زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه با رژیم کتوژنیک کاهش وزن داشته باشیم؟

چگونه با رژیم کتوژنیک کاهش وزن داشته باشیم؟

چگونه با رژیم کتوژنیک کاهش وزن داشته باشیم؟

رژیم کتوژنیک چطور به کاهش وزن کمک می‌کند؟ کاهش وزن با کتوژنیک شدنی است؟ این رژیم غذایی برای کاهش وزن و مبارزه با بیماری‌های متابولیکی گزینه محبوبی است و افراد زیادی از این رژیم غذایی برای لاغر شدن استفاده کردند. اما رژیم غذایی کتوژنیک چطور به کاهش وزن ما کمک می‌کند؟ در ادامه این مطلب از مجله زوم لایف درباره مزایای رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن توضیح دادیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

اهمیت مبارزه با چاقی ...

چاقی یکی از بزرگ‌ترین عوامل خطر برای بیماری‌زایی و مرگ‌ و میر ‌است. چاقی عوارض زیادی دارند و اگر برای درمان چاقی فکر نشود،  جالب است بدانید که سالیانه میلیون‌ها نفر بر اثر چاقی می‌میرند! برای مبارزه با چاقی، رژیم‌های غذایی زیادی وجود دارد که فقط برخی از آن‌ها مورد تایید هستند. یکی از این رژیم‌های غذایی، رژیم کتوژنیک است که بجز کاهش وزن، فواید دیگری هم برای سلامت بدن دارد.

رژیم کتوژنیک چطور باعث کاهش وزن می‌شود؟

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن بسیار مؤثر است. رژیم کتوژنیک به کاهش وزن، حفظ توده عضلانی و بهبود نشانه های بسیاری از بیماری ها کمک زیادی می کند. در حقیقت پژوهش های بسیار زیادی به مقایسه رژیم‌ های کم چرب و رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن پرداخته اند. یافته ها نشان می دهند که رژیم کتوژنیک در برابر رژیم های کم چرب تاثیر بسیار بیشتری دارد حتی در صورتی که تعداد کالری کل دریافتی یکسان باشد.

یک پژوهش انجام شده نشان داد، افراد در رژیم کتوژنیک 2.2 برابر کاهش وزن بیشتر نسبت به افرادی داشتند که یک رژیم با کالری و چربی پایین را انجام انتخاب کرده بودند. همچنین سطح HDL کلسترول و تری گلیسیرید آنها نیز بهبود پیدا کرده بود.

شما می‌توانید نمونه کاهش وزن با رژیم کتوژنیک (رژیم کم کربوهیدرات) با رژیم کم چرب را در نمودار زیر مشاهده کنید:

نمونه کاهش وزن با رژیم کتو

در پژوهش دیگری، رژیم غذایی کم کربوهیدرات با رژیم غذایی دیابت (کم چربی) مقایسه شد. در نتیجه افرادی که رژیم کم کربوهیدرات مثل رژیم کتوژنیک داشتند، 6.9 کیلوگرم کاهش وزن داشته‌اند، در حالی که گروه رژیم دیابتی (کم چربی) تنها 2.1 کیلوگرم وزن کم کرده‌اند. در طی 3 ماه رژیم کم کربوهیدرات باعث کاهش وزن 3 برابری نسبت به گروه کم چرب گردید.

رژیم کتو و کاهش وزن
رژیم‌های کم کربوهیدرات مانند رژیم کتوژنیک؛ به کاهش وزن بدن افراد دیابتی و غیر دیابتی کمک می‌کند.

با این حال، نظریه‌های متضاد برای این یافته‌ها وجود دارد. برخی محققان معتقدند که این نتایج صرفاً به دلیل دریافت پروتئین بالاتر است و برخی دیگر فکر می‌کنند که یک مزیت متابولیک متمایز برای رژیم‌های کتوژنیک وجود دارد (9, 10). سایر مطالعات رژیم غذایی کتوژنیک نشان داده‌اند که افراد در صورت عدم کنترل یا محدودیت در مصرف چربی می‌توانند، کاهش چربی و کاهش وزن را تجربه کنند.

اگر شمارش کالری را دوست ندارید، بررسی‌ها نشان می‌دهد رژیم کتوژنیک گزینه خوبی برای شما است. شما به سادگی می‌توانید بدون شمارش کالری و حذف غذاهای مشخص شده، رژیم بگیرید و لذت کاهش وزن را تجربه کنید.

خلاصه:
رژیم کتوژنیک؛ برای کاهش وزن گزینه مناسبی است زیرا شواهد به خوبی از آن حمایت می‌کند.

مکانیسم رژیم کتوژنیک در کاهش وزن

در ادامه بررسی می‌کنیم که چطور رژیم کتوژنیک باعث کاهش وزن می‌شود.

 • مصرف پروتئین بالاتر: در رژیم کتوژنیک مصرف پروتئین افزایش پیدا می‌کند، زیرا پروتئین‌ها اشتها را کاهش می‌دهند و باعث کاهش وزن می‌شوند.
 • کاهش مصرف کربوهیدرات: محدود کردن میزان مصرف کربوهیدرات، گزینه‌های غذایی شما را نیز محدود می‌کند. کاهش مصرف کربوهیدرات می‌تواند به میزان قابل توجهی کالری مصرفی شما را کاهش دهد.
 • گلوکونئوژنز: بدن شما چربی و پروتئین را به کربوهیدرات برای مصرف بدن تبدیل می‌کند. اولین سوختی که بدن شما برای تولید انرژی تجزیه می‌کند، کربوهیدرات‌ها هستند، این فرآیند هر روز منجر به سوزاندن کالری‌های اضافی می‌‌شود.
 • سرکوب کننده اشتها: رژیم کتوژنیک به شما کمک می‌کنند، در طول روز احساس سیر بودن داشته باشید. این مسئله به خاطر تغییرات مثبت در هورمون‌های گرسنگی از جمله لپتین و گرلین اتفاق می‌‌افتد.
 • بهبود حساسیت به انسولین: رژیم غذایی کتوژنیک می‌توانند حساسیت به انسولین را به طور چشمگیری بهبود بخشد، و همچنین سوخت و ساز بدن (افزایش متابولیسم) را بالا ببرد.
 • کاهش ذخیره چربی: برخی تحقیقات نشان می‌دهد رژیم کتوژنیک ممکن است لیپوجنسیس، روند تبدیل قند به چربی را کاهش دهند.
 • افزایش چربی سوزی: رژیم کتوژنیک سرعت چربی سوزی را در ورزش و فعالیت‌های روزانه افزایش می‌دهد.

با توجه به توضیحاتی که داده شد، مشخص است که رژیم کتوژنیک یک رژیم کاهش وزن موفق در مقایسه با رژیم‌های کربوهیدرات بالا، کم پروتئین و رژیم‌های کم چربی است.

خلاصه:
رژیم کتوژنیک؛ به شما در افزایش چربی سوزی، کاهش مصرف کالری و افزایش احساس سیری کمک می‌کند و به نسبت سایر رژیم‌های غذایی کاهش وزن بیشتری خواهید داشت.

کاهش وزن کتوژنیک

با رژیم کتوژنیک چقدر کم می‌کنیم؟

کاهش وزن در هفته برای هر شخصی متفاوت است و قابل مقایسه نیست. هر شخصی شرایط بدنی متفاوتی دارد و به همین دلیل شرایط کاهش وزن نیز متفاوت خواهد بود. ممکن است در ماه اول رژیم کتو، کاهش خیلی خوبی را تجربه کنید اما در ماه‌های بعد کاهش وزن قابل قبولی نداشته باشید! این بستگی به سوخت ساز بدن (متابولیسم) شما دارد.

برای اینکه تجربه خوبی از رژیم کتوژنیک و کاهش وزن داشته باشید باید نکاتی که قبل از شروع رژیم کتوژنیک مهم است را بخوانید. در مطلب دیگری 12 نکته مهم برای شروع رژیم کتوژنیک را توضیح دادیم که توصیه می‌شود حتماً بخوانید.

بعد از شروع رژیم ممکن است استپ وزنی نداشته باشید و هر هفته 1 تا 2 کلیو کاهش وزن را تجربه کنید، یا اینکه در یک هفته تغییری در وزن نداشته باشید! اما ممکن است در هر رژیم غذایی دچار استپ وزنی شوید، اگر دچار این مشکل شدید پیشنهاد می‌کنیم مطلبی که درباره استپ وزنی در رژیم کتوژنیک منتشر کردیم را بخوانید.

حرف پایانی
در رژیم کتوژنیک؛ بیشتر وعده‌های غذایی خود را روی سبزیجات کم کربوهیدرات و گوشت‌های پرچرب، ماهی یا تخم مرغ قرار دهید و مصرف کربوهیدرات خود را به کمتر از 30 تا 50 گرم در روز محدود کنید. اگر به رژیم کتوژنیک پایبند باشید، برای کاهش وزن گزینه بسیار مناسبی است.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (6)
 1. ز هره اتشی در 20 آبان 1402
  سلام چجوری باید برنامه های رژیم رو بگیریم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 20 آبان 1402

   سلام، کتوژنیک یک رژیم غذایی شخصی است یکی می‌توانید بعد از آشنایی با اصول کتوژنیک برای خودتان برنامه هفته‌ای تهیه کنید.

   برای شروع آشنایی با کتوژنیک می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید:

   https://zoomlife.ir/health/diet/234-ketogenic-diet.html

   همچنین کتاب کتوژنیک را نیز می‌توانید تهیه بفرمایید که توضیحات بیشتر در لینک زیر وجود دارد:

   https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

   پاسخ
 2. علی مرشدی در 5 خرداد 1402
  سلام ببخشید همراه با رژیم ورزش هم هست یا نه؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 خرداد 1402

   سلام، بله می‌تونید ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی انجام بدید. چرا ورزش سنگین مثل بدنسازی توصیه نمیشه؟ به دلیل اینکه کربوهیدرات کمتری مصرف می‌کنید و بدن انرژی کافی نداره و همین باعث آسیب میشه.

   پاسخ
 3. نوشین در 29 دی 1401
  من امروز، اولین روزی هست که رژیم کتوژنیک گرفتم و بسیار راضی هستم. فقط تنها سوالی که دارم این هست که من هنوز بعد از خوندن چند مقاله، متوجه نشدم که آیا مواد غذایی بدون کربوهیدرات را می توان نامحدود مصرف کرد یا نه. بعضی مقالات می گویند می توان نامحدود مصرف کرد و بعضی مقالات می گویند محدودیت دارد.
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 30 دی 1401

   کتوژنیک یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات است و شما باید در طول مدت رژیم در مصرف کربوهیدرات دقت کنید. هدف رژیم کتوژنیک تغییر منبع سوخت بدن از کربوهیدرات به چربی است که باعث چربی سوزی می‌شود.

   شما در این برنامه غذایی باید در مصرف کربوهیدرات بسیار سخت‌گیر باشید زیرا محدودیت مصرف کربوهیدرات باید روزانه 30 تا 50 گرم باشد.

   پاسخ
 4. امین در 19 دی 1397
  من خودم عاشق شیرینی هستم. برای همین برام مهم بود که با توجه به این رژیم بتونم شیرینی بخورم. کلی دنبال دستور پخت گشتم و یه دستور خوب پنکیک کتوژنیک پیدا کردم.
  پاسخ
 5. فاطمه در 13 شهریور 1396
  سلام، ممنونم از مقاله خوبتون.
  من اگه بخوام این رژیم رو شروع کنم باید در اولین حرکت چه کاری انجام بدم.
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 شهریور 1396
   سلام، خواهش میکنم.
   لینک زیر رو باز کنین
   https://zoomlife.ir/health/diet/234-ketogenic-diet.html
   پاسخ