زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

بهترین روش‌های خانگی درمان جوش سر سفید

بهترین روش‌های خانگی درمان جوش سر سفید

بهترین روش‌های خانگی درمان جوش سر سفید

جوش سر سفید چیست و چطور درمان می‌شود؟ برای از بین بردن جوش سرسفید چرکی و زشت چه کار کنیم؟ جوش سرسفید با روش‌های خانگی و دارویی قابل درمان است که در این روش‌های زیادی برای از بین بردن جوش های سر سفید و چرکی وجود دارد که در ادامه این مطلب از سایت زوم لایف به آنها اشاره کردیم.

در مقابل جوش‌های سر سیاه که قابل فشار داده شدن هستند، جوش‌های سر سفید داخل منافذ مسدود شده قرار دارند. این باعث می‌شود درمان آنها دشوارتر شود. برای اینکه بدانید چگونه جوش‌های سر سفید را درمان کنید، این مطلب را تا پایان بخوانید.

یک نگاه سریع به 10 راهکار بهترین خانگی برای درمان جوش‌های سر سفید:

 • بهترین روش برای پاک کردن منافذ مسدود شده: بخار صورت
 • بهترین ضد میکروبی طبیعی: سرکه سیب
 • بهترین محلول ضد التهابی با هزینه کم: آب لیمو
 • بهترین ضد عفونی کننده: روغن درخت چای
 • بهترین ضد باکتری: عسل
 • بهترین روش برای کاهش چربی اضافی: ژل آلوئه‌ورا
 • بهترین لایه بردار: اسید سالیسیلیک
 • بهترین داروی بدون نسخه: پراکسید بنزوئیل
 • بهترین برای جوش‌های سر سفید و آکنه ملایم: رتینوئیدها
 • بهترین برای بهبود تجدد سلول‌های پوست: اسید آلفا-هیدروکسی

جوش سر سفید چیست؟

جوش سر سفید چیست؟

پوست شما برای تغذیه خود روغن طبیعی تولید می‌کند و چربی اضافی را از طریق منافذ آزاد می‌کند. وقتی این منافذ به دلایلی مسدود یا مسدود می‌شوند، سبوم غدد چربی شروع به جذب آن روغن از پوست می‌کند.

این حالت باعث ایجاد جوش‌های سر سفید یا سر سیاه می‌شود و در موارد شدید به جوش یا آکنه تبدیل می‌شود.

جوش‌های سر سفید معمولاً توسط اپیدرم پوشانده می‌شوند و باعث می‌شوند رنگ پوست شما یکسان به نظر برسند.

چه چیزی باعث جوش های سر سفید می‌شود؟

غدد چربی در سراسر پوست شما قرار دارند و بیشتر آنها ممکن است به فولیکول‌های مو متصل شوند. جوش‌های سر سفید زمانی ایجاد می‌شوند که این فولیکول‌های مو ملتهب شوند. التهاب می‌تواند به دلیل تشکیل غیرطبیعی کراتین، افزایش تولید سبوم و وجود باکتری‌های ایجاد کننده سرسفید رخ دهد.

از مهم‌ترین دلایل بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش سر سفید می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • تولید بیش از حد روغن (چربی)
 • باکتری‌ها
 • هورمون‌ها
 • سلول‌های مرده پوست
 • موهای بازگشتی

چگونه جوش های سر سفید را از بین ببریم؟

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه جوش های سر سفید را به طور طبیعی از بین ببرید، می‌توانید از درمان‌های خانگی استفاده کنید. در اینجا چند روش ساده برای خلاص شدن از شر آن جوش های سرسفید را معرفی کردیم:

درمان جوش سر سفید با ژل آلوئه‌ورا

1. ژل آلوئه‌ورا

یکی از بهترین روش‌های طبیعی برای درمان جوش‌های سر سفید استفاده از ژل آلوئه‌ورا است. آلوئه‌ورا به خاطر توانایی خود در کشتن باکتری‌های مقاوم شهرت دارد. اگر باکتری‌ها به سرعت از بین برود، سلول‌های ایمنی شما می‌توانند به حالت عادی برگردند و التهاب شما کاهش می‌یابد.

چگونه از آلوئه‌ورا استفاده کنیم:

یک لایه ضخیم از ژل آلوئه‌ورا را روی صورت خود بمالید و آن را روی پوست نگه دارید تا توسط پوست جذب شود. می‌توانید از این روش روزانه 2 بار استفاده کنید تا جوش سر سفید را زودتر از بین ببرید.

درمان جوش سر سفید با عسل

2. عسل

عسل دارای خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی قوی است که آن را به یکی از بهترین درمان های خانگی برای جوش سرسفید تبدیل می‌کند. عسل می‌تواند باکتری های افتضاح ایجاد کننده سرسفید روی پوست شما را از بین ببرد. عسل همچنین می‌تواند با التهاب پوست مبارزه کند، بنابراین با استفاده از عسل این برجستگی‌های زشت در کمترین زمان از بین می‌روند.

روش استفاده از عسل برای از بین بردن جوش سر سفید

یک قاشق چای خوری عسل را به مدت 15 ثانیه گرم کنید. با انگشتان خود درجه حرارت عسل را بررسی کنید و اگر متوسط بود، آن را به صورت یکنواخت روی صورتتان بمالید. عسل گرم شده چگالی کمتری دارد و به سرعت در پوست شما نفوذ کرده و شروع به کشتن باکتری‌ها خواهد کرد.

درمان جوش سر سفید با سرکه سیب

3. سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل ماهیت اسیدی آن (سرکه سیب از آب سیب تهیه می‌شود و حاوی اسید استیک است)، به عنوان یک قابض عمل می‌کند. سرکه سیب می‌تواند جوش‌های سر سفید را چروکیده و ناپدید کند.

سرکه سیب می‌تواند به طور مؤثر باکتری‌ها را که در منافذ پوستی شما در حال گسترش هستند، از بین ببرد.

چیزی که سرکه سیب را به یکی از آن درمان‌های خانگی برای جوش‌های سرسفید تبدیل می‌کند که واقعاً می‌توانید روی آن حساب کنید، اثربخشی آن در مقابله با جوش‌های سر سفید است.

چگونه باید از سرکه سیب استفاده کرد؟

2 قاشق چای خوری سرکه سیب را با 8 میلی لیتر آب گرم مخلوط کرده و به آرامی به محلی که جوش‌های سر سفید ظاهر شده‌اند بمالید. می‌توانید از پنبه تمیز استفاده کنید. بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس باید آن را با آب ولرم بشویید. صورت خود را خشک کنید.

درمان جوش سر سفید با آبلیمو

4. آبلیمو

آب لیموی ساده منبع آنتی اکسیدان و ویتامین C است. این ویتامین می‌تواند ایمنی بدن شما را قوی‌تر کند تا بتواند باکتری های مضر را به طور موثرتری شناسایی و از بین ببرد. این می‌تواند استرس اکسیداتیو را که تمایل به آسیب رساندن به سلول‌های پوست شما را دارد، متوقف کند - چیزی که با آکنه و جوش های سرسفید مرتبط است.

آب لیمو همچنین می‌تواند پوست شما را خشک نگه دارد. بنابراین، اگر پوست بیش از حد چرب دارید، آب لیمو باید قابل اعتمادترین درمان خانگی شما برای جوش های سرسفید باشد زیرا چربی اضافی را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد در منافذ شما جمع شود.

چگونه باید از آبلیمو برای درمان جوش سرسفید استفاده کنیم؟

هرگز آب لیموی رقیق نشده را به پوست خود نزنید. قبل از استفاده آن را آب کنید یا با عسل مخلوط کنید. اگر از انگشتان خود برای استفاده از آب لیمو استفاده می‌کنید، ابتدا آنها را تمیز کنید. یا می‌توانید همیشه از یک پد یا توپ پنبه‌ای استفاده کنید.

درمان جوش سر سفید با بخار صورت

5. بخار صورت

بخار صورت نه تنها برای رفع گرفتگی بینی و سینوس‌های مسدود شده خوب است، بلکه یک درمان طبیعی بسیار موثر برای جوش‌های سرسفید نیز هست. بخور صورت باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود. بنابراین، یک جلسه بخار می‌تواند منافذ شما را تمیز کند و به صورت شما اجازه دهد تا دوباره نفس بکشد.

انجام بخور صورت ممکن است سخت باشد امابرای پوست معجزه می‌کند، به همین دلیل است که بخار صورت یکی از بهترین درمان های خانگی برای جوش های سرسفید است.

از بین بردن جوش سرسفید با روغن درخت چای

6. روغن درخت چای

یکی دیگر از روش‌های درمان های خانگی برای جوش های سر سفید استفاده از روغن درخت چای است. این اسانس ویژگی های ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد و می‌تواند باکتری‌های ایجاد کننده جوش سر سفید را از بین ببرد. علاوه بر این، استفاده از روغن درخت چای می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد جوش‌های سرسفید به شما کمک کند..

چگونه باید از روغن درخت چای استفاده کرد؟

می‌توانید از روغن درخت چای به عنوان یک درمان خانگی برای جوش های سرسفید به روش‌های مختلفی استفاده کنید. بسیاری از برندها، شوینده‌ها، پاک کننده‌ها و تونرهای صورت خود را با عصاره روغن درخت چای تزریق می کنند. بنابراین می‌توانید از چنین محصولاتی استفاده کنید. یا می‌توانید روغن درخت چای را به صورت موضعی بمالید.

از بین بردن جوش سرسفید با جوش شیرین

7. جوش شیرین

جوش شیرین فقط چیزی نیست که برای پخت کلوچه و کیک از آن استفاده می‌کنید، بلکه می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی قابل اعتماد برای جوش سرسفید دو برابر شود. این یک لایه بردار فوق العاده است. می‌تواند سلول‌های مرده و کثیفی‌های پوست را از بین ببرد. علاوه بر این، ماسک جوش شیرین سبوم اضافی را از بین می‌برد و جوش های سرسفید شما را خشک می‌کند تا ناپدید شوند. پوستی تمیز و درخشان خواهید داشت.

چگونه از جوش شیرین نهایت استفاده را ببریم؟

یک قاشق چایخوری جوش شیرین را به نصف فنجان شیر تازه اضافه کنید و آن را روی پوست خود بمالید. بگذارید روی صورت کاملا خشک شود و سپس با آب ولرم بشویید.

از بین بردن جوش سرسفید با خمیر دندان

8. خمیر دندان

این احتمالا کم‌انتظارترین درمان خانگی برای جوش‌های سرسفید است. چه کسی می‌دانست که خمیردندان نه تنها بهداشت دهان را ارتقا می‌دهد، بلکه می‌تواند پوستی بدون لک نیز به شما بدهد! برخی از مواد موجود در خمیر دندان شما مانند پراکسید هیدروژن دارای اثر خشکی هستند که باعث کوچک شدن جوش های سر سفید شما می‌شود.

خمیر دندان از فرمولی ساخته می‌شود که برای از بین بردن باکتری‌های داخل حفره دهان ساخته شده است. اما همین خاصیت به خمیر دندان اجازه می‌دهد تا باکتری های سرسفید را از بین ببرد.

نحوه استفاده از خمیر دندان

فقط یک خمیر دندان کوچک را روی جوش‌های سر سفید بمالید و بگذارید خشک شود. با یک پنبه آغشته به آب گرم پاک کنید.

از بین بردن جوش سرسفید با زردچوبه

9. زردچوبه

زردچوبه خواص زیادی برای سلامت و زیبایی پوست دارد و انواع محصولات زیبایی مانند ماسک زردچوبه وجود دارد. همچنین می‌توانید از آن برای از بین بردن جوش سر سفید نیز استفاده کنید. زردچوبه باکتری‌های موجود در منافذ پوست را از بین می‌برد و می‌توانید به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می‌کند.

نحوه استفاده از زردچوبه برای از بین بردن جوش سر سفید

برای ساختن یک درمان طبیعی قوی برای جوش های سرسفید، نصف قاشق چای خوری عسل را در یک قاشق چای خوری شیر بریزید و سپس روی جوش‌ها بمالید. همچنین می‌توانید با زردچوبه و عسل خمیر درست کنید و آن را روی پوست خود بمالید.

از بین بردن جوش سرسفید با اسکراب شکر

10. اسکراب شکر

اسکراب یک درمان خانگی عالی برای جوش سرسفید است. اسکراب شکر می‌تواند حتی سرسخت‌ترین کثیفی‌ها و سلول‌های مرده در منافذ شما را بیرون بکشد. پس از باز شدن منافذ، جوش‌های سرسفید به آرامی ناپدید می‌شوند.

نحوه استفاده از شکر به عنوان اسکراب

نصف قاشق چایخوری شکر را در یک قاشق چای‌خوری آب لیمو رقیق مخلوط کنید. آن را با حرکات دایره‌ای به تمام صورت خود بمالید و روی ناحیه T خود (پیشانی، بینی و کناره‌های بینی) تمرکز کنید.

درمان دارویی جوش سر سفید

  اگر جوش های سرسفید زیادی دارید، ممکن است مجبور شوید برای پیگیری و درمان آن به متخصص پوست مراجعه کنید زیرا به داروهای قوی‌تری نیاز خواهید داشت. در چنین مواردی، پزشکان معمولا توصیه می‌کنند:

 1. رتینوئید
 2. بنزوئیل پراکسید
 3. اسید سالیسیلیک

جلوگیری از ایجاد جوش سر سفید

برای پیشگیری از جوش سرسفید، نکات زیادی وجود دارد که در ادامه مهم‌ترین آنها را توضیح دادیم:

 • حداقل دو بار در روز صورت خود را بشویید تا از تولید سبوم جلوگیری کنید.
 • برای از بین بردن پوست مرده لایه برداری کنید. این به باز کردن منافذ پوست کمک می‌کند، اما در حین انجام این کار، از اسکراب‌های خشن استفاده نکنید.
 • از فشار دادن یا بیرون آمدن جوش‌های سرسفید خودداری کنید زیرا ممکن است منجر به زخم و عفونت شود.
 • موهای خود را مرتب بشویید تا چربی موها پاک شود.
 • قبل از خواب آرایش را پاک کنید تا منافذ مسدود نشود.
 • تلفن همراه، روبالشی و عینک آفتابی خود را تمیز نگه دارید تا پوست صورت شما از تماس با آلودگی، روغن و باکتری جلوگیری کند.
 • یک زندگی بدون استرس داشته باشید و یک رژیم غذایی سالم بدون مواد غذایی با سدیم بالا و کمتر قند داشته باشید تا جوش‌های سرسفید را از بین ببرید.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، از پوست خود مراقبت کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات پوستی توصیه می‌شود روتین پوست داشته باشید.

حرف پایانی

بنابراین جوش‌های سرسفید چیزی نیستند که خیلی نگران آن باشید. به سادگی با درمان‌های خانگی می‌توانید جوش های سرسفید از بین ببرید و پوست صاف و درخشانی داشته باشید.

امیدواریم که استفاده از این روش‌ها برای شما مفید بوده باشد، اگر برای درمان جوش سرسفید از روش‌های دیگری استفاده می‌کنید لطفاً تجربه خودتان را در نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

جوش سر سفید را فشار دهیم؟

به طور کلی، خوب نیست که جوش‌های سفید را فشار دهید. اگر جوش‌های سرسفید را فشار دهید به پوست خود آسیب می‌زنید و ممکن است باعث ایجاد جوش‌های جدید شود یا مسدود شدن منافذ پوستی بیشتر شود.
با این حال، برخی افراد نمی‌توانند از فکر ترکاندن جوش سرسفید دست بردارند. توصیه می‌شود که آنها از روش درست استفاده کنند. یک سوزن ضدعفونی شده برای ترکاندن جوش سرسفید استفاده کنید و حتماً پس از آن، دست‌های خود را به طور کامل بشویید.

راه‌های پیشگیری از جوش سر سفید چه می‌باشند؟

تمیز نگه داشتن پوست، استفاده از محصولات ضد جوش ملایم، استفاده از محصولات غیرکمدانگ‌کننده و جلوگیری از استفاده از محصولات آرایشی چرب ممکن است به پیشگیری از جوش سر سفید کمک کند.

آیا می‌توان غذاهای خاصی را برای جلوگیری از جوش سر سفید مصرف کرد؟

بله، مصرف مواد غذایی سالم و پرفایده‌ای مانند میوه‌ها و سبزیجات، آب کافی می‌تواند به بهبود وضعیت پوست و کاهش جوش سر سفید کمک کند. همچنین، بهتر است از مواد غذایی آلرژن‌زا یا محرک‌های پوستی مانند آلکل، قهوه، شکلات و مواد غذایی چربی بالا پرهیز کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود