زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

8 راه برای کاهش حساسیت دندان

8 راه برای کاهش حساسیت دندان

8 راه برای کاهش حساسیت دندان

آیا دندان‌های حساس دارید؟ آیا می‌دانید چه چیزی موجب حساسیت دندان‌تان می‌شود؟ حساس شدن دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید توسط دندانپزشک بررسی شود اما می‌توانید به کمک روش‌هایی به کاهش حساسیت دندان‌تان کمک کنید. در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

طبق مطالعه‌ای که در مارس 2013، توسط مجله دندانپزشکی آمریکا، انجام شده است، از هر 8 نفر، یک نفر حساسیت دندان دارد. اگر حساسیت دندان خود را به حساب بد شانسی یا ژن بد می‌گذارید، ممکن است بخواهید دوباره در مورد اینکه، آیا خوش شانسی، یعنی مشکلات دندانی شما ناشی از مسواک زدن نامناسب یا نوشیدن نوشیدنی‌های بسیار شیرین، باشد، فکر کنید.

چه چیزی موجب حساسیت دندان‌تان می‌شود؟

دندان‌های ما، با یک لایه‌ی خارجی محافظ مینای دندان و سپس با یک لایه‌ی داخلی دنتین، پوشانده شده است. هنگامی که مینای دندان از بین می‌رود، اگر غذا و نوشیدنی‌های بسیار گرم، سرد، شیرین و اسیدی بخوریم، این مواد از طریق لوله‌های کوچکی به داخل دنتین می‌روند و اعصاب زیرین را تحریک می‌کنند.

زمانی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است به مدت چندین ساعت از طریق دندان‌های خود، احساس شوک‌آوری داشته باشید.

کاهش حساسیت دندان

در ادامه روش‌هایی برای کاهش حساسیت دندان و جلوگیری از آن وجود دارد:

مسواک زدن

با ملایمت مسواک بزنید.

مسواک زدن با قدرت  نه تنها دندان‌های شما را تمیز نمی‌کند، بلکه خطر ابتلا به حساسیت دندان را افزایش می‌دهد. مسواک زدن با قدرت، می‌تواند باعث از بین رفتن لثه‌ها شود و عصب بدون محافظ شود و در نهایت موجب درد دندان شود.

بهتر است از مسواکی با موهای نرم و ریز استفاده کنید. با حرکات ملایم و کوتاه، دوبار در طی روز، دندان‌های خود را مسواک بزنید و مسواک را مدام از طرفی به طرف دیگر نبرید. بجای اینکه از حرکت سایشی محکم استفاده کنید، فکر کنید که دندان‌ها و لثه‌هایتان را ماساژ می‌دهید. تا زمانی که اینکار را به مدت دو دقیقه و دوبار در طی روز انجام دهید، مسواک زدن شما، اثربخش خواهد بود.

خمیر دندان ضد حساسیت

از یک خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید.

خمیر دندان‌های ضد حساسیت، حاوی ترکیباتی هستند که به مسدود شدن انتقال حس از دندان به عصب کمک می‌کند. دوبار در طی روز، از این خمیر دندان استفاده کنید و توجه داشته باشید که باید در طی چند هفته از حساسیت دندان‌های شما، کاسته شود.

بنیاد بهداشت دندان ایتالیا (BDHF) پیشنهاد می‌کند که برای دندان‌های بسیار حساس، سعی کنید که کمی خمیر دندان ضد حساسیت را بصورت مستقیم، روی دندان قرار دهید.

دهانشویه

دندان‌های خود را با دهانشویه‌ی حاوی فلوراید، بشویید.

فلورایدی که در دهانشویه‌های حاوی فلوراید قرار دارد، می‌تواند لایه‌ی مینای دندان شما را تقویت کند، و به کاهش حساسیت دندان شما، نیز کمک می‌کند. فلوراید می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان شما که موجب حساسیت دندان می‌شود، کمک کند.

فقط به یاد داشته باشید که روزانه، بعد از زدن مسواک از دهانشویه استفاده کنید.

نوشیدنی‌های اسیدی

از خوردن نوشیدنی‌های اسیدی پرهیز کنید.

غذاها و نوشیدنی‌های بسیار اسیدی، مینای دندان را از بین می‌برند و باعث حساسیت و پوسیدگی دندان می‌شوند. علاوه بر این، آنها می‌تواند باعث عقب رفتن خط لثه شوند که باعث در معرض خطر قرار گرفتن عصب می‌شود. نوشابه‌های حاوی کربنات، آب میوه‌های مرکبات و مرکبات، همه اسیدی هستند.

به جای اینکه، مرکبات را به تنهایی بخورید، آنها را به وعده‌ی غذایی خود اضافه کنید: غذاهایی که همراه با این میوه سرو می‌شوند، به عنوان بافر عمل می‌کنند و می‌توانند سطح pH دهان را کاهش دهند. حتما  30 دقیقه، پس از مصرف مرکبات، مسواک بزنید.

اسید مینای دهان را تضعیف می‌کند و زود هنگام، می‌تواند به مینای دهان، آسیب برساند.

سفید کردن دندان

از سفید کردن دندان های خود صرف نظر کنید.

روش‌های سفید کردن دندان‌ها و آنهایی که در دندانپزشکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌تواند باعث برخی حساسیت‌های موقتی دندان شوند. بنابراین اگر حساسیت دندان دارید و می‌خواهید دندان‌های خود را مانند مروارید سفید کنید، دندانپزشک خود را از وضعیت خود مطلع کنید.

اگر دندان‌های حساس دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از سفید کردن دندان‌های خود صرف نظر کنید.

محافظ دهان

از محافظ دهان استفاده کنید.

اگر دندان‌های خود را بهم میفشارید، وضعیتی که دندان‌قروچه (Bruxism) نامیده می‌شود. اینکار شما، باعث از بین رفتن مینای دندان شما خواهد شد و از بین رفتن مینای دندان، نیز موجب بروز حساسیت دندان می‌شود.

از آنجا که معمولا افراد دندان‌های خود در شب و در هنگام خواب، به هم می‌فشارند، با دندانپزشک خود در این زمینه صحبت کنید، تا محافظ دهان (نایت گارد)، که در هنگام خواب می‌توانید از آن استفاده کنید را در اختیار شما قرار دهد.

یک پیشنهاد دیگر: از آنجا که فشردن دندان‌های بر روی هم، اغلب نشانه‌ی استرس است، ممکن است نیاز باشد که سبک زندگی روزمره‌ی خود را تغییر دهید (می‌توانید از مدیتیشن، ورزش و غیره استفاده کنید).

درمان دندانپزشکی

از روش‌های درمان دندانپزشکی استفاده کنید.

اگر حساسیت دندان شدیدی دارید، می‌توانید از درمان های دندانپزشکی نیز استفاده کنید. استفاده از ژل حاوی فلوراید (که با غلظت‌های بالا نیز موجود است)، تاج دندان، تزریق و پیوند، می‌تواند به کاهش حساسیت دندان‌های حساس کمک کند.

برای دندان‌های بسیار حساس، می‌توانید از پیوند لثه (روشی که در آن، لثه را از بخشی از دهان برداشته و آن را به قسمتی از دهان که لثه‌ی آن از بین رفته است، پیوند داده می‌شود.) استفاده کنید. یا اگر درد، بیش از اندازه است و نمی‌توان آن را ساکت کرد، می‌توانید از یک کانال ریشه برای حذف عصب استفاده کنید.

اگر هیچکدام از روش‌ها به شما کمک نکرد، می‌توانید از آخرین راه حل استفاده کنید.

مراجعه به دندانپزشک

به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندان‌های شما حساس است و هیچ روشی برای کاهش حساسیت دندان، برای شما کار نبود، پیشنهاد می‌کنیم که به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندان‌هایتان در هوای سرد، درد می‌گیرد، سوال این است که چه چیزی موجب حساسیت دندان به سرما می‌شود.

دندان حساس می‌تواند یک نشانه‌ی هشدار دهنده، از مشکل بهداشتی مربوط به دندان مانند دندان شکستگی، دندان پر شده‌ی ساییده شده، در معرض خطر قرار گرفتن ریشه و یا بیماری لثه باشد. آنچه که باعث حساسیت دندان می‌شود را پیدا کنید و آن را مورد درمان قرار دهید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود