زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

13 نشانه و علائم شروع سردردهای میگرنی

13 نشانه و علائم شروع سردردهای میگرنی

13 نشانه و علائم شروع سردردهای میگرنی

علائم و نشانه‌های ابتلا به میگرن چیست؟ چگونه سردرد میگرنی، تشخیص داده می‌شود؟ برخلاف باور عموم افراد، همه میگرن‌ها با هاله نور (اختلالات بصری همانند چراغ‌های چشمک زن یا زوال بینایی، طنین صدا یا بی‌حسی، اختلال در صحبت یا حتی ناتوانی یک طرف از بدن) آغاز نمی‌شوند. در ادامه درباره نشانه‌های هشدار دهنده شروع بیماری میگرن بیشتر بخوانید.

میگرن چیست؟

میگرن (Migraine) سردردی شدید و دردناک است که اغلب با علائم هشدار دهنده حسی مانند جرقه زدن در چشم، نقاط کور، سوزن سوزن شدن در دستها و پاها، حالت تهوع، استفراغ و افزایش حساسیت به نور و صدا همراه است. درد آزار دهنده بیماری میگرن ممکن است برای ساعت ها یا حتی روزها طول بکشد.

نشانه های میگرن

نشانه‌های ابتلا به میگرن

در ادامه برخی از نشانه‌های اخطار دهنده‌ی میگرن که باید به آن‌ها توجه کنید، گفته شده‌اند:

با شناسایی سریع نشانه‌ها، ممکن است قادر باشید با مصرف دارو یا تغییر در زندگی روزمره، مقداری از سردرد میگرنی خود را کاهش دهید.

1. تمایل به غذا

دکتر نوآه روزن، رئیس مرکز سلامتی سردرد نورت‌وِل در گرِیت نِک نیویورک می‌گوید: "غذا خوردن غیرعادی ممکن است بخشی از علائم ابتدایی میگرن باشد. ممکن است فکر کنید شکلاتی که ساعت 11 صبح خوردید، عامل بروز سردردتان است، اما در واقع ممکن است بخشی از علائم اولیه‌ای باشد که موجب شدند در وهله‌ی اول این شکلات را بخورید." (به گفته‌ی او، کاکائو ممکن است از میگرن جلوگیری کند.)

2. بیش از اندازه خمیازه کشیدن

به گفته‌ی دکر ماینن، این موضوع به دلیل بروز تغییراتی در فعالیت انتقال دهنده‌ی عصبی دوپامین در مغز رخ می‌دهد.

3. خشکی یا درد گردن

دکتر ماینن می‌گوید: "این نشانه می‌تواند بخشی از علائم ابتدایی یا همراه سردرد باشد." وی برآورد می‌کند که حدود 70 درصد از افراد، هنگام میگرن، گردن درد را نیز تجربه می‌کنند.

به گفته او، مطالعات اخیر تصویر برداری عصبی اف ام آر آی نشان داده‌اند که این اتفاق به دلیل وجود رشته‌های عصبی رخ می‌دهد که از مغز تا مهره‌های گردنی (ناحیه‌ی گردن) کشیده شده و سپس دوباره به مغز بازگشته‌اند. پس ممکن است افراد تصور کنند دردشان عضلانی است، اما در حقیقت، این درد از تغیرات مرتبط با میگرن در مغز ناشی می‌شود.

4. خواب آلودگی بیش از اندازه در طول روز

احساس خواب آلودگی در طول روز می‌تواند یکی از نشانه‌های حمله‌ی میگرن قریب الوقوع باشد. برای مثال، تحقیقی در آوریل سال 2016 در مجله‌ی سردرد و درد (The Journal of Headache and Pain) منتشر شد که بیان می‌کرد نزدیک به 20 درصد از افرادی که میگرن دارند در مقایسه با 13 درصد از افرادی که میگرن ندارند، گزارش کردند که در طول روز بیش از اندازه خواب آلود هستند. (گرچه خستگی در طول روز نشانه‌ای از مشکلات دیگری همانند اختلالات خواب نیز می‌باشد.)

5. ادرار مکرر

طبق گفته‌ی جامعه‌ی سردرد آمریکا، برخی افراد در حالت ابتدایی میگرن، تکرر ادرار دارند که به گفته‌ی موسسه‌ی اختلالات میگرن، این تکرر ادرار ممکن است با درد لگن همراه باشد.

پس از بروز میگرن که ممکن است ساعت‌ها یا حتی سه روز به طول بینجامد، مرحله‌ی پسین یا "اثر میگرن" رخ می‌دهد. موسسه‌ی تحقیقات میگرن (MRF) برآورد می‌کند که حداکثر 80 درصد از افراد، خستگی، دردهای بدن، سرگیجه و حساسیت نسبت به صدا را تجربه می‌کنند واین نشانه‌ها می‌توانند همانند خود میگرن، موجب تضعیف فرد شوند.

6. اورا (Aura)

افرادی که میگرن دارند اغلب اورا را تجربه می‌کنند. رایج ترین اوراها بصری هستند و فرد نورهای چشم زن، نقطه‌ها یا خطوطی می‌بیند. اورا معمولاً 5 دقیقه تا 1 ساعت طول می‌شد و 60 دقیقه بعد سردردهای میگرنی آغاز می‌شوند.

7. افسردگی، ناراحتی یا هیجان

تغییر حالات خلقی نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های میگرن باشد. بعضی بیماران ناگهان احساس افسردگی و ناراحتی شدید می‌کنند در حالیکه هیچ دلیلی برای افسردگی ندارند. بعضی دیگر نیز احساس سرخوشی می‌کنند. پژوهشگران هلندی اخیراً گزارش کرده‌اند که ممکن است رابطه ژنتیکی بین افسردگی و میگرن به خصوص میگرن های همراه با اورا وجود داشته باشد.

8. درد چشم

دردهای میگرنی معمولاً پشت چشم ها حس می‌شوند. بسیاری از مردم آن را چشم درد تصور کرده و نزد چشم پزشک می‌روند، و این کمکی به سردردهای میگرنی نمی‌کند.

9. درد گردن

بسیاری از افرادی که به میگرن مبتلا هستند می‌گویند که گردن آنها می‌گیرد و سپس سرشان درد می‌گیرد. این احتمالاً مرحله قبل از حمله میگرن است. نشانه‌های میگرنی آنها درد گردن است یا این که در پشت گردن خود احساس درد ضربان‌دار می‌کنند.

10. مشکل در صحبت کردن

آیا نمی‌توانید کلمات را ادا کنید و حرفتان را بزنید؟ مشکل در صحبت کردن نیز یکی دیگر از نشانه‌های شروع درد میگرنی است. بسیاری از افرادی که به بیماری میگرن مبتلا هستند حس می‌کنند که در حال چرند گفتن هستند و این رایج‌ترین توصیفی است که بیماران از میگرن می‌دهند.

اگر اولین بار است که مشکلات گفتاری را تجربه می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که این مشکلات به مسئله‌ای جدی تر مانند سکته ربط ندارد.

11. ضعف در یک طرف بدن

وقتی یک دستتان لمس می‌شود، شاید این نشانه شروع سردرد میگرنی باشد. بعضی افراد ضعف عضلانی را در یک طرف بدن قبل از حمله میگرنی تجربه می‌کنند. این ممکن است نشانه سکته باشد، پس بهتر است با پزشک مشورت کنید.

12. تغییر در بینایی

هر چه به شروع میگرن نزدیک تر می‌شوید، بینایی شما مشکل بیشتری پیدا کرده و تاری دید شما بیشتر می‌شود. به علاوه ممکن است نقاط کور یا نورهای خیره کننده یا اشکالی را در منطقه دید خود مشاهده کنید. این مشکلات به تدریج بدتر می‌شوند، اما معمولا بیشتر از یک ساعت طول نمی‌کشند.

هر چه به شروع میگرن نزدیک تر می شوید، بینایی شما مشکل بیشتری پیدا کرده و تاری دید شما بیشتر می شود.

13. مشکلات گوارشی

پرودروم گاهی بر روی دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارد. در این شرایط در معده خود احساس ناراحتی می‌کنید یا دچار یبوست یا اسهال می‌شوید. پزشک می‌تواند در رفع این علائم به شما کمک کند، اما از بروز میگرن پیشگیری نمی‌کند!

میگرن

چگونه سردرد میگرنی، تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص بیماری میگرن براساس شرح حال و معاینه فرد است. طی حمله ممکن است درد در محل عضلات سر و گردن احساس شود. قرمزی چشم، افتادگی پلک در سمت سردرد، افزایش یا کاهش ضربان قلب، افزایش یا کاهش فشار خون نیز در حمله سردرد میگرنی وجود دارد. انجام تصویر برداری مغزی شامل سی تی اسکن و ام آر آی مغزی در فرد مبتلا به سردرد میگرنی با حملات مکرر در معاینه سیستم عصبی نرمال نیاز نیست.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (1)
  1. مهمان فاطمه در 7 شهریور 1400
    سلام من تمام این علائم رو دارم و متاسفانه درد وحشتناکی رو تجربه میکنم تا الان شک داشتم میگرن باشه فکر میکردم فشار خون پایینه اما الان مطمعن شدم مرسی از مطلب خوبتون.
    پاسخ