زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

5 نکته برای کاهش وزن در ماه رمضان

5 نکته برای کاهش وزن در ماه رمضان

5 نکته برای کاهش وزن در ماه رمضان

آیا کاهش وزن در ماه رمضان امکانپذیر است؟ بله، در ماه رمضان هم می توانید به فکر کاهش وزن باشید! اگر می خواهید در ماه رمضان وزن کم کنید در این مطلب از سایت زوم لایف 5 نکته برای کاهش وزن در ماه رمضان را توضیح داده ایم که می توانند به کاهش وزن منجر شود. اگر رژیم غذایی برای کاهش وزن دارید برای ادامه در ماه رمضان حتماً با متخصص تغذیه مشورت کنید.

1. آب زیاد بنوشید

با توجه به اینکه روزهای ماه رمضان امسال آنقدر طولانی هستند، که باعث شده تا روزه گرفتن بنظر غیر ممکن برسد، آبرسانی به بدن، کلید اول افطار هم جلوی اشتهای شما به شیرینی جات را خواهد گرفت.

برای کاهش وزن چقدر باید آب بنوشید؟ همان 8 لیوان معروف، یا 2 لیتر آب برای یک روز کفایت می کند.

می توانید به این ترتیب بنوشید:

  • 2 لیوان هنگام افطار
  • 4 لیوان بین افطار و سحر، بیشتر از 1 لیوان در یک ساعت هم ننوشید
  • 2 لیوان دیگر هم در سحر

بخاطر داشته باشید که نوشیدنی های کافئین دار همچون قهوه یا چای سیاه در شمارش بالا حساب نخواهند شد. اصلا بهتر است در کل دور نوشیدنی های ادرار آور را خط بکشید. در عوض، چای های گیاهی، یک جایگزین بی نظیر برای آب خواهند بود، و برای دستگاه گوارشتان هم مفید خواهند بود.

2. افطار سبک و متعادلی بخورید

در ماه رمضان، سوخت و ساز بدن شما کند می شود، در نتیجه انرژی بدنتان هم کاسته خواهد شد. وعده ی افطار، قرار نیست که جبران کل ساعاتی که چیزی نخورده اید را بکند! فراموش کنید که یک روز است چیزی نخورده اید، تصویر کنید که وعده ی شامتان است، و بر این اساس غذا بخورید.

روزه تان را با خرما بشکنید، چرا که خرما سریع ترین منبع برای فراهم کردن قند مورد نیاز بدنتان بعد از روزه است. نیازی نیست که بیشتر از یک خرما بخورید، چرا که خرماها سرشار از قند هستند. پس از آن، یک وعده ی کوچک سوپ، مثل سوپ سبزیجات یا عدس میل کنید، و سوپ های کرمی را نادیده بگیرید.

پس از سوپ هم به سراغ سالاد بروید، و روغن زیتونی که می خواهید روی سالادتان بریزید را به 1 یا 2 قاشق چای خوری محدود کنید. بقیه ی پیش غذاها را هم کلا فراموش کنید، مخصوصا آنهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند. وقتی که پیش غذایتان تمام شد، باید کمی استراحت کنید! نباید دستگاه گوارشتان را تحت فشار بگذارید.

نماز و دعاهایتان را بخوانید، 5 دقیقه راه بروید، یا گپ و گفتی بزنید. وقتی که آماده بودید تا غذا خوردن را ادامه دهید، فقط یک نوع غذا را انتخاب کنید. برای کاهش وزن مهم است که انتخاب تان را هم عاقلانه انجام دهید، و غذاهای سرخ شده را از لیست گزینه هایتان کنار بگذارید. مطمئن شوید که در غذایتان بین کربوهیدرات، و پروتئین تعادل برقرار باشد، و از آن مهم تر اینکه اندازه ی وعده ی غذایی تان را هم کنترل کنید.

3. سحری را نادیده نگیرید

در برنامه کاهش وزن در ماه رمضان، خوردن سحری را نادیده نگیرید. درست است که در ماه رمضان، ساعت هایی که آزادید تا غذا بخورید محدود شده است، اما این بهانه ای نخواهد شد تا وعده ی سحرتان را بی خیال شوید. اگر سحری نخورید، هنگام افطار گشنه تر خواهید بود و احتمال اینکه بیشتر غذا بخورید افزایش پیدا خواهد کرد.

با اینحال، هنگام انتخاب سحری، حواستان باشد که نمکش کم باشد تا در روزی که پیش رو دارید، تشنه تان نکند. همچنین باید ترکیبی از کربوهیدرات های پیچیده (مانند نان گندم کامل، بجای نان های سفید فراوری شده) و منبع خوبی از پروتئین (مانند پنیر یا تخم مرغ) باشد.

این ترکیب، سطح ثابتی از گلوکز در خونتان ایجاد خواهد کرد و باعث خواهد شد تا در طول روز گرسنه نشوید.

4. فعالیت داشته باشید

هدف کاهش وزن در ماه رمضان است پس روزه گرفتن، نباید بهانه ای شود تا کل روز بخوابیم یا اینکه تنبل شویم. در ماه رمضان، باید فعالیت های همیشگی تان را تا حدودی داشته باشید، اما سعی کنید تا هنگامی که خورشید و گرما در اوج قرار دارند، از آنها دور بمانید. بخاطر داشته باشید که با شکم خالی، شما بیش از همیشه چربی خواهید سوزاند.

پس از اینکه افطار کردید، 30 دقیقه ورزش شدید داشته باشید. می توانید ورزش هایی که در خانه امکانش هست انجام دهید، مثل دراز نشست، اسکات، شنا سوئدی، طناب زدن و غیره. در این مورد، بهترین مشاور مربی تان خواهد بود. از وی تمریناتی درخورد خودتان بگیرید.

5. قندهای فرآوری شده را کنار بگذارید

افزایش وزنی که معمولا در رمضان شاهدش هستیم، بخاطر غذاهایی که در افطار می خوریم نیست. درست حدس زدید، قندی که در نوشیدنی ها و شیرینی های مخصوص رمضان هست مقصر چاقی در این ماه هستند.

اگر به کاهش وزن فکر می کنید، در این ماه رمضان، خودتان را به چالش بکشید و فقط مواد غذایی که به طور طبیعی شیرین هستند را مصرف کنید، مثل میوه ها، میوه های خشک، و عسل. این اقدام شما یک تغییر اساسی در سبک زندگی تان خواهد بود، و البته نوبت بعدی که روی ترازو بروید هم یک سورپرایز اساسی خواهد شد!

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود