زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ 13 عارضه جانبی که باید بدانید

عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ 13 عارضه جانبی که باید بدانید

عوارض رژیم کتوژنیک چیست؟ 13 عارضه جانبی که باید بدانید

کتوژنیک، یک رژیم غذایی کوتاه مدت و مناسب لاغری است. اما این رژیم کتوژنیک مثل تمام رژیم‌های غذایی عوارضی هم دارد که در این مطلب شایع‌ترین عوارض رژیم کتوژنیک را توضیح داده‌ایم. رژیم کتوژنیک، یک برنامه غذایی عالی برای کاهش وزن و کاهش قند خون است اما می‌تواند عوارض جانبی برای سلامت بدن در پی داشته باشد. در ادامه با معرفی عوارض جانبی رژیم غذایی کتوژنیک همراه زوم لایف باشید.

عوارض شایع در رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم غذایی کتوژنیک به طور معمول خطرناک نیستند. از عوارض آن می‌توان به یبوست، کاهش قند خون یا سوء هاضمه اشاره نمود. البته در رژیم با کربوهیدرات کم، اثرات دیگری نظیر ایجاد سنگ کلیه یا افزایش سطح اسید بدن شود (اسیدوز).

علیرغم اینکه این رژیم برای افرادی که از نظر جسمی در سلامت هستند مشکلی ایجاد نمی‌کند اما این امکان نیز وجود دارد که در مواردی عوارضی نیز به دنبال داشته باشد. از این عوارض تحت عنوان آنفولانزای کتو (Keto Flu)  نام برده می‌شود. این عارضه چند روزی بیشتر به طول نخواهد انجامید و از علائم آن می‌توان به ضعف در عملکرد مغز، افزایش اشت‌ها، برخی مشکلات گوارشی، پایین آمدن سطح انرژی و نیز ناتوانی در تمرینات ورزشی اشاره کرد.

 • برای کم‌کردن شانس بروز این عوارض می‌بایست قبل از قطع کامل ورود کربوهیدرات‌ها به بدن، چند هفته‌ای را با برنامه رژیم کم کربوهیدرات شروع کرد. این استراتژی باعث می‌شود تا بدن بیاموزد که برای تولید انرژی مورد نیاز خود می‌بایست به سوزاندن چربی‌ها روی بیاورد.

یکی دیگر از عوارض رژیم کتوژنیک برهم خوردن تعادل آب و مواد معدنی در بدن است. از این رو اضافه کردن اندکی نمک به وعده های غذایی روزانه و یا مصرف مکمل‌های مواد معدنی (با نظر پزشک) می تواند به بدن شما کمک کند.

 • با نظر پزشک می‌‌توانید بصورت روزانه 3000 تا 4000 میلی‌گرم سدیم، 1000 میلی‌گرم پتاسیوم و 300 میلی‌گرم منیزیم مصرف کنید تا این عارضه را نیز به حداقل برسانید.

شایع‌ترین عوارض رژیم کتوژنیک که در روزهای ابتدایی رژیم در اکثر افراد ظاهر می‌شود به شرح زیر می‌باشد:

 • تشنگی بیش از حد؛
 • تکرر ادرار؛
 • خستگی؛
 • گرسنگی؛
 • سردرگمی، اضطراب؛
 • احساس سبکی سر و لرزش؛
 • تعریق؛
 • سردرد؛
 • سستی و بیحالی؛
 • حالت تهوع؛
 • سردرگمی و گیجی؛
 • گرفتگی عضلات پا؛
 • یبوست؛
 • بوی بد دهان؛
 • کاهش عملکرد فیزیکی؛
 • ریزش مو؛

1. رژیم کتو و مادران شیرده

مطالعات مرتبطی درباره ی رژیم کتو و شیر دادن انجام شده است، اگرچه در حال حاضر هیچ چیزی به خوبی مورد تحقیق قرار نگرفته است. تاکنون دریافت شده که داشتن رژیم های غذایی کتوژنیک در هنگام شیر دهی معمولا سالم است.

توصیه شده است که هنگام شیردهی برای کمک به بدن برای تولید شیر، 30 تا 50 گرم کربوهیدرات اضافی از میوه ها استفاده کنید. همچنین ممکن است شما مقداری کالری اضافی هم مصرف کنید. یه خصوص 300 تا 500 کالری چربی اضافی برای کمک به تولید شیر. شما باید همواره با پزشک متخصص در ارتباط باشید.

ریزش مو در رژیم کتوژنیک

2. ریزش مو در رژیم کتوژنیک

اگر پس از گذشت 5 ماه از رژیم غذایی کتوژنیک دچار ریزش مو شدید، این معمولا موقت است. می توانید مولتی ویتامین مصرف کنید و کارهایی را که همیشه انجام می دادید، انجام دهید. اگرچه ریزش مو در رژیم غذایی کتوژنیک بسیار نادر است، شما می توانید خطر ریزش مو را با داشتن 8 ساعت خواب در شبانه روز و محدود نکردن بیش از حد کالری ها، کاهش دهید.

3. سنگ کلیه با رژیم کتو

تحقیقات کمی در مورد رژیم غذایی کتوژنیک و سنگ کلیه انجام شده. اما بیشتر مردمی که به آن مبتلا شدند، بهبود یافتند و درمان شدند. تنها مشکلی که گزارش شده است افزایش برخی ناراحتی‌ها در آغاز رژِیم کتوژنیک است که اگر شما آن را تحمل نمایید، بهبود می‌یابد.

پرسش دیگری که بسیار مطرح می‌شود، این است که اگر شخصی کیسه صفرا خود را برداشته باشد، آیا می تواند رژیم لاغری کتوژنیک را اجرا کند؟ پاسخ مثبت است. شما ممکن است چربی خود را به تدریج افزایش دهید تا زمانی دیگر به بدن خود اجازه بدهید از آن استفاده کند.

بالا رفتن کلسترول خون در رژیم کتوژنیک

کتوزنیک و کلسترول بالا

3. افزایش کلسترول در رژیم کتو

تحقیقات بسیاری درباره سطح کلسترول در رژیم کتوژنیک انجام شده است که نتیجه آنها بالا رفتن سطح کلسترول خون در رژیم کتوژنیک بود. کلسترول بالا به طور کلی به دلیل افزایش HDL (کلسترول خوب) است که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌‌دهد. ممکن است میزان تری گلیسیرید شما افزایش یابد، اما این چیزی عادی است به خصوص برای افرادی که در حال کاهش وزن هستند. این افزایش با کاهش وزن، کم  و عادی خواهد شد.

درصد کمی از مردم در رژیم کتوژنیک هستند که افزایش LDL را تجربه می‌ کنند. این افزایش معمولا طبیعی است (هرچند آزمایش آن سخت‌تر است). خطر کلسترول LDL به اندازه و غلظت آن بستگی دارد که نشان داده شده که در کتوژنیک سالم هستند.

5. رژیم کتوژنیک و سوء هاضمه

به طور کلی، با آغاز رژیم کتوژنیک از سوء هاضمه و سوزش سر دل خلاص می‌شوید. اگر مشکلی داشتید، خوب است چربی مصرفی خود را محدود کنید و به تدریج مقداری را که در روز مصرف می‌کنید، افزایش دهید.

6. رژیم غذایی کتوژنیک و خارش پوست

دلیل علمی خاصی درباره ی خارش برخی افراد در هنگام استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک وجود ندارد. تنها چند تجربه اندک درباره ی خارش افراد وجود دارد و در اینجا درباره آن ها صحبت می‌شود. بنابراین حکایات، این خارش باعث تحریک استون می‌شود که در عرق دفع می‌شود (به همین دلیل ممکن است شما بد نفس بکشید).

برای حل این مشکل بهتر است لباس مناسب‌تری بپوشید و عرق کنید. همچنین خوب است پس از عرق کردن حمام کنید. اگر مشکل آخر را دارید، بهتر است کربوهیدرات بیشتری بخورید یا فعالیت‌های بدنی خود را تغییر دهید.

7. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات (بیشتر گرفتگی عضلات پا) یکی از عوارض بسیار معمول رژیم لاغری کتوژنیک است. این گرفتگی بیشتر در صبح زود یا شب اتفاق می افتد. اما به طور کلی این یک مسئله بسیار جزئی است. این نشانه ای از کمبود مواد معدنی به خصوص منیزیم در بدن است. به اندازه کافی مایعات بنوشید و در غذایتان نمک بریزید. این کار منیزیم را بیشتر می کند و این مشکل حل می‌شود.

یبوست در رژیم کتوژنیک

یبوست

8. رژیم کتو و یبوست

بزرگترین علت یبوست؛ کم آبی است. یک راه حل ساده این است که آب بیشتری بنوشید و سعی کنید مقدار آن را به یک گالن در روز بیشتر نزدیک کنید. سبزیجات فیبر دارند و استفاده از آن‌ها معمولا می تواند مفید باشد. گرفتن فیبر از سبزیجات این مشکل را حل می‌کند. اگر این کافی نبود، پودر پوسته پوسته شده یا پروبیوتیک بخورید.

9. تپش قلب در رژیم کتو

وقتی بخواهید برای کاهش وزن از رژیم لاغری کتوژنیک استفاده کنید، ممکن است متوجه این شوید که قلب شما تندتر و محکم تر می تپد. این طبیعی است، پس نگران نباشید. اگر مشکل طول کشید، مایعات و نمک مصرف کنید. معمولا این کافی است تا این مشکل حل شود. اگر مشکل ادامه یافت، روزانه یک مکمل پتاسیم مصرف کنید.

10. کاهش عملکرد فیزیکی

ممکن است در آغاز رژیم غذایی کتوژنیک، محدودیت‌هایی را در فعالیت‌های خود مشاهده کنید، اما این فقط به خاطر عادت کردن بدن شما به این رژیم برای مصرف چربی است. هرچه بدن شما تغییر کند تا چربی را برای انرژی استفاده کند، همه‌ی استحکام و استقامت شما به حالت عادی بازمی‌گردد. اگر باز هم در انجام فعالیت خود مشکل داشتید، بهتر است قبل از انجام فعالیت خود کربوهیدرات مصرف کنید.

11. تکرر ادرار

در روزهای ابتدایی رژیم کتوژنیک بدن اقدام به سوزاندن گلیکوژن اضافی (گلوکز ذخیره شده ) در کبد و عضلات می‌کند و شکستن گلیکوژن مقدار زیادی آب در بدن شما آزاد می شود، بنابراین شما ناچارید برای دفع این آب دفعات بیشتری ادرار کنید.

12. از دست رفتن مواد معدنی استخوان‌ها

زمانی که بی کربنات مایع خارج سلولی و به دنبال آن ph خون کاهش می‌یابد، خون اسیدی شده و یا به اصطلاح اسیدوز صورت می‌گیرد. در این حالت استخوان‌های بدن شروع به از دست دادن مواد معدنی خود کرده و به همین خاطر میزان کلسیم دفع شده در ادرار افزایش می‌یابد.

13. اختلال در خواب شبانه

اختلال در خواب شبانه برای بعضی از افرادی که در رژیم غذایی کتوژنیک هستند نیز از عوارض رژیم کتوژنیک می باشد. نداشتن خواب خوب و رضایت بخش در طول شب برای افراد تحت رژیم های لاغری به علت کمبود انسولین و سروتونین است. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از میان وعده‌هایی قبل از خواب استفاده کنید که دارای کربوهیدرات و پروتئین باشد.

سخن پایانی

در اینجا با شایع‌ترین عوارض رژیم کتوژنیک آشنا شدید. اگر می‌خواهید بدون عوارض جانبی از این رژیم غذایی بهره ببرید، بهتر است از یک برنامه غذایی مناسب با شرایط حسمانی خودتان استفاده کنید. در طول برنامه غذایی مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می‌نوشید و غذاهایی که دارای منابع مواد مغذی هستند را می‌خورید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: مطالب موجود در مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (13)
 1. مریم وفائیان در 14 دی 1402
  سلام خداقوت
  دومین باره رژیموشروع میکنم عالیه و۲سال پیش۱۶کیلوبااین رژیم کم کردم
  الان دوباره رژیمموشروع کردم ولی هردوبار بعداز ۱۰روز اول فقطوسط سینه هام جوشهای قرمزوباخارش بالا شروع بع زیادشدن میکنه
  علتش چیه؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 16 دی 1402

   سلام وقت بخیر
   عوارض جانبی رژیم کتوژنیک باتوجه به تغییر ریتم بدن و دریافت مواد غذایی چرب ممکنه برای هر شخصی متفاوت باشه. باتوجه به اینکه قبلاً هم تجربه شروع این رژیم رو داشتید در هر دو سری یک عوارض مشابه رو تجربه کردید.

   پاسخ
 2. راضیه شمس در 10 مرداد 1402
  با سلام و خسته نباشید من یک ماه این رژیم شروع کردم وزنم۹۷ بود الان ۸۹ شدم ۲۰کیلو اضافه وزن دارم میتونم این رژیم رو ادامه بدم ؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 11 مرداد 1402

   سلام، میزان کاهش وزن خوبی داشتید، اگر شرایطش رو دارید می‌تونید بین ۲ تا ۳ این رژیم رو ادامه بدید.

   پاسخ
 3. مهمان مریم در 31 تیر 1402
  سلام من ۸ روزه که رژیم و شروع کردم...دیسک کمر دارم الان خیلی بدتر شده نمیتونم راه برم سمت چپ باسن و پام بشدت درد داره و اینکه هفته قبل سیکل ماهانم تموم شده بود ولی الان بعد یک هفته دوباره خونریزی شدید دارم و فشارم پایینه سرم گیج میره یبارم از سرگیجه باسر افتادم زمین...رژیم کتوژنیک برای من خطرناکه؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 31 تیر 1402

   سلام وقت بخیر، شما بیشتر از هرشخص دیگری به وضعیت خودتون آگاه هستید و باید بدانید که با این فشار قاعدتاً نباید رژیم غذایی را ادامه دهید و باید به بدن فرصت ریکاوری و استراحت بدهید.

   باتوجه به توضیحاتی که دادید بهتره زمانی رژیم کتوژنیک رو شروع کنید که از نظر جسمانی شرایط بهتری داشته باشید و حداقل برای مدتی فعالیت بدنی کمی داشته باشید. به دلیل اینکه تغییر منبع سوخت و ساز بدن از کربوهیدرات به چربی باعث می‌شود در ابتدا بدن شما انرژی کافی نداشته باشد.

   پاسخ
 4. مرضیه جمشیدی در 10 تیر 1402
  مطالب فوق العاده مفید بود ممنونم
  پاسخ
 5. سپیده جمیل آذر در 25 خرداد 1402
  سلام . من ۱۲ روز ک رژیم رو شروع کردم ولی از دیروز از ساعت ۱۲ ظهر دست و پام شل میشه ضربان قلبم بالا و پایین میشه سرگیجه و حالت تهوع هم دارم دیروز بعد چند ساعت خوب شدم امروزم تکرار شده و الان بازم همونجورم
  ب نظرتون چیکار باید بکنم
  با ذکر اینکه دیابت نوع ۲ و کم کاری تیروئید هم دارم و بعضی اوقات پرپرانول هم استفاده میکنم برای بهم ریختن ضربان قلبم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 27 خرداد 1402

   سلام، اگر این مسئله هنوز هم ادامه داره پیشنهاد می‌کنیم رژیم رو ادامه ندید. این عوارض کتوژنیک معمولاً در چند روز وجود داره و بعد از تطبیق پیدا کردن بدن شما، به‌مرور کاهش پیدا می‌کنه. اگر ادامه دار باشه باید رژیم رو قطع کنید.

   پاسخ
 6. دلارام در 19 اردیبهشت 1402
  سلام وقت بخیر من 20 روزه کتویی شدم اما حدود یک هفته اس صورتم به شدت جوش زده جوش های سر سفید آیا به رژیمم ادامه بدم ؟ و برای درمان جوش ها چکار کنم ؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 26 اردیبهشت 1402

   سلام وقت بخیر

   در این مدت که از ارسال نظر شما گذشته، شرایط چطور بود؟ آیا رژیم را ادامه دادید؟

   رژیم غذایی و سبک زندگی در ایجاد جوش های سر سفید موثر هستند. بهتر است از کربوهیدرات های کم گلیسمی، چربی های سالم، پروتئین و غذاهای غنی از آنتی اکسیدان استفاده کنید.

   پاسخ
   1. دلارام در 26 اردیبهشت 1402
    بله رژیم رو ادامه دادم البته صبح ها یک قاشق خاکشیر در آب میریزم و میخورم اما تاثیری نداشته و همچنان جوش های سر سفید تمام اطراف دهان چانه بینی و بین دوتا ابرو مو پوشانده و خوب نشده
    از روعن زیتون و دنبه و کره گاوی استفاده میکنم مصرف کربوهیدرات رو هم که قطع کردم سبزیجات فقط کدو سبز و کرفس و اسفناج گوجه فرنگی و کاهو به مقدار کم استفاده میکنم
    پاسخ
    1. مجله زوم لایف
     مجله زوم لایف در 1 خرداد 1402

     درباره جوش سر سفید و دلایل ایجادش در مقاله دیگری توضیح دادیم:

     https://zoomlife.ir/beauty/1817-cause-whiteheads.html

     دلایل زیادی می‌تواند باعث بروز جوش سر سفید شود که رژیم غذایی یکی از آنهاست. با تغییراتی که ایجاد کردید باید شرایط بهتر شود و نیاز به زمان دارد. از زمانیکه جوش سر سفید ایجاد می‌شود ممکن است از بین رفتن آنها تا 2 هفته یا بیشتر هم طول بکشد.

     البته این جوش‌ها خطرناک نیستند و ظاهر ناخوشایندی دارند. اگر قبلاً چنین شرایطی نداشتید و با شروع رژیم کتوژنیک این جوش‌های سر سفید ظاهر شدند پیشنهاد می‌کنیم پوست صورت خود را روزانه با پاک کننده ملایم بشویید.

     پاسخ
 7. مهمان سمیرا در 15 اردیبهشت 1402
  سلام وقت بخیر من کلسترولم بالاس 224و تری گلیسرید هم بالاس و 85کیلو هستم میخواستم رژیم کتو بگیر و استفاده کنم بنظرتون جواب میده؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 19 اردیبهشت 1402

   سلام، باتوجه به شرایطی که دارید رژیم کتوژنیک توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای بهبود شرایط از رژیم مدیترانه ای استفاده کنید.

   برای آشنایی با این رژیم غذایی به لینک زیر مراجعه کنید:

   https://zoomlife.ir/health/diet/567-mediterranean-diet.html

   پاسخ
 8. مجیدمحمدی در 30 بهمن 1401
  ممنون از اینکه مقاله حاشیه نداشت و مستقیم رفتید سر اصل مطلب و جواب سوال رو نوشتید و موضوع مقاله دقیقا مطابق با سوال من بود . از اینکه برای وقت مخاطب تون ارزش قائل هستید تشکر میکنم
  پاسخ
 9. مهمان عسل در 28 بهمن 1401
  سلام من ۷ روزه رژیم کتو رو گرفتم و از ۲ ماه قبل مصرف قند های مصنوعی رو قطع کرده بودم و فقط قند ها طبیعی مثل خرما مصرف کردم. با این حال الان توی کتو دچار کاهش قند خون شدم و سرگیجه دارم چیکار کنم بنظرتون؟ یه خرما بخورم؟ بعدش از کربوهیدرات دیگه ام کم کنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 28 بهمن 1401

   سلام، اینها از عوارض اولیه کتوژنیک هستش چون بدن شما هنوز به کربوهیدرات نیاز داره! اگر قبل از کتوژنیک قند خون شما پایین بود باید در این رژیم بسیار مراقب این مسئله باشید!

   درباره مصرف خرما قبلاً توضیح دادیم که می‌تونید در لینک زیر بخونید:

   https://zoomlife.ir/health/nutrition/1235-dates-on-a-ketogenic-diet.html

   پاسخ
 10. مهمان بهار در 29 آبان 1401
  سلام من ۲۶سالمه حدود ۵۰روزه ک رژیم کتو گرفتم از چند روز بعد از گرفتن بین سینه هام و همزمان وسط کمرم شرو ب زدن جوش های قرمز کرد شدیدا خارش داره وازار دهندس علتش چی میتونه باشه‌؟ممنون میشم کمک کنین
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 29 آبان 1401

   سلام، ممکنه استفاده از رژیم کتوژنیک برای شما مناسب نبوده باشه. گرفتی عضلات سینه و جوش قرمز غیرعادی هستش. رژیم رو ادامه ندید و برای پیگیری علت اصلی به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ