زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه ایده را به عمل تبدیل کنیم؟ به این 12 نکته توجه کنید

دوره گوگل ادز

چگونه ایده را به عمل تبدیل کنیم؟ به این 12 نکته توجه کنید

چگونه ایده را به عمل تبدیل کنیم؟ به این 12 نکته توجه کنید

آیا ایده دارید اما نمی‌دانید برای عملی کردن ایده‌ها چه کاری باید انجام دهید؟ همه‌ی ما در طول زندگی خود حداقل یکبار ایده‌ای به ذهنمان رسیده که آن را بهترین راهکار برای بهبود وضعیت خود یا جهان می‌دانیم. در هر حوزه‌ای که باشد هیچ فرقی ندارد. اما همینکه آن را برای افراد متخصص آن حوزه مطرح کنیم، متوجه می‌شویم نه تنها یک ایده‌ی واقعی نبوده بلکه بدون پرداختن به جزئیات شکل گرفته و مشخص می‌شود که بنیه شروع را هم ندارد چه رسد که عملی شود!

هر کسی می‌تواند ایده یک کسب‌وکار بزرگ داشته باشد و درباره‌اش حرف بزند. اما تا زمانی که آن ایده به یک واقعیت تحقق یافته و ملموس تبدیل نشده است، هنوز صرفا یک ایده است.

هستند کسانی که بدون داشتن تجربه، تخصص و شناخت از پیرامون، خروجی های ذهنی خود را ایده نامگذاری کرده و در انتظار عملی شدن و پولسازی سریع‌اند، اما اینچنین نیست! زیرا دلایل بسیاری وجود دارد که بتوان یک ایده را شناسایی، برای تحقق‌اش برنامه‌ریزی، برای واقعی شدنش مشورت و در انتها عملی کرد.

نکات مهم برای تبدیل ایده ها به واقعیت

عملی سازی ایده‌ها

چگونه ایده هایمان را عملی کنیم؟

اندیشیدن به یک ایده تنها یک آغاز است، اما آنچه در این زمینه اهمیت دارد اجرا یا عملی‌کردن همان ایده است. تا به‌حال چند بار تمام ایده‌هایتان را فقط در ذهنتان نگه داشتید و هرگز آن‌ها را به واقعیت تبدیل نکرده‌اید؟ آیا زمان آن نرسیده که ایده‌های ذهنتان را به واقعیت تبدیل کنید؟ در اینجا 12 راه معرفی خواهیم کرد که به شما کمک می‌کند در این مسیر یک تجربه خوب داشته باشید!

1. همه‌ی خروجی‌های ذهنمان نمی‌توانند ایده باشند

صرف اینکه تنها خودمان خروجی‌های ذهنمان را ایده بدانیم قطعا درست نیست. یک خروجی زمانی ایده نام می‌گیرد که طرحی برای بهبود وضعیت در یک حوزه باشد. حتی اگر در آن حوزه ایده‌ای مانند ایده شما شروع شده و به سرانجام نرسیده باشد. در اینصورت راهکار شما متناسب با شرایط و تجزیه و تحلیل وضع موجود، باید بگونه‌ای اتفاق بیافتد که در انتها بتوان آن ایده را عملی کرد.

2. ایده یکتا نیست

همزمان ممکن است چندین نفر ایده شما را در ذهن خود داشته باشند. این به معنی یکتا نبودن ایده است. هرکدام که بستر مناسب را برای عملی کردن آن آماده کرد می‌تواند ایده را عملی کند. پس باید برای به سرانجام رساندن ایده‌های خود تلاش کنید.

3. چرخ را از ابتدا اختراع نکنیم

اگر در یک حوزه مشکل کوچکی وجود داشته باشد؛ تنها کافیست برای رفع آن، مشکل را بیان کنیم. نیاز به اختراع دوباره چرخ و ایده برای زیر و رو کردن آن حوزه نیست!

4. افراد متخصص در آن حوزه را به عنوان گروه مشورتی خود انتخاب کنیم

هر فردی که در حوزه‌ی تخصصی خود فعالیت می‌کند می‌تواند بهترین گزینه برای مشورت باشد. زیرا آن فرد می‌تواند در شناخت زوایای پنهان و جزئیات بسیار کمک کننده باشد. مشاوران خبره نقش اصلی را در سرانجام رسیدن یک ایده ایفا می‌کنند! بدین صورت یک دید کلی و خارج از گود به مسئله نخواهیم داشت.

5. تجزیه و تحلیل کنیم

 • اگر ایده در زمان مناسبی اجرا نشود!
 • اگر مکان مناسبی برایش انتخاب نشده باشد.
 • اگر هزینه‌کردها مناسب و متناسب با ایده صورت نگیرد.
 • اگر تیم قوی و حرفه‌ای وجود نداشته باشد.
 • اگر مدیریت خوبی بر روی تیم وجود نداشته باشد.
 • اگر بخوبی مشورت صورت نگرفته باشد و یا با فرد درستی مشورت نشده باشد!
 • و….

یکی از مهمترین نکاتی که بسیاری از ما به فراموشی می‌سپاریم، تجزیه و تحلیل درست از محیط اطرافمان پس از نهایی شدن ایده‌هایمان است. موارد بسیاری در به سرانجام رسیدن یک ایده و یا شکست آن وجود دارد. مانند: زمانشناسی، هزینه‌کرد، تیم حرفه‌ای، مشورت درست و غیره. اگر در هرکدام از این موارد سهل انگاری شود به معنای شکست در اجرای ایده خواهد بود. این در حالیست که اگر شناخت مناسبی از پیرامون خود داشته باشیم هریک از موارد بالا سکوی پرشی برای اجرایی شدن ایده‌هایمان می‌گردد.

6. همه چیز پول نیست!

شکی نیست که بیشتر افراد ایده‌های خود را برای کسب درآمد بیشتر عملی می‌کنند! اما باید دانست که همه چیز پول نیست! بدانید که اگر ایده شما برمبنای پول شکل گرفته، نه برای حل یک مشکل یا ایجاد یک خدمت؛ در دراز مدت باید با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کنید.

7. انتخاب شریک فداکار

وجود شریکی که در تمام مشکلات پشت شما باشد بهترین اتفاقیست که می‌تواند در اجرای یک ایده بیافتد. یادمان باشد که همیشه بهترین دوست نمی‌تواند بهترین شریک باشد! اگر چنین فکر می کنید وقتش رسیده تا تجدیدنظر کنید. بارزترین نکاتی که باید برای انتخاب شریک خوب در نظر گرفت موارد زیر می‌باشد:

 • معتمد؛
 • متخصص؛
 • آگاه و باتجریه؛
 • مقتدر؛
 • روحیه بالا؛
 • محترم.

8. مدیری قاطع و انعطاف‌پذیر باشیم

اگر مدیریت ایده را خودتان برعهده گرفتید در عین قاطع بودن انعطاف پذیر هم باشید! شاید با خود بگویید چطور می‌شود هم قاطع بود و هم انعطاف پذیر؟!

بسیار ساده است کافیست در هنگام گرفتن تصمیم های سخت و مهم از پیشنهادات گروه استفاده کرده و در زمان مناسب و بدون ترس آن را عملی کنید. قاطع بودن به معنی خودرای و خودخواه بودن نیست بلکه به معنی اعمال نظر گروهی در قالب یک دستور بدون ترس و استرس است.

9. به خودمان ایمان داشته باشید

فکر نمی‌کنم این مورد نیاز به توضیح داشته باشد!

10. شکست در ایده را نقطه شروع کار خود قرار دهیم

اگر ایده شما بکر بوده و موفق به عملی کردن آن نشدید در مرحله اول باید به آن امید داشته باشید! تجزیه و تحلیل کنید، مشورت کنید، راهکار خود را تغییر دهید و یا گروه بهتری بسازید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن آن را اجرا کنید. شکست در انجام کاری بزرگ بهترین شروع برای شماست.

11. صبور باشید

درک کنید که هیچ چیزی یک روزه ساخته نمی‌شود. باروخ هرزفلد، بنیان‌گذار شرکت زنوفون، یک کسب‌وکار خدماتی مربوط به ارتباطات و مخابرات، که بدون تبلیغات از شبکه‌سازی اجتماعی برای رسیدن به سی هزار مشتری استفاده کرد و در این راه، تنها یک فرمول بازاریابی ریاضیاتی از یونان باستان را به کار گرفت، در این باره چنین می‌گوید:

اگر محصول شما در بازار بی‌همتا است، به آن وقت بدهید تا پیشرفت کند. این نکته خصوصا وقتی درست است که محصول شما منحصر به فرد است و به زمان احتیاج دارد تا مردم یاد بگیرند چگونه از آن استفاده کنند.

12. کسب‌وکار شما باید همان چیزی باشد که به آن اشتیاق دارید

اگر در پی تحقق بخشیدن به ایده‌ای درباره کسب‌وکار هستید، تنها به این اتکا کنید که کسب‌وکار مورد نظر شما اصلی‌ترین چیزی است که تاکنون انجام داده‌اید. مطمئن شوید که می‌خواهید درباره ایده‌تان، درباره کسب‌وکارتان، حسابی فکر کنید و متمرکز شوید: تمام روز و حتی هر روز تمام سال.

عملی کردن ایده ها

سوالات متداول درباره عملی کردن ایده ها

در ادامه به چند سوال شایع درباره پیاده سازی ایده ها پاسخ داده‌ایم که شاید سوال شما هم باشد.

ایده دارم اما سرمایه ندارم. چکار کنم؟

معمولا یکی از مراحل دشوار عملی کردن یک ایده سرمایه گذاری اولیه است. با داشتن سرمایه دیگر مشکلی بابت شروع کار وجود نخواهد داشت. اما به علت مشکلات کشور در این برهه این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به ندرت انجام می‌شود زیرا ریسک بالایی دارد. مگر اینکه ایده از پشتیبانی فکری و انسانی خوبی برخوردار باشد تا بازگشت سرمایه اولیه به سرعت اتفاق بیافتد. البته در این مورد باید ایده خود را با فرد سرمایه‌گذار در میان بگذارید که بازهم به علت نبود قوانین درست و حسابی اگر ایده دزدیده شود کاری از دستان برنمی‌آید! این نوع مشکلات برای افرادی که سرمایه اولیه ندارند بسیار اتفاق افتاده است.
در صورت نبود سرمایه گذار شخصی، پیشنهاد این است:
اگر ایده خوبی دارید که کمتر کسی آن را پیاده کرده باشد آن را در پارک علم و فناوری استان خود ثبت کنید و مراحل را تا انتها ادامه دهید (ثبت ایده تا مصاحبه حضوری برای توجیه طرح) تا اگر مورد قبول قرار گرفت سرمایه اولیه برای شما تایید می‌شود.

ایده دارم اما تخصص ندارم، چکار کنم؟

بهترین راه مشورت با متخصصین آن حوزه و سپردن ایده به آنها با مدیریت شماست! و راه سخت کسب تخصص و تجربه با مطالعه و کار در آن حوزه. البته خوبی روش سخت این است که می‌توانید ایده را خودتان اجرایی کنید و همزمان آن را مدیریت کنید. و در صورت گسترش از متخصصان دیگر نیز استفاده کنید.

چطور ایده خود را ثبت کنم؟

ایده یک مفهوم یا یک اثر ذهنی است. یک ایده برای اینکه بتواند به عنوان اختراع ثبت شود باید سه شرط اصلی داشته باشد:

 • جدید بودن در سطح دنیا؛
 • دانش نو آوری (ارایه راه‌حل تکنیکی جهت رفع مشکل موجود در صنعت مربوطه) و ابتکار؛
 • احراز قابلیت ساخت و اجرا.

لذا باید طرح‌های موجود را بررسی کرده و در صورتی که با طرح شما تفاوتی داشته باشد و یا اینکه مشکلی از طرح‌های قبلی را حل کرده باشید قابلیت ثبت را دارد وگرنه به علت نقض قانون اول اختراع (جدید بودن در سطح دنیا) قابلیت ثبت به عنوان اختراع را ندارد.

با توجه به اینکه شرایط ثبت ایده پیچیدگی خاص خودش را دارد، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر از این لینک استفاده کنید.

در زمان‌های آزاد ایده‌های زیادی به ذهنم میرسه اما نمیدونم چکار کنم؟

ایده‌ها را یادداشت کنید! با نوشتن تمام ایده در دفترچه یادداشت‌تان شروع کنید؛ این اولین گام برای ایجاد ایده‌هاست. هنگامی که ایده‌های موجود در ذهن‌‌تان را می‌نویسید، آنچه را که واقعاً ممکن است، می‌توانید ببینیم. دیدن چیزهایی که مقابل‌تان نوشته شده است، شما را قادر می‌سازد بتوانید آنچه می‌خواهید با آن شروع کنید را انتخاب کنید.

سخن پایانی

و در انتها باید این نکته را یادآوری کرد که بدون داشتن صبر هیچ‌یک از این مراحل راهگشا نخواهند بود. پس تا می‌توانید صبر خود را افزایش داده تا بتوانید در بدترین شرایط بهترین تصمیمات را بگیرید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (9)
  1. علی علیپور چاخرلو در 24 مرداد 1402
   سلام خسته نباشید
   من ایده دارم برای برق دارم که تمامی کشور ها به ان نیاز دارن بنظرم من دیگر زمان ان گذشته که دستگاه های که برق کار میکنند با سیم به ان ها برق رسانی کنن من ایده دارم که با ساخت دستگاه تولید برق در درون دستگاه دیگر نیازی ب برق کشی ندارد مثلا تلویزیون رو میشه در بیابان تماشا کرد بدون سیم کشی برقی و دیگر تمامی ساختمان ها شرکت ها نیازی ب برقی کشی از نیرو گاه را ندارند و در اینده نزدیک این دستگاه میتوان بسیاز کوچک کرد و درون گوشی نیز استفاده کرد که دیگر گوشی ب شارژ گذاشتن نیازی ندارد . باتشکر
   پاسخ
  2. پرنیا در 8 تیر 1402
   سلام خسته نباشید من می‌خوام از روش چنل زدن توی ایتا با تلگرام کسب درآمد کنم آیا میشه؟
   در آمد خوبی می‌تونه داشته باشه؟
   بعد ایتا بهتره یا تلگرام؟
   پاسخ
  3. علی گلزاری در 22 اسفند 1401
   کارشناس پرستاری هستم میخوام از طریق موبایل و فضای مجازی به خانوادههایی که بیمار دارند مشاوره بدم که زودتر به نتیجه که همان درمان بیمارشان است برسند برای اینکه درامد از محل این مشاوره داشته باشم چکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید
   پاسخ
  4. مهمان امیر در 13 شهریور 1401
   سلام من ایده ساختمانی دارم با چه کسی می تونم مشورت کنم
   پاسخ
  5. عاطفه در 18 مرداد 1401
   سلام ، من ایده برای بسته بندی محصولات غذایی دارم مثل بسته بندی چیپس و آبمیوه .... ، آیا باید به ثبت اختراع برسانم ؟؟؟؟
   یا میتونم در پارک علم و فناوری استان خودم ثبت کنم؟؟؟؟ یا کلا برای محصولا غذایی باید کارای دیگه کرد
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 18 مرداد 1401

    سلام، بله طرح‌های صنعتی مثل طرح بسته بندی کالا رو می‌تونید ثبت اختراع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با فرایند ثبت طرح صنعتی بسته بندی کالا پیشنهاد می‌کنم ابتدا در گوگل جستجو کنید.

    پاسخ
  6. فاطمه عسگری در 27 تیر 1401
   بادرود آیا می شود در خصوص تجهیزات پزشکی مشاور معتمدی را به من معرفی کنید لطفا ممنون میشم
   پاسخ
   1. مجید حسین زاده
    مجید حسین زاده در 28 تیر 1401

    درود بر شما
    خودم در این حوزه فعالیت نمی‌کنم و به‌همین دلیل نمی‌تونم کمکی کنم اما امیدوارم سایر کاربران بتونن به شما کمک کنند.

    پاسخ
  7. مبین در 27 خرداد 1400
   چگونه ایده ام را برای شرکت سامسونگ بفرستم
   پاسخ
   1. مجید حسین زاده
    مجید حسین زاده در 27 خرداد 1400

    سلام، می‌تونید از راه‌های ارتباطی در بخش تماس با ما در سایت سامسونگ استفاده کنید.

    https://www.samsung.com/us/support/contact/

    پاسخ
    1. مبین در 30 خرداد 1400
     چطور با شوا تماس بگیرم
     پاسخ
     1. مجید حسین زاده
      مجید حسین زاده در 30 خرداد 1400

      می‌تونید از بخش تماس با ما، پیام خودتون رو ارسال کنید تا بعد از بررسی پاسخ داده بشه.

      https://zoomlife.ir/contact.html

      پاسخ
  8. abbas در 8 آذر 1399
   ایده دارم ومنتظرم شرایط جامعه بهتر شه چون هیچگونه اعتمادی ندارم و ثباتی وجود نداره
   پاسخ