زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان سینه

رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان سینه

رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان سینه

در حالی که هیچ غذایی و رژیم غذایی وجود ندارد که بتواند از بروز سرطان سینه جلوگیری کند، اما یک رژیم غذایی مناسب می تواند به پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه کمک بسیاری کند. سرطان سینه یک بیماری پیچیده با عوامل بسیاری است. برخی از این عوامل، مانند سن، سابقه خانوادگی، ژنتیک و جنسیت، نمی توانند کنترل شوند. با این حال، عواملی وجود دارد که افراد می توانند کنترل کنند، که شامل سیگار کشیدن، ورزش کردن، نداشتن اضافه وزن و رژیم غذایی است.

برخی محققان معتقدند که رژیم غذایی نامناسب می تواند دلیل 30 تا 40 درصد از کل سرطان ها باشد.

رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان سینه
انواع میوه ها و سبزیجات برای داشتن یک رژیم غذایی سالم مهم است. مصرف میوه و سبزیجات برای جلوگیری از سرطان سینه توصیه میشود.

رژیم غذایی برای جلوگیری از سرطان سینه

سرطان سینه (Breast cancer) می تواند در مکان های مختلف شروع شود، به شیوه های مختلف رشد کند و به درمان های مختلف نیاز داشته باشد. درست همانطور که برخی از سرطان ها به درمان های خاصی پاسخ می دهند، سرطان های خاصی به مواد غذایی خاص پاسخ می دهند.

غذاهای زیر بخشی از یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته می شود و ممکن است به جلوگیری از رشد یا پیشرفت سرطان سینه کمک کند:

 • طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ
 • غذاهای غنی از فیبر، مانند غلات کامل، لوبیا و حبوبات
 • شیر و محصولات لبنی کم چرب
 • محصولات مبتنی بر سویا
 • غذاهای غنی از ویتامین D
 • مواد غذایی، به ویژه ادویه جات، ترشی جات با خواص ضد التهابی

مطالعه بیش از 91000 زن نشان داد که رژیم غذایی حاوی گیاهان عمدتا می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را با 15 درصد کاهش دهد. مصرف بین 8 تا 10 وعده میوه و سبزی در روز توصیه می شود.

علاوه بر مزایای دیگر، میوه ها و سبزیجات غنی از فلاونوئیدها و کاروتنوئید ها هستند که با بسیاری از مزایای پزشکی ارتباط دارند. مطالعات میوه ها و سبزیجات زیر را برای پیشگیری از سرطان پستان مناسب می دانند:

 • سبز تیره، سبز و سبز برگ
 • فلفل
 • گوجه فرنگی
 • بادمجان
 • مرکبات
 • هویج
 • کلم بروکلی
 • پیازها
 • سیب
 • گلابی
 • هلو
 • توت فرنگی

فیبر رژیمی

اگر چه تحقیقات در مورد فیبر و تاثیر آن بر سرطان سینه در حال حاضر غیرقابل حل است، مطالعات متعدد نشان می دهد که می تواند در برابر بیماری محافظت کند. از آنجا که فیبر سیستم گوارش را حفظ می کند و به طور مرتب از بین بردن زباله ها کمک می کند، بدن به خلاص شدن از سموم کمک می کند و آسیب هایی را که می تواند انجام دهد را محدود می کند.

دانه های کامل و حبوبات نیز حاوی آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند از بسیاری بیماری ها جلوگیری کنند. خوردن غلات حاوی غنی از فیبر، مانند عدس، همچنین با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است. مصرف روزانه 30 تا 45 گرم فیبر را توصیه می کند.

چربی اشباع نشده

چربی ممکن است به عنوان یک غذای نامطلوب برای لیستی از غذاهای خوب برای پیشگیری از سرطان سینه، به نظر برسد، اما چربی های اشباع نشده و غیر اشباع شده "چربی های خوب" نامیده می شود. آنها در روغن زیتون، آووکادو، دانه و آجیل یافت می شوند.

علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا 3، در ماهی های آب سرد مانند ماهی قزل آلا و شاه ماهی یافت می شود، به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است. بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند رژیم غذایی که در آن حدود 20 تا 30 درصد کالری روزانه از چربی است و بدون بیش از 8 درصد کل کالری از چربی های اشباع شده است.

سویا
سویا یک منبع غذایی سالم است و میتواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کند.

سویا

تحقیقات گسترده ای در طول 25 سال گذشته، سویا را به عنوان یک منبع غذایی بسیار سالم، غنی از پروتئین، چربی سالم، ویتامین ها و مواد معدنی، اما کربوهیدرات کم، شناسایی کرده است. علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، سویا نیز گزارش شده است که لیپوپروتئین با چگالی کم یا "کلسترول بد" کاهش می یابد و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.

فواید سایر غذاها

 • برخی مطالعات نشان داده اند كه مزایای سلامتی اسیدهای چرب امگا 3 در برخی از ماهی ها ممكن است به دلیل توانایی آن در كاهش التهاب، عامل مهمی برای سرطان پستان باشد.
 • محققان معتقدند که فیبر به پیشگیری از سرطان پستان کمک می کند. بسیاری از درمان های سرطان سینه برای حفظ استروژن از تعامل با سلول های سرطانی سینه طراحی شده اند، بنابراین خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند از این روند حمایت کند و باعث از بین بردن استروژن شود.
 • بتا کاروتن، که در سبزیجات از جمله هویج یافت می شود، با خطر پایین تر سرطان سینه مرتبط است. دانشمندان بر این باورند که این ممکن است به دلیل آن است که با روند رشد سلول های سرطانی مواجه می شود.
چربی
همه چربی ها بد نیستند، اما باید از مصرف چربی های ترانس در غذاهای فرآوری شده و سرخ شده اجتناب کنید.

این غذاها را نخورید!

دانشمندان همچنان به بررسی تاثیر غذاهای مختلف که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهند، می پردازند. در ادامه این چند غذاها را کمتر بخورید یا اصلاً نخورید!

الکل

مطالعات ارتباط بین مصرف منظم مصرف الکل و افزایش خطر سرطان سینه را مشخص کرده اند. گزارش (Breastcancer.org) که الکل ممکن است سطوح استروژن را افزایش دهد و باعث آسیب به سلول های DNA شود. آنها همچنین خاطر نشان می کنند که زنان که سه بار در هفته الکل مصرف می کنند خطر ابتلا به سرطان سینه را 15 درصد افزایش می دهند. با هر نوشیدنی اضافی در روز، این خطر در حدود 10 درصد افزایش می یابد.

قند

محققان دانشگاه مرکز تگزاس (MD Anderson Cancer Center) دریافتند که وقتی موشها رژیم غذایی غنی از قند را به عنوان رژیم غذایی معمول آمریکا مصرف می کنند، احتمال بیشتری برای تولید تومورهای سرطان، شبیه به سرطان پستان در انسان هستند. علاوه بر این، این تومورها بیشتر احتمال دارد که گسترش یابد یا متاستاز شوند.

چربی

مطالعات نشان می دهد که تمام چربی ها بد نیستند. در حالی که چربی از غذاهای فرآوری شده با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است، چربی از میوه ها و سبزیجات با کاهش خطر همراه است.

چربی های ترانس در حال حاضر با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه بوده و باید از آنها اجتناب کرد. چربی های ترانس معمولا در غذاهای فرآوری شده مانند غذاهای سرخ شده، برخی از کراکر ها، دونات ها و کوکی ها یا شیرینی های بسته بندی شده یافت می شوند.

گوشت قرمز

اگر چه تحقیق در حال انجام است، برخی مطالعات پیوند بین گوشت قرمز و احتمال بیشتر سرطان سینه را پیدا کرده اند.

محافظت در برابر سرطان سینه

محافظت در برابر سرطان سینه

موارد ذیل نیز ممکن است به بدن کمک کنند تا خود را در مقابل سرطان سینه محافظت کند:

 • ویتامین D از تماس منظم با نور خورشید ممکن است کمک کند. ویتامین D نیز در غذاها مانند تخم مرغ، ماهی آب سرد و محصولات غنی شده یافت می شود. با پزشک مشورت کنید تا سطح را بررسی کنید و اگر کم باشد، یک مکمل را در نظر بگیرید.
 • چای سبز با تعدادی از اثرات مفید سلامت همراه است، از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه.
 • زردچوبه یک ادویه زرد است که خواص ضد التهابی دارد و ممکن است رشد سلول های سرطان پستان را محدود کند.

داشتن وزن ایده آل برای سلامتی به طور کلی و به ویژه برای کسانی که درگیر مبارزه با سرطان سینه هستند، اهمیت دارد زیرا چاقی یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری است.

فعالیت بدنی و غذای سالم برای پیشگیری از سرطان سینه اهمیت دارد. موسسه ملی سرطان (National Cancer Institute) گزارش می دهد: زنانی که 4 ساعت در هفته یا بیشتر ورزش می کنند خطر ابتلا به سرطان پستان را پایین می آورند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود