زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

دفع سنگ کیسه صفرا (سنگ کبد) بدون عمل جراحی

دفع سنگ کیسه صفرا (سنگ کبد) بدون عمل جراحی

سنگ کیسه صفرا (سنگ کبد) زمانی ایجاد می‌شود که تعادل خوبی از مواد شیمیایی در کیسه صفرا وجود نداشته باشد. سنگ کیسه صفرا قابل درمان است و دفع سنگ کیسه صفرا بدون عمل جراحی یکی از روش‌های طبیعی درمان این سنگ است.

افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی بیشتر احتمال دارد که سنگ‌های صفراوی تولید کنند. همچنین سنگ کیسه صفرا در زنان به ویژه خانم‌هایی که چند بار زایمان کرده‌اند، بیشتر بروز پیدا می‌کند. سن شیوع سنگ کیسه صفرا بین 40 تا 50 سالگی است، بنابراین قبل و پس از این زمان این عارضه کمتر دیده می‌شود.

کیسه صفرا

کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا (Gallbladder) کیسه کوچکی است که در طرف راست بدن و در زیر کبد قرار دارد و در حقیقت انبار صفرا می‌باشد. صفرا در کبد ساخته شده و از طریق لوله‌ای به کیسه صفرا می‌ریزد. کار صفرا هضم و شکستن چربی‌ها است. هنگامی که چربی وارد اثنی عشر (قسمت اول روده باریک) می‌شود کیسه صفرا فشرده شده و صفرا وارد این قسمت می‌شود.

برعکس این که پزشکان عقیده دارند که کیسه صفرا عضو مهمی نیست و در صورت داشتن سنگ با عمل آن را در می‌آورند، این عضو اهمیت فراوانی داشته و در طب چینی کانال مخصوص انرژی برای آن وجود دارد.

سنگ کلیسه صفرا چیست؟

سنگ کیسه صفرا (Gallstone) بر اثر تحرک نداشتن مواد درون کیسه صفرا ایجاد می‌شود، بنابراین این مواد، داخل کیسه صفرا باقی می‌مانند و لجن صفراوی را ایجاد می‌کنند که این لجن در آینده به سنگ تبدیل می‌شود.

آنهایی که تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفته‌اند ناراحتی‌های زیادی را خواهند داشت زیرا صفرا پس از تولید، مستقیم به اثنی عشر می‌ریزد و بنابراین هنگامی که چربی احتیاج به صفرا دارد مقدار صفرای مورد نیاز وجود نداشته و اینگونه اشخاص نمی‌توانند چربی را بخوبی هضم و جذب کنند. آنچه که پزشکان سنگ کیسه صفرا می‌نامند در حقیقت سنگ کبد است زیرا این سنگ‌ها در کبد تولید شده و وارد کیسه صفرا می‌شوند و دلیل آن هم این است که هنگامی که این روش را آنهایی که حتی کیسه صفرا ندارند، انجام دهند تعداد زیادی سنگ از آنها دفع می‌شود.

کارشناسان معتقدند که رژیم کم چربی و دارای فیبر بالا ممکن است به جلوگیری از تشکیل سنگ‌های صفراوی کمک کند.

انواع سنگ کیسه صفرا

بطور کلی 2 نوع سنگ کیسه صفرا وجود دارد که در ادامه توضیح داده‌ایم:

 • سنگ های کلسترولی: ممکن است در صورت وجود کلسترول بالا در صفرا تشکیل می‌شوند. آنها نوع اصلی و شایع سنگ‌های صفراوی در ایالات متحده هستند.
 • سنگ های رنگدانه‌ای: این نوع سنگ‌ها زمانی تشکیل می شوند که بیلیروبین زیادی دو مجرای صفرا وجود داشته باشد. آنها در میان افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی، عفونت مجرای صفراوی و یا اختلالات خونی مانند کم خونی سلول‌های داسی شکل، رایج هستند.

کارشناسان کاملا نمی‌دانند که چرا کیسه صفرای برخی افراد تعادل مواد شیمیایی‌اش را برهم می‌زند که باعث تولید سنگ‌های صفراوی می‌شوند، در حالی که در بدن بقیه افراد این اتفاق نمی‌افتد.

افرادی که احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا دارند

 • زنانی که باردار بوده‌اند؛
 • سابقه خانوادگی؛
 • افرادی که به تازگی وزن زیادی از دست داده‌اند؛
 • سریعا وزن زیادی کم کردن و دوباره اضافه‌کردن، می‌توانند خطر ابتلا به سنگ‌های صفراوی را در مردان افزایش دهند.
 • زنان مصرف کننده داروهای ضدبارداری؛
 • زنانی که تحت درمان استروژن با دوز بالا قرار می‌گیرند؛
 • افرادی رابطه خونی نزدیک با فردی که سابقه سنگ صفراوی دارند.
 • یک مطالعه نشان داد که یک ژن به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سنگ‌های صفراوی را افزایش می‌دهد.
 • افرادی که چربی بالایی در رژیم غذایی خود دارند.
 • زنان دو برابر مردان مبتلا به سنگ صفراوی می‌شوند.
 • افراد بالای 60 سال؛
 • افرادی که داروهای کاهش کلسترول مصرف می کنند، به نام استاتین؛
 • افراد مبتلا به دیابت؛
 • علاوه بر این، درمان جایگزینی هورمونی (HTR) برای زنانی که در دوران یائسگی هستند با خطر بالایی از مشکلات کیسه صفرا مرتبط است.
 • علائم سنگ کیسه صفرا درد شدید در طرف راست شکم و گاهی در تمام شکم است.

علائم سنگ صفرا

سنگ‌های صفراوی ممکن است نشانه‌ها یا علائمی را ایجاد نکنند. اگر سنگ صفراوی در یک کانال انتقالی قرار گیرد؛ باعث انسداد می‌شود. علائم و نشانه‌های حاصل عبارت‌اند از:

 • درد ناگهانی و به سرعت در حال تشدید، در قسمت فوقانی شکم؛
 • درد ناگهانی و به سرعت در حال تشدید در مرکز شکم، درست زیر سینه؛
 • درد پشت بین تیغه‌های شانه‌ای؛
 • درد در شانه راست؛
 • تهوع یا استفراغ.

از بین بردن سنگ کیسه صفرا

از بین بردن سنگ کیسه صفرا بدون جراحی

به نقل از دکتر سهراب خوش‌بین: روش زیر را بارها به بیماران خود پیشنهاد کرده‌ام و به آسانی سنگ کیسه صفرا خارج شده و از شر عمل جراحی خلاص شده‌اند حتی بسیاری از بیماران یک هفته قبل از نوبت عمل جراحی به من مراجعه کرده‌اند که با این روش سلامتی خود را بازیافته‌اند.

مواد مورد احتیاج برای دفع سنگ کیسه صفرا:

این کار را باید حتما روزی انجام دهید که در منزل هستید مثلا تعطیل آخر هفته زیرا این عمل دو روز طول می‌کشد. روزی را که انتخاب می‌کنید صبحانه سبکی بخورید مانند آب میوه، و یا کمی نان و عسل و به هیچ وجه نباید غذای چرب بخورید تا اینکه صفرا داخل کیسه صفرا جمع شود تا با فشار بتواند دفع سنگ را انجام دهد.

برای دفع سنگ کیسه صرف به روش دکتر سهراب خوش‌بین، مراحل زیر را باید انجام دهید:

 • ناهار را باید سبزیجات پخته و بدون چربی بخورید و بعد از ساعت دو بعد از ظهر نباید چیزی بخورید ویا بیاشامید و اگر غیر این عمل کنید سنگها دفع نشده و بعداً احساس بیماری خواهید کرد.
 • ساعت 6 بعد از ظهر یک قاشق غذاخوری سولفات منیزیم را در داخل نصف لیوان آب سرد حل کرده، نوشیده و روی آن یک لیوان آب بنوشید. البته بعد از آن چند بار توالت می‌رسید و روده‌ها کاملاً تخلیه می‌شود.
 • ساعت 8 بعد از ظهر این عمل را دوبار تکرار کنید یعنی یک قاشق سوپخوری سولفات منیزیم را در نصف لیوان آب حل کرده و با یک لیون آب بنوشید.
 • ساعت 9:45 شب نصف لیوان روغن زیتون را در داخل مخلوط کن بریزید سپس آب یک گریپ‌فروت درشت را گرفته و به آن اضافه کرده و آنرا کاملاً با هم مخلوط کنید و بعد آنرا داخل یک لیوان بزرگ ریخته و با خود به رختخواب ببرید. البته قبلاً تمام کارهای خود را از قبیل مسواک زدن و غیره انجام دهید که دیگر از رختخواب بلند نشوید.
 • ساعت ده شب در کنار تختخواب خود ایستاده و تمام این مایع را بخورید و به پشت و یا به طرف راست دراز بکشید و به سنگ‌های کیسه صفرا فکر کنید که نرم شده و کم کم پائین می‌آیند.

بسیاری از اشخاص در حدود ساعت 5 یا 6 صبح بیدار شده و به توالت می‌روند و در این موقع تعداد بسیار زیادی یعنی بین 200 تا 1000 سنگ ریزه مانند نخود سبز از روده خارج می‌شوند. می‌توان یک سبد روی توالت گذاشت و آنها را جمع کرده در شیشه بریزید و به دکتر نشان دهید. سنگ‌ها به محض داخل شدن در آب شکسته می‌شوند.

البته برای اینکه سنگ‌ها خارج شده و کبد و کیسه صفرا کاملاً تمیز شوند بعد از بیدار شدن که معمولاً ساعت 6 صبح است یک لیوان دیگر سولفات منیزیم بخورید و دوباره بعد از دو ساعت این عمل را تکرار کنید. ظهر می‌توانید غذاهای سبکی مانند سبزیجات پخته میل کنید ولی برای شام غذای معمولی صرف کنید.

چگونه از سنگ صفرا جلوگیری کنیم؟

شما می‌توانید خطر ابتلا به سنگ‌های صفراوی را کاهش دهید اگر:

 • هیچ وعده‌ی غذایی را از دست ندهید. سعی کنید هر روز صبحانه بخورید. صرف غذای کم یا روزه می‌تواند خطر سنگ صفرا را افزایش دهد.
 • آهسته وزن کم کنید. اگر شما نیاز به از دست دادن وزن دارید؛ آهسته‌تر وزن خود را از دست بدهید. کاهش وزن سریع می‌تواند خطر سنگ صفراوی را افزایش دهد.
 • حفظ وزن سالم. چاقی و داشتن اضافه وزن باعث افزایش خطر سنگ‌های صفراوی می‌شود. هنگامی که به وزن استاندارد می‌رسید، با حفظ رژیم سالم و ادامه تمرین، آن وزن را حفظ کنید.
 • از مصرف غذاهای چرب بپرهیزید.
 • لبنیات کم چرب را انتخاب کنید.
 • از روغن‌های گیاهی استفاده کنید.
 • رژیم غذایی گیاهی انتخاب کنید تا فیبر غذایی شما افزایش یابد.
 • از مصرف غذاهای سرخ شده اجتناب کنید.
 • غلات کامل، سبوس و نان‌های سبوس‌دار را به سبد غذایی خود اضافه کنید.

سخن پایانی

تمیز کردن کبد و کیسه صفرا را باید هر شش ماه یکبار انجام داد و هر بار می‌بینید که تعداد زیادی سنگ دفع می‌شود و احساس سبکی و سلامتی خواهید کرد. این روش اگر آنطور که گفته شده عمل شود بسیار آسان، طبیعی و بی‌خطر است و از عمل جراحی جلوگیری می‌کند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در سایت زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (64)
 1. مهمان فاطمه در 16 مرداد 1401
  سلام.۳۷ سالمه.سنگ صفرای ۱۴ میل دارم... داروهای طب سنتی زیادی رو زیر نظر پزشکان این حوزه گذروندم.از آبلیمو و روغن زیتون قبل از هر وعده تا سکنجبین و جوشانده های خاص.فایده نداشت.
  روده تحریک پذیر دارم و مشکلات کهیرمزمن شدید.
  ۹ سال است پرهیز غذایی و چربی دارم ولی کلسترول خونم بسیار بالاست و پایین نمیاد.
  این دستور رو با توجه به وضعیت روده ام می ترسم استفاده کنم.چون با کمترین تحریکی،درگیر سندروم روده می شوم و درمانش سخت است.
  خسته شدم...خسته.چکار کنم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 16 مرداد 1401

   سلام، با توجه به شرایطی که دارید ارزش ریسک کردن ندارد. برای انجامش حتماً با پزشک مشورت کنید.

   پاسخ
 2. علي در 17 خرداد 1401
  سلام خانومی که اوایل بارداری یا مشکوک هست به بارداری میتونه این ترکیب سولفات منیزیوم بخوره؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 18 خرداد 1401

   سلام قبل از انجام این روش حتماً با پزشک مشورت کنید.

   پاسخ
 3. محمد در 22 اردیبهشت 1401
  منم تعجب میکنم چون مواد غذای تو معده هستش و توی کیسه وارد نمیشه که بخواد اون سنگ ها رو ذوب کنه تازه مجرا باید باریک باشه و چطور خارج میشه
  پاسخ
 4. لیانا کمالی در 31 فروردین 1401
  سنگ صفرا دارم۲۰میل درد دارم تهوع و استفراغ چیکار کنم باید عمل کنم یا نه
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 1 اردیبهشت 1401

   سلام، برای جواب این سوال باید به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 5. ابی در 17 فروردین 1401
  سلام من هم این علامتها رو داشتم دفع سنگ حدود یکسال باروشی که میگم حل شد تاکید میکنم یکسال طول کشید هفته ای یکبار با تنقیه روغن زیتون همون بار اول پس از خالی شدن روده احساس سبکی وراحتی میکنین در ضمن هیچ سنگی رویت نمیشه بع د مدت شش ماه باید برین سنو اگه سنگ نبود رژیم غذایی رو کاملا عوض کنین عادتهای روزمره باید عوض بشه ورزش هوازی داخل برنامه روزانه حتما گنجانده شود صبحانه وشام حتما خورده شود.
  پاسخ
  1. مهمان بهار در 8 خرداد 1401
   من که نفهمیدم چی شد و چطور دفع کردین. کاش بهتر توضیح میدادین
   پاسخ
 6. روژمان در 28 اسفند 1400
  سلام،منم علائم شدید داشتم،گفتن کیسه صفرا فول سنگه باید جراحی کنی،از این روش سولفات منیزیم استفاده کردم تعداد زیادی سنگ دفع کردم از ۱ میل تا ۲۰ میل،متوجه شدم فعلا اینها سنگ های کبدی بودن! چون سنگهای صفرام ۱۱ میل بودن،الان باید دوباره انجام بدم تا صفرا هم تخلیه بشه،در ضمن دفع سنگها در هر سایزی باشه،با این روش هیچ دردی احساس نمی کنید،به شرطی که روده تخلیه شده باشه
  پاسخ
  1. لیلا کاظمی در 23 خرداد 1401
   چطور امکان دارد من هم چند سال سنگ دارم دارو گیاهی میخورم میترسم عمل کنم ؟ این روش امکان پذیرع ؟
   پاسخ
 7. پروین در 29 بهمن 1400
  سلام من ازاین روش استفاده کردم بعد اینکه روغن زیتون وگریپ فروتو خوردم حالم بد شد و استفراق کردم لطفا بگید چیکار کنم سنگ دفع میشه یا ن و اینکه اگه دفع نشد دوباره استفاده کنم؟خواهشا راهنماییم کنین
  پاسخ
  1. محمد در 6 مرداد 1401
   بنظرم بجای گریپ فروت از آب لیموترش استفاده کن. و تا لحظه ای که میخوای بخوری هم بزن. اگه هم نزنی فورا روغن زیتون میاد بالای لیوان و خیلی بدمزه میشه. مقدار آبلیمو رو بیشتر از نصف در نظر بگیر
   پاسخ
 8. مسعود در 13 بهمن 1400
  ببخشید ولی نگفتید سنگ ها دقیقا از کجای کیسه صفرا خارج میشن که بعدا بخوان دفع بشن ؟ چون کیسه صفرا اصلا خروجی نداره . اون که شما فکر میکنید سنگ دارید دفع میکنید در واقع بلورهای سولفات منیزمی هست که صبح خوردید نه سنگ های داخل کیسه صفرا
  پاسخ
  1. محمد در 6 مرداد 1401
   بلور سولفات منیزیم با آب تشکیل محلول داده و نمیتونه به سرعت با وجود اون همه آب تبدیل به بلور بشه
   پاسخ
 9. مهران در 9 دی 1400
  اینکه آقای دکتر خوشبین میگن به روش سنتی میشه سنگ صفرا رو دفع کرد به هیچ‌وجه درست نیست چون کیسه صفرا اصلأ جای دفع نداره و اگر هم بخواد دفع بشه در قسمت دیگری از بدن مسدود میشه که فقط باید با جراحی برداشته بشه پس به هیچ‌وجه روش سنتی و مصرف گیاهان دارویی عملی نیست
  پاسخ
  1. ...... در 11 فروردین 1401
   حرف چرت نگو چیزی از طب سنتی سر در نمیاری
   پاسخ
  2. محمد در 6 مرداد 1401
   پسر خاله من وقتی بچه بود باتری قلمی قورت داد و از مقعدش زد بیرون. پس سنگ ها هم بیرون می آیند. خروجی کیسه صفرا به ابتدای روده کوچک یا اثنی عشر هست
   پاسخ
 10. یاسر در 12 آذر 1400
  سلام خسته نباشید من انجام دادم ومقدار زیادی سنگ البته به صورت ریز وسیاه دفع شد الان هم هیچ دردی البته فعلاً ندارم ولی شما میگید که سنگ ها باید سبز باشه وقتی که دفع میشه آیا این سنگ ریزه های سیاهی که دفع شد از همون صفرا هستش البته من سونای کامل از شکم گرفتم فقط صفرام یه سنگ ۱۲ میل داشت بقیه اعضاء سالم بود لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 13 آذر 1400

   سلام، توضیح بیشتری درباره رنگ سنگ توسط پزشک داده نشده. باتوجه به دفع سنگی که داشتید باید برای بررسی نتیجه و شرایط خودتون مجدداً سونو انجام بدید.

   پاسخ
 11. خانم تانیا در 24 مهر 1400
  سلام به همه این پودر اسمش در داروخانه سنگاک هستش و شما از طب بوعلی اینترنتی هم میتونین سفارش بدین همین دارو با همین دستور داخلش شد برای من ۶۰ تومن
  من سنگ های کیسه صفرام پر بود دکتر گفت بسیار زیاد ریز کمی درد داشتم جوری که کیسه صفرام میدنستم کجاست
  انجام دادم اصلا اصلا دفعی نداشتم الانم صبح دوباره پودرشو آب ریختم خوردم ولی کلا هیچی دفع نمیکنم نمیدونم چرا
  روی من انگاری اثر نداره
  من هیچ بیماری ندارم هیچ دردی فقط چون سنگام زیاد بودن از عطاری گرفتم
  خوب یک روش هم داد بعد از این پودر سنگاک
  هر صبح ناشتا یک سیب زرد میل شود بعد یک لیوان عرق گردو دوساعت بعد صبحانه سبک
  غروب افسنتین یک قاشق دم کن میل کن
  بادمجان حبوبات ممنوع
  نمک فست فود سوسیس کالباسکنسروجات غ ای اماده ممنوع
  گفت این بهتر از اون پودره ولی اول پودر انجام بده بعد هم این روش دو هفته انجام بده سونو بدی پاک شده
  امیدوارم همه حالمون خوب بشه پیج اینستام
  Ta.neh
  بعد اگر تونستم میام میگم چی شد
  اما خواستین اونجام در خدمتتونم
  پاسخ
  1. محمد در 6 مرداد 1401
   من پودر سنگناک بوعلی رو استفاده کردم . تمام دل و روده مو خفن شست. نزدیک پنج هزارتا سنگ هم دفع شد خیلی ریز. ولی سنگ صفرام از جنس تکان نخورد. میگن این پروسه رو باید دوازده بار انجام داد با فاصله هفت روز تا کلا تخلیه بشه. چیزی نزدیک یکسال
   پاسخ
 12. علی در 17 تیر 1400
  سلام این روشی که برای سنگ صفرا با نمک اسپوم نوشتید عوارض نداره من شنفتم که به کلیه ها آسیب میزنه میشه راهنمایی کنید. سنگ کیسه صفرای من سایزش 19 میل هست آیا با این روش درمان میشه؟
  پاسخ
  1. محمد در 6 مرداد 1401
   امتحان کن. یه روز می‌کشه کلا
   پاسخ
 13. فاطمه احمدوند در 26 خرداد 1400
  لطفا یک شماره ی از آقای دکتر سهراب به ما بدید که ارتباط داشته باشیم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 27 خرداد 1400

   دکتر خوشبین در کانادا هستند و می‌تونید از طریق لینک زیر به صفحه اینستاگرام ایشون مراجعه کنید:

   https://www.instagram.com/dr.sohrab.khoshbin/

   پاسخ
 14. فاطمه احمدوند در 26 خرداد 1400
  سلام آقای دکتر سولفات منیزیوم آبکی یا پودره از کجا باید تهیه بشه ما هر جا گشتیم نبود لطفا جواب بدید سنگ صفرا اذیت میکنه باید زودتر تهیه کنم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 26 خرداد 1400

   خانم احمدوند، بنده پزشک نیستم و نمی‌توانم به شما توصیه‌ای کنم.

   این روش به نقل از دکتر سهراب خوش‌بین است و ممکن است برای همه مناسب نباشد، حتماً با یک پزشک مشورت کنید تا اگر برای شما مناسب بود به دنبال سولفات منیزیوم بگردید.

   پاسخ
  2. محمد در 6 مرداد 1401
   همه داروخونه ها دارند. اگه پیدا نکردی دنبال پودر سنگناک باش از طب بوعلی
   پاسخ
 15. فاطمه احمدوند در 23 خرداد 1400
  سلام آقای دکتر سنگ کیسه صفرا آیا از راه مدفوع خارج میشود یا از راه ادرار لطفا شرح دهید
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 خرداد 1400

   سلام، طبق روشی که گفته شده از راه روده (مدفوع) خارج می‌شود.

   توجه: راهکار به نقل از دکتر سهراب خوش‌بین است و قبل از انجام حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

   پاسخ
   1. غلامی در 2 مرداد 1400
    سلام.من ازاین روش استفاده کردم وکیسه. صفرام تخلیه شد
    پاسخ
    1. مهمان زهرا در 22 مرداد 1400
     الان مشکلی ندارین
     پاسخ
    2. نرگس در 31 مرداد 1400
     سلام سنگ صفرای شما چند میلی بود؟
     ازکجا تهیه کردید سولفات منیزیم رو؟
     پاسخ
    3. فلاح در 12 مهر 1400
     لطفاً بفرمایید مشکلی بعد از انجام این روش نداشتین ؟ سنگ شما چه اندازه بود؟
     پاسخ
    4. کشاورز در 25 اسفند 1400
     سلام سنگ شماچندمیلی بود باچه روشی دفعش کردی
     پاسخ
 16. نیکا در 23 اردیبهشت 1400
  مواظب باشید این روش بسیار خطرناک است ممکن است سنگ برود در جایی دیگر گیر کند و این روش آسیب جدی به پانکراس کبد و روده ها میزند لطفا هر مزخرفی در اینترنت دیدین باور نکنید این روش جداااا خطرناک است
  پاسخ
  1. محمد در 6 مرداد 1401
   بذار سنگ از صفرا دربیاد . خیالت راحت با سولفات منیزیم شسته میشه و دفع
   پاسخ
 17. masiafzali در 25 فروردین 1400
  دستور دفع سنگ صفرا جالب بود انجام بدم انشالا بعداز مصرف چگونگی اوضاع خودم براتون خواهم نوشت بیاری خدا باتشکر از دکترسهراب خوش بین
  پاسخ
 18. حبیب در 22 فروردین 1400
  این روش برای اندازه های کوچکتر شاید جواب بده
  پاسخ
 19. فاطمه۳۰ساله در 4 فروردین 1400
  سلام من۲تاسنگ ۸و۱۱میلی دارم خواهش میکنم جواب بدیدمال منم دفع میشه دردگرفت رفتم دکترگفت سنگ وکبدچرب گرید۱هست سبزی مثل اسفناج بخوریم آبپزواینکه میترسم ضعف کنم غذانخورم ۵۶کیلوهستم وچطوربادکترتماس بگیرمممنون میشم جواب بدیدنمیخواهم عمل کنمخداخیرتون بده
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 9 فروردین 1400

   سلام، بهتره که توصیه‌های پزشک رو رعایت کنید و زیر نظر پزشک باشید. درباره خوردن اسفناج برای دفع سنگ کیسه صفرا اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید توصیه میشه که با پزشک خودتون مشورت کنید.

   بجای خوردن اسفناج می‌تونید از سوپ سبزیجات استفاده کنید مثل آش جو (جو، نخود، گشنیز، جعفری، شلغم، تخم زیره، رازیانه و انیسون) و سوپ گشنیز (گشنیز، شلغم، برگ چغندر، اسفناج و آلو بخارا).

   پاسخ
 20. رضا براتی هماپور در 26 بهمن 1399
  سلام، آقایی ۴۶ ساله هستم، مصرف دخانیات دارم و بیماری خاصی ندارم. سال۸۵رفتم سونوگرافی، دکتر گفت اورژانسی باید عمل بشی، کیسه صفرات سنگ داره! یکی دو روز دردشو تحمل کردم( البته خفیف بود)بعدش دیگه هیچ دردی نداشتم تا سال۹۸ که یکروز درد شدید گرفتم، با درد معده اشتباه گرفته بودم، داروی معده مصرف میکردم و خوب نشدم. تا غروبش رفتم سونوگرافی، دکتر گفت: کیسه صفرات پره، باید عمل بشی. بازهم عمل نکردم.الان حدود یکساله که بعضی مواقع بعد از غذا، یه دردخفیفی احساس میکنم. حقیقت از عمل و برداشتن کیسه می ترسم.به نظر شما روش درمانی شما جواب میده؟یا انجام روش درمانی، اگر جواب هم نده، آیا ضرر یا عواقبی نداره؟با کسانی ارتباط داری که انجام داده و جواب مثبت گرفته باشن. با خواندن مطالب شما امیدی در دلم جرقه زد میخاهم روش شما را امتحان کنم.
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 26 بهمن 1399

   سلام، این روش حساسه و باید به دقت انجام بشه. اما قبل از انجام پیشنهاد می‌کنم با پزشک مشورت کنید.

   پاسخ
 21. سمیه در 8 بهمن 1399
  سولفات منیزیوم از کجا تهیه شود
  پاسخ
  1. غلامی در 2 مرداد 1400
   عطاری ها بعضا دارن یا داروخانه
   پاسخ
 22. بدور عشیراوی در 29 دی 1399
  سلام این کار فقط به مدت 2 روز انجام بدم؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 29 دی 1399

   سلام، با توجه به توضیحات دکتر باید در 2 روز انجام شود.

   پاسخ
 23. امیر در 22 دی 1399
  سلام‌منیزیم‌هیدروکسید هم‌میشه استفاده کرد؟ و‌اینکه برای سنگ های ۲۲ میل هم امکان این روش هست
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 23 دی 1399

   سلام، باید از موارد گفته شده استفاده شود. و ابنکه با توجه به بزرگ بودن سنگ حتماً با پزشک مشورت کنید.

   پاسخ
 24. مریم در 21 دی 1399
  سلام وقتتون بخیر
  کاش این مطلبو زودتر متوجه میشدم من نزدیکه دوسال هست کیسه صفرامو بخاطر سنگ صفرا برداشتم، این روش رو برای من که عمل کردم هم باید انجام بدم؟ بعد از دوسال هنوز نتونستم بپذیرم، هر دکتری هم رفتم گفتن نبودش مشکلی پیش نمیاره واقعا همینطوره؟ ولی من خیلی ناراحتم از اینکه عمل کردم به نظر شما چیکار کنم دیگه کاری نمیشه کرد؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 22 دی 1399

   سلام، با توجه به اینکه عمل کردید انجام این روش به شما توصیه نمیشه. بهتره با پزشک مشورت کنید.

   پاسخ
  2. مک در 29 آبان 1400
   چرا میشه، برو کیسه صفرا بکار. از بیمار مرگ مغزی درارن برات بکارن.
   پاسخ
   1. ندا در 19 آذر 1400
    مگه میشه مگه داریم !!! ایا همچنین چیزی امکان پذیر
    پاسخ
 25. منصف تیموری در 21 دی 1399
  سولفات منیزیم در اینجا منظور پودر محلول ه؟!
  هنگام دفع سنگ درد شروع میشه ؟

  چقد احتمال داره سنگ در لوزالمعذه بمانه ؟

  خاهشا از هر گونه عوارض جانی توضیح بفرمایین
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 25 دی 1399

   سلام، منیزیم سولفات یا سولفات منیزیم بصورت کریستال‌های بی‌رنگ و بی‌بو است.

   قبل از انجام این روش، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و سعی کنید تحت نظر باشید.

   همانطور که در پایان مطلب گفتیم، این روش اگر آنطور که گفته شده عمل شود بسیار آسان، طبیعی و بی‌خطر است و از عمل جراحی جلوگیری می‌کند.

   پاسخ
  2. غلامی در 2 مرداد 1400
   هیچگونه دردی نداره دفع سنگ صفرا با اینرو
   پاسخ
 26. آرزو. ش در 15 دی 1399
  سلام خسته نباشید خواهشمندم زودتر جواب بديد
  من سه تا سنگ با توجه به سونو دارم که اندازه سیزده،پانزده، هفده میلی است آیا انجام دستور العمل تاثیر داره فقط از اين ترس دارم چون سنگ ها بزرگ هستند در مجرای صفرا گیر کنه که خطر داره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون ميشم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 15 دی 1399

   سلام، در این روش سنگ‌ها برای دفع شدن، نرم می‌شوند و احتمالاً مشکلی پیش نخواهد آمد و افرادی بودند که از این روش نتیجه گرفتند. منتهی شرایط برای همه یکسان نیست.

   پیشنهاد می‌کنم ابتدا با پزشک مشورت کنید تا در صورت بروز مشکلی پزشک بتواند کاری انجام دهد.

   پاسخ
 27. هادی در 5 دی 1399
  سلام سولفات از کجا گیر بیاوریم ایا خوردن سولفات منیزیم ازمایشگاهی مضر نیست؟
  پاسخ
 28. kitty در 22 آذر 1399
  من انجام دادم و واقعا تعداد زیادی سنگ دفع کردم
  خیلی درست کار میکنه این روش
  خیلی ممنونم بابت این مطلب
  البته من وقتی این مطلب رو خوندم راجع بهش تحقیق زیادی کردم و داخل یوتیوب افراد زیادی رو دیدم که با این روش سنگ دفع کردن،پس منم تصمیمم رو گرفتم و انجام دادم
  عالی عالی
  حالا باید سونو برم ببینم اوضاع کیسه صفرام چطوریه
  پاسخ
  1. مهمان زهرا در 29 خرداد 1401
   میشه توضیح کامل بدی درد نداشت بعدش سونو دادی دیگه سنگ نداشتی ؟
   پاسخ
   1. مهمان علی در 20 تیر 1401
    درد نداره این روش ولی خیلی باید دسشویی برید و حواستون باشه که مقدار زیادی روغن زیتون نخورین چون اخر شب بالا میارین ولی دفع انجام میشه اما روز بعدش هم نباید برید سونوگرافی بلکه ۷ ۸ روز باید حداقل بگذره چون کیسه صفراتون بزرگ میشه و تنها راه حل هاش به غیر از این روش ورزش کردن مداوم به مدت زیاد هست
    پاسخ
 29. حسین کریم خانی در 27 آبان 1399

  سلام ودرود بر شما به چندین داروخانه رفتم هیچ کدام سولفات منیزیم نداشتند و میگفتندهمچنین چیزی نیست و سیترات منیزیم پیشنهاد میکردند چکار کنم

  پاسخ
  1. kitty در 22 آذر 1399
   منم همه داروخانه ها و تجهیزات پزشکی فروش و عطاری ها رو گشتم پیدا نکردم
   بالاخره آدرس یه مغازه ای رو دادن که لوازم آزمایشگاهی میفروشن،ازونجا پیدا کردم
   پاسخ
 30. لیلا الف در 5 آبان 1399
  سلام جناب حسین زاده. آیا برای مبارزه با دیابت یا قند خون هم ، راه کاری می شناسید ؟ ممنون
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 6 آبان 1399

   سلام، درباره دیابت و کاهش قندخون قبلاً توضیح داده‌ایم که می‌توانید در لینک‌های زیر مطالعه بفرمایید:

   https://zoomlife.ir/health/64-diabetes.html

   https://zoomlife.ir/health/452-ways-to-lower-blood-sugar.html

   پاسخ