها موادی مثل جینسینگ و هورمن گاوی که هر دو از مکمل های رژیمی هستند وجود دارد. به افرادی که در گروه های دیگر بودند  نوشیدنی ای مانند نوشابه معمولی با همان مقدار کافئین به همراه مقداری جوهر لیمو و شربت آلبالو که با آب کربنات دار ترکیب شده بود داده شد. بعد از 6 روز گروه ها نوشیدنی ها را عوض کردند. محققین فشار خون همه افراد را در شروع تحقیق و در بازه های زمانی یک، دو، چهار، شش و 24 ساعت پس از نوشیدن نوشیدنی ها اندازه گیری کردند. آنها همچنین فعالیت قلبی شرکت کنندگان در تست را، با استفاده از دستگاه نوار قلب (Electrocardiography) سنجیدند.

قلب افرادی که نوشابه معمولی مصرف کرده بودند زمانی معادل 10 میلی ثانیه برای اینکه از بطن ها شروع به تپش کند، ایستاد! اما قلب افرادی که  نوشیدنی انرژی زا مصرف کرده بودند  به مدت 10 میلی ثانیه بیشتر از سایر افرادی که نوشابه معمولی  مصرف کرده بودند ، ایستاد تا مجدد شروع به تپیدن کند! حالا به صورت نامنظم این ایست و فاصله ای که پیش می آید، در بعضی مواقع به فعالیت غیرطبیعی ضربان قلب منجر می شود. فلچر می گوید: این اختلاف امکان دارد مهم باشد، چرا که بعضی از داروهایی که با تاثیرات مشابه فاصله ایست و دوباره تپیدن قلب را تا 6 میلی ثانیه ایجاد می کنند، دارای برچسب های هشدار دهنده هستند، حال آنکه نوشابه های انرژی زا با ایجاد 10 میلی ثانیه ایست قلبی جای خود دارند!

هر دو گروه بعد از مصرف نوشیدنی ها فشار خون بالا داشتند ، هر چند که این فشار خون هیچ وقت از حد طبیعی تجاوز نکرد، فشار خون افرادی که نوشابه معمولی را مصرف کردند، بعد از گذشت 6 ساعت به حالت طبیعی رسید اما فشار خون سایر گروهایی که نوشابه انرژی زا مصرف کردند به مدت بیشتر از 6 ساعت در سطح بالایی باقی ماند. محققین بر این باور هستند که ترکیبات دیگر نوشیدنی های انرژی زا به غیر از کافئین، ممکن است افزایش فشار خون بیشتری نسبت به مصرف کافین ایجاد کنند.

energy drink consumption
مصرف بیش از اندازه نوشابه های انرژی زا، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قلبی را افزایش می دهد.

مسئول انجام تحقیق امیلی فلچر می گوید: آنچه که شواهد حاکی از آن است، این مطلب است که تاثیری که بروز کرده جدای از تاثیر کافئین، به تنهایی آسیب زننده است. امیلی فلچر معاون داروسازی، کاپیتان پرواز از بخش دیوید گرند نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا است. که از مرکز درمانی "پایگاه هوایی تراویس (Travis)" در کالیفرنیا، این اطلاعات را منتشر کرده است. همچنین او افزود که مصرف کنندگان نوشیدنی های انرژی زا باید آگاه شوند که مصرف این نوع نوشیدنی ها مانند مصرف نوشابه یا قهوه نیست. تحقیق بیشتری نیاز است، این تحقیق بسیار محدود بود و محققین به تاثیرات این نوشیدنی ها بر روی افراد سالم بسنده کردند و تفاوت ها را در طولانی مدت ارزیابی نکرده اند. 

انجمن نوشیدنی های آمریکا که صنعت نوشیدنی های غیر الکلی را مدیریت می کند در یک بیانیه گفته است: "نوشیدنی های انرژی زا به صورت گسترده ای بررسی شده اند و از لحاظ سلامت برای مصرف، از طرف ایالات متحده تایید شده اند، و همچنین  مسئولین سلامت از تمام دنیا، از جمله یک بازبینی از طرف مسئولین سلامت غذایی اروپا، سلامت نوشابه های انرژی زا را تایید کرده اند.

دکتر فلچر معتقد است که یافته ها نشان می دهد که مردم باید نوشیدنی های انرژی زا را با مقداری احتیاط مصرف کنند، مخصوصاً کسانی که در خطر ابتلای بروز مشکلات قلبی هستند. فلچر پیشنهاد می کند نوشیدنی های انرژی زا به صورت ملایم مصرف شوند و افرادی که دچار ناراحتی های اساسی قلبی و فشار خون هستند، باید از آنها به صورت مشخص دوری کنند. و یا در هنگام فعالیت هایی که باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود، مانند ورزش کردن، از مصرف نوشیدنی های انرژی زا پرهیز کنند.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لطفاً نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود