زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

15 ماسک صورت ضد پیری و جوان کننده خانگی

15 ماسک صورت ضد پیری و جوان کننده خانگی

15 ماسک صورت ضد پیری و جوان کننده خانگی

احتمالاً همه‌ی ما خانم‌ها وسواس استفاده از محصولات و ماسک صورت آماده را داریم. به محض اینکه اواخر دهه‌ی بیست سالگی را رد می‌کنیم، دچار پارانوئید می‌شویم و هرچیزی که در فروشگاه‌ها ارائه می‌شود را امتحان می‌کنیم. اما استفاده از ماسک‌های صورت شیمیایی می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

به جای استفاده از محصولات و ماسک‌های شیمیایی، می‌توانید این ماسک‌های صورت خانگی استفاده کنید. بله، شما می‌توانید با کمک وسایل موجود در آشپزخانه با پیری پوست‌تان مبارزه کنید تا پوستی جوان و شاداب داشته باشید.

ماسک‌های ضد پیری خانگی

ماسک‌های صورت ضد پیری که درخانه درست می‌شوند، سالم و پر از مواد مغذی هستند. این ماسک‌ها به صورت شما درخشندگی می‌بخشند و بافت پوست‌تان را بهبود می‌دهد. حالا وقت آن است که یک سری از این ماسک‌های خانگی ضد پیری را که به طور قطع باعث بهتر و جوان‌تر شدن پوست شما می‌شود را امتحان کنید.

ماسک صورت روغن نارگیل

1. ماسک صورت روغن نارگیل

این ماسک صورت باعث می‌شود پوست شما محکم شود و آسیب‌های وارد شده به پوست را از بین می‌برد. از پوست شما دربرابر آفتاب محافظت می‌کند و پوست شما را زنده نگه می‌دارد. می‌توانید ازاین ماسک به صورت روزانه استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه ماسک:

 • یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل؛
 • یک دوم قاشق غذاخوری روغن هسته‌ی انار؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

روغن نارگیل و روغن هسته‌ی انار را در یک کاسه باهم ترکیب کنید و بعد گردن و صورت خود را تمیز کرده و مخلوط را به روی این قسمت‌ها بمالید. اجازه دهید یک ساعت روی پوست‌تان بماند و بعد آن را بشویید.

ماسک صورت بنتونیت رس

2. ماسک صورت بنتونیت رس

ماسک صورت بنتونیت خاک رس بافت‌های آسیب دیده پوست را ترمیم کرده و همچنین به جوانسازی پوست کمک می‌کند. استفاده از این ماسک صورت باعث کاهش خطوط و چین و چروک می‌شود و با عفونت‌های پوستی مبارزه می‌کند. می‌توانید در هفته 2 بار از این ماسک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • 2 قاشق چای‌خوری خاک رس؛
 • چند قطره روغن گل رز؛
 • چند قاشق چایی‌خوری آب؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

خاک رس، آب و گلاب را در یک کاسه‌ی غیر فلزی با هم مخلوط کنید تا کاملا فرم بگیرد و مخلوط شود و بعد آن را روی صورت و گردنتان بمالید. اجازه دهید 10 تا 20 دقیقه بماند تا خشک شود و بعد با آب گرم آن را بشویید.

ماسک صورت آووکادو

3. ماسک صورت آووکادو

این ماسک به علت اینکه سرشار از آنتی‌اکسیدان می‌باشد، با علائم پیری مثل پوست افتاده و شل، خطوط ریز مبارزه می‌کند و برای از بین بردن چین و چروک بسیار موثر است. می‌توانید در هفته 2 الی 3 بار از این ماسک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • نصف یک آووکادو؛
 • یک قاشق غذاخوری جو دو سر؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

آووکادو را دریک کاسه ریز کنید و جو را به آن اضافه کنیدو خوب باهم مخلوط کنید. ماسک را به روی صورت خود بمالید و اجازه دهید که 10 تا 20 دقیقه بماند. سپس با آب گرم بشویید و به نرمی خشک کنید.

ماسک صورت موز

4. ماسک صورت موز

این ماسک صورت سرشار از ویتامین E و A می‌باشد که  به سلامت پوست کمک کرده و باعث درخشندگی پوست‌های شما می‌شود. همچنین استفاده از ماسک صورت موز می‌تواند ناهماهنگی و چند رنگی پوست را از بین ببرد. می‌توانید از این ماسک به صورت روزانه استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک موز؛
 • یک قاشق غذاخوری گلاب؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

موز را دریک کاسه له کنید و گلاب را به آن بیفزایید. مواد را خوب با هم مخلوط کنید و بعد به گردن و صورت خود بمالید.اجازه دهید که 15 تا 20 دقیقه روی صورتتان بماند تا خشک شود. بعد آن را با آب سرد بشویید و سپس به آرامی صورتتان را خشک کنید.

ماسک صورت آب برنج

5. ماسک صورت آب برنج

این ماسک صورت حاوی ترکیبات فلاونویید است که با پیری مبارزه می‌کند و همچنین باعث سفتی و محکمی پوست صورت می‌شود. شما می‌توانید از این ماسک هر روز استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک فنجان آب برنج؛
 • حوله‌ی کاغذی؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

فنجان آب برنج را در ظرفی ریخته و حوله‌ی کاغذی را که درآن سوراخ‌هایی برای چشم‌ها، بینی و دهانتان ایجاد کرده‌اید، درون آب برنج بخیسانید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه در آن بماند. سپس آن را بیرون آورده و به آرامی بچلانید. حوله‌ی کاغذی را حدود 15 تا 30 دقیقه روی صورت خود قرار داده و بعد آن را برداشته و صورتتان را بشویید.

ماسک صورت قهوه

6. ماسک صورت قهوه

این ماسک صورت شما را صاف می‌کند و خطوط ریز صورت را کاهش می‌دهد. این ماسک با از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست، پوست صورت شما را تمیز می‌کند. شما می‌توانید از این ماسک 2 تا 3 بار درهفته استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک قاشق غذاخوری قهوه؛
 • یک قاشق چای خوری کاکائو؛
 • یک قاشق چایخوری روغن نارگیل؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

در یک کاسه، قهوه و کاکائو را با هم مخلوط کنید و بعد روغن نارگیل را به آنها بیفزایید تا خمیری بدست آید و بعد خمیر را به گردن و صورت خود بمالید. اجازه دهید 15 تا 30 دقیقه روی صورتتان بماند تا خشک شود. سپس به آرامی با کمک آب سرد، ورقه ورقه‌های ماسک را از پوست جدا کنید و صورتتان را بشویید و بعد به آرامی صورتتان را خشک کنید.

ماسک صورت زردچوبه

7. ماسک صورت زردچوبه

ماسک صورت زردچوبه یک ماسک ضد التهاب، ضد باکتری و حاوی آنتی اکسیدان است. این ماسک پوست را روشن‌تر می‌کند و لکه‌های تیره‌ی پوست را کاهش می‌دهد. می‌توانید از این ماسک به صورت روزانه استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه؛
 • سه قاشق چایخوری گلاب؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

گلاب را به ظرف حاوی پودر زردچوبه کاستوری اضافه کنید و آنها را خوب مخلوط کنید تا به یکخمیر نرم و قوام یافته دست پیدا کنید. مخلوط را به آرامی روی صورت و گردن خود بمالید و به مدت 20 دقیقه اجازه دهید روی صورتتان بماند. آن را با آب سرد بشویید و به آرامی خشک کنید.

ماسک صورت خیار

8. ماسک صورت خیار

این ماسک صورت حاوی آنزیم‌هایی است که روی پوست شما کار می‌کنند تا جوان‌تر و روشن‌تر به نظر برسند. همچنین استفاده از ماسک خیار باعث شادابی پوست می‌شود. می‌توانید این ماسک را هر روز استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • نصف یک خیار؛
 • یک قاشق‌غذاخوری آب لیمو؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

خیار را خرد کرده و آب لیمو را به آن اضافه کنید. آن را روی صورت خود بمالید و بگذارید 10-20 دقیقه بماند. ماسک را با آب سرد بشویید و بعد به آرامی صورتتان را خشک کنید.

ماسک صورت سیب‌زمینی و هویج

9. ماسک صورت سیب‌زمینی و هویج

این ماسک لکه‌های پوستی و دایره‌های تیره را درمان و پوست را روشن‌تر می‌کند. این ماسک حاوی ویتامین A است که باعث کاهش چین و چروک پوست می‌شود. هر روز می‌توانید از این ماسک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک سیب‌زمینی متوسط؛
 • یک هویج به اندازه متوسط؛
 • یک قاشق چایخوری گلاب؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

سیب‌زمینی و هویج را با هم رنده کرده و در یک کاسه بریزید. گلاب را به خمیر اضافه کرده و خوب مخلوط می‌کنیم. خمیر را روی صورت و گردن خود بمالید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه روی صورتتان بماند. ماسک را بشویید وبعد صورتتان را خشک کنید.

ماسک صورت آلوئه‌ورا

10. ماسک صورت آلوئه‌ورا

این ماسک صورت بهترین ماسک برای بهبود و جوان سازی پوست است. از آسیب دیدن و ازبین رفتن کلاژن‌های صورت جلوگیری می‌کند و از درون صورت به نحوی کار می‌کند تا مانع ایجاد چین و چروک شود. هر روز می‌توانید از این ماسک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • دو قاشق غذاخوری عصاره آلوئه‌ورا؛
 • چند قطره آب لیموترش؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

آب لیموترش را به عصاره آلوئه ورا اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. آن را روی صورت خود بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند تا خشک شود. ماسک را از صورت خود شسته و صورتتان را خشک کنید.

ماسک صورت شنبلیله

11. ماسک صورت شنبلیله

این ماسک خطوط و چین و چروک‌های صورت را کاهش می‌دهد. پوست را لایه‌برداری می‌کند، تیرگی‌های صورت را کاهش می‌دهد و به درخشندگی پوست شما می‌افزاید. می‌توانید هفته‌ای 3-4 بار از این ماسک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک فنجان کوچک تخم شنبلیله که یک شب خیس خورده؛
 • یک قاشق چایخوری گلاب؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

تخم شنبلیله را آسیاب کرده و گلاب را به آن اضافه کنید تا خمیر نرمی ایجاد شود. مخلوط را روی صورت خود بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند.  آن را با آب سرد بشویید و به آرامی صورتتان را خشک کنید.

ماسک صورت پوست پرتقال

12. ماسک صورت پوست پرتقال

این ماسک باعث کاهش استرس اکسیداتیو در سلول‌های پوستی می‌شود که درنتیجه باعث محکم شدن پوست شما می‌شود. باعث تجدید سلول‌های فرسوده می‌شود و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. می‌توانید هفته‌ای 2-3 بار از این ماسک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک قاشق غذاخوری پودر پوست پرتقال؛
 • یک قاشق چایخوری پودر چوب صندل؛
 • یک قاشق غذاخوری گلاب؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

پودر پوست پرتقال و پودر چوب صندل را مخلوط کرده و گلاب را به آن اضافه کنید. همه مواد را مخلوط کنید تا خمیری تشکیل شود. خمیر را روی صورت و گردن خود بمالید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه روی صورتتان بماند. بعد از خشک شدن ماسک را بشویید و بعد به آرامی صورتتان را خشک کنید.

ماسک صورت پاپایا

13. ماسک صورت پاپایا

این ماسک سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و پوست را تازه می‌کند. این ماسک از سلول‌ها در مقابل آسیب رادیکال آزاد محافظت می‌کند و به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند. می‌توانید هر روز این ماسک را روی صورت خود بمالید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • مقداری پاپایا؛
 • یک قاشق غذاخوری آب لیمو؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

پاپایا را در یک کاسه له کنید و آب لیمو را به آن اضافه کنید. خمیر را روی صورت و گردن خود بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند تا خشک شود. بعد ماسک را بشویید و صورتتان را به آرامی خشک کنید.

14. ماسک صورت گلیسیرین

این ماسک به پوست شما رطوبت و سلامتی می‌بخشد. منافذ مسدود شده‌ی پوست را باز می‌کند و خطوط ریز را کاهش می‌دهد. همچنین پوست را تغذیه کرده و سلامتی آن را حفظ می‌کند. هر روز می‌توانید از این ماسک استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک قاشق چایخوری گلیسیرین گیاهی؛
 • 2 عدد کپسول ویتامین E؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

کپسول های ویتامین E را باز کنید و آن را به گلیسیرین اضافه کنید. آنها را به خوبی مخلوط کرده و آن را روی صورت و گردن خود بمالید. اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی صورتتان بماند و بعد صورت خود را بشویید.

ماسک صورت جلبک دریایی

15. ماسک صورت جلبک دریایی

می‌دانیم که جلبک دریایی در کمتر خانه‌ای وجود دارد. اما با توجه به خاصیت ضدپیری بسیار بالای جلبک دریایی، تصمیم گرفتیم که این ماسک را نیز به شما معرفی کنیم.

این ماسک صورت باعث صاف شدن، یک رنگ شدن و مرطوب شدن پوست می‌شود. این ماده حاوی ویتامین C است که باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. می‌توانید این ماسک را هفته‌ای 3-4 بار استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه این ماسک:

 • یک قاشق غذاخوری پودر جلبک دریایی؛
 • دو قاشق غذاخوری آب ولرم؛

روش استفاده از این ماسک صورت:

یک کاسه بردارید و پودر جلبک دریایی را با آب گرم در آن مخلوط کنید تا یک خمیر نرم ایجاد شود. آن را روی صورت خود بمالید و بگذارید 15-30 دقیقه روی صورتتان بماند تا خشک شود. بعد صورتتان را با آب بشویید و به آرامی خشک کنید.

آیا این ماسک های خانگی جواب می‌دهند؟

بله. جواب می‌دهند. هرچند که استفاده و دیدن نتیجه ماسک‌ها زمان بر می‌باشد. شما باید صبور باشید و استفاده از یک ماسک را کنار نگذارید تا بعد بتوانید از مزایای ضد پیری این ماسک‌ها لذت ببرید.

مبارزه با پیری صورت، روندی پیچیده و چالش برانگیز نمی‌باشد. این کار براحتی چرخ‌زدن درآشپزخانه، انتخاب مواد موردنیاز، درست کردن ماسک و استفاده ازآن برای صورتتان است. نکته‌ی اصلی دراین است که ترکیبات درستی را انتخاب کنید و ماسک با صورتتان سازگار باشد. بنابراین قبل ازاینکه چین چروک و خطوط ریز بر روی صورتتان ظاهر شود، از ماسک‌های ضدپیری خانگی مثل مواردی که دربالا ذکر شد، استفاده کنید.

آیا استفاده از راه های درمانی بالینی بهتر نمی باشد یا اینکه بهتراست از ماسک های خانگی ضد پیری استفاده کنیم؟
انتخاب هرکدام ازاین راه ها وابسته به سلیقه ی شما می باشد. اگر که به دنبال روش سریع برای درمان هستید، روش های بالینی مناسب شما می باشد، درغیر این صورت انتخاب ماسک های خانگی به اندازه ی کافی خوب و مفید خواهد بود.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود