زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

حمام لگن یکی از مفیدترین روش های آب درمانی

حمام لگن یکی از مفیدترین روش های آب درمانی

حمام لگن یکی از مفیدترین روش های آب درمانی

آب درمانی است. همانطور که از عنوان این روش مشخص است، این روش درمانی فقط شامل لگن و ناحیه شکمی زیر ناف است. نوع خاصی از وان به این منظور استفاده می شود. این وان به گونه ای از آب پر می شود که لگن را می پوشاند و هنگامی که بیمار در آن می نشیند، آب به سطح ناف او می رسد. غالباً چهار تا شش گالن آب مورد نیاز است. اگر آن وان خاص موجود نبود، از وان در حمام استفاده کرد. یک تکیه گاه را می توان زیر یکی از لبه های وان قرار داد تا آن را حدوداً دو یا سه اینچ بالا ببرد. در حمام لگن دماهای سرد، گرم، خنثی و متناوب وجود دارد.

حمام لگن با آب سرد

دمای آب باید بین 10 تا 18 درجه سانتی گراد باشد. طول مدت حمام معمولاً ۱۰ دقیقه است، اما در شرایط خاص، می تواند از 1 تا 30 دقیقه نیز طول بکشد. اگر بیمار احساس سرما کند یا خیلی ضعیف شود، باید به همراه این نوع حمام پاهای خود را در آب گرم فرو کند.
بیمار باید به سرعت شکم خود را از ناف به پایین و در سرتاسر بدن با یک پارچه خیس و کمی زبر بمالد. در طول حمام و بعد از آن، پاها و بخش فوقانی بدن باید کاملا خشک باقی بمانند. بیمار باید برای گرم کردن بدن خود ورزش های آرامی همچون آساناهای یوگایی را بعد از این حمام انجام دهد.

حمام لگن با آب سرد در درمان بیشتر بیماری ها مفید است. این حمام یبوست، سوء هاضمه و چاقی را رفع می کند و به اندام های دفعی بدن در عملکرد صحیح شان کمک می کند. این حمام همچنین در درمان مشکلات مربوط به رحم همچون قاعدگی های نامنظم، عفونت های مزمن رحم، التهاب لگن، بواسیر، احتقان کبدی، احتقان مزمن غده پروستات، ضعف در منی، ناتوانی جنسی، نازایی، جابجایی رحم و تخمدان، انبساط معده و روده بزرگ، اسهال، اسهال خونی، بواسیر مثانه و غیره مفید است. حمام لگن با آب سرد را نباید در التهاب های مزمن اندام های شکمی و لگن، تخمدان و در انقباض های دردناک مثانه، مقعد یا مهبل استفاده کرد.

حمام لگن با آب گرم

این حمام معمولاً برای هشت تا 10 دقیقه در دمای آب بین 40 تا 45 درجه سانتی گراد استفاده می شود. این حمام باید در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد شروع شود. دما باید به تدریج تا 45 درجه سانتی گراد افزایش پیدا کند. از هیچ مالشی نباید بر روی شکم استفاده کرد. قبل از وارد شدن به وان، بیمار باید یک لیوان آب سرد بنوشد. یک کمپرس سرد را نیز باید بر روی سر قرار داد.

حمام لگن با آب گرم به درمان قاعدگی های دردناک، دردهای اندام های لگن، خروج ادرار به همراه درد، مقعد یا مثانه ملتهب و بواسیر همراه با درد کمک میکند. این حمام همچنین به رفع بزرگ شدن غده پروستات، انقباض دردناک یا اسپاسم مثانه، سیاتیک، درد اعصاب تخمدان و مثانه نیز کمک میکند. حمام با دوش آب سرد را باید بلافاصله بعد از این حمام گرفت.

بسیار مهم :
برای جلوگیری از سرماخوردن بعد از حمام باید توجه لازم را داشت. اگر بیمار احساس سرگیجه داشته یا از درد شدید شکایت دارد، این حمام را باید پایان داد.

حمام لگن با آب خنثی

در حمام لگن با آب خنثی دمای آب باید بین 32 تا 36 درجه سانتی گراد باشد. در این شیوه نیز، از مالش بر روی شکم باید خودداری کرد. طول مدت این حمام غالباً بین 20 دقیقه تا یک ساعت است. حمام لگن با آب خنثی به درمان تمامی بیماری های التهابی حادی همچون نزله حاد مثانه و میزراه و التهاب های تحت حادی در رحم و تخمدان کمک می کند. این حمام همچنین به درمان اسپازم های همراه با درد مهبل و جنون جنسی در هر دو جنس کمک می کند.

حمام لگن با آب متناوب

این حمام همچنین به حمام لگن جابجا شونده(Revulsive) نیز معروف است. دما در وان آب گرم باید بین 40 تا 45 درجه سانتی گراد و در وان آب سرد باید بین 10 تا 18 درجه سانتی گراد باشد. بیمار باید به طور متناوب برای پنج دقیقه در وان آب گرم و سپس برای سه دقیقه در وان آب سرد بنشیند. طول مدت حمام غالباً 10 تا 20 دقیقه است. سر و گردن باید با یک کمپرس سرد، خنک نگه داشته شوند. این درمان باید با پاشیدن آب سرد به لگن انتها یابد.

این حمام بیماری های التهابی مزمن احشاء مربوط به لگن را همچون سالپنژیت Salpingitis (التهاب لوله رحمی)، التهاب تخمدان و سلولیت Cellulitis (التهاب بافت نرم) و دردهای گوناگون اعصاب اندام های تناسلی ادراری، سیاتیک و کمردرد را درمان می کند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود