زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

برای خواب راحت این 4 نکته را رعایت کنید

برای خواب راحت این 4 نکته را رعایت کنید

برای خواب راحت این 4 نکته را رعایت کنید

خوابیدن تنها حالت برای استراحت و آرامش بدن است. این بدین معناست که بدون خواب کافی، شما بر روی عملکرد بدن خود تاثیر می گذراید. حداقل زمان خوابیدن برای بزرگسالان 6 ساعت و برای کودکان 8 ساعت است. اگر این میزان ساعت نمی خوابید باید بدانید که عوامل زیادی بر روی خواب شما تاثیر می گذارد، اما شما باید یاد بگیرید که چگونه آن ها را کنترل کنید.

برای اینکه بتوانید همیشه خواب راحتی داشته باشید در ادامه به 4 نکته اشاره کردیم که رعایت آنها به شما کمک می کند تا شب ها بهتر بخوابید. در ادامه با زوم لایف همراه باشید:

1. فعالیت های روزانه

فعالیت ها و تمریناتی که در طول روز انجام می دهید به درمان بی خوابی کمک می کند. فعالیت های فیزیکی باعث خستگی بدن می شوند و بدن پس از انجام آن ها نیاز به استراحت دارد. با این حال، از آنجایی که این فعالیت ها متابولیسم انرژی را افزایش می دهد، که مانع خواب است، شما باید ساعت ها قبل از خواب آن ها را انجام دهید.

ثانياً، از چرت زدن در طول روز خودداری کنید، زیرا خواب شب را تحت تأثير قرار مي دهند. فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون، عضلات چشم را خسته می کند و نور آبی که توسط اکثر صفحه ها منتشر می شود، کیفیت خواب شب را تحت تاثیر قرار می دهد.

از قرار گرفتن در معرض نور روشن تا دو ساعت قبل از خواب خودداری کنید.

2. رژیم غذایی برای خواب

عادت های غذایی شما تأثیر مستقیم بر کیفیت خواب و درمان بی خوابی دارند. اطمینان حاصل کنید که غذای خود را سه ساعت قبل از خواب میل کنید. این فاصله اجازه می دهد تا بدن غذا را هضم کند و تنظیمات بدن را به سطح مطلوب می رساند. خوردن بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد  برعملکرد طبیعی بدن تأثیر می گذارد، استرس ایجاد می کند و باعث کمبود خواب می شود.

مصرف تحریک کننده ها برای بیدار نگه داشتن بدن به خصوص مصرف آن ها قبل از خواب، بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد. این تحریک کننده ها شامل الکل، کافئین و نیکوتین است.

3. آرامش قبل از خواب

یک خواب خوب همراه با آرامش است، پس اگر می خواهید بهتر بخوابید باید قبل از خواب با انجام کارهایی سعی کنید که آرامش خود را بدست بیاورید. کارهایی مانند خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش را به برنامه قبل خواب خود اضافه کنید.

بهتری خوابیدن

4. محیط خواب

اتاق و رختخواب تاثیر مستقیم بر کیفیت خواب دارند. از اتاق خواب برای فعالیت های دیگر خودداری کنید. زیرا به مغز کمک می کند تا هدف شما از اتاق را درک کند.

اتاق های تاریک هورمون ملاتونین را تحریک می کنند که موجب خواب آلودگی می شود. برای پنجره ها از پرده های سنگین استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام دستگاه های نوری را خاموش می کنید. اتاق خواب شما باید پارامترهای تنظیم شده داشته باشد، زیرا خیلی سرد یا خیلی داغ بودن باعث ناراحتی می شود.

وسایل روشنایی کم نور بهترین گزینه هستند. اندازه تخت باید مناسب باشد تا بتوانید در آن به راحتی حرکت کنید. همچنین پوشش کفی باید به اندازه کافی نور باشد. برای تشک و بالش، کیفیت فوم بر روی آرامش بخش بود آن تاثیر می گذارد. اگر از درد  پشت و گردن بیدار می شوید، کف پا و کفپوش خود را نرم تر کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (1)
  1. مهدی بهرامزاده در 1 بهمن 1399
    سلام خسته نباشید مرسی خیلی خوب میتونم بخوابم
    پاسخ