زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

احتمالاً بیماری اگزما و بیماری درماتیت را شنیده اید، آیا بنظر شما اگزما و درماتیت، دو بیماری جداگانه است یا خیر؟ آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟ افرادی که دچار التهاب پوست می شوند با جستجوی التهاب پوست در گوگل شاید به نتیجه های مختلفی برسند که در رابطه با بیماری اگزما یا بیماری درماتیت توضیح می دهد!

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

بله و خیر. درماتیت مفهوم گسترده تری دارد که به عبارت ساده به معنای التهاب پوست است. تمام اگزماها، درماتیت هستند، ولی بسیاری از بیماری ها که در دسته بندی درماتیت قرار می گیرد، بیماری اگزما نیستند (مانند درماتیت هرپتی فرم).

بیشتر انواع اگزما را می توان درماتیت نیز نامید. در گذشته وقتی روند ایجاد اگزما به علت تماس با ماده محرک یا حساسیت زا در محیط کار ایجاد می شد، به عنوان درماتیت تماسی تلقی می شد. به طور کلی بهتر است برای اجتناب از زمینه های اشتباه برانگیز، در چنین شرایطی از واژه اگزما استفاده کرد.

اگر به متخصص پوست مراجعه کنید، گاهی به علت اینکه ممکن است علایم بالینی خفیف باشند (مانند پوست خشک خارش دار) در تظاهرات پوستی آتوپی (غیر از کهیر) از واژه درماتیت به جای اگزما استفاده می کنند ولی نامگذاری این بیماری به اسم اگزمای آتوپیک نیز قابل قبول است.

به هر حال برای بعضی از انواع اگزماها (مانند درماتیت پوشک، فتودرماتیت و نورودرماتیت) استفاده از واژه درماتیت معمول است اما برای سایر موارد (مانند اگزمای آستئاتوتیک) واژه اگزما ارجح است.

در موارد دیگر (مانند سبورئیک، دیسکوئید (نومولار) وثقلی)، واژه اگزما و درماتیت هر دو قابل استفاده است. از این رو، وضعیت هنوز بسیار گیج کننده است و بهتر است همواره اصطلاحاتی که به طور شایع تر در منطقه کاری شما مورد استفاده قرار می گیرد پیدا کنید و مطمئن شوید که بیماران واژه های مورد استفاده شما را درک می کنند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود