زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

5 فایده دوش آب سرد برای سلامتی

5 فایده دوش آب سرد برای سلامتی

5 فایده دوش آب سرد برای سلامتی

هوا در حال گرم شدن است و نیاز به دوش گرفتن در روز بیشتر شده است. در روزهای گرم مخصوصاً در تابستان دوش گرفتن با آب خنک و سرد بسیار لذت بخش است و دمای بدن را کاهش می دهد. حمام درمانی و آب درمانی برای سلامتی بدن مفید است در این میان حمام آب سرد فوایدی نیز برای بدن و سلامتی ما دارد. در این مطلب چند مورد از فواید دوش آب سرد را با هم می خوانیم.

همه ما در مواقعی از روی ناچاری مثلا وقتیکه به طور کاملا ناگهانی در حمام هستیم و آبگرمکن سرد شده باشد، دوش سرد می گیریم. اما در واقع وقتی بحث سلامتی به میان می آید به شما حمام آب سرد را پیشنهاد می کنیم.

دوش آب سرد و سرحال شدن

دکتر آب درمانی با آب سرد باعث افزایش بتااندورفین و نورادرنالین خون و به همان اندازه نورادرنالین مغز می شود. که خاصیت ضد افسردگی در مغز انسان دارد. بر اساس تحقیقی منتشر شده در مجله پزشکی Hypotheses، روزانه 2 تا 3 دقیقه حمام سرد در طول 2 هفته روحیه افراد شرکت کننده در تحقیق را کاملا بهتر کرد.

دوش آب سرد و نرم شدن ماهیچه های آسیب دیده

هنری هالس می گوید: حمام سرد باعث از بین رفتن درد و کوفتگی های ناشی از یک روز کاری سخت می شود. اگر قسمت خاصی از بدنتان هست که احساس کوفتگی و درد بیشتری در آن می کنید دوش آب را برای 5 دقیقه مستقیم روی آن قسمت قرار دهید. این کار باعث بالا رفتن جریان خون در آن قسمت شده و در نتیجه ماهیچه آن قسمت از بدنتان بهبود می یابد زیرا خون شما یک سری مواد مغذی درمانی را در بر دارد.

مفید بودن برای پوست

به گفته دکتر نیل شولتز، متخصص پوست، بدین منظور ابتدا بدن خود را با آب گرم بشوئید، سپس آب را سرد کنید. این کار باعث سفت شدن پوست و کوچکتر شدن منافذ پوست می شود. به التهاب پوست خاتمه داده و پف زیر چشم را کاهش می دهد. در نهایت پوست شما نرم تر و روشن تر خواهد شد.

دوش آب سرد باعث براق شدن مو

آب گرم باعث می شود موهای شما خشک تر شود، با آب سرد گیسوان شما زیباتر می شوند. ریختن کمی آب سرد بعد از حمام بر روی موها، باعث براق شدن و نرم شدن آن ها، با خنک کردن پیاز مو شود.

دوش آب سرد دشمن استرس

شستن صورت با آب سرد، با آرام کردن قلب، باعث ایجاد آرامش می شود. بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات، این کار برای تپش بالای قلب نیز مفید می باشد. کسانی که مرتبا در آب سرد شنا می کنند استرس کمتری دارند.

امیدواریم مطالعه فواید حمام آب سرد برای سلامتی برای شما مفید بوده باشد و از حمام آب سرد در تابستان لذت ببرید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود