زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

کلینیک هیلدا

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

احتمالاً بیماری اگزما و بیماری درماتیت را شنیده اید، آیا بنظر شما اگزما و درماتیت، دو بیماری جداگانه است یا خیر؟ آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟ افرادی که دچار التهاب پوست می شوند با جستجوی التهاب پوست در گوگل شاید به نتیجه های مختلفی برسند که در رابطه با بیماری اگزما یا بیماری درماتیت توضیح می دهد!

آیا بیماری اگزما همان بیماری درماتیت است؟

بله و خیر. درماتیت مفهوم گسترده تری دارد که به عبارت ساده به معنای التهاب پوست است. تمام اگزماها، درماتیت هستند، ولی بسیاری از بیماری ها که در دسته بندی درماتیت قرار می گیرد، بیماری اگزما نیستند (مانند درماتیت هرپتی فرم).

بیشتر انواع اگزما را می توان درماتیت نیز نامید. در گذشته وقتی روند ایجاد اگزما به علت تماس با ماده محرک یا حساسیت زا در محیط کار ایجاد می شد، به عنوان درماتیت تماسی تلقی می شد. به طور کلی بهتر است برای اجتناب از زمینه های اشتباه برانگیز، در چنین شرایطی از واژه اگزما استفاده کرد.

اگر به متخصص پوست مراجعه کنید، گاهی به علت اینکه ممکن است علایم بالینی خفیف باشند (مانند پوست خشک خارش دار) در تظاهرات پوستی آتوپی (غیر از کهیر) از واژه درماتیت به جای اگزما استفاده می کنند ولی نامگذاری این بیماری به اسم اگزمای آتوپیک نیز قابل قبول است.

به هر حال برای بعضی از انواع اگزماها (مانند درماتیت پوشک، فتودرماتیت و نورودرماتیت) استفاده از واژه درماتیت معمول است اما برای سایر موارد (مانند اگزمای آستئاتوتیک) واژه اگزما ارجح است.

در موارد دیگر (مانند سبورئیک، دیسکوئید (نومولار) وثقلی)، واژه اگزما و درماتیت هر دو قابل استفاده است. از این رو، وضعیت هنوز بسیار گیج کننده است و بهتر است همواره اصطلاحاتی که به طور شایع تر در منطقه کاری شما مورد استفاده قرار می گیرد پیدا کنید و مطمئن شوید که بیماران واژه های مورد استفاده شما را درک می کنند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود